امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 1664

سنتهای نماز بر دو نوع قولی و فعلی تقسیم میشوند و چنانچه حتی عمداً کسی آن‌ها را ترک کند نمازش باطل نخواهد شد.
سنتهای قولی عبارتند از؛
۱) خواندن دعای استفتاح (آغاز کردن) نماز.(اللهم باعد بینی وبین خطایای کما باعدت بین المشرق و المغرب، اللهم نقنی من خطایای کما ینقی الثوب الأبیض من الدنس، اللهم اغسلنی من خطایای بالثلج و الماء و البرد) (متفق علیه)
۲) خواندن: أعوذ بالله من الشیطان الرجیم.
۳) خواندن بسم الله الرحمن الرحیم.
۴) گفتن آمین (پس از حمد) و بلند خواندن آن در نمازهای جهری.از وائل بن حجر روایت است: (کان رسول الله إذا قرأ ولا الضالین قال آمین و رفع بها صوته) (ابوداود ) «پیامبر وقتی که ولاالضالین را می‌خواند، با صدای بلند می‌گفت: آمین» و از ابوهریره روایت است که پیامبر فرمود: (إذا أمن الإمام فأمنوا، فإن من وافق تأمینه تأمین الملائکه غفرله ما تقدم من ذنبه) (متفق علیه ) «وقتی امام آمین گفت شما هم آمین بگویید چون کسی که آمین گفتنش همزمان با آمین گفتن ملائکه باشد گناهان (صغیره) پیشینش بخشوده می‌شود».
۵) خواندن سوره‌ای (به اختیار) پس از قرائت سوره حمد.از ابوقتاده روایت است: (کان النبی یقرأ فی الرکعتین الأولیین من الظهر و العصر بفاتحه الکتاب و سوره، و یسمعنا الآیه أحیانا، و یقرأ فی الرکعتین الأخریین بفاتحه الکتاب) (مسلم) «پیامبر(ص) در دو رکعت اول نماز ظهر و عصر فاتحه و سوره‌ای را می‌خواند و گاهی آیه را طوری تلاوت می‌کرد که آن را می‌شنیدیم، و در دو رکعت آخر فاتحه را می‌خواند».
بعضی اوقات قرائت (سوره) در دو رکعت آخر سنت است؛ به دلیل حدیث أبوسعید: (أن النبی کان یقرأ فی صلاه الظهر فی الرکعتین الأولیین فی کل رکعه قدر ثلاثین آیه، وفی الأخریین قدر خمس عشر آیه، أو قال نصف ذلک، و فی العصر فی الرکعتین الأولیین فی کل رکعه قدر قراءه خمس عشر آیه، و فی الأخریین قدر نصف ذلک) (مسلم) «پیامبر در دو رکعت اول نماز ظهر در هر رکعت به اندازه سی آیه، و در دو رکعت آخر به اندازه پانزده آیه یا گفت نصف آن و در نماز عصر در دو رکعت اول در هر رکعت به اندازه پانزده آیه و در دو رکعت آخر به اندازه نصف آن قرائت می‌کرد».
سنت است که قرائت در نماز صبح و دو رکعت اول نماز مغرب و عشاء، جهری و در نماز ظهر و عصر و رکعت سوم مغرب و دو رکعت آخر عشاء سری باشد.

۶) بلند خواندن قرائت توسط امام در نمازهاى جهرى.
مقتدی (کسى که به امام اقتدا کرده) جایز نیست که قرائت را بلند بخواند، اما چنانچه شخصی به تنهایی نماز میخواند مختار است که قرائت را بلند یا آهسته بخواند.
۷) خواندن مقتدی پس از تحمید (ربنا و لک الحمد) دعای«(ملء السماوات و ملء الأرض و ملء ما بینهما، وملء ما شئت من شیء بعد)»
۸) آنچه در رکوع و سجود (از سبحان ربی الأعلی وسبحان ربی العظیم) بیش از یک بار خوانده می شود جزو سنتها محسوب می گردد.
۹) خواندن؛«رب اغفرلی».بین دو سجده بیش از یک بار.از حذیفه روایت است: (أن النبی(ص) کان یقول بین السجدتین: رب اغفرلی، رب اغفرلی)(ابن ماجه)«پیامبر بین دوسجده می‌فرمود: (رب اغفرلی، رب اغفرلی)، پروردگارا مرا ببخش، پروردگارا مرا ببخش».
۱۰) خواندن دعا قبل از سلام دادن.دعای بعد از تشهد دوم: از ابوهریره روایت است که پیامبر(ص) فرمود:(إذا فرغ أحدکم من التشهد الآخر فلیتعوذ بالله من أربع، من عذاب جهنم، و من عذاب القبر و من فقتنه المحیا و الممات، و من شر المسیح الدجال)«هرگاه یکی از شما تشهد آخر را خواند از چهار چیز به خدا پناه ببرد، از عذاب جهنم، و از عذاب قبر، و از فتنه زندگی و مرگ و از شر مسیح دجال»(مسلم).


…………………………………………………..
برگرفته از کتاب:احکامی که هر شخص مسلمان باید بداند!  وکتاب:مختصر فقه از ادله‌ی قرآن کریم و سنت صحیح 

ترجمه: اسحاق دبیری
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

 

موضوع:, فقه و احکام
| ۱۲ اسفند ۱۳۹۳

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 28نفر
  • بازدید امروز 8929
  • بازدید دیروز 139436
  • بازید کل 49373327

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8633
  • کل اعضا 1552
  • جدیدترین عضو karimi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com