امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 2058

کرامت انسانی و سگ پروری . نقد برخی از سایتهایی همچون پرشین پت که سگ پروری را در جامعه اسلامی ما فرهنگ سازی می کنند واین آموزه غربیهای محروم از نعمت خداوند را به جوانان مسلمان تزریق می کنند.
اینها باید بدانند انسان موجود دیگری است که شما هنوز درکش نکردید . او دارای مقام والایی است و وظلیفش مهمتر از آموزه شماست . شما که مدعی حقوق بشر هستید رفتار شما مغایر با گفتار شماست زیرا چنین کردارهای پست مقام انسانیت را تنزل می دهد. درحالیکه این انسان پدر پیامبری بوده یا مادرش ویا فرزندش چنانچه در یک نگاه همه انسانها فرزندان حضرت آدم هستند . وشما می خواهید این انسان والا مقام مادر یا پدر، سگ و گربه شود و همانند فرزند خویش به تربیت او بپردازد.

کرامت انسان از منظر قرآن
در اسلام کرامت انسان به عنوان یک اصل آفرینش در نظر گرفته شده است
و لقد کرّمنا بنى آدم و حملناهم فى البر و البحر و رزقناهم من الطیبات و فضلناهم على کثیر مماً خلقنا تفضیلا .ما فرزندان آدم را گرامى داشتیم، و آنان را در خشکى و دریا بر نشاندیم، از چیزهاى پاکیزه روزى شان دادیم و آنان را بر بسیارى از آفریده هاى خود برترى آشکار دادیم . سوره وره اسراء آیه ۷۰ یعنی انسان برترین مخلوقات است، و به لحاظ برترین بودن حق اوست که غذاهای پاکیزه میل کند و نه غذاهای نجس مانند غذاهای کمونیستها که گوشت های نجس می خورند .
بسیاری از دانشمندان مسلمان معتقدند مفصود از این آیه بیان حال همه انسان هاست با قطع نظر از ایمان و قرب او با خداوند. به دلیل ذکر کلمه ( بنی آدم‌) در آیه . در حقیقت در بین مخلوقات، انسان از ویژگی های بسیار متمایزی برخوردار است که به احسن الخالقین نیز خطاب شده است.
ودر آیه دیگری چنین می فرماید لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم؛ ما انسان را در (مقام) احسن تقویم (نیکوترین مراتب صورت وجود) بیافریدیم. در حقیقت از میان مخلوقات گوناگون الهی، این انسان است که دارای ویژگی های ممتازی است که مقام خلیفه الهی را در میان موجودات از آن خود کرده است. اگرچه در این جا خلافت الهی برای نخستین انسان، یعنی حضرت آدم(ع) ثابت شده، اما منحصر در ایشان نبوده است و عمومیت داشته و شامل انسان های بعد از او نیز می شود.
چنانچه در آیه ذیل به خلافت انسان تصریح می کند
هو الذی جعلکم خلائف فی الارض . (خدا) آن ذاتی است که شمارا خلیفه در زمین قرار داد .
پس انسان خلیفه خداست و دارای مقامی والاتر وبرتر از این است مادر حیواناتی همچون گربه و سگ قرار گیرد، وآنهارا همانند فرزند خویش پرورش دهد و اوقات گرانبهایش را ضایع کند. آیا این هتک حرمت یک انسان نیست که مادر سگ یا گربه شود ؟
سایت فوق مطالب متنوعی در مورد پرورش سگ، نام گزاری سگ، راه های درمان سگ و گربه و مقالاتی از اروپایی هارا به زبان فارسی ترجمه وبرای جوانان عزیز ما منتشر می کند. ما از این افراد می پرسیم این کار شما چه سودی دارد ؟‌ و چه کمکی به جامعه مسلمان ما می کند ؟ آیا جامعه ما نیاز به پرورش سگ و گربه دارد که شما نعمت زندگی ونعمت سلامتی و انرژی را در این راه صرف می کنید؟ .

احکام نگهداری سک از نگاه شریعت
اولا به هیچ وجه جائز نیست که سگ در خانه نگاه داشت، زیرا اولا ملائکه وارد آن خانه نمیشود، و ثانیا صاحب خانه ای که سگ را وارد خانه اش کرده است گناهکار میشود و هر روز دو قراط از حسناتش کاسته میشود، و هر قیراط برابر با یک کوه بزرگی از حسنات هست، همچنین پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند: « لا تَدْخُلُ المَلائِکَهُ بَیْتاً فِیهٍِ کَلْبٌ وَلا صُورَهٌ » (متفقٌ علیه) ” فرشتگان به خانه ای که در آن سگ و صورت باشد، داخل نمی شوند “.
و فرمودند: ” من اقتنی کلباً إلا کلب ماشیه أو ضارٍ نقص من عمله کل یوم قیراطان “(روایت مسلم)
یعنی: ” هر آنکس که سگی را برای خود بگیرد، مگر اینکه سگ چوپان و یا سگ شکار باشد، در هر روز به اندازه دو قیراط از حسناتش کاسته میشود”.
بنابر این کسی که اگر فقط به خاطر این سگ پرورش می دهد که سگها را دوست دارد، این کارش حرام و نا جایز است.
بسیاری ها با قیمت گزافی سگ را می خرند، با این که پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ از پول سگ نهی کرده است؛ بخاری ۲۲۳۷ و مسلم ۱۵۶۷

نجس بودن سگ
لعاب سگ نجس هست، و اگر لباس را لیس بزند باید آنرا بشویند و یا لباس را هنگام نماز عوض کنند، و باید سعی شود این سگ به انسان نزدیک نشود تا لباسش را لیس نزند. زیرا سگ با همه‌ی اجزایش نجس است
این کار با تقلید از کفار صورت میگیرد و تقلید از کفار حرام است و یا در آنچه خصوصیت کافران است جایز نیست؛ چون که پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ می فرماید:«مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ»«هرکسی با قومی مشابهت کند او از آنهاست» ابوداود ۴۰۳۱

توصیه به جامعه مسلمان این است که از الله بترسند و پولهایشان را از ضایع شدن و ثواب هایشان را از کم شدن حفاظت کنند. این سگها را رها کنند و به سوی الله باز گردند و توبه نمایند. هر کسی توبه کند الله توبه اش را می پذیرد.

خلاصه
اولاً: سگ نجس‌العین است و بنابراین ظرفی که سگ در آن لیس می‌زند باید تا هفت بار شسته شود.

ثانیاً: فرشتگان به خانه‌ای که در آن سگی نگهداری می‌شود وارد نمی‌شوند.

ثالثاً: با عوعو کردن و گلاویز شدن با اطرافیان و همسایه‌ها باعث ایجاد رعب و وحشت می‌شود نگهداری سگ تنها برای شکار، نگهبانی چهارپایان و محصولات کشاورزی جایز است.
و حد اقلش این است کار بیهوده ای است و قرآن کارهای بیهوده را از صفات مومنین خارج کرده است
والذین هم عن الغو معرضون

مومنین ازکارهای بیهوده روی گردان هستند

منبع :‌سایت وااسلاماه

| ۲۰ آبان ۱۳۹۱
۲۵ پاسخ به “کرامت انسانی و سگ پروری”

 1. مرجان می‌گه:

  سلام من حدودا ۲ ساله سگ دارم، قبل از ۲،سال به دلیل تنهایی مادرم دچار افسردگی شده بود، ولی با وجود سگم این حس کمتر شد تا جایی که مادرم حتی یک ساعت بدون لوسیفر(سگم) سر نمیکنه، حالا من موندم نه میدونم چه جوری از شرش خلاص شم و نه دلم میاد ناراحتی مادرو رو ببینم، اما دوست دارم به شما بگم اگه قصد خرید سگ دارین هیچ وقت این کارو نکنین چون سگ موجودیه که به هیچ عنوان به شما بدی نمیکنه و دایم محبت میکنه به همین جهت گذشتن ازش خیلی خیلی سخت میشه، واقعا نمیدونم چرا خدا داشتن این موجود دوست داشتنی رو حرام کرده

  پاسخ :
  اگر شما و مادر گرامی تان با قرآن کریم و یاد خدا و احکام الهی انس می گرفتید هرگز نیاز به این حیوان پیدا نمی کردید ، سعادت و آرامش انسان فقط در مسیر دین مبین اسلام است ، کفار دست به این عمل می زنند چونکه از نعمت دین اسلام محرومند اما همین که وارد اسلام شدند دیگر خودرا نیازمند یک حیوان نجس نمی دانند، و دوری می جویند .
  خداوند پاک است و پاکیزگی را دوست دارد .

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 33نفر
 • بازدید امروز 32445
 • بازدید دیروز 144335
 • بازید کل 49541178

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8636
 • کل اعضا 1553
 • جدیدترین عضو habibmp5256

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com