امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 58404

حکم خواندن کتاب مجموعه وظایف که شامل دعاهای گنج العرش، هفت هیکل، شش قفل، عهدنامه، سید الاستغفار و درود تاج می باشد.

این کتاب پر از شرکیات و بدعت می باشد و خواندن آن حرام است، و بطور کلی هر دعایی که در آن به انبیاء و یا اولیاء الهی وساطت شده باشد، شرک و حرام است و اگر به حرمت آنها توسل شده باشد باز حرام است و خواندن آنها موجب کفر و شرک است و باید از آن پرهیز نمود.
این دعاء و یا دعاهایی دیگر مانند گنج العرش و غیره، هیچ اصل و اساس و پایه ای شرعی ندارند، مثلا در دعای درود تاج آمده که پیامبر ( دافع البلاء … والم ) میباشد، این مقوله شرک میباشد و مخالف نص صریح قرآن میباشد، خداوند متعال در آیات زیادی در قرآن بیان کرده که فقط خداوند است که مشکل گشا و دافع و رافع مشکلات است، مثلا در این آیه میفرماید:

قل لا املک لنفسی نفعا و لا ضرا الا ما شاء الله” (سوره اعراف : ۱۸۸)، یعنی: “ای پیامبر (به مردم) بگو که من برای‌ خودم‌ اختیار سود و زیانی‌ ندارم مگر اینکه خداوند بخواهد”.

پس اگر پیامبر صلی الله علیه و سلم نتواند بدون اذن خداوند برای‌ خودش‌ اختیار سود و زیانی‌ داشته باشد پس چطور میتواند ضرر را از مردم دفع کند؟

لذا باید این دعاها ترک شوند و مردم را از بدعت و شرک بودن آنها آگاه سازند زیرا آنها فکر میکنند که با خواندن آنها ماجور میشوند در صورتیکه بجز گناه چیز دیگری نصیبشان نمیشود.
پیشنهاد ما اینست که از دعاهای قرآنی استفاده کنید، و یا دعاهایی را بخوانید که در سنت و احادیث صحیح وارد شده باشند. اما گاها برخی از کتابها دعاهایی را ذکر می کنند که مبنای آنها احادیث ضعیف یا دروغ هستند و یا دعاهایی را ذکر می کنند که اصلی در شریعت ندارند. لذا شما باید کتابهایی را مطالعه کنید که در آنها دعاهای قرآنی گردآوری شده اند.
پیشنهاد می شود کتابهای زیر را که شامل دعاهای قرآنی و دعاهای منقول از پیامبر اسلام می باشند دانلود کنید.

نام کتاب : اذکارصالحین        دانلود کنید

نام کتاب : اذکار شبانه روزی  دانلود کنید

| ۲۵ آذر ۱۳۹۱
۱۸ پاسخ به “آیا دعای گنج العرش اساس شرعی دارد؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  ناصر می‌گه:

  همه اجازه دارند که با خدای خود راز ونیاز کنند حال ممکن است این راز ونیاز از حضرت رسول باشه یا یک شخص خداشناس که امروز رندگی میکند دعا محدود به قران وسنت واحادیث معتبر وصحیح نمی باشد فقط میتوان تایید کرد که این دعا ونیایش مورد تایید است که از پیامبر نقل شده حال اگر امروز یک نفر ازخدای خودش چیزی بخواهد وبا خدای خود نیایش داشته باشد وعارف به خدا باشد بدعت نیست

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  احمد می‌گه:

  به نام خدا، در اینکه برخی از احادیث نقل شده از شیعه یا اهل سنت، مجعول است، شکی نیست. لیکن بنده یک سوال کلی دارم و آن اینکه اگر ما از آفتاب جهت گرم شدن یا رشد گیاهانمان بهره بریم، نشانه شرک ما است یا اینکه همه می دانیم آفتاب وسیله است و خود و اثرش به اذن و قدرت خداست.
  حال اگر ما از شمس وجود پیغمبر رحمت(ص) که اشرف مخلوقات و دارای برترین کمالات روحی بوده و است، بهره بریم نشانه شرکمان نیست زیرا می دانیم که ایشان و قدرتشان، به اذن و قدرت الهی است.
  اگر در قرآن آمده که حضرت عیسی(ع) به اذن خدا مرده را زنده می کرد و خود حضرت رسول اکرم(ص) نیز به اذن الله معجزات فراوانی داشتند، از قدرت روحی ایشان نشئت داشت و روح هم از بین نمی رود پس اگر کسی چه در حال حیات انبیاء و اهل بیت و اولیاء و بزرگواران اعصار(که بر همه ایشان درود باد) و یا پس از وفات ایشان از آن ارواح مقدس, مددی طلب کند و در این مدد گرفتن، نظرش استفاده از قدرتی باشد که خدا به ایشان داده، در حقیقت به خدای قدرت آفرین و نظمی که او قرار داده، متوسل شده است.
  ما باید در بهره گیری از قرآن، همه آیات را با هم ببینیم، متشابهات را به محکمات ارجاع دهیم و به دور از تعصبات، به دنبال آن چیزی باشیم که واقعا خدا از ما می خواهد که تلک امه قد خلت لها ما کسبت و لکم ما کسبتم و لا تسئلون عما کانوا یعملون.

  • وضعیت کاربر : مهمان
   پاسخ می‌گه:

   جایی که خدا و قرآن قاضی است عقل تان را قاضی نکنید چون در عقل آدم ها جای شک وجود دارد و در قرآن جایی برای شک وجود ندارد، مدد جستن در حیات صحیح است و پس از وفات خلاف قرآن است . و بلکه خداوند کسی را که غیر خدا را به فریاد بخواند گمراه تر خوانده است .
   دوست عزیز دیدگاه را ابتدا بر قرآن عرضه کنید سپس بر عقل ومرحله سوم به دیگران .

   معجزات حضرت عیسی و تمامی پیامبران ع دلیلی برای عمل خلاف قرآنی نمی باشد.

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  حسین می‌گه:

  سلام علیکم این سایت متعلق به برادران اهل تسنن ما است پس با تمام احترامی که به دوستان سنی خود قائل هستیم از برادران شیعه میخواهم که از منابع شیعی به دنبال جواب سوالات اعتقادی خودشون باشن

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  نازنین می‌گه:

  خیلی عذر میخوام دعای گنج العرش به جز حمد تسبیح خدا چیز دیگه ای نداره ! درمورد درود تاج هم منظور از دفع کننده ی بلا این نیستش که پیامبر خودش دفع کنه بلکه پیامبر با پیام رسانی مردم رو به خدامرستی دعوت میکنه وبااین کار بلاهایی که قراره به سرشون بیاد رو جلوگیری میکنه ازش . لطفا دلایل قانع کننده بیارید برای رد این دعاهای خوب …

  • وضعیت کاربر : مهمان
   پاسخ می‌گه:

   برای مقبولیت موارد دینی وجود دو شرط الزامی است۱_ کلمات خرافی و شرکی نباشه یعنی مخالف عقیده خالص قرآنی نباشه ۲_ علاوه بر مورد اولی مغایر با سنت پیامبر هم نباشه، یعنی اگر کلمات مناسب باشه ولی بازم مورد تایید سنت پیامبر نباشه بازم پذیرفته نمیشود. اینکه پیامبر با تبلیغ دین بلاهارا که قراره به سرشون بیاد جلوگیری می کنه، اگه منظورتون این باشه که خود پیامبر جلوگیری از نزول بلا میکنه که این شرک به خداست و اگه منظورتون این باشه خدا بلاهارو جلوگیری میکنه باز نمی تونه توجیه گر کلمات شرکی و خرافی باشه.
   پیامبر می فرماید : من مالک نفع و ضرر کسی نیستم . و سپس می فرماید من علم غیب ندارم ، و این تصریح قرآن است پس هرمحتوایی که مغایر با سخن خدا و پیامبر باشه مردوداست.
   برای حل مشکل باورهای نادرست بجای عقل و برداشت شخصی بهترست با قرآن حل کنیم .

   • وضعیت کاربر : مهمان
    نازنین می‌گه:

    اگه خدا نمیتونه جلو گیری کنه پس چه کسی اینکاررو انجام میده؟؟؟؟ خدا این عقل رو به ما داده تا بتونیم باهاش تصمیم بگیریم و فکر کنیم وگرنه فرق ما با حیوانات چیزی نیست . من حرفم اینه که پیامبر با رسوندن پیام الهی به انسانها باعث میشه که انسانها راه درست رو انتخاب کنن و از بدبختی و بلا نجات پیدا کنند . بنده هیچ شرک و کفری نمیبینم داخل این جملات . تمام این دعا ها اعم از گنج العرش عهد نامه شش قفل همه نام خدارو دارند وفقط تسبیح خدا در اونها بوده نه لعنت فرستادن به کسی و نه هیچی . بهر حال امیدوارم بجای تقلید کورکورانه از کسانیکه هیچ اطلاعی در مورد واقعیت وجودیشون نداریم کمی فکر و عقلمون رو بکار بندازیم. چون خدا این عقل رو داده برای استفاده کردن .اگه قرار بود همه راه یه عده رو پیروی کنیم و بقیه برای ما تصمیم بگیرن نیازی به عقل نبود .

    • وضعیت کاربر : مهمان
     پاسخ می‌گه:

     لطفا ادب را رعایت کنید، پیروی از قرآن و پیامبر تقلیدکور کورانه نیست! هر چه می خواید بگید مودبانه بگویید . عقل سرجای خودش و شریعت سرجای خودش ، اگر از عقل هم بپرسید در جواب خواهد گفت که از خدا و پیامبرش اطاعت کن هیچگاه عقل نمیگه خلاف جهت قرآن برو . اگه قرار باشه هرکسی عقلش دینش باشه پس چرا خدا دین و آئین رو از آسمان فرستاد همون عقل کافی بود دیگه ! . اگه شما روایت صحیحی دارید که گنج العرش از پیامبر صحابه و اهل بیت نقل شده لطفا ارائه دهید تا ما هم از پیامبر صحابه و اهل بیت پیروی کنیم ، حال توجه کنید ما می خوایم از پیامبر صحابه و اهل بیت پیروی کنیم و شما از عقل شخصی خودتون قضاوت با دیگران . منتظرم
     چیزی که شما فرمودید خدا پیامبر رو فرستاد که با تبلیغ پیامش مردم نجات حاصل کنن ، ما میگیم در اطاعتش نجات حاصل میشه و نه در عصیانش. حال شما خواهرم ثابت کنید تا ما هم اطاعت کنیم .

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  پویا می‌گه:

  باید به خدمت شما برادر گرامی عارض شوم اینکه شما میگویید که چون پیامبران و ائمه مرده اند و نمیشود با;آنها وساطت نمود کاملا از اساس اشتباه است و در رابطه ی دعای گنج العرش و دعای هفت هیکل و… باز هم نظر شما صحیح نمی باشد چون اگر این دعاها جعلی بودند دوازدهآمدند خوب اینها جلوی رواج این دعا را میگرفتنداگر هم مربوط به بعد از ائمه بود اینهمه مرجع تقلید و عالمان بزرگ شیعه آمدند پس جلوی ترویج این دعاها را میگرفتند

  پاسخ :
  ما دیدگاه اهل سنت را بر اساس قرآن و سنت پیامبر ص بیان می کنیم .


 6. احمد می‌گه:

  در پاسخ به خواهر مریم
  شما خواهر بزرگوار حدیثی از رسول الله ص بیاورید که این دعا را ثابت کند و یا خود آنحضرت ، یا خلفای راشدین آن را خوانده باشند و یا امامی از امامان چهارگانه اهل سنت این دعا را قبول داشته باشند، دین بدون سند که قابل قبول نیست . لطفا نگوئید که رسول خدا هواپیما سوار نشده ما چرا سوار می شویم چراکه ما دین با سند می خواهیم نه دنیای با سند در امور دنیوی کاری نداریم، حرف ما روی مسائل دینی است .

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 27نفر
 • بازدید امروز 75546
 • بازدید دیروز 144335
 • بازید کل 49584279

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8636
 • کل اعضا 1554
 • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com