امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 35331

خداوند می‌فرماید :
وَالأرْضَ مَدَدْناها و ألْقَیْنا فیها وایسیَ و أنبتنا فیسها مِنْ کل شیءٍ مووزن (حجر : ۱۹)
«ما زمین را گسترانیده‌ایم، و در زمین کوه‌های استوار و پابرجایی را پدید آورده‌ایم، و همه چیز را بگونه سنجیده و هماهنگ و در اندازه‌های متناسب و مشخص در آن ایجاد کرده‌ایم».
از نشانه‌‌های بیانگر عظمت خداوند اینکه هر چیزی را آفریده و آنرا متناسب و مشخص قرار داده است، تا چیزی بر چیز دیگر طغیان ننماید، شگفت‌انگیزترین واقعه‌ای که در قاره استرالیا واقع گردید، اینکه نوعی کاکتوس همچون سیم خاردار کاشته شد، اما این گیاه در ادامه رشد خود تمام مساحت بریتانیا را پوشاند، و به گیاه وبائی [آفت] مبدل گردید، و برای اهالی شهرها و روستاها مزاحمت به بار آورد، و مزرعه‌های آنان را نابود ساخت، و مانع از کشت زمین‌هایشان گردید، تا اینکه دانشمندان به حشره‌ای که جز بر کاکتوس ادامه زندگی نمی‌داد دست یافتند، این حشره توانست مرزی را برای گسترش کاکتوس قرار دهد، گویی که هر آنچه خداوند بیافریده است دارای طبیعت رشد بی حد و مرز است، خداوند برای وی حدی آفریده تا از رشد [بی حد و مرز] آن ممانعت نماید، و این یعنی توازن و تعادل [در آفرینش الهی]. و نظام طبیعت بر مبنای قاعده توازن قرار می‌گیرند، خدای سبحان، غده مخاطی را قرار داده است تا غدّه تیروئید را تحریک و حساس نماید، لیکن هورمون غدّه تیروئید هورمون مخاطی خاص به غده تیروئید را سست می‌نماید، و با این عمل میان غده مخاطی و غده تیروئید تعادل و توازن برقرارمی‌گردد.
خداوند، در جسم [انسان] برای تنظیم مایعات، تنظیم قند، و نیز جهت تنظیم املاح در بدن دستگاههای مختلف را با معیار و موزون آفریده است و نسبت املاح، قند، آب و هرمونات در [کالبد] ثابت است، و ویتامین‌هایی نیز وجود دارند که انسان بدون نداشتن آنها با بیماری‌های فراوانی دچار می‌گردد، که دانشمندان آن را به بیماری‌های سوءتغذیه نام‌گذاری کرده‌اند، و برخی دریانوردان در طول مسافرت طولانی خود [در دریا] بدون سبب می‌مردند و بعداً معلوم شد که تغذیه آنان با کمبود ویتامین‌ها روبرو گردیده است. و این تعادل و توازنی که خداوند در طبیعت ایجاد نموده، جلب توجه نموده و [انسان‌ها] را به شگفتی و حیرت فرا می‌خواند، به عنوان مثال؛ چنانچه ماهی‌های بزرگ، ماهی‌های کوچک را نمی‌خوردند بر آبهای دریا طغیان نموده، و دریا به جای دریای آب به دریایی از ماهی بدل می‌گشت و همچنین خداوند تنفس حشرات را به جای شش از طریق لوله‌ها [نایژه] قرار داده است، چون اگر تنفس آنان از طریق غیر نایژه‌ها می‌بود. بیش از حجم فعلی رشد می‌نمودند، چنانچه دارای دو شش می‌بودند، حجم آنان بزرگ‌تر می‌گشت، و سبب هلاکت انسان می‌شدند، حشرات، گیاهان، حیوانات، ماهی‌ها و جسم بشری هرکدام دارای حدود و معیار و موازین خاص خود می‌باشند، و چنانچه در آفرینش آسمان‌ها و زمین دقت نمایید شگفت‌انگیزترین شگفتی‌ها را می‌بینید. خداوند می‌فرماید :
(وَالأرْضَ مَدَدْنها و أَلقینا فیها رواسی و أنبتنا فیها مِنْ کُلِّ شیءٍ موزونٍ)(۱) (حجر : ۱۹)
«گیاه موزون است، کمیت و ارزش غذایی، حجم، رشد و تکثیر آن از روی معیار و میزان است، و چنانچه این معیار و میزان نمی‌بود خداوند با این رشد بی حد و مرز انسانرا نابود می‌ساخت، و جریان این نوع کاکتوس جز دلیلی آشکار بر اینکه خداوند هر چیز را با معیار و اندازه آفریده است نیست».
این آیات و نشانه‌هایی را که از طریق شنیدن و دیدن و یا خواندن با آن برخورد می‌نمائید، بدون اینکه در حقیقت آنها دقت نموده و بر عظمت خالق آن تأمل نمائید، سطحی و گذرا از آن نگذرید، و خداوند در توصیف کسانی که در آیات و نشانه‌های الهی تأمل می‌نمایند، می‌فرماید :
اِنَّ فی خَلْقِ السَّمَواتِ وَ الأرْضِ وَ اخْتِلافِ الَِّیلِ وَ النَّهارِ لآیاتٍ لاُوْلی ألألْبابِ* الّذینَ یَذکُرونَ اللهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلی جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَکَّروُنَ فی خَلْقِ السَّمواتِ وَ الأرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هَذا باطِلاً سُبْحانَکَ فَقِنا عَذَابَ النَّارِ (آل عمران : ۱۹۰-۱۹۱)
«مسلّماً در آفرینش آسمانها و زمین و آمد و رفت شب و روز، نشانه‌ها و دلائلی بر خردمندان است. کسانی که خدا را ایستاده و نشسته و بر پهلویشان افتاده یاد می‌کنند، درباره آفرینش آسمانها و زمین می‌اندیشند، پروردگارا! این را [کائنات] بیهوده و عبث نیافریده‌ای، تو منزه و پاکی پس ما را از عذاب آتش محفوظ دار …»

| ۱ فروردین ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 34نفر
  • بازدید امروز 6231
  • بازدید دیروز 144335
  • بازید کل 49514964

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8636
  • کل اعضا 1552
  • جدیدترین عضو karimi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com