امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 36103

دستور خدا مبنی بر ازدواج با او از بالای هفت طبقه آسمان
قبل از این که شرح حال این صحابیه جلیل القدر را بنویسم، زیاد مکث کردم؛ زنی که تمام انواع فضل و خوبی و صلاح در وجودش جمع شده است. فضایل و بزرگواری هایش انسان را متحیر می کند و نمی داند چگونه بحث را شروع کند
اینک قرار است با زینب بنت جحش باشیم، کسی که ذهبی درباره اش می گوید: زینب از لحاظ دیانت و ورع و پرهیزگاری و بخشش و کارهای نیک و پسندیده، از زنان بزرگ بود(۱).
ابو نعیم درباره اش می گوید: خشوع کننده راضی به امر خدا، و دلسوز بود(۲).
پس با ما بیایید تا با دل هایمان همراه سیرت این زن جلیل القدر، مادر مؤمنان زندگی کنیم با این امید که هر خواهر مسلمان از خلال آن سطرها، بداند که الگو و نمونه و سرمشق چگونه است.

این همان افتخار حقیقی است
زینب در محیط مکه بزرگ شد و خودش را از زنان بزرگ و بلندقدر مکه و پیرامون مکه دید. او کسی است که نسب اصیل و ریشه دار، موقعیت والا و زیبایی وافر در او جمع شده است و خداوند انواع فضل و نیکی را در وجود او جمع گردانید.
پسر دایی اش، سرور اولین و آخرین، محمد بن عبدالله ص است … پدربزرگ زینب و رسول الله ص یکی است که نامش عبدالمطلب، بزرگ قریش در زمان خود بود.
برادرش، اولین کسی بود که «امیرالمؤمنین» صدا زده شد. و صاحب اولین پرچمی است که در اسلام برافراشته شده و یکی از شهیدان است. این فرد کسی نیست جز عبدالله بن جحش – رضی الله عنه – .
برادر دیگرش، یکی از شاعران اسلام به نام ابواحمد بن جحش – رضی الله عنه – است.
از میان دایی هایش می توان حمزه و عباس را نام برد. حمزه شیر خدا و سیدالشهداء (سرور شهیدان) است. و عباس کسی است که مال و دارایی را می بخشید و به همسایه کمک می کرد و درماندگان و بیچارگان را کمک و یاری می کرد.
خواهرش، یکی از پیشگامان و سابقین به سوی اسلام، به نام «حمنه بنت جحش»  است.
مادرش، عمه پیامبرص به نام «أمیمه بنت عبدالمطلب» است.
بلکه او تنها زنی است که خداوند از بالای هفت طبقه آسمان او را به ازدواج پیامبر درآورد.

شروع از همین جا بود
زینب سی و سه سال قبل از بعثت در مکه به دنیا آمد و در خانه شرف و حسب و نسب بزرگ شد.
نفس زینب به حیاتی پاک و پاکیزه و به دور از پلیدی های شرک و جاهلیت تمایل داشت. کم کم نسیم اسلام، بوهای خوش و عطرآگینش را در مکه مکرمه پخش می کرد و کم کم خورشید اسلام تمام قسمت های هستی را نورانی می کرد، آن وقت قلب های پاک، با آغوش باز به استقبال نوری که پیامبر محبوبص از جانب پروردگارش آورده بود، می رفتند.
عبدالله بن جحش، برادر شقیقی زینب، پیامبرص را قبل از بعثتش دیده بود؛ از فراوانی عقل و امانتداری و صداقت و حسن برخوردش بسیار تعجب می کرد. به همین خاطر در قلبش محبت و تقدیر و احترام زیادی نسبت به پیامبرص داشت.
از همین رو به محض این که پیامبر محبوب ص مبعوث شد، عبدالله اسلام آورد و لحظه ای درنگ نکرد و تردیدی به دل راه نداد. اسلام آوردنش قبل از موقعی بود که پیامبرص وارد خانه ارقم شود. پس او از پیشگامان و سابقین به سوی اسلام بود(۳).

هجرت و صبر و پایداری و تحمل
وقتی که ایمان، پرده دل زینب را لمس کرد، وی تا آن جا که می توانست از سرچشمه قرآن و سنت جرعه برمی گرفت و خود را سیراب می کرد. و کم کم روز به روز به خداوند نزدیک می شد تا جایی که احساس کرد که او در بهشتی حقیقی زندگی می کند ـ البته برای رسیدن به بهشت باید صبر و فداکاری را پیشه کرد ـ.
کفار قریش به محض این که از انتشار اسلام اطلاع یافتند، برخاستند تا سخت ترین عذاب و شکنجه را متوجه اصحاب و یاران پیامبر محبوبص گردانند … زینب و زنان قومش هم در این اذیت و آزار کفار قریش سهیم بودند و انواع اذیت و آزار بر سر آنان هم می آمد.
وقتی که خداوند اجازه هجرت به مدینه را داد، پسران جحش به رهبری عبدالله بن جحش هجرت کردند و برادرش ابواحمد بن جحش هم همراه عبدالله بن جحش بود. ابواحمد شاعری صاحب بصیرت بود. همراه این دو، محمد بن عبدالله بن جحش هم بود. و خواهرانشان به نام های زینب بنت جحش، که اینک می خواهیم زندگانی اش را بیان کنیم، حمنه بنت جحش ـ همسر مصعب بن عمیر ـ، و ام حبیب بنت جحش ـ همسر عبدالرحمن بن عوف ـ رضی الله عنهن ، را با خود بردند.
وقتی که پسران جحش بن رئاب از خانه شان بیرون رفتند، ابوسفیان بن حرب آن خانه را غصب کرد و آن را به عمرو بن علقمه فروخت. وقتی که این جریان به پسران جحش رسید، عبدالله بن جحش آن را به اطلاع رسول الله ص رسانید. رسول الله ص به او گفتند: «ألا ترضى یا عبدالله أن یعطیک الله بها داراً خیراً منها فی الجنه؟» «ای عبدالله! آیا راضی نیستی که خداوند در مقابل آن خانه، خانه ای بهتر از آن را در بهشت به تو عطا کند؟».
عبدالله بن جحش گفت: چرا، راضی هستم. پیامبرص فرمود: «فذلک لک» : «پس آن خانه در بهشت برای تو». پس وقتی که رسول الله ص مکه را فتح کرد، ابواحمد ـ برادر عبدالله بن جحش ـ راجع به خانه شان با پیامبرص حرف زد، رسول الله ص آن را به تأخیر انداخت. مردم به ابواحمد گفتند: ای ابواحمد! همانا رسول الله ص ناپسند می دارد که شما در چیزی از اموالتان که به خاطر خدا از دست تان رفته، به آن رجوع کنید. پس از سخن گفتن با رسول الله ص دست برداشت و به ابوسفیان گفت:

أبلغ أباسفیان عن … أمر عواقبه ندامه
«ای ابوسفیان! راجع به کاری که عاقبت آن، ندامت و پشیمانی است، مطلبی را به تو می رسانم».
دار ابن عمک بعتها … تقضی بها عنک الغرامه
«خانه عموزاده ات که آن را فروخته ای، باید خسارت آن را پرداخت کنی».
وحلیفکم بالله رب … الناس مجتهد القسامه
«برای شما به خداوند پروردگار مردم به تأکید سوگند یاد می کنم که:»
اذهب بها، اذهب بها … طوقتها طوق الحمامه(۴)
«آن را ببر، آن را ببر، و همانند کبوتری که در گردن او طوق باشد؛ آن خانه هم پیشکش تو باشد».
در کنار انصار
زینب در کنار خواهران دینی اش از زنان انصار زیباترین روزهای زندگی اش را گذراند… چه بگوییم راجع به انصار پس از این که خداوند درباره شان می فرماید: وَ الَّذِینَ تَبَوَّءُو الدَّارَ وَ الْایمَانَ مِن قَبْلِهِمْ یحُِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَیهِْمْ وَ لَا یجَِدُونَ فىِ صُدُورِهِمْ حَاجَهً مِّمَّا أُوتُواْ وَ یُؤْثِرُونَ عَلىَ أَنفُسِهِمْ وَ لَوْ کاَنَ بهِِمْ خَصَاصَهٌ وَ مَن یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ(الحشر: ۹).
«و برای کسانی است که در این سرا (سرزمین مدینه) و در سرای ایمان پیش از مهاجران مسکن گزیدند، هر مسلمانی را به سویشان هجرت کند دوست دارند، و در دل خود نیازی به آنچه به مهاجران داده شده احساس نمی کنند، و آنها را بر خود مقدم می دارند هرچند خودشان بسیار نیازمند باشند، و کسانی که از بخل و حرص نفس خویش بازداشته شده اند، رستگارانند».
زینب، جایگاهی عالی را میان زنان اشغال کرد؛ او پناهگاه مستمندان و نیازمندان بود، مال و کالاها را به آنان می بخشید، چون به یقین می دانست که انسان مؤمن به ناچار باید نهال خیر و نیکی را در دنیا بکارد تا نعمت ها را در آخرت بچیند.
زینب، زنی بسیار روزه دار و شب زنده دار بود؛ روزها را روزه می گرفت و شب ها را احیا می کرد و با پروردگارش مناجات و راز و نیاز می کرد و در پیشگاه او گریه می کرد. و نسبت به مردم پیرامون خود، نیکی و احسان می کرد؛ خیر و نیکی را برای همه مردم دوست می داشت، گویی خداوند این اهلیت را به وی می دهد تا بعداً مادر مؤمنان شود.

هیچ مرد و زن مؤمنی را نسزد
خداوند متعال می فرماید:  وَمَا کَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَهٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَنْ یَکُونَ لَهُمُ الْخِیَرَهُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَنْ یَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا مُبِینًا(الأحزاب: ۳۶).
هیچ مرد و زن با ایمانى حق ندارد هنگامى که خدا و پیامبرش امرى را لازم بدانند، اختیارى (در برابر فرمان خدا) داشته باشد; و هر کس نافرمانى خدا و رسولش را کند، به گمراهى آشکارى گرفتار شده است».
روایت شده که این آیه راجع به زینب بنت جحشک نازل شده هنگامی که پیامبرص خواست امتیازات طبقاتی موروثی را میان جماعت مسلمانان از بین ببرد در نتیجه همه مردم یکسان و برابر باشند؛ که هیچ فضل و برتری ای برای کسی بر کس دیگر نباشد جز به تقوا. آن موقع بردگان آزاد شده به نسبت صاحبان برده در طبقه پائین تری بودند؛ از جمله این بردگان آزاد شده، زید بن حارثه، برده آزاد شده رسول الله ص بود که پیامبر او را به عنوان پسرخوانده خود اختیار کرد. پس رسول الله ص خواست که با تزویج زنی شریف از طایفه بنی هاشم، خویشاوند خود به نام زینب بنت جحش، به زید بن حارثه این مساوات کامل را محقق سازد، تا آن امتیازات طبقاتی خود به خود در خانواده اش ساقط گرداند. این امتیازات آن چنان عمیق و ریشه دار و گسترده بود که جز فعل واقعی از طرف رسول الله ص که جامعه اسلامی او را به عنوان الگو و سرمشق می گیرند، از بین نمی برد. تا در نهایت تمام بشریت در این زمینه راه او را بپیمایند.
ابن کثیر در تفسیر خود روایت کرده که عوفی از ابن عباس م نقل کرده است: «وما کان لمؤمن ولا مؤمنه …». سبب نزول این آیه این بود که رسول الله ص رفت تا برای پسرخوانده جوانش، زید بن حارثه خواستگاری کند. به همین منظور نزد زینب بنت جحش اسدیه رفت و او را برای زید خواستگاری کرد. زینب گفت: من با او ازدواج نمی کنم. رسول الله ص فرمود: «بلی فانکحیه» «چرا، باید با او ازدواج کنی». زینب گفت: ای رسول خدا، آیا راجع به خودم به من امر می کنی؟ هنگامی که هر دو بحث می کردند، خداوند این آیه را بر رسول خداص نازل کرد: …… آن گاه زینب گفت: آیا تو راضی هستی که او با من ازدواج کند؟ رسول الله ص فرمود: «بله». زینب گفت: در این صورت از رسول الله ص سرپیچی نمی کنم و خودم را به ازدواج او در می آورم(۵).
زید بن حارثه ده دینار و شصت درهم، یک پیراهن زنانه، یک عدد روسری، یک عدد ملحفه، یک عدد شلوار، پنجاه مُد خوراک، و ده مُد خرما را برای پسران جحش فرستاد که پیامبر محبوب، محمد مصطفی ص همه آنها را به زید بن حارثه داده بود.
زندگی زناشوئی میان این دو زوج نزدیک به یک سال ادامه داشت، سپس اختلافات خانوادگی میان آنان شروع شد و تا آن جا رسید که هیچ محبت و صفا و صمیمیت و دوستی ای میان آنان نماند.
زید شکایت زینب را نزد پیامبرص می برد، پیامبرص هم به او می گفت:«همسرت را نگاه دار و از خدا بپرهیز!». پس پیامبرص زید را نصیحت و توصیه می کرد که زینب را نگه دارد اما خداوند خلاف آن را می خواهد؛ «و خداوند بر کار خود، غالب و مسلط است». پس خداوند می خواهد که «زینب» همسر پیامبر محبوب ص باشد تا عادت و رسم پسر خواندگی را ابطال کند و چون عرب های قبل از اسلام با همسران پسرخواندگانش بدان گاه که نیاز خود را بدانان به پایان بردند و طلاقشان دادند، ازدواج نمی کردند؛ پس باید به نحوی این عادت جاهلیت را از بین برد. شکاف و اختلاف میان زید و زینب روز به روز بیشتر می شد تا جایی که زندگی میانشان به بن بست رسید؛ پس به ناچار می بایست از هم جدا شوند. آن گاه دستور خداوند مبنی بر اجازه طلاق دادن زینب و امر به رسول الله ص که با او ازدواج کند، آمد. خداوند متعال فرمود: { وَإِذْ تَقُولُ لِلَّذِی أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَأَنْعَمْتَ عَلَیْهِ أَمْسِکْ عَلَیْکَ زَوْجَکَ وَاتَّقِ اللَّهَ وَتُخْفِی فِی نَفْسِکَ مَا اللَّهُ مُبْدِیهِ وَتَخْشَى النَّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَاهُ فَلَمَّا قَضَى زَیْدٌ مِنْهَا وَطَرًا زَوَّجْنَاکَهَا لِکَیْ لَا یَکُونَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ حَرَجٌ فِی أَزْوَاجِ أَدْعِیَائِهِمْ إِذَا قَضَوْا مِنْهُنَّ وَطَرًا وَکَانَ أَمْرُ اللَّهِ مَفْعُولًا ْ} (اأحزاب: ۳۷).
«(به خاطر بیاور) زمانى را که به آن کس که خداوند به او نعمت داده بود و تو نیز به او نعمت داده بودى (به فرزند خوانده ات «زید») مى گفتى: «همسرت را نگاه دار و از خدا بپرهیز!» (و پیوسته این امر را تکرار مى کردى); و در دل چیزى را پنهان مى داشتى که خداوند آن را آشکار مى کند; و از مردم مى ترسیدى در حالى که خداوند سزاوارتر است که از او بترسى! هنگامى که زید نیازش را از آن زن به سرآورد (و از او جدا شد)، ما او را به همسرى تو درآوردیم تا مشکلى براى مؤمنان در ازدواج با همسران پسر خوانده هایشان – هنگامى که طلاق گیرند- نباشد; و فرمان خدا انجام شدنى است (و سنت غلط تحریم این زنان باید شکسته شود)».
و رسول الله ص خواست که زینب را به ازدواج زید بن حارثه برده آزاد شده خود درآورد؛ اما زینب آن را نپسندید. سپس راضی شد به هر چه که رسول الله ص بکند، پس پیامبرص زینب را به ازدواج زید بن حارثه درآورد. سپس خداوند بعداً به پیامبرش اعلام کرد که زینب، بعداً از همسران او خواهد شد. پیامبرص شرم می کرد از این که به زید امر کند که زینب را طلاق دهد. پیوسته میان زید و زینب اختلاف و نزاع روی می داد، آن گاه رسول الله ص به او دستور داد که همسرش را نگاه دارد و از خدا بترسد. و پیامبرص از مردم می ترسید که از او عیب جویی کنند و بگویند محمد با زن پسرش ازدواج کرد، و پیامبرص، زید را پسرخوانده خود اختیار کرده بود». ابن ابی حاتم از طریق علی بن زید از علی بن حسین بن علی روایتی دارد که وی گوید: خداوند پیش از آن که پیامبرص با زینب ازدواج کند، به او اعلام کرد که زینب، زن او خواهد شد. پس وقتی که زید نزد پیامبرص آمد و شکایت زینب را نزد او آورد و پیامبرص به او گفت: همسرت را نگاه دار و از خدا بترس، خداوند فرمود: به تو خبر داده بودم که زینب را به ازدواج تو درمی آورم، و تو چیزی را در دل پنهان می داشتی که خداوند آن را آشکار می سازد(۶).

زینب این چنین مادر مؤمنان شد
وقتی که زید، زینب را طلاق داد، و عده اش سپری شد، رسول الله ص با او ازدواج کرد تا زینب به بزرگ ترین فضیلت و افتخار در تمام هستی برسد، و همسر سرور اولین و آخرین، حضرت محمدص و مادر مؤمنان بشود.
از انس بن مالک – رضی الله عنه – روایت شده است که آیه: (وتخفی فی نفسک ما الله مبدیه) در شأن زینب بنت جحش و زید بن حارثه نازل شده است(۷).
هم چنین از انس – رضی الله عنه – روایت شده است گوید: وقتی که عده زینب سپری شد، رسول الله ص به زید گفت: «او را برای من خواستگاری کن». انس گوید: پس زید روانه شد تا این که نزد زینب آمد در حالی که زینب مایه خمیر مایه درست می کرد. زید می گوید: وقتی که زینب را دیدم، سینه ام به تنگ آمد تا جایی که نمی توانستم بنگرم که رسول الله ص از او خواستگاری کرده است. پس به او پشت کردم و به عقب برگشته و گفتم: ای زینب! رسول الله ص مرا نزد تو فرستاده و از تو خواستگاری می کند. زینب گفت: من کاری را نمی کنم تا این که پروردگارم به من دستور دهد. پس زینب برخاست و به مسجد رفت و آن آیه از قرآن نازل شد. آن گاه رسول الله ص آمد و بدون اجازه نزد زینب رفت. انس گوید، زید گفت: رسول الله ص در طول روز نان و گوشت به ما داد. سپس مردم بیرون رفتند و افرادی ماندند که پس از صرف غذا در خانه صحبت می کردند. پس رسول اللهص بیرون رفت و من هم به دنبالش رفتم. پیامبرص اتاق زنانش را یکی یکی سر می زد و بر آنان سلام می کرد و زنانش می گفتند: یا رسول الله ص! خانواده ات را در چه حال و وضعیتی دیدی؟ زید گوید: نمی دانم آیا من به پیامبر ص خبر دادم که جماعت بیرون رفته اند یا این که او به من خبر داد. زید گوید: پس پیامبرص روانه شد تا این که داخل خانه شد، من هم رفتم و با او داخل شدم، آن گاه پرده میان من و پیامبرص انداخته شد و آیه حجاب نازل شد. زید گوید: سپس پیامبرص آن جماعت را پند و اندرز داد.
ابن رافع در روایت خود این آیه را افزوده است: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَدْخُلُوا بُیُوتَ النَّبِیِّ إِلَّا أَنْ یُؤْذَنَ لَکُمْ إِلَى طَعَامٍ غَیْرَ نَاظِرِینَ إِنَاهُ وَلَکِنْ إِذَا دُعِیتُمْ فَادْخُلُوا فَإِذَا طَعِمْتُمْ فَانْتَشِرُوا وَلَا مُسْتَأْنِسِینَ لِحَدِیثٍ إِنَّ ذَلِکُمْ کَانَ یُؤْذِی النَّبِیَّ فَیَسْتَحْیِی مِنْکُمْ وَاللَّهُ لَا یَسْتَحْیِی مِنَ الْحَقِّ وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ ذَلِکُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِکُمْ وَقُلُوبِهِنَّ وَمَا کَانَ لَکُمْ أَنْ تُؤْذُوا رَسُولَ اللَّهِ وَلَا أَنْ تَنْکِحُوا أَزْوَاجَهُ مِنْ بَعْدِهِ أَبَدًا إِنَّ ذَلِکُمْ کَانَ عِنْدَ اللَّهِ عَظِیمًا * إِنْ تُبْدُوا شَیْئًا أَوْ تُخْفُوهُ فَإِنَّ اللَّهَ کَانَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمًا (الأحزاب: ۵۳). «اى کسانى که ایمان آورده اید! در خانه هاى پیامبر داخل نشوید مگر به شما براى صرف غذا اجازه داده شود، در حالى که (قبل از موعد نیایید و) در انتظار وقت غذا ننشینید; اما هنگامى که دعوت شدید داخل شوید; و وقتى غذا خوردید پراکنده شوید، و (بعد از صرف غذا) به بحث و صحبت ننشینید; این عمل، پیامبر را ناراحت مى نماید، ولى از شما شرم مى کند (و چیزى نمى گوید); اما خداوند از (بیان) حق شرم ندارد»(۸).
پس، یکی از برکت ها و فضایل زینب، نزول آیه حجاب به سبب وی بود. و این هم در صبح عروسی اش بود.
خداوند از بالای هفت طبقه آسمان دستور به ازدواج با زینب می دهد
به خدا قسم، گویی می بینم که کلمات در مقابل آن فضیلت و افتخار بزرگ از روی شرمساری و خجالت فرار می کنند. پس خداوند خودش از بالای هفت طبقه آسمان دستور به ازدواج با زینب می دهد. و به همین خاطر مادرمان زینب به این فضیلتی که دنیا با تمام امکاناتش با آن برابری نمی کند، افتخار می کرد.
از انس روایت شده است که می گوید: زید بن حارثه آمد و پیش پیامبرص از زینب شکایت می کرد. پیامبرص فرمود: «اتق الله وأمسک علیک زوجک»: «از خدا بترس و همسرت را نگاه دار». انس می گوید: اگر رسول الله ص چیزی را کتمان می کرد، حتماً این موضوع را کتمان می کرد. زینب بر همسران پیامبرص افتخار می کرد می گفت: خانواده هایتان شما را به ازدواج با پیامبرص درآورده در حالی که خداوند متعال از بالای هفت طبقه آسمان مرا به ازدواج با پیامبرص درآورد(۹).
از عیسی بن طهمان روایت شده است که می گوید: از انس بن مالک – رضی الله عنه – شنیدم می گفت: آیه حجاب درباره زینب بنت جحش نازل شد. پیامبرص در آن روز، به خاطر ازدواج با زینب، نان و گوشت به مردم داد. و زینب بر زنان پیامبرص افتخار می کرد و می گفت: «همانا خداوند در آسمان مرا به ازدواج با پیامبرص درآورد» (۱۰).

جایگاه زینب نزد رسول الله ص
زینب پس از عایشه جایگاه والایی را در قلب رسول خداص اشغال کرده بود. و به همین خاطر مادرمان عایشه راجع به زینب می گفت: «و زینب کسی بود که از میان همسران پیامبرص رقیب من بود»(۱۱).
ام المؤمنین زینب بنت جحش در آسمان مجد و عظمت، در مکانی بلند پرواز کرده، و بالاترین مقامات نزدیکی و شرف و بزرگی را از همان لحظه ورودش به خانه پاک نبوی به دست آورد و جایگاه عظیمی را نزد پیامبر گرامی ص از آن خود کرد. خداوند با صفات والا و رفتار و اعمال زیبا که او را در میان زنان بی نظیر و یگانه ساخته، دوست و مکرم داشته است.
زینب ام المؤمنین از اخلاق رسول الله ص زیاد اقتباس کرده، و در راه های خیر و نیکی به ویژه در زهد و دوری از چیزهای هیچ و پوچ دنیا گام به گام به دنبال او می رفت، چون آخرت بهتر و ماندگار است. به همین خاطر، او بخشنده و سخاوتمند بود و در بخشش و سخاوت و زهد، داستان ها و روایات عطرآگینی دارد.
رسول الله ص هم این خصلت پسندیده در همسرش زینب را درک می کرد، از این رو در درون خود جایگاه بزرگی برای زینب قائل می شد و او را مورد ستایش و تمجید قرار می داد به این که او از نیکان و خوبان است. به همسرانش می گفت که زینب در کارهای معروف و پسندیده، از همه شان دست بالاتری دارد.
زینب بنت جحش، مادر مؤمنانک زیاد نماز می خواند؛ قلبی خاشع و فروتن داشت؛ و همیشه با خداوند ارتباط داشت. و رسول خداص این صفات عالی در او را دوست می داشت و نمازش و ارتباطش با پروردگار برای پیامبرص بسیار خوشایند بود(۱۲).
از ثابت روایت شده است که می گوید: قضیه ازدواج زینب بنت جحش نزد انس ذکر شد، انس گفت: پیامبرص را ندیده ام که به اندازه زینب، برای هیچ یک از همسرانش غذای ولیمه داده باشد؛ در مهمانی عروسی زینب بنت جحش یک گوسفند را به میهمانان داد(۱۳).
از عایشه روایت شده است که می گوید: رسول الله ص نزد زینب بنت جحش عسل می خورد و کنار او می ماند. من و حفصه با هم همدستی کردیم که پیامبرص نزد هر کدام از ما آمد، به او بگوید: مغافیر خورده ای؟ همانا من بوی مغافیر را از تو احساس می کنم. پیامبرص فرمود: «لا ولکنی کنت أشرب عسلاً عند زینب ابنه جحش فلن أعود وقد حلفت لا تخبری بذلک أحداً» (۱۴)(۱۵): «نه، ولی نزد زینب بنت جحش عسل می خوردم. اما از این به بعد دیگر عسل را نزد زینب نخواهم خورد. و تو را سوگند می دهم که این مطلب را به احدی خبر ندهی».
به همین خاطر زینب جایگاه و مرتبه اش نزد پیامبر گرامی ص را می دانست، و با سه خصلت بر زنان پیامبرص افتخار می کرد.
از شعبی: روایت شده است که می گوید: زینب به پیامبرص می گفت: من با سه چیز به خود می بالم که هیچ یک از زنانت آن را ندارند تا به خودشان ببالند: ۱- پدربزرگ من و پدربزرگ تو، یکی است. ۲- خداوند از آسمان مرا به ازدواج تو درآورد. ۳- سفیر خدا، برای امر ازدواج ما، جبرئیل؛ بود(۱۶).
این مادر مؤمنان، ام سلمهک است که به جایگاه هَوویش، زینب نزد رسول خدا ص اشاره می کند، می گوید: زینب مورد توجه رسول خداص بود و پیامبرص از او خیلی خوشش می آمد، و زینب زنی نیک و صالح، بسیار روزه دار و شب زنده دار بود(۱۷).

جایگاه زینب بنت جحش در قلب عایشه
وقتی که ماجرای افک که قلب مادرمان عایشه را جریحه دار کرد، رخ داد، می بینیم که مادرمان زینب موضع گیری عظیمی اتخاذ کرد که به همین خاطر جایگاه والایی در قلب مادرمان عایشه اشغال کرد.
در حدیثی که بخاری در خصوص ماجرای افک روایت کرده، آمده است:
عایشه گفت: رسول خداص راجع به قضیه من از زینب دختر جحش پرسید و فرمود: «یا زینب ماذا علمت أو رأیت»: «ای زینب چه دانسته ای یا چه دیده ای؟» زینب گفت: ای رسول خداص، چشم و گوشم را نگاه می دارم، جز خیر و نیکی چیزی ندانسته ام. عایشه گفت: زینب کسی بود که از میان همسران پیامبرص رقیب من بود، پس خداوند به سبب ورع و تقوایش، او را از فتنه این ماجرا محفوظ کرد» (۱۸).
در حدیثی که مسلم روایتش کرده، ـ در قسمتی از حدیث ـ عایشه گفت: «… پس همسران پیامبرص زینب بنت جحش، همسر پیامبرص را نزد پیامبرص فرستادند. زینب کسی بود که از میان همسران پیامبرص از لحاظ منزلت نزد رسول خداص رقیب من بود. و هرگز زنی را ندیده ام که از زینب دیندارتر، باتقواتر و راستگوتر باشد، و بیشتر از او صله رحم را به جا آورد و بیشتر صدقه دهد و بیشتر خودش را وقف عملی بکند که با آن به خداوند متعال نزدیک شود» (۱۹).

زهد و پارسایی زینب در مقابل دنیا و زینت های فانی آن
ام المؤمنین زینبک به مال یا چیزی از کالاهای فانی دنیا توجه نمی کرد، بلکه با دستش کار می کرد؛ دباغی می کرد، کفش دوزی می کرد و آن چه را که می ساخت، می فروخت و آن را در راه خدا به صدقه می داد. از جمله آن چه به کرامت و بزرگواری زینب نزد خدا و مستجاب بودن دعایش، و زهد و پارسائی اش در مال هر اندازه باشد، اشاره می کند، چیزی است که شاهد عینی این چیزها نقل می کند … اینک به سخنان برزه بنت رافع گوش فرا می دهیم که در این خصوص به ما خبر می دهد، وی می گوید: وقتی اموال و وسایل غنیمت را می بخشیدند، عمر بن خطاب – رضی الله عنه – مقداری وسایل را برای زینب بنت جحشک فرستاد. وقتی این وسایل را نزدش بردند، گفت: خداوند، عمر را ببخشاید! غیر از من دیگر خواهرانم از من مستحق ترند که این وسایل برایشان باشد. گفتند: این ها همه اش برای توست. گفت: سبحان الله! و از میان وسایل، لباسی را بر تنش کرد. سپس به من گفت: دستت را در این وسایل داخل کن و چیزی را از آن بردار و آن را به فلانی و فلانی ـ از خویشاوندانش و یتیمان ـ بده. همه وسایل را بخشید تا جایی که فقط آن چه زیر لباس بود، باقی ماند. آن گاه برزه بنت رافع به او گفت: خداوند تو را ببخشاید ای مادر مؤمنان! به خدا، ما هم در این وسایل، حقی داشتیم. زینب گفت: آن چه زیر لباس است، برای شما. پس زیر لباس، هشتاد و پنج درهم یافتیم. سپس زینب دستش را به سوی آسمان بلند کرد و گفت: خدایا، پس از امسال بخشش و عطایای عمر نصیب من نشود! راوی گوید: آن گاه پس از مدتی وفات یافت (۲۰).
ابن سعد روایت کرده که وقتی اموال برای زینب برده شد، می گفت: خدایا، سال آینده این اموال را نصیب من نکن، چون آن فتنه و بلاست. سپس آن اموال را میان بستگانش و نیازمندان تقسیم کرد. این خبر به عمر – رضی الله عنه – رسید، او گفت: این زنی است پرخیر و برکت. آن گاه بر درش ایستاد و سلام کرد و گفت: به من خبر رسیده که آن اموال را میان نیازمندان تقسیم کردی، سپس هزار درهم برایش فرستاد. زینب هم با آن مال زندگانی خود را به سر برد. ـ خداوند از وی راضی باد و او را راضی و خشنود گرداند! ـ(۲۱).
آن چه که به زهد و پارسائی اش در دنیا اضافه می شود، روایتی است که ابن سعد در طبقات خود آورده است. او گوید: زینب بنت جحشک هیچ درهم و دیناری را از خود به جا نگذاشت، او تمام آن چه را که در اختیارش بود، به صدقه می داد، و وی پناهگاه مستمندان و فقیران بود (۲۲).
این اشاره ای عظیم از پیامبر محبوبص در حق زینب است، پیامبری که از روی هوی و هوس سخن نمی گوید و این فضیلت و افتخاری بزرگ برای زینب است.
از عایشه دختر طلحه از عایشه ام المؤمنین روایت شده است که می گوید، رسول الله ص فرمود: «أسرعکن لحاقاً بی أطولکن یداً» : «از میان شما همسران من، آن کس که دستش از همه درازتر باشد، زودتر به من ملحق خواهد شد».
عایشه می گوید: همسران پیامبرص دستشان را اندازه می گرفتند که ببینند کدام یک، دستش درازتر است».
وی افزود: زینب، از همه ما دستش درازتر بود، چون با دست خود کار می کرد و دست رنجش را به صدقه می داد (۲۳).
از عایشه روایت شده است که پیامبرص به همسرانش گفت: «یتبعنی أطولکن یداً»: «آن کس که دستش از شما درازتر است، به دنبال من می آید. پس ما بعد از پیامبر ص، دستان خود را بر دیوار می کشیدیم تا ببینیم کدام یک از ما دستش درازتر است. مدام این کار را انجام می دادیم تا این که زینب وفات یافت. وی زنی کوتاه قد بود و دستش از ما درازتر نبود. آن موقع دانستیم که مراد پیامبرص از آن عبارت، صدقه بود. چون زینب کارهای دستی می کرد؛ دباغی می کرد، کفش دوزی می کرد، و دست رنجش را صدقه می داد (۲۴).
اینک زمان رحلت فرا رسیده
در سال ۲۰ هجری برابر با ۶۴۱ میلادی، ام المؤمنین زینب احساس کرد که دیدارش با خدا نزدیک شده است. او برای این دیدار مبارک همیشه آماده بود و هنگام مرگ گفت: من کفن خودم را آماده کرده ام. شاید عمر کفن را برایم بفرستد؛ پس اگر کفنی فرستاد، یکی از آن دو کفن را (کفنی که خود آماده کرده ام یا کفنی که عمر برایم فرستاده) صدقه بدهید، اگر توانستید. هرگاه صلاح دانستید که إزار مرا صدقه دهید، آن کار را بکنید (۲۵).
از عبدالرحمن بن أبزی روایت شده است که وی همراه عمر، بر جنازه زینب بنت جحش نماز خواند. زینب از میان همسران پیامبرص اولین زنی است که پس از پیامبرص وفات یافت. عمر چهار تکبیر نماز میت را به جا آورد و سپس کسی را نزد همسران پیامبرص فرستاد که به چه کسی دستور می دهید او را به خاک بسپارد؟ عبدالرحمن گوید: عمر دوست می داشت که خودش این کار را انجام دهد. پس همسران پیامبرص کسی را نزد عمر فرستادند که زینب در زمان حیاتش ایشان را در نظر داشت. عمر بن خطاب گفت: آنان راست می گویند (۲۶).
امام نووی: گفته که زینب در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد، و حضرت عمر بن خطاب – رضی الله عنه – بر او نماز جنازه خواند. و اسامه بن زید، محمد بن عبدالله بن جحش، عبدالله بن أبی احمد بن جحش، محمد بن طلحه بن عبیدالله که پسرخواهرش حمنه بود، همگی بر سر قبرش حضور یافتند، که همه شان محارم زینب بودند (۲۷). شرح حال و زندگینامه زینب بنت جحش را با این گفته مادرمان عایشه خاتمه می دهیم:
وی گوید: رحمت خدا بر زینب! او در دنیا به بزرگواری و شرافتی رسید که هیچ بزرگواری و شرافتی به آن نمی رسد؛ همانا خداوند او را به ازدواج پیامبرص درآورد و قرآن به تصریح آن را بیان کرد. و رسول الله ص به ما گفت: «أسرعکن بی لحاقاً أطولکن باعاً»: «از میان شما همسران من، آن کس که دستش از همه درازتر باشد، زودتر به من ملحق خواهد شد». یعنی پیامبرص به زینب مژده داده که خیلی زود به او ملحق می شود و او همسر پیامبرص در بهشت است (۲۸).
زینب در سال ۲۰ هجری وفات یافت و مادر محبوبمان که خداوند از بالای هفت آسمان او را به ازدواج رسول الله ص درآورد، از دنیا رفت تا داخل بهشت خداوند رحمان شود؛ بهشتی که در آن نعمت هایی است که هیچ چشمی آن را ندیده و هیچ گوشی آن را نشنیده و به قلب هیچ بشری خطور نکرده است.
خداوند از او راضی باد و او را راضی و خشنود گرداند و بهشت برین را جایگاهش گرداند!

 

منبع : پایگاه وااسلاماه

کتاب بانوان نمونه عصر پیامبر ص
ترجمه کتاب(صحابیات حول الرسول)
——————————-
(۱) – سیر أعلام النبلاء، اثر ذهبی، ۲/۲۱۲٫
(۲) – حلیه، اثر ابونعیم، ۲/۵۱٫
(۳) – أصحاب الرسول ص، اثر نگارنده، ۲/۴۷۸-۴۷۹٫
(۴) – السیره، اثر ابن هشام، ۲/۱۰۷-۱۰۸٫ با اندکی تصرف.
(۵) – فی ظلال القرآن، سید قطب، ۵/۲۸۶۵٫
(۶) – فتح الباری، ۸/۳۸۴٫
(۷) – حدیثی صحیح است. بخاری در مبحث «تفسیر القرآن»، باب: (وتخفی فی نفسک ما الله مبدیه وتخشی الناس والله أحق أن تخشاه)»، به شماره ۴۷۸۷؛ و ترمذی به شماره ۳۲۱۲؛ و حاکم در «المستدرک»، ۲/۴۱۷ آن را روایت کرده اند.
(۸) – مسلم به شماره ۱۴۲۸؛ نسائی، ۶/۸۰۷۹؛ و احمد در مسند خود، ۳/۱۹۵-۱۹۶ آن را روایت کرده اند.
(۹) – بخاری به شماره ۷۴۲۰؛ و ترمذی به شماره ۳۲۱۳ آن را روایت کرده اند.
(۱۰) – بخاری به شماره ۷۴۲۱؛ و احمد در مسند خود، ۳/۲۲۶ آن را روایت کرده اند.
(۱۱) – بخاری به شماره ۴۷۵۰؛ و مسلم به شماره ۲۷۷۰ آن را روایت کرده اند.
(۱۲) – نساء أهل البیت، احمد خلیل جمعه، ص ۳۰۰-۳۰۱٫ با اندکی تصرف.
(۱۳) – بخاری به شماره ۵۱۷۱؛ مسلم به شماره ۱۰۴۹؛ و ابوداود به شماره ۳۷۴۳ آن را روایت کرده اند.
(۱۴) – نزد بخاری به شماره ۵۲۶۷ این زیادت آمده است: «یا أیها النبی لم تحرم ما أحل الله لک ـ تا ـ إن تتوبا إلى الله» به عایشه و حفصه، (وإذ أسر النبی إلى بعض أزواجه حدیثاً) به خاطر گفته پیامبر ص : «بلکه عسل خوردم».
(۱۵) – بخاری به شماره ۴۹۱۲؛ مسلم به شماره ۱۴۷۴؛ و ابوداود به شماره ۲۷۱۴ آن را روایت کرده اند.
(۱۶) – البدایه و النهایه، ۴/۱۴۶؛ و «أنساب الأشراف»، ۱/۴۳۵٫
(۱۷) – تهذیب الأسماء و اللغات، ۲/۳۴۵٫
(۱۸) – بخاری به شماره ۴۷۵۰ آن را روایت کرده است.
(۱۹) – مسلم به شماره ۲۴۴۲ آن را روایت کرده است.
(۲۰) – الطبقات، اثر ابن سعد، ۸/۱۰۹-۱۱۰؛ صفه الصفوه، ۲/۴۸-۴۹؛ و السیر، ۲/۲۱۲٫
(۲۱) – حیاه الصحابه، ۲/۲۳۶٫
(۲۲) – نساء مبشرات بالجنه، ص ۱۶۶-۱۶۷٫ با اندکی تصرف.
(۲۳) – مسلم به شماره ۲۴۵۲ آن را روایت کرده است.
(۲۴) – ابن سعد در «الطبقات»، ۸/۱۰۸ آن را روایت کرده، و سند آن قوی است. حاکم در «المستدرک»، ۴/۲۵ آن را صحیح دانسته و ذهبی هم با او موافقت کرده است.
(۲۵) – طبقات ابن سعد، ۸/۱۰۹٫
(۲۶) – ابن سعد در «الطبقات» ۸/۸۸ آن را روایت کرده، و اسناد آن، صحیح است.
(۲۷) – تهذیب الأسماء و اللغات، ۲/۳۴۵-۳۴۶٫
(۲۸) – سیر أعلام النبلاء، اثر ذهبی، ۲/۲۱۵٫

| ۲۱ دی ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

  • کاربران آنلاین 22نفر
  • بازدید امروز 121316
  • بازدید دیروز 136445
  • بازید کل 50290090

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8612
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com