امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 3661

در شرایط فعلی و حساس جهان اسلام، مسلمانان به این حقیقت رسیدند که وحدت امت اسلامی تنها راه عزت اسلام و پیروزی مسلمانان است در خصوص وحدت امت اسلامی سخن زیاد گفته شده و می شود اما بررسی وحدت از منظر کتابهای تاریخی طرفین راه حل اصولی برای تحقق وحدت واقعی است . ما در اینجا کتابهای عزیزان را بررسی کردیم و نکات وحدت بخش آنهارا جمع آوری و خدمت همه بزرگواران تقدیم میداریم .

عمر بن خطاب، قائد اسلام، امیر مؤمنان، قهرمان ملت، سنگ مرکزی آسیای مسلمانان، بانی عظمت و شوکت آنها، فاتح قیصریه، شکست دهنده‌ی کسری، بالابرنده‌ی پرچم الهی، تعالی دهنده‌ی کلام خدا و رساننده‌ی اسلام از قلب جزیره العرب به نقاط دور دست دنیا ، آن کسی که رسول الله صلی الله علیه وسلم در باره او فرمودند إن الله جعل الحق على لسان عمر وقلبه

خداوند حق را بر زبان و قلب عمر قرار داده است / ترمذی

و پیامبرصلی الله علیه و سلم که از روی هوی و هوس صحبت نمی‌کند و تنها از روی وحی سخن می‌گوید.th

همچنین آنحضرت در حق او فرمودند دخلت الجنه … ورأیتُ قصراً بفنائه جاریه، فقلت: لمن هذا؟ فقالوا: لعمر بن الخطاب

وارد بهشت شدم… و قصری دیدم که در حیات آن یک دوشیزه بود.. گفتم: این مال کیست؟ گفتند: مال عمر بن خطاب است / بخاری و مسلم . که این بشارتی است بزرگ بر بهشتی بودن سیدنا فاروق اعظم که در دنیا این بشارت نصیب هر کسی نمی شود و البته یکی از بشارتهاست .

دیدگاه علی رضی الله عنه در باره شخصیت عمر فاروق

علی بن ابی‌طالب می‌گوید: فاروق و خلافت وی تصدیق کننده‌ی رؤیای سرور فرزندان آدم، یعنی پیامبرع بود که عمر بن خطاب را به آن بشارت داد: «یک والی، سرپرستی مردم را به عهده گرفت که به وسیله‌ی وی ثبات و استواری در دین ایجاد شد.» (۱)

میثم بحرانی، شارح نهج البلاغه، و همچنین دنبلی در شرح سخن وی می گویند: این والی، عمر بن خطاب بوده و استواری وی کنایه از ثبات و استقامت و پایداری در راه دین است . (۲)

ابن ابی‌الحدید معتزلی در ذیل این خطبه می‌گوید: این والی، عمر بن خطاب بوده و این سخن از سخنان علی است که در زمان خلافت طولانی عمر بن خطاب گفته است و در آن به نزدیکی وی با پیامبر ص اشاره کرده است. تا جایی که می‌گوید: مردم پس از پیامبر خدا با رأی خود کسی را انتخاب کردند که در حد توانش میانه‌روی کرد و راستی و درستی را ایجاد کرد. سپس بعد از او خلیفه‌ای دیگر سرپرستی مردم را به عهده گرفت. پس دین را بر پای داشت و خودش ثابت قدم و استوار ماند تا اینکه دین استواری و ثبات خود را به دست آورد .(۳)

این علی رضی الله عنه است که چگونه این اوصاف را به ابوبکر و عمررضی الله عنهما نسبت می‌دهد و آنها را دقیقاً تصدیق کننده‌ی رؤیای پیامبر می‌داند، و عمر فاروق را مصداق مژده‌ی پیامبرصلی الله علیه و سلم قرار می‌دهد، و چه زیبا می فرماید که دین در زمان خلافت مبارک حضرت عمر فاروق استقرار یافت و اسلام در ایام خلافتش قدرت گرفت.

به علاوه، خطبه‌ای که حضرت علی در آن به مدح حضرت عمر پرداخته و او را مصداق بشارت رسول اکرم ص دانسته،‌ همان خطبه‌ای است که در ایام خلافت خود بیان کرده است.

چه بسیار خطبه‌هایی که حضرت علی در نهج البلاغه آورده و بر این مفهوم دلالت می‌کند که عمر فاروق سبب عزت دین و سربلندی اسلام و عظمت مسلمانان و توسعه‌ی سرزمین‌های اسلامی بود و او مردم را به راه روشن و راست هدایت می‌کرد و فتنه‌ها را ریشه کن و کجی‌ها را راست و باطل را نابود و سنت اطاعت از خداوند همراه با ترس را زنده کرد. که در این خصوص چنین می فرماید: «ماشاالله به فلانی! او کجی را راست نمود و بیماری را معالجه کرد و سنت را برپا داشت و تباهکاری را پشت سر انداخت و پاک طینت و کم عیب از دنیا رفت. نیکویی خلافت را دریافت و از شرّ آن پیشی گرفت. طاعت خدا را به جا آورد و از نافرمانی او پرهیز کرد و حقش را ادا نمود و پس از وفاتش مردم راه‌های گوناگون را در پیش گرفتند که هیچ گمراهی نمی‌تواند راه درست را پیدا کند و هدایت یابد و هیچ هدایت کننده‌ای به راه درستش یقین و باور ندارد .(۴)

ابن ابی‌الحدید می‌گوید: در این جا منظور از فلانی عمر بن خطاب است. من نسخه‌ای را با خط ابوالحسن رضا، گرد آورنده‌ی نهج البلاغه، یافته ام که در زیر فلانی، نوشته شده بود: عمر. و از ابوجعفر یحیی بن ابی زید علوی در این باره پرسیدم، به من گفت: او عمر است. به او گفتم: آیا امیر المؤمنین او را ستود؟ گفت: آری .(۵)

ابن میثم و دنبلی و علی نقی در الدره النجفیه و شرح النهج فارسی ، مانند آن را آورده اند. (۶)

 علی رضی الله عنه  در ملأ عام با صدای بلند درباره‌ی عمر فاروق می‌گوید: «او کجی را راست و بیماری‌ها را دوا کرد و به سنت نبوی عمل کرد و فتنه‌ها را نابود کرد و به سمت پروردگارش رفت در حالی که چیزی او را نمی‌آزرد و بهترین ولایت و خلافت را داشت. به طرف خدای متعال شتافت در حالی که دستش به قتل و خونریزی که میان مسلمانان رخ داد، آلوده نشد. او خدا را اطاعت می‌کرد و معصیت نمی‌ورزید و در ادای حق الله، تقوا داشت و در آن کوتاهی و ظلم نمی‌کرد.

حضرت علی عمر رض را از رفتن به جنگ با روم و ایران باز میدارد چراکه او پناهگاه مسلمانان است

عمر همان شخصیتی است که زیبا است درباره‌اش گفته شود: در عصر وی، دین با وجود او استواری یافت. -علی همان رهبر  چهارم – فاروق را پناهگاه اسلام و مسلمانان و مرجع آنها می‌شمارد، و او را با این اوصاف توصیف می‌کند و هنگام جنگ با روم در مشورت با او می‌گوید:

تو خود به باطن این دشمن آگاهی،‌ مواجهه با آنها مساوی با شکست است.‌ مسلمانان در سرزمین‌های دوردست، قدرتی ندارند و بعد از تو مرجعی نیست که به آن مراجعه کنند. ‌یک نفر مبارز را به همراه ناصحان و مصلحان نزد آنها بفرست. اگر خداوند مسلمانان را پیروز کرد، این همان چیزی است که تو دوست داری و اگر خلاف آن پیش بیاید، تو یاور و پناهگاه مسلمانان باقی می‌مانی . (۷)

علی رض پیشنهاد کرده که عمرفاروق شخصاً به جنگ نرود از ترس اینکه مبادا بلایی سرش بیاید و همه‌ی مسلمانان به خاطر از بین رفتن او که به منزله‌ی سر برای بدن مسلمانان است، از بین بروند، بلکه به جای خود فرمانده‌ای بفرستد و خودش در مدینه بماند که اگر خدای ناکرده مسلمانان شکست خوردند، او مرجع و پناهگاه شان باشد.(۸)

و حضرت علی در طول مدتِ خلافت حضرت عمر، همراه وی بود و مانند یک نگهبان خود را برای او به خطر می‌انداخت و مصالح و بقا و دوام او را می‌خواست. خیرخواه وی بود و صلاح امت و رستگاری آنها را می‌خواست. به همین دلیل وقتی عمر درباره ی رفتن شخص خود به جنگ با ایران با علی  مشورت کرد، علی او را از این کار منع کرد و گفت:

اگر چه امروز عرب اندک است، اما به سبب دین اسلام بسیارند،‌ و به خاطر اجتماع و اتحاد و یکپارچگی شکست ناپذیرند.

پس تو مانند میخ وسط آسیاب باش ‌و آسیاب را با عرب بگردان و آنان را به جنگ بفرست و خود به کارزار مرو؛ ‌زیرا اگر تو از این زمین بیرون روی، عرب از اطراف و نواحی آن، عهد تو را شکسته و فساد و تباهکاری می‌نمایند، تا کار به جائی می‌رسد که حفظ و نگهبانی سرحدات که در پشت سر گذشته‌ای، برای تو از رفتن به کارزار مهم تر می‌گردد.

ایرانی‌ها تو را ببینند، می‌گویند: این پیشوای عرب است که اگر او را از بین ببرید، آسودگی می‌یابید، ‌و این حرص، ایشان را بر تو و طمعشان را در تو سخت تر و زیادتر می‌گرداند .

آنچه تو راجع به آمدن ایرانی‌ها به جنگ با مسلمانان یادآوری نمودی،‌ خداوند سبحان از آمدن ایشان بیش از تو کراهت دارد و او به برطرف نمودن آنچه از آن کراهت دارد، تواناتر است .(۹)

علی به این کلام پیامبر صلی الله علیه و سلم اشاره کرده که می‌فرماید: «ثم استحالت غرباً فأخذها عمر بن الخطاب، فلم أر عبقریاً ینزع نزع عمر حتى ضرب الناس بعطن»: «سپس این دلو به دلو بزرگی تبدیل شد و عمر بن خطاب آن را برداشت، هیچ قهرمانی را ندیده ام که همچون عمر آب از چاه بکشد. –آن قدر آب از چاه کشید- تا جایی که مردم کنار آب برای چهارپایان شان، آغل ساختند». رسول الله ص راست گفت .

علاوه بر این، توجه مردم را به این کلام و وعده‌ی الهی جلب می‌کند که در کتابش که باطل در آن راه ندارد، آمده است

سوره نور آیه ۵۵ «خدا به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند، وعده‌ی نیکو داده است که حتماً آنان را در این سرزمین جانشین قرار می‌دهد، همان گونه که کسانی را که پیش از آنان بودند، جانشین قرار داد، و آن دینی را که برایشان

پسندیده است به سودشان مستقر کند و بیمشان را به ایمنی مبدل گرداند».

منظور از بیان این نکته که می‌گوید: ما بر این وعده‌ی الهی هستیم، این است که خداوند به مؤمنان و صالحان قدرتمند در روی زمین وعده داده است، پس ما مؤمن هستیم و تو ای فاروق، امیر مایی؛ و خداوند وعده‌ی خود را درباره‌ی خدمت تو عملی می‌کند و لشکریانش را که زیر پرچم رهبری حکیمانه‌ی تو و توضیحات مرشدانه‌ی تو هستند،‌ یاری می‌دهد. چون دین خداوند باید آشکار و غالب باشد؛ چون تو والی امر آن و تدبیر کننده‌‌ی مسائل آن هستی و تو شأن و جایگاه مخصوص خود را داری. چون اگر تو بمیری، وضعیت دین و مسلمانان آشفته و اتحاد و جمع مسلمانان متفرق می‌شود و نیروها ضعیف می‌گردند قدرت و شوکت شان از بین می‌رود. مردم پراکنده می‌شوند تا جایی که امیدی به اجتماع و اتحاد آنها بعد از آن وجود ندارد.

همچنین به این دعای پیامبرع اشاره دارد که فرمود: «اللهم أعز الإسلام بعمر بن الخطاب»: «خداوندا، اسلام را به واسطه‌ی عمر بن خطاب عزیز و قدرتمند بفرما». مجلسی آن را در بحار الأنوار از محمد باقر روایت کرده است.(۱۰)

ایشان معتقد بودند که خداوند حقیقت را بر زبان و قلب عمر قرار داده است. او معتقد بود که حضرت عمر بیان کننده‌ی احادیث رسول الله ع است و به همین دلیل با سیره‌ی عملی وی حتی در امور کوچک و پیش پا افتاده هم، اختلاف ندارد. دینوری(۱۱) نقل کرده که وقتی علی قدم در کوفه گذاشت به او گفتند: ای امیر المؤمنین، آیا در قصر فرود می‌آیی؟ گفت: «نیازی به قصر ندارم،‌ چون عمر بن خطاب از آن خوشش نمی‌آمد،‌ در میدان عمومی این جا فرود می‌آیم. سپس وارد مسجد بزرگ شهر شد و آن جا دو رکعت نماز خواند، سپس در میدان عمومی شهر فرود آمد. (۱۲)

حسن بن علی بن ابی طالب س است که می‌گوید: «من ندیدم که علی در جایی با عمر مخالفت کرده باشد یا موقع رفتن به کوفه، آنچه که عمر انجام داده بود،‌ تغییر دهد.(۱۳)

حضرت علی هنگامی که پا در کوفه گذاشت، گفت: «گره ای را که عمر زده، هیچ گاه باز نمی‌کنم.(۱۴)

ابن ابی‌الحدید، این روایت را آورده که: «هنگام ضربه خوردن عمر از ابولؤلؤ مجوسی ، دو پسر عموی رسول الله ص، عبدالله بن عباس و علی بن ابی‌طالب، بر او وارد شدند. ابن عباس گفت: ما صدای وا عمرای ام کلثوم (دختر علی) را شنیدیم که زن‌های دیگر همراه او بودند و از گریه‌ی آنها خانه به لرزه در آمده بود. عمر گفت: وای بر مادر عمر اگر خدا عمر را نبخشد.‌ گفتم: امیدوارم که جهنم را نبینی جز آن مقداری که خداوند در کتابش آورده است: ………. (مریم: ٧١) غیر از این نیست که ما می‌دانیم تو امیرالمؤمنین و سید و سالار مسلمانان هستی که مطابق کتاب خدا قضاوت می‌کردی و به صورت مساوی تقسیم می‌کردی. از گفته‌ی من خوشش آمد. پس ‌نشست و گفت: ای ابن عباس! آیا برای من به این امر گواهی می‌‌دهی؟ ترسیدم و لرزیدم و علی بر شانه‌های من زد و گفت: شهادت بده. در روایتی دیگر آمده است: چرا می‌ترسی ای امیر مؤمنان؟ قسم به خدا که اسلام تو قوی و امارت تو افتخار بود که زمین را از عدل پر کردی. گفت: آیا تو نیز، این گونه شهادت می‌دهی، ای ابن عباس؟ راوی گوید: گویی ابن عباس از این شهادت خوشش نیامد و ساکت شد. علی به او گفت: بگو بله و ‌من نیز، با تو هستم. پس ابن عباس گفت: بله، شهادت می‌دهم.(۱۵)

هنگامی که عمر را غسل و کفن کردند، علی وارد شد و گفت: «سلام و درود خدا بر او باد که کسی محبوب‌تر از این شخص کفن شده که در حضور شماست،‌ نیست.‌ در حالی که نامه‌ی عمل خود را به خدا عرضه می‌دارد.(۱۶)

حضرت علی درباره‌ی حضرت عمر و حضرت ابوبکر در نامه‌اش می‌گوید: این دو نفر امامان هدایت و بزرگان اسلام و کسانی اند که پس از رسول خداعلیه السلام به آنان اقتدا می‌شود و هر کس به آنان اقتدا کند، از گمراهی و انحراف محفوظ می‌ماند.(۱۷)

همچنین از رسول الله علیه السلام روایت شده که فرمود: «إن أبابکر منی بمنزله السمع، وإن عمر منی بمنزله البصر»: «ابوبکر برای من مثل گوش، و عمر مثل چشم است.(۱۸)

 

تمجید عمر فاروق توسط اهل بیت:

ابن عباس، پسر عموی پیامبر حضرت عمر را این گونه تمجید می‌کند خداوند عمر را بیامرزد، ‌او همنشین اسلام و پناهگاه یتیمان بود و نیکی‌ها به او ختم می‌شد و جایگاه ایمان و قلعه‌ی ضعیفان و پناهگاه پاکان بود. در راه خدا صبر ورزید تا دین وی را واضح و آشکار کرد و سرزمین‌ها را فتح کرد و بندگان را امنیت داد.(۱۹)

کلینی در کتاب الروضه من الکافی، آورده است جعفر بن محمد –امام ششم – تنها به دوستی با ابوبکر و عمر اکتفا نکرده بلکه پیروانش را به دوستی با آنان، نیز امر کرده است. یار و رفیق مشهور وی ، یعنی ابوبصیر می‌گوید نزد ابوعبدالله ؛ نشسته بودم، ‌که مادر خالد بر ما وارد شد، اجازه گرفت که پیش ابوعبدالله برود. ابوعبدالله گفت آیا خوشحال می‌شوی که کلام او را بشنوی؟ ابوبصیر گوید: گفتم

آری. ابوعبدالله گفت پس اجازه اش بده که داخل شود. ابوبصیر گفت: ابوعبدالله مرا بر روی بوریا نشاند. وی افزود: سپس مادر خالد وارد شد و سخن گفت. دیدم که زن بلیغ و ناطقی است و درباره‌ی ابوبکر و عمر سؤال کرد. ابوعبدالله گفت

آنها را دوست بدار ام خالد گفت: هنگام ملاقات با خدا می‌گویم تو مرا به دوستی با آنها امر کرده ای؟ ابوعبدالله گفت چشم.(۲۰)

علی ام کلثوم را به همسری عمر فاروق ش در می‌آورد

مورخ ، احمد بن ابی‌یعقوب، در تاریخ خود تحت عنوان «حوادث سال هفدهم از خلافت امیرالمؤمنین عمر بن خطاب» می‌آورد در این سال عمر، ام کلثوم، دختر علی و فاطمه، را از علی خواستگاری کرد. علی گفت: او کوچک است. عمر گفت: از رسول الله ع شنیدم که گفت: هر نسب و سببی در روز قیامت از بین می‌رود جز سبب و نسب و دامادی من. می‌خواهم داماد رسول الله  باشم. پس با او ازدواج کرد و ده هزار دینار مهریه به او داد.(۲۱)

همچنین ابوجعفر محمد بن یعقوب کلینی در کتاب کافی آورده که علی، ام کلثوم، دخترش، را به عقد عمر بن خطاب در آورد.(۲۲)

احترام عمر فاروق به اهل بیت و احترام آنها به ایشان

عمر بن خطاب بیشتر از آنچه اهل بیت به وی احترام می‌گذاشتند، به آنها ‌احترام می‌گذاشت. او در حقوق و عطایا، آنها را بر خانواده اش مقدم می‌داشت. تمام مورّخان گفته اند که وقتی عمر بن خطاب مالی را از بیت المال تعیین می‌کرد، بنی‌هاشم را بر همه مقدم می‌داشت؛ چون با پیامبر قرابت داشتند و از اهل بیت بودند.

یعقوبی می‌گوید عمر دیوان‌ها را تدوین کرد و در سال بیست عطایا را مقرر نمود و گفت اموال زیاد شده است ،پیشنهاد تدوین دیوانها به او داده شد. پس عقیل بن ابی‌طالب و مخرمه بن نوفل و جبیر بن مطعم بن نوفل بن عبد مناف را صدا زد و گفت: مردم را با توجه به منزلت و جایگاهشان نام‌نویسی کنید و از بنی‌عبد مناف شروع کنید. پس اولین کسانی را که نوشتند، علی بن ابی‌طالب با پنج هزار، حسن بن علی با سه هزار و حسین بن علی با سه هزار درهم بودند.  و برای خود در حالیکه حاکم مسلمانان بود چهار هزار درهم برداشت

اولین مالی که به علی اعطا شد توسط ابوهریره در بحرین بود  که مبلغ آن هفت هزار درهم بود. عمر فاروق گفت

مردم را با توجه به منزلت و جایگاه شان نام‌نویسی کنید و از بنی‌عبد مناف شروع کنید. بعد از آنان ابوبکر و قومش را بیاورید، سپس عمر بن خطاب و قومش را بنویسید. وقتی عمر نگریست،‌ گفت: قسم به خدا من نیز، دوست داشتم با پیامبر ع چنین قرابتی داشتم، اما از رسول الله شروع کنید سپس به ترتیب از نزدیکان وی شروع کنید و عمر را در جایی بگذارید که خدا گذاشته است.(۲۳)

دختر یزدگرد، شاه ایران، بزرگترین پادشاه آن زمان، وقتی که همراه اسرای ایرانی اسیر شد، همراه اسرا نزد امیر المؤمنین و خلیفه‌ی رسول خداع، عمر فاروق، آورده شدند. مردم به دختر یزدگر چشم دوختند و همه گمان کردند که عمر این دختر را به فرزند امیر المؤمنین و پسر مبارز و شجاع خودش می‌دهد؛ همان کسی که در زیر پرچم رسول الله ص در غزوه‌های زیادی شرکت داشت. چون تنها او مناسب دختر یزدگرد بود اما عمر او را به خود و پسرش و خانواده‌ی خود اختصاص نداد، بلکه اهل بیت پیامبرخدا ص را ترجیح داد و او را به حسین بن علی بخشید. این دختر همان کسی است که علی بن حسین، تنها بازمانده‌ی کربلا، را به دنیا آورد و نسل وی ادامه یافت. 

 نسب شناس مشهور ، ابن عنبه، اظهار داشته که اسم این کنیز شهربانو بود و گفته اند در جنگ مدائن اسیر شد و عمر بن خطاب او را به حسین داد.(۲۴)

—————————————————-

منابع :

(۱)  نهج البلاغه (به تحقیق صبحی صالح تحت عنوان سخنان غریبی که نیاز به تفسیر دارند) بیروت، دارالکتاب، ص۵۵۷٫ نهج البلاغه (به تحقیق شیخ محمد عبده)، بیروت، دارالمعرفه، ج۴، ص۱۰۷ 

(۲) ابن میثم، شرح نهج البلاغه، ج۵، ص۴۶۳٫ الدره

(۳) ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج۴، ص۵۱۹

(۴) نهج البلاغه (تحقیق صبحی صالح)، ص۳۵۰ . نهج البلاغه (تحقیق محمد عبده)، ج۲، ص۳۲۲

(۵) ابن ابی‌الحدید ، شرح نهج البلاغه، ج۳ ، ص۹۲

(۶) نگاه کنید به شرح نهج البلاغه، ابن میثم، ج۴، ص۹۶ و ۹۷، ص۲۵۷، ص۷۱۲

(۷) نهج البلاغه (به تحقیق صبحی صالح)، ص۱۹۳

(۸) شرح نهج البلاغه، ج۲، ص۳۶۹ و ۳۷۰

(۹) نهج البلاغه به تحقیق صبحی صالح، ص۲۰۳، ۲۰۴ تحت عنوان: از سخنان علی- رض- وقتی که عمر راجع به حضور شخصی خود در جنگ با ایران با علی مشورت کرد.

(۱۰) بحار الأنوار (کتاب السماء و العالم)، ج۴

(۱۱) دینوری احمد بن داود از اهالی دینور (‌شهری در نزدیکی همدان) است. او در روایت‌هایش مورد اعتماد بود و چنان که ابن ندیم گفته، معروف به صدق و راستگویی بوده است. در سال ۲۸۱ یا ۲۸۲ یا ۲۹۰ درگذشت

(۱۲) احمد بن داود دینوری، الاخبار الطوال، ص۱۵۲

(۱۳) محب الطبری، ریاض النضره، ج۲، ص۸۵

(۱۴) ابن آدم، کتاب الخراج، ص۲۳٫ بلاذری، فتوح البلدان، مصر، ص۷۴

(۱۵) ابن ابی‌الحدید، ج۳ ، ص۱۴۶٫ مانند این، در کتاب الآثار، ص۲۰۷ و سیره عمر‌ از ابن جوزی،‌ ص۱۹۳ چاپ مصر آمده است

(۱۶) علم الهدی، کتاب الشافی، ص۱۷۱٫ طوسی، تلخیص الشافی، ایران، ج۲، ص۴۲۸٫ صدوق، معانی الأخبار، ایران، ص۱۱۷

(۱۷) طوسی، تلخیص الشافی، ج۲، ص۴۲۸

(۱۸) ابن بابویه قمی، عیون اخبار الرضا، ج۱ ،ص۳۱۳٫ قمی، معانی الاخبار،ص۱۱۰٫ تفسیر الحسن العسکری

(۱۹) مسعودی ، مروج الذهب، ج۳، ص۵۱٫ ناسخ التواریخ، ایران ،ج۲، ص۱۴۴

(۲۰) الروضه من الکافی (تحت عنوان حدیث ابی بصیر مع المرأه)، ایران، ج۸ ، ص۱۰۱

(۲۱) تاریخ یعقوبی، ج۲، ص۱۴۹ و ۱۵۰

(۲۲) الفروع من الکافی، کتاب النکاح، باب تزویج أم کلثوم، ج ۵ ص ۳۴۶

(۲۳)  تاریخ یعقوبی، بیروت، ج۲، ص۱۵۳

(۲۴) عمده الطالب فی انساب ابی طالب (تحت عنوان اولاد حسین)، ص۱۹۲

منبع : پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۱۲ فروردین ۱۳۹۴
۱۳ پاسخ به “امیرالمومنین عمر از دیدگاه اهل بیت رضی الله عنهم”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  مهدی مهدوی می‌گه:

  با عرض سلام حضور برادران از جان عزیزتر اهل سنت. شما می توانید از مقدسات خودتان در بین خودتان بگویید و بنویسید و ما هم همانطور. اما در بین دیگر مذاهب و فرق اسلامی اگر بخواهیم حرفی بزنیم با توجه به اینکه مشترکات زیادی داریم لذا چه بهتر به آنها بیشتر بپردازیم و اختلافات را پیش نکشیم و اگر خواستیم پیش بکشیم واگذار کنیم به جلسات تخصصی با هدف روشن شدن حق نه اینکه به مواضع خود اگر هم ثابت شد اشتباه کرده ایم تعصب بورزیم و در نهایت خون یکدیگر را حلال و یکدیگر را تکفیر کنیم یا لا اقل در دل نسبت به یکدیگر کینه و بغض بورزیم که بغض در دل انداختن از برادر دینی کار شیطان است. اصلا بحثی که یک طرف یا دو طرف در آن بخواهند حرف خود را به هر قیمتی بر مسند برساند همان بهتر که از ابتدا شروع نشود و الا خلاف جدال احسن است. این حرفها در شرایطی است که دشمن مشترکی نداشته باشیم اما اگر شرایط را نگاه کنیم که امروز دشمن بیرونی داریم که هم خون شیعه را می ریزد هم سنی را و البته شاید سنی را بیشتر از شیعه تا کنون ریخته باشد پس وا اسلاما از کم حرف زدن از مشترکات و حمایت نکردن برادرانه از یکدیگر. پس بگذارید حرف حقانیت یا عدم حقانیت هر مذهبی حدالمقدور در آخرت با میزان الهی سنجیده شود و به خودمان حق ندهیم که ترازو بگذاریم برای سنجش دیگری با هدف منکوب کردن و بی احترامی به او. دوباره بخوانیم آیه قرآن را خطاب به پیامبر که فبما رحمه من الله لنت لهم فلو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک (امیدوارم غلط تایپی نداشته باشد.)
  کلام آخرم به آنهایی که دنبال اختلاف هستند: اگر شیعه هستی و تمام اهل سنت را از بین بردی (که البته آن سنی به نظر خودش به سعادت رسیده و همنشین رسول الله و اهل بیتش ). یا سنی هستی و تمام شیعه را از بین بردی (که البته آن شیعه هم بنا بر نظر خودش به سعادت رسیده.و همنشین رسول الله و اهل بیتش) آیا فکر می کنی راحت شدی؟ دشمن تو را راحت می گذارد؟ مطمئن باش بهانه دیگری می تراشد و تنها به منافع خود فکر می کند. پس اگر ید الله را هم می خواهید البته با جماعت است«ید الله مع الجماعه» و السلام.

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  reza می‌گه:

  نظر اهل سنت به وحدت نزدیکتر است حتی اگر بشود ان را رد کرد چرا که طبق ایاتی از سوره بقره که یکی از محورهای اصلی همین سوره هست از گذشتگان از شما سوال نمیشود .به عمل خود نگاه کنید و کسی که از اختلاف با مسلمان دیگر صحبت کند مسلمان نیست چرا که تو مسلمان جامعه امروز خودتی و بنده خدایی نه مسلمان اولین مسلمانان ما تسلیم امرخداییم و در اعمال خود باید دقت کنیم و نه اینکه چه کسی چه گفته و چه کسی چه کرده بدون شک مهمترین انحراف جامعه مسلمین در پی همین اختلافات هست که شیاطین به زیرکی این شکاف ها را عمیق کردند و انرژی مسلمانان در این مسائل تحلیل رفت و علم و دانش رشد نیافت بالاخص در دوران دو امپراتوری سود جو عثمانی و صفوی که جزو بدترین بلاها برای مسلمانان بودند اگر مسلمانی دیگر اهل سنت و شیعه معنی ندارد قران داری کلی حدیث داری پس مسلمانی کن بنده خدا باش خدارا بپرست.

  خدایا اسلام واقعی را در ممالک ما حاکم کن و رهبران مسلمانان را قدرتمند و عزت مند بگردان و ما را بر قوم کافر پیروز بگردان.

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  یاس می‌گه:

  خیلی خندیدم. ممنون از مطالب خنده دار. دوستان قبلا در رد سندهای این مطلب نوشتن. زندگی نامه حضرت علی و حضرت زهرا از دیدگاه علمای اهل سنت و بررسی رفتار عمر پیش از اسلام در رد این مطلب من را بس.

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  علی می‌گه:

  برادر بزرگوار این حدیث نه تنها در صحیح بخاری وجود داره بلکه در صحیح مسلم هم وجود داره
  بنده خودم سال ۹۲ این حدیث رو در صحیح مسلم خواندم و بعد که تحقیق کردم دیدم در بخاری نیز موجوده
  متن عربی حدیث در صحیح مسلم وَلَکِنَّکَ اسْتَبْدَدْتَ عَلَیْنَا بِالْأَمْرِ وَکُنَّا نَحْنُ نَرَى لَنَا حَقًّا لِقَرَابَتِنَا مِنْ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَلَمْ یَزَلْ یُکَلِّمُ أَبَا بَکْرٍ حَتَّى فَاضَتْ عَیْنَا أَبِی بَکْر
  اینم آدرس دقیقصحیح مسلم ، ج ۵ ، ص ۱۵۴ ، کتاب الجهاد ، باب قول النبی (ص) لانورّث ما ترکناه صدقه و در بخاری هم موجوده در صحیح البخارى ، ج ۵ ، ص۸۲ ، کتاب المغازی ، باب غزوه خیبر.

  پاسخ :
  احسنت بردار گرامی ، شما در سال ۹۲ که این حدیث را در بخاری و مسلم دیدید ، آیا متن کامل حدیث همین بود یا این یک قطعه ای از حدیث بود ؟ آیا این حدیث قبل و بعدی دارد یا خیر ؟! اگر حدیث قبل و بعدی دارد چرا شما از حدیث طولانی یک قطعه خیلی کوچکی را ذکر می کنید ؟! هدف شما از این کار چیست ؟!

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  علی می‌گه:

  سلام پس چرا نظر بنده رو نمایش ندادید، نکنه جوابی ندارید در کتاب بخاری هست که حضرت علی علیه السلام بعد از شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها خطاب به ابوبکر،، فرمودند: تو در حق من استبداد کردى و به خاطر جایگاه من با رسول اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) خلافت حق مسلم من بود " که قطرات اشک ابوبکر با شنیدن این سخن على (علیه السلام)سرازیر گشت
  صحیح البخارى ، ج ۵ ، ص۸۲ ، کتاب المغازی ، باب غزوه خیبر.

  پاسخ :
  برادر عزیز، این اطمینان را به شما میدهیم که در مذهب اهل سنت هیچ شبهه ای وجود ندارد حتی یک مورد !
  این حدیث در صحیح بخاری وجود ندارد ، حالا شما برای اولین بار با مراجعه به صحیح بخاری خودرا بیازمایید که راست می گوئید یا خیر .
  اگر سخن تان راست نبود از گناه خود توبه کنید . خداوند یارتان .

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  مجید می‌گه:

  عزیزم سلام من می گم خدا روز قیامت از امام و پیامبر و اون کسایی که ما قبولشون داریم و به حرفاشون عمل می کنیم سوال می پرسه
  بنده شخصا امامم رو کسی می دونم که خداوند بهش عنایت ویژه داره اون هم کسی که خداوند به اذن خودش دیوار کعبه رو شکافت و در خانه خودش که حضرت مریم رو راه نداد و حضرت عیسی اونجا متولد نشد و … به دنیا اومد همین برام بسه

  پاسخ :
  غلو نفرمایید غلو در اسلام باطل است .

 7. وضعیت کاربر : مهمان
  علی رضا فرجی می‌گه:

  از علم عمر بدانیم 


 8. raminmohseni می‌گه:

  سلام میتونید خطبه ی سوم نهج البلاغه به نام شقشقیه را که امام علی صریحا گفته که خلیفه اول و دوم و عثمان حق ایشان را غصب کردند را برایم توضیح دهید

  پاسخ :
  این حدیث به تصریح علمای بزرگوار شما قابل استناد نمی باشد و افراد مذکور در سند آن ضعیف هستند ، سند آن چنین است ( حدثنا محمد بن على ماجیلویه ، عن عمه محمد بن ابى القاسم ، عن احمد ابن أبى عبد الله البرقى ، عن ابیه عن ابن ابى عمیر، عن أبان بن عثمان ، عن أبان ابن تغلب عن عکرمه، عن ابن عباس)
  از جمله ؛ (محمد بن على ماجیلویه) هیچ یک از کتب رجالی شما او را توثیق نکرده اند الا اینکه شیخ صدوق از او رضایت داشته وهمانطور که خوئی می گوید رضایت دلیلی بر توثیق شخص نیست همانطور که در مقدمه کتاب خود معجم رجال الحدیث ذکر کرده واکثر روایاتی که به این شکل هستند را تضعیف کرده.
  نفر بعدی احمد ابن أبى عبد الله البرقى ….. نجاشی در رجال خود در مورد مورد این شخص می گوید ضعیف الحدیث .رقم ۳۳۵٫
  مسئله مهم دیگر اینکه تمام محور و طرق این خطبه بر شخص عکرمه مولی ابن عباس می چرخد که در کتب شما این شخص بشدت مذمت شده واو را حتی ناصبی می دانند .
  و بعضی گفته اند (لیس عندنا بحجه)(نزد ما حجت نیست)

 9. وضعیت کاربر : مهمان
  سعید می‌گه:

  سلام شما خطبه یا نامه ای از نهج البلاغه میارین که به گفته خودتان منظور از فلان یعنی عمر(منظور از شما عالمان دینیتان مثل ابن ابی الحدید معتزلی است)خب مثلا ما میتونیم بیایم بگیم در حدیث فلان صحیح بخاری یه روایت از نکوهش فلان شخص هست که مرحوم کلینی میگه این منظورش عمر هست آخه شما این رو قبول میکنید ؟؟ لا اقل عقل من اینو نمیتونه بپذیره که برای اثبات حرف خود از علمای خود کمک بگیریم لطفا اگه میخواین حقیقت رو روشن کنید و گمان میکنید حرف شما حق است پس با ادله کافی و درست این کار رو انجام بدین نه با بهره گیری از ظن و گمان

  در پناه حق

 10. وضعیت کاربر : مهمان
  موحد می‌گه:

  سلام
  آره واقعا دروغ حرامه مخصوصا دروغ بستن صحابه (رضی الله عنهم) مخصوصا خلفای راشده
  شما پاسخ همه ی سوالاتمان را میتوانید بدهید به همان دلیل و به دلایل دیگر وحدت ممکن نیست
  قوله تعالى : ومن أظلم ممن منع مساجد الله أن یذکر فیها اسمه وسعى فی خرابها أولئک ما کان لهم أن یدخلوها إلا خائف ین لهم فی الدنیا خزی ولهم فی الآخره عذاب عظیم والسلام

 11. وضعیت کاربر : مهمان
  علی می‌گه:

  ضمن احترام به برادران مسلمان اهل سنت :‍‍‍‍‍‍‍‍‍ پس چرا از واقعه غدیر خم مطلبی نیست ؟

  با تشکر

  پاسخ :
  نگاهی به حدیث غدیر از دیدگاه اهل سنت

 12. وضعیت کاربر : مهمان
  Lamm می‌گه:

  وحدت مهمه ولی دروغ هم حرامه

 13. وضعیت کاربر : مهمان
  عزت می‌گه:

  این دیدگاه به دلیل دروغ پردازی و اهانت آمیز بودن حذف گردید .

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

 • کاربران آنلاین 24نفر
 • بازدید امروز 110969
 • بازدید دیروز 136445
 • بازید کل 50279743

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8612
 • کل اعضا 1555
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com