توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

دوستان عزیز وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیاز دارد کمک های خود را از طریق آدرس vaislamah.com/donate واریز کنید هر چقدرکه باشد ارزشمند است، آدرس را بجای کلیک تایپ یا کپی نمایید ×
امکانات کاربری
پیام مدیر

آنهایی که اسباب گناه را برای بندگان خداوند مهیا می سازند دشمن هستند و آنهایی که راه بهشت را مخلصانه به مردم نشان می دهند بهترین دوستان آنها هستند، تعداد دوستان بسیار اندک است

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2272
 • کل نظرات 9319
 • کل اعضا 1646
 • جدیدترین عضو Minak

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 41911

حکم مراسمات چهارشنبه سوری و نوروز و سیزده بدر

در شرع پاک اسلام به رسومات و آداب و فرهنگهای ملل مختلف احترام گذاشته می شود البته به شرطیکه مخالف با تعالیم اسلام نباشد. و شکی نیست که مراسمات چهارشنبه سوری و نوروز و سیزده بدر از رسومات جاهلی ایران قبل از اسلام هستند و بخشی از یک آیین خرافی است و شکی وجود ندارد که آن اعیاد و رسومات با تعالیم اسلام در تضاد هستند و لذا بر مسلمانی که محبت خدا و رسولش را در قلب خود می پروراند شایسته نیست که چنین اعیاد و رسومی را انجام دهد و بر او حرام است. سیزده بدر یکی از رسومات جاهلی است که شاید نزد برخی بصورت عرف درآمده باشد ولی از آنجائیکه این رسم و این یادبود جزوی از یک آیین خرافی بوده و منشاء اصلی آن عرف نبوده بلکه آیین بوده است، لذا انجام و برگذاری و یادبود این روز یا چهارشنبه سوری به هر قصد و نیتی که صورت بگیرد حرام است و الی الابد تحت هیچ شرایطی و با هیچ نیتی بر مسلمانان مباح نخواهد شد.

پیامبر صلی الله علیه وسلم هنگامی که در مدینه تشریف داشتند جشن نوروز را که اعراب به تقلید ایرانیان گرامی می داشتند نفی نمودند:

انس بن مالک می گوید:«قَدِمَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ الْمَدِینَهَ وَلَهُمْ یَوْمَانِ یَلْعَبُونَ فِیهِمَا فَقَالَ مَا هَذَانِ الْیَوْمَانِ قَالُوا کُنَّا نَلْعَبُ فِیهِمَا فِی الْجَاهِلِیَّهِ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَبْدَلَکُمْ بِهِمَا خَیْرًا مِنْهُمَا یَوْمَ الْأَضْحَی وَیَوْمَ الْفِطْرِ»[ابوداود]

 رسول خدا صلی الله علیه وسلم (پس از هجرت از مکه) به مدینه تشریف آوردند واهالی مدینه دارای دو روز بودند[روز نوروز و مهرگان(یکی دیگر از اعیاد مجوسیان)] که در آن دو به بازی پرداخته و شادی می کردند، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: این دو روز چیست؟ عرض کردند: ما در زمان جاهلیت در این دو روز به بازی و شادی می پرداختیم، رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: خداوند دو روز دیگر را به جای آن دو برایتان قرار داده است که خیر و نیکی دنیا و آخرت در آن دو قرار دارد: روز عید قربان و روز عید فطر.

همچنانکه مشاهده می شود رسول خدا صلی الله علیه وسلم آن دو عید را تأیید نفرمود، و آنها را به حال خود رها نکرد تا طبق معمول به بازی در آن دو روز بپردازد، بلکه فرمود: خداوند آن دو را برایتان با دو روز دیگر عوض کرده است. و تعویض چیزی با چیز دیگر اقتضا می کند که مورد دوم ترک شود، چرا که امکان جمع شدن مورد تعویضی با شیء تعویض شده وجود ندارد و بدین علت لفظ تبدیل و تعویض(در زبان عرب) استعمال نمی شود مگر آنکه جمع بین دو چیز ترک گفته شود. پس این قول رسول خدا صلی الله علیه وسلم که می فرماید:«إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَبْدَلَکُمْ بِهِمَا خَیْرًا مِنْهُمَا» اقتضا می کند که از جمع بین (نوروز و مهرگان)با دو عید قربان و فطر و انجام همزمان آنها خودداری شود.

و سیزده بدر از خود نوروز حرمتش بیشتر است اللخصوص که برخی از مردم در آنروز مرتکب برخی از اعمال خرافی و شرک آلود می شوند بعنوان مثال دربرخی مناطق در این روز هر شخصی به نیت پاک کردن خود از عدد به اصطلاح نحص سیزده ، سیزده عدد سنگ را درون چاهی می اندازند یا اینکه سیزده سنگ را به پشت سر خود می اندازند! تا بدین طریق سالی خالی از بدیمنی و بدشگونی برای خود تضمین کنند!! و شکی نیست که این اعمال جزو امورات شرکی است که با تعالیم اسلام در باب توحید در تضاد آشکار است.

بنابراین حرمت برگزاری رسومات چهارشنبه سوری و سیزده بدر ثابت است و آن بعلت مخالفت با اعیاد مسلمین است و برگزاری اعیاد کفار حرام است.

اما جشن تولد و سالگرد ازدواج نیز در اسلام وجود ندارد و بدعتی منکر است که باید از آن اجتناب ورزید زیرا همانطور که در فوق اشاره شد مسلمانان فقط در دو روز عید و جشن برگزار می کنند و آن دو روز عید فطر و عید قربان است و غیر این دو جشن برای مسلمانان جایز نیست حال شخص به هر نیتی که بخواهد آن جشنهای مورد نظر خود را برگزار نماید.

| ۳۰ آذر ۱۳۹۲
۲۸ پاسخ به “حکم بزرگداشت شب یلدا”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  sdfs says:

  اصولا در اسلام دو لذت داریم: خوردن و جماع

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  تینا says:

  این اظهار نظر به دلیل فحاشی حذف گردید ! از الله توانا برای خود و ایشان دعای هدایت می کنیم .

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  زهرا says:

  با سلام
  بهتر بود جناب عالی یک سر هم به مفاتیح الجنان میانداختید و روایات راجع به نوروز را از ائمه میخواندید
  شما که نسبت به دینت جاهلی (هنوز مفاتیح رو درست نخوانده ای ) چطور از زمان جاهلیت اعراب خبر داری ایران در طول تاریخ خود همواره یکتا پرست بوده و نمونه ای از پرستش شرک در اون دیده نشده زمانی مسلمانان با ایرانیان درجنگ بودند پیامبر دستور داد کشته های ایرانیان رو به آداب مسلمانی به خاک بسپارند چرا که آنها یکتا پرستند

  • وضعیت کاربر : مهمان
   پاسخ زهرا خانم says:

   زمانی که مسلمانان به ایران حمله کردند پیامبر چندین سال قبلش وفات کرده بود که !! چطوری میگید پیامبر دستور داد ایرانیان رو به آداب مسلمانی به خاک بسپارند!
   و اگر اونا یکتاپرست بودن و باید به آداب مسلمانی به خاک سپرده شوند چرا به اونا حمله کردن ؟! اخه جهاد با یکتاپرستان که نمی کنن با مشرکان و آتش پرستان و بت پرستان می کنن..

  • وضعیت کاربر : مهمان
   محمد says:

   اسلام ۱۴ چیز رو عید نوروز میدونه.روزی که خورشید طلوع کرد.روزی که حضرت ابراهیم بت شکست.و….هیچ جایی به این عید ما اشاره ای نشده.ثانیا شما حدیث اصحاب الرس را بخونید…


 4. ارش says:

  این نظر اهل تسنن است.برای اطلاع از نظر شیعه میتوانید به آداب نوروز در مفاتیح الجنان و احادیث امام جعفر صادق مراجعه نمایید.


 5. مصطفی says:

  باسلام و وقت بخیر بنده فوق لیسانس فقه دارم .به نظر من حدیث مذکور جدا از جنبه ی صحت و سقم که الان امکان بررسی اون از نظر سند و … برای من وجود نداره هیچگونه دلالتی به حرمت عید نوروز ندارد .وحتی اگر بپذیریم که منظور حضرت رسول (ص) عید نوروز بوده باشد ، نهایت چیزی که از این حدیث به دست می آید برتری عید قربان و فطر بر عید نوروز است که این امر از مسلمات است و جای هیچگونه شکی ندارد .اما این امر با حرمت تفاوت دارد . مثل اینکه به کسی بگوییم چه میخوری بگوید آب  به او بگوییم شیر بخور . ایا دلالت بر این میکند که او نباید آب بنوشد ؟وارد شدن به این بحث در این مقال نمیگنجد و یک بحث تخصصی است .به قولی میتوان گفت : اثبات شی ء نفی ماعدا نمیکند .جدای از این بحث اصول فقهی احادیث بسیاری از ائمه (ع) وجود دارد که دلالت بر مباح بودن عید نوروز و اعمال این عید دارد .بعلاوه بنده هیچ فقیهی را نمیشناسم که این عید را حرام اعلام کرده باشد .از طرفی اعمالی که در این عید ویادر وقت تحویل سال انجام میدیم کاملا مورد تایید دین عزیز و گرامی اسلام ناب محمذدی (ص) است مثل خانه تکانی و رعایت نظافت ، یا صله ی رحم ، یا دعای موقع تحویل سال و … از وقتی که برای مطالعه ی این متن صرف کردید ممنونم .اگر نظری در این مورد دارید خوشحال میشم بدونم.

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید *

جستجو

پیوندهای محبوب
تبلیغات

تغییر باور ها

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 32نفر
 • بازدید امروز 86195
 • بازدید دیروز 205135
 • بازید کل 88224629

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com