امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 2055

این فرموده رسول الله صلی الله علیه وسلم ٭٭الْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ٭٭[۱] (انسان همراه کسی است که او را دوست دارد) از جمله صحیحترین احادیث است. انس رضی الله عنه می گوید:هیچ چیز بعد از اسلام مسلمانان را بیش از این حدیث خوشحال نکرد، پس من رسول خدا صلی الله علیه وسلم ، ابوبکر و عمر را دوست دارم و هر چند اعمالی چون آنها را انجام نداده ام اما امیدوارم که خداوند مرا با آنها محشور گرداند.

در همین رابطه رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم می فرماید: ٭٭أوثق عری الإسلام الْحُبُّ فِی اللَّهِ وَالْبُغْضُ فِی اللَّهِ٭٭ اما این به صورتی است که فرد همان چیزی را دوست داشته باشد که خداوند دوست دارد و همان کسانی را دوست بدارد که خداوند دوست می دارد. لذا باید همه پیامبران را دوست بدارد چون خداوند همگی آنها را دوست می دارد. و همه کسانی که می داند بر اساس ایمان و تقوا از دنیا رفته اند را نیز باید دوست بدارد چون همگی آنها اولیاء خداوند بوده اند و خداوند آنها را دوست می دارد؛ مانند کسانی که رسول گرامی اسلام در مورد بهشتی بودنشان شهادت می دهد، ولی آنهایی که در موردشان شهادت داده نشده جمعی از هل علم معتقدند شهادت به بهشتی بودنشان داده نمی شود و به اینکه خداوند آنها را دوست می دارد نمی توان شهادت داد. ولی جمعی دیگر می گویند: کسانی که در بین مردم شهره ایمان و تقوا هستند و همگی مسلمانان به خوبی از آنها یاد می کنند مانند:عمر بن عبدالعزیز، حسن بصری، سفیان ثوری، ابوحنیفه، مالک، شافعی، احمد، فضیل بن عیاض و ابوسلیمان دارانی و معروف کرخی و عبدالله بن مبارک رضی الله عنه و دیگران به بهشتی بودنشان شهادت می دهیم چون در صحیح آمده است که جنازه ای را از کنار رسول گرامی صلی الله علیه وسلم عبور دادند، کسانی که همراه رسول گرامی صلی الله علیه وسلم بودند به نیکی از او یاد کردند. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:٭٭وجبت وجبت٭٭ و جنازه ای دیگر را از کنارش عبور دادند ولی همراهان رسول الله صلی الله علیه وسلم به بدی از او یاد کردند، فرمود: ٭٭وجبت وجبت٭٭.
عرض کردند: ای رسول خدا منظور شما از :٭٭وجبت وجبت٭٭ چه بود؟ فرمود:٭٭هذه الجنازه أثنیتم علیها خیرًا فقلت‏:‏وجبت لها الجنه، وهذه الجنازه أثنیتم علیها شرًا فقلت‏:‏ وجبت لها النار‏، قیل‏:‏بم یا رسول الله ‏؟‏ قال‏:‏بالثناء الحسن، والثناء السیّئ‏٭٭ (در مورد این جنازه به نیکی یاد کردید، من هم گفتم: بهشت بر او واجب شد. و در مورد دیگری به بدی یاد کردید و من هم گفتم: آتش بر او واجب گشت. عرض کردند: بواسطه چه چیز ای رسول خدا صلی الله علیه وسلم ؟ فرمود: بواسطه یادکردن به نیکی در مورد اولی و یادکردن به بدی در مورد دومی.) حال که این امر دانسته شد باید گفت بسیاری از رهبران دینی در این زمان دچار جهل، گمراهی، معصیت و ارتکاب گناه هستند و همین امر مانع شهادت در موردشان خواهد شد. بلکه حتی در میانشان منافق و فاسق نیز وجود دارد همانگونه که در میان آنها کسانی هستند که جزو اولیاء متقین و بندگان صالح پروردگار و حزب پیروز خداوندند همانگونه که در میان افراد دیگر چون کسبه و کشاورزان نیز چنین است؛ بنابراین هرکس خواهان محشور شدن با کسی است که عاقبت و سرانجامش را نمی داند از جمله گمراهان است بنابراین بخاطر این ایده مورد مؤاخذه نیز می باشد و از او خواسته می شود خواهان محشور شدن با انبیاء و بندگان صالح خداوند باشد. چنانکه می فرماید: وَإِنْ تَظَاهَرَا عَلَیْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلاهُ وَجِبْرِیلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِین{۲} «اگر این دو نفر بر علیه او با همدیگر همکاری نمایند خداوند و جبرئیل و مؤمنان صالح خداوند دوست او هستند.» و باز می فرماید: إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاهَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَهُمْ رَاکِعُونَ (۵۵)وَمَنْ یَتَوَلَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِینَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ (۵۶) [۳] «دوست و یاور شما خداوند، رسولش و مؤمنان هستند همانهایی که نماز برپا می دارند،
زکات می دهند و در حال رکوع هستند، هرکس خداوند و رسولش و مؤمنان را دوست داشته باشد به درستی که حزب پروردگار همان پیروزمندانند.»
بنابراین هرکس عالمی که مخالف شریعت اسلام است را دوست داشته باشد همراه او خواهد بود وقتی که وارد برزخ گردد همراه او می باشد و آشکار و واضح است عالمانی که مخالف کتاب و سنت هستند اهل جهالت و گمراهیند و هرکس با آنها باشد سرانجامش هم مسیر شدن با اهل گمراهی و جهالت است ولی کسانی چون ابوبکر، عمر، عثمان، علی و دیگران که جزو اولیاء وارسته پروردگارند، دوستیشان از جمله دستگیره محکم ایمان و از جمله بزرگترین حسنات است لذا اگر کسی را دوست داشته باشید که خیر و خوبیهایی را که خداوند و رسولش می خواهند در خود آشکار نموده و تحقق بخشیده باشد خداوند چنین فردی را بخاطر دوست داشتن آنچه که خود و رسولش دوست دارند پاداش می دهد هر چند چنین فردی بر حقیقت امر در مورد آنها نیز واقف نباشد. چون اصل دوستی خداوند و هر آن چیزی است که او دوست دارد. پس هرکس خداوند را و آنچه که او دوست می دارد، دوست داشته باشد از جمله اولیاء الله خواهد بود.
اما بسیاری از مردم بدون هرگونه تحقیقی مدعی محبت هستند. خداوند متعال می فرماید قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ (٣١) [۴]
«بگو اگر شما خداوند را دوست می دارید از من پیروی کنید تا خداوند شما را دوست داشته باشد و گناهانتان را بیامرزد.» بعضی از علمای سلف می گویند: در زمان رسول خدا صلی الله علیه وسلم دسته ای مدعی محبت خداوند بودند، لذا این آیه نازل شد. بنابراین اقتضای محبت خدا، رسولش و بندگان وارسته پروردگار انجام اموراتی است که خداوند دوست دارد و ترک مسائلی است که خداوند ناپسند می داند، لذا مردم در این امر بسیار از همدیگر فاصله گرفته و نسبت به هم فضیلت می یابند. هرکس بهره اش از آن بیشتر باشد درجاتش نزد خداوند فزونی می یابد ولی کسی که یک شخصی را بخاطر غرایز نفسانی خود چون دنیایش و احتیاجی که برایش برطرف نموده یا مالی که برای مصرف به او داده یا بخاطر قوم و خویش و امثال اینها دوست بدارد این دوست داشتن محبت خدا محسوب نمی گردند بلکه این محبت بخاطر هوای نفس بوده همان چیزی که صاحبانش را دچار کفر، فسق و معصیت می نماید. بسیاری از افراد مدعی دوست داشتن علما و رهبران دینی بخاطر خدا هستند که در صورت صحت ادعا می بایستی همان خدای را که این افراد بخاطر او دوست می دارند اطاعت نمایند. چون اگر کسی را بخاطر دیگر دوست بدارید باید محبتش تابع محبت دیگری باشد. بنابراین چگونه شخصی مدعی محبت فردی بخاطر خداست در حالیکه خداوند را دوست ندارد؟ چگونه می تواند خداوند را دوست بدارد در حالیکه از رسول خدا و راه و روشش اعراض و دوری می جوید؟ چه بسیار کسانی که رهبران دینی و یا حزبی و حکومتی را مانند خداوند دوست می دارند از آنها موجوداتی شبیه و نظیر خداوند در محبت ساخته اند، اما اصل دوستی و محبت اهل ایمان، محبت خداست و هرکس نیز خداوند را دوست بدارد، کسی را که خداوند دوست داشته باشد را نیز دوست می دارد و چنین فردی محبوب خدا خواهد شد.

از آن هنگام که خداوند محمد صلی الله علیه وسلم را به پیامبری برگزیده است از هیچ فردی که دعوت به او رسیده باشد جز دینی که محمد صلی الله علیه وسلم بدان مبعوث شده پذیرفته نمی شود چون دین او برای همه انسانها و مخلوقات می باشد چنانکه الله تعالی می فرماید وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلا کَافَّهً لِلنَّاسِ (٢٨) [۵]«ما تو را جز برای همه مردم مبعوث نکردیم.»

و رسول گرامی صلی الله علیه وسلم می فرماید:٭٭لَا یَسْمَعُ بِی أَحَدٌ مِنْ هَذِهِ الْأُمَّهِ یَهُودِیٌّ أَوْ نَصْرَانِیٌّ ثُمَّ یَمُوتُ وَلَا یُؤْمِنُ بِالَّذِی أُرْسِلْتُ بِهِ إِلَّا کَانَ مِنْ أَصْحَابِ النَّارِ٭٭[۶] (هر فردی از افراد این مجتمع یهودی یا نصرانی باشد دعوت مرا بشنود سپس بمیرد و به من ایمان نیاورد از یاران آتش خواهد بود.)

و خداوند متعال می فرماید وَاکْتُبْ لَنَا فِی هَذِهِ الدُّنْیَا حَسَنَهً وَفِی الآخِرَهِ إِنَّا هُدْنَا إِلَیْکَ قَالَ عَذَابِی أُصِیبُ بِهِ مَنْ أَشَاءُ وَرَحْمَتِی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْءٍ فَسَأَکْتُبُهَا لِلَّذِینَ یَتَّقُونَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَالَّذِینَ هُمْ بِآیَاتِنَا یُؤْمِنُونَ (١۵۶)الَّذِینَ یَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِیَّ الأمِّیَّ الَّذِی یَجِدُونَهُ مَکْتُوبًا عِنْدَهُمْ فِی التَّوْرَاهِ وَالإنْجِیلِ یَأْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنْکَرِ وَیُحِلُّ لَهُمُ الطَّیِّبَاتِ وَیُحَرِّمُ عَلَیْهِمُ الْخَبَائِثَ وَیَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالأغْلالَ الَّتِی کَانَتْ عَلَیْهِمْ فَالَّذِینَ آمَنُوا بِهِ وَعَزَّرُوهُ وَنَصَرُوهُ وَاتَّبَعُوا النُّورَ الَّذِی أُنْزِلَ مَعَهُ أُولَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (١۵٧)قُلْ یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنِّی رَسُولُ اللَّهِ إِلَیْکُمْ جَمِیعًا الَّذِی لَهُ مُلْکُ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ لا إِلَهَ إِلا هُوَ یُحْیِی وَیُمِیتُ فَآمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ النَّبِیِّ الأمِّیِّ الَّذِی یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَکَلِمَاتِهِ وَاتَّبِعُوهُ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ (١۵٨) [۷] «و رحمت من همه چیز را فراگیر است، پس برای
کسانی که تقوا می ورزند و زکات می پردازند، و کسانی که به آیات ما ایمان دارند، آن [رحمت] را مقرر می دارم کسانی که از فرستاده و پیامبر امی پیروی می کنند، که نام [و نشان] او را در تورات و انجیل که در نزدشان است، نوشته می یابند،که آنان را به نیکی فرمان می دهد و از ناشایستی باز می دارد، و پاکیزه ها را بر آنان حلال و پلیدها را حرام می دارد، و از آنان قید و بندهای سنگین را که بر آنان مقرر شده بود بر می دارد، و کسانی که به او ایمان آورده و گرامی داشته و یاری کرده اند و از نوری که همراه او نازل شده پیروی می کنند، اینان رستگارند بگو ای مردم من پیامبر الهی به سوی همه شما هستم، همان [خدایی] که فرمانروایی آسمانها و زمین از آن اوست، خدایی جز او نیست، که زنده می دارد و می میراند، پس به خداوند و فرستاده اش، پیامبر امی، که به خدا و کلمات او ایمان دارد، ایمان بیاورید، و از او پیروی کنید باشد که هدایت یابید»
بر همه مخلوقات لازم است که از محمد صلی الله علیه وسلم پیروی نمایند بنابراین جز الله را نباید عبادت کنند و تنها به وسیله شریعت و منهج محمد صلی الله علیه وسلم او را پرستش نمایند. خداوند متعال می فرماید: ثُمَّ جَعَلْنَاکَ عَلَى شَرِیعَهٍ مِنَ الأمْرِ فَاتَّبِعْهَا وَلا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَ الَّذِینَ لا یَعْلَمُونَ (١٨)إِنَّهُمْ لَنْ یُغْنُوا عَنْکَ مِنَ اللَّهِ شَیْئًا وَإِنَّ الظَّالِمِینَ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ وَاللَّهُ وَلِیُّ الْمُتَّقِینَ (١٩) [۸]
«سپس تو را بر منهج و شریعتی از دستورات قرار دادیم از آن پیروی کنید و از هواها و امیال کسانی که نمی دانند پیروی مکن که آنها هرگز تو را از خداوند بی نیاز نمی کنند و به راستی که ظالمان دوستدار همدیگر و الله تعالی نیز یاور متقیان پرهیزگار است.» بر آن مجتمع شده و متفرق نمی شوند.

عبادت خداوند متضمن کمال محبت و نهایت ذلت برای اوست، اصل و اساس دین متضمن این است که خداوند همان معبودی باشد که دلها او را دوست می دارند و از مخالفتش می ترسند و نباید برای او معبودی جز الله باشد، اله همان است که دلها بواسطه محبت و تعظیم و امید و خوف، احترام و بزرگداشت خواهان او هستند.خداوند سبحان و متعال پیامبران را با پیام لا اله الا هو فرستاده است پس دلها را باید از محبت غیر او خالی کرد و بوسیله محبت و امید به او لبریز نمود. بواسطه سؤال از او درخواست و سؤال کردن از دیگران را ترک نمود و به سبب اخلاص عمل برای او از عمل برای دیگران پرهیز نمود و به سبب یاری جستن و استعانه از او، از کمک خواستن غیر او چشم پوشید. به همین دلیل در وسط سوره فاتحه می خوانیم: إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ (۵) «تنها تو را عبادت می کنیم و تنها از تو کمک می طلبم»

مؤمن همه اهل ایمان را دوست می دارد؛ خداوند متعال می فرماید إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ (١٠) [۹] «تنها مؤنان برادر یکدیگرند.»

 و رسول الله می فرماید:٭٭الْمُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِ کَالْبُنْیَانِ یَشُدُّ بَعْضُهُ بَعْضًا وَشَبَّکَ بَیْنَ أَصَابِعِهِ٭٭[۱۰] ﴿مؤمنان برای هم چون بنایی هستند که همدیگر را محکم می نمایند، آنگاه انگشتان را در هم داخل نمود.﴾

 و می فرماید:٭٭ مثل الْمُؤْمِنِینَ فِی تَرَاحُمِهِمْ وَتَوَادِّهِمْ کَمَثَلِ الْجَسَدِ إِذَا اشْتَکَى عُضْوًا تَدَاعَى لَهُ سَائِرُ جَسَدِهِ بِالسَّهَرِ وَالْحُمَّى ٭٭[۱۱] ﴿مؤمنان در محبت و عاطفه نسبت به هم چون جسد واحدی هستند که هرگاه عضوی از آن به درد آید دیگر اعضا بواسطه بی خوابی و تب با همدیگر همدردی می کنند.﴾

و می فرماید:٭٭لَا تَقَاطَعُوا وَلَا تَدَابَرُوا وَکُونُوا عِبَادَ اللَّهِ إِخْوَانًا٭٭[۱۲] ﴿با همدیگر قطع رابطه مکنید، به همدیگر پشت ننمائید و ای بندگان خدا با همدیگر برادر باشید.﴾
از جمله چیزهایی که دوستی برای خدا و غیر او را روشن می گرداند این است که ابوبکر رضی الله عنه پیامبر صلی الله علیه وسلم را خالصانه برای خدا دوست داشت ولی ابوطالب، عمویش، او را برای هوا و آرزویش دوست داشت و هدفش الله نبود لذا خداوند عمل ابوبکر رضی الله عنه را پذیرفت و این آیات را نازل فرمود: وَسَیُجَنَّبُهَا الأتْقَى (١٧)الَّذِی یُؤْتِی مَالَهُ یَتَزَکَّى (١٨)وَمَا لأحَدٍ عِنْدَهُ مِنْ نِعْمَهٍ تُجْزَى (١٩)إِلا ابْتِغَاءَ وَجْهِ رَبِّهِ الأعْلَى (٢٠)وَلَسَوْفَ یَرْضَى (٢١) [۱۳] «متقی ترین فرد
خود را از آتش دوزخ دور می کند کسی که مالش را به قصد تزکیه می دهد در حالیکه بواسطه کمک و احسان مدیون هیچ کس نیست فقط طالب روی پروردگار است، خداوندی که بالاتر است و بزودی او را راضی می کند»

اما ابوطالب عملش مورد پذیرش واقع نمی شود. ابوبکر پاداش و ثواب کارش را از مردم نمی خواهد، حتی از پیامبر و هیچ فردی طالب پاداش نیست بلکه به او ایمان آورده و دوستش دارد و او را با جان و مال حمایت می کند و بدین وسیله به خداوند تقرب می جوید و اجر و پاداش خویش را از او خواهان است. رسول الله صلی الله علیه وسلم دستورات و منهیات و وعد و عید پروردگار را به بندگانش ابلاغ می کند چنانکه می فرماید فَإِنَّمَا عَلَیْکَ الْبَلاغُ وَعَلَیْنَا الْحِسَابُ (۴٠) [۱۴] «جز این نیست که پیامرسانی بر تو و حسابرسی بر ماست.»خداوند کسی است که می آفریند و روزی می دهد و می بخشد و منع می کند و بالا می برد و پایین می آورد و عزت و ذلت به دست اوست و او مسبب اسباب است و پروردگار و مالک همه چیز است، اسبابی که بندگان به کار می گیرند یا از جمله اموری است که خداوند به آن دستور داده و آن را مباح گردانده است لذا آن را بکار می گیرند و یا از جمله اموراتی که از آن نهی شده است یا از جمله بدعتهایی است که بدان اجازه عمل نداده است لذا نباید آن را بکار گیرند.

و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

________________________________________
[۱] رواه بخاری و مسلم
[۲] تحریم ۴
[۳] مائده ۵۵- ۵۶
[۴] آل عمران ۳۱
[۵] سبأ ۲۸
[۶] راه مسلم، احمد و غیره
[۷] اعراف ۱۵۶- ۱۵۸
[۸] جاثیه ۱۸- ۱۹
[۹] حجرات ۱۰
[۱۰] رواه بخاری و مسلم
[۱۱] متفق علیه
[۱۲] رواه ترمذی
[۱۳] لیل ۱۷- ۲۱
[۱۴] رعد ۴۰

موضوع:, قرآن و حديث
| ۳۰ آذر ۱۳۹۱
۳ پاسخ به “توضیحی پیرامون حدیث (المرء مع من احب)”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  عبدالرحمان می‌گه:

  بنام خدا
  ابوالمؤید موفق بن احمد (از علمای اهل سنت) در مقتل الحسین از راویان مختلف و آنها از ابوبکر نقل می کنند که پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم فرمود:
  «حسن و حسین سرور جوانان اهل بهشت هستند .» (مستدرک الصحیحین، ج ۳، ص ۱۷۷ )
  احمد بن حنبل در مسند خود به نقل از راویان متعدد، می نویسد:
  پیامبر، حسن و حسین را به سینه خود می چسباند و می فرمود:
  «خدایا! من این دو را دوست دارم، تو نیز آنها را دوست بدار .» (مسند احمد بن حنبل، ج ۵، ص ۳۶۹ .)
  پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمود:
  أحَبَّ اللَّهُ مَن أحَبَّ حُسَیناً؛
  هر که حسین را دوست بدارد خداوند دوستدار اوست.
  ای خدای بزرگ ما هم حسن و حسین را دوست داریم .

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 23نفر
 • بازدید امروز 75362
 • بازدید دیروز 161303
 • بازید کل 50107691

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8611
 • کل اعضا 1555
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com