توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

دوستان عزیز وااسلاماه شدیدا به کمک مالی شما خیرین محترم نیاز دارد کمک های خود را از طریق آدرس vaislamah.com/donate واریز کنید هر چقدرکه باشد ارزشمند است، آدرس را بجای کلیک تایپ یا کپی نمایید ×
امکانات کاربری
پیام مدیر

آنهایی که اسباب گناه را برای بندگان خداوند مهیا می سازند دشمن هستند و آنهایی که راه بهشت را مخلصانه به مردم نشان می دهند بهترین دوستان آنها هستند، تعداد دوستان بسیار اندک است

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2272
  • کل نظرات 9320
  • کل اعضا 1646
  • جدیدترین عضو Minak

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 1578

ازدواج علی با فاطمه رضی الله عنها

۱ ذی الحجه سال ۲ هـ.ق.
فاطمه دختر امام متقیان، سردار فرزندان آدم و رسول خدا صلی الله علیه و سلم است. مادرش خدیجه دختر خویلد بود، کنیه‌اش ام ابیها:(۱) (مادر پدرش) است. در سن سی و پنج سالگی رسول الله صلی الله علیه و سلم و پیش از بعثت متولد شده ‌است.(۲) پیامبر صلی الله علیه و سلم در سال دوّم هجرت بعد از جنگ بدر او را به عقد ازدواج علی بن ابی طالب رضی الله عنه در آورد و خداوند سه فرزند به نامهای حسن و حسین و ام کلثوم به ‌او عنایت کرد.

۱ – مهریه و جهیزیه فاطمه رضی الله عنها
علی رضی الله عنه می‌گوید: از فاطمه دختر رسول الله صلی الله علیه و سلم خواستگاری کردم، یکی از کنیزهایم گفت: آیا خبر داری که به خواستگاری فاطمه دختر پیامبر رفته‌اند؟ گفتم: خیر. گفت: از او خواستگاری کرده‌اند، چرا به نزد پیامبر نمی‌روی تا او را به عقد (ازدواج) تو در آورد. گفتم: مگر من چیزی دارم که‌او را به همسری به من بدهد؟ گفت:‌یقین دارم اگر پیش پیامبر صلی الله علیه و سلم بروی و خواستگاری کنی، او را به نکاح تو در می‌آورد. گوید: سوگند به خدا، همواره مرا امیدوار می‌کرد تا آنکه به خدمت پیامبر رفتم، وقتی نشستم زبانم بند آمد و به خدا از هیبت او نتوانستم چیزی بگویم. پرسید: برای چه‌ ‌آمدی؟ نیازی داری؟ سکوت کردم، باز فرمود: «شاید آمدی از فاطمه خواستگاری کنی؟» گفتم: آری، فرمود: «آیا چیزی برای مهریه‌اش داری؟» گفتم: سوگند به خدا ای رسول خدا چیزی ندارم، فرمود: «زره را چکار کردی؟» آن زره با ارزش است و قیمتش چهارصد درهم است، گفتم: آن را دارم. فرمود: «آن را به عنوان مهریه بده، او را به نکاح تو در آوردم». به این ترتیب آن زره به عنوان مهریه دختر پیامبر صلی الله علیه و سلم تعیین شد.(۳)
رسول الله صلی الله علیه و سلم فاطمه را با پارچه‌ای مخملی، یک مُشک و یک بالش از پوست که داخل آن را با گیاه ‌اذخر پر کرده بودند، آماده فرمود. اینها جهیزیه سیده فاطمه بوده‌ است.(۴)
در روایات شیعه ‌آمده که علی گفته ‌است: زره‌ام را برداشتم و به بازار رفتم و آن را به چهارصد درهم به عثمان بن عفان (خلیفه سوم) فروختم، وقتی درهم‌ها را تحویل گرفتم و او زره را از من تحویل گرفت، گفت: ای اباالحسن آیا من بیش از تو سزاوار این زره نیستم و تو بیشتر سزاوار داشتن این درهم‌ها نیستی؟ گفتم: البته، گفت: حال که چنین است این زره‌ از طرف من هدیه‌ است و به تو تقدیم می‌کنم. لذا زره و درهم‌ها را گرفتم و آمدم آنها را جلوی پیامبر صلی الله علیه و سلم گذاشتم و ماجرا را برایش تعریف کردم، پیامبر برای عثمان دعای خیر کرد.(۵)

۲- زفاف سیده فاطمه رضی الله عنها
اسماء دختر عمیس گوید: من در آماده کردن فاطمه برای زفاف حضور داشتم، وقتی صبح شد رسول الله صلی الله علیه و سلم به در خانه ‌آمد و گفت: «ای ام ایمن برادرم را صدا کن. ام ایمن گفت: برادر توست و حال آنکه دخترت را به نکاحش درمی‌آوری؟ گفت: آری. ام ایمن گوید: علی را صدا زدیم و آمد – پیامبر صلی الله علیه و سلم رویش آب پاشید و برایش دعای خیر کرد. سپس گفت: فاطمه را برایم صدا کنید. اسما می‌گوید: فاطمه را صدا زدند در حالی که‌ از شدّت شرم و حیا آمدن برایش مشکل بود، خطاب به ‌او گفت: «سکوت کن که تو را به محبوب‌ترین اهل بیتم به نکاح دادم.» روی فاطمه هم آب پاشید و برایش دعای خیر کرد، پیامبر برگشت که برود که چشم مبارکش به خانمی‌ افتاد، گویا صورت خانم پوشیده بود – پرسید کیستی؟ گفتم: منم، گفت: أسمایی؟ گفتم: آری، گفت: دختر عمیس؟ گفتم: آری، گفت: آمدی به احترام دختر رسول الله صلی الله علیه و سلم او را برای زفاف آماده کنی، گفتم: آری و ایشان برایم دعای خیر کرد.(۶)

۳- ولیمه‌ی عروسی
از بریده رَضِیَ اَللهُ عَن‍‍ْهَا روایت است: وقتی علی از فاطمه خواستگاری کرد رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود: «انه لابد للعرس من ولیمه»: (برای عروسی ولیمه لازم و اجتناب ناپذیر است)، وی می‌گوید: سعد گفت: یک قوچ به عهده‌ی من، گروهی از انصار برایش چند پیمانه ذرّت جمع‌آوری کردند، شب زفاف که فرا رسید رسول الله صلی الله علیه و سلم به علی فرمود: «تا وقتی که با من ملاقات می‌کنی چیزی نگو»، آن وقت رسول الله صلی الله علیه و سلم درخواست آب کرد، وضو گرفت و روی علی پاشید و این گونه دعا کرد: «اللّهمّ بارک فیهما و بارک علیهما و بارک فی شلبهما»([۷]) :(پروردگارا در زندگی این دو برکت بده و برکت نصیبشان کن و به فرزندانشان برکت عنایت فرما).

۴- شیوه زندگی علی و فاطمه رضی الله عنها
زندگی علی و فاطمه که مجبوبترین افراد در نزد رسول الله صلی الله علیه و سلم بودند، زندگی زاهدانه، سخت و همراه صبر و تحمّل سختیها بود. هناد از عطا روایت می‌کند که به من خبر داده‌اند علی گفته‌ است: روزهای متوالی بر ما می‌گذشت که نه در خانه‌ی ما و نه در خانه‌ی رسول الله صلی الله علیه و سلم چیزی برای خوردن‌یافت نمی‌شد. از خانه بیرون شدم، دیدم‌یک دینار سر راه ‌افتاده، لحظاتی صبر کردم، در تردید بودم که ‌آیا آن را بردارم‌یا نه و بالاخره تنگدستی شدید باعث شد که‌ آن را بردارم و با آن از حمّالها یا آرد فروش آرد خریدم و به خانه ‌آوردم و به فاطمه گفتم: خمیر کن و نان بپز، شروع به خمیر کردن نمود. امّا از شدّت گرسنگی نزدیک بود روی لبه تشت بیافتد، سپس نان پخت، من خدمت پیامبر صلی الله علیه و سلم رفتم. او را در جریان گذاشتم، فرمود: «کلوه فانه رزق رزقکموه‌الله عزوجل»(۸): (بخورید آن رزقی بوده که خداوند نصیب شما کرده‌است).
از شعبی روایت که علی می‌گفت: با فاطمه دختر محمّد صلی الله علیه و سلم ازدواج کردم در حالیکه من و او بستر و رختخوابی جر پوست قوچی که شب برای خواب نداشتیم، روز که می‌شد روی همان پوست برای شتر آبکش مان علف می‌دادیم و غیر از آن شتر کاری نداشتیم.(۹)
از مجاهد روایت است که علی می‌گفت:‌یک بار در مدینه بشدّت گرسنه شدم. لذا برای یافتن کار به اطراف مدینه رفتم. در آنجا با زنی برخوردم که مقداری خاک و کلوخ جمع کرده بود و می‌خواست گل درست کند، پیش آن زن رفتم و به توافق رسیدیم که‌از چاه برایش آب بکشم و در برابر هر سطل آب‌ یک خرما به من بدهد. شانزده سطل آب بالا کشیدم تا اینکه دستهایم تاول زد. پیش آن زن آمدم، برایم شانزده خرما شمرد. خرماها را گرفتم و خدمت پیامبر آمدم وماجرا را برایش تعریف کردم. پیامبر صلی الله علیه و سلم از همان خرماها با من خورد.(۱۰)
این روایت از شدّت تنگدستی امیر مؤمنان علی در مدینه حکایت دارد و از این روایت راه صحیح مقابله با مشکلات و سختیها را می‌آموزیم. چون علی برای مقابله با فقر و تنگدستی بدنبال کسب رزق حلال از راه مشروع بیرون می‌رود و به انتظار کمک و‌یاری نیکوکاران و اهل خیر ننشست. نکته دیگر این که علی در حالیکه ‌از شدّت گرسنگی رنج می‌برد، سختی طاقت فرسای کار را تحمل کرد. مورد دیگری که در این روایت قابل ملاحضه‌ است، ایثار و گذشتی است در این‌ که‌ امیرالمؤمنین مزد کارش را نگهداشت و علی رغم گرسنگی شدید باز هم تا خدمت پیامبر رسید صبر کرد و آن را با رسول ‎الله صلی الله علیه و سلم خورد.(۱۱)

۱-اسد الغابه ۵/۵۲۰ الاصابه ۴/۳۶۵٫
۲- الطبقات ابن سعد ۸/۲۶٫
۳- دلایل النبوه، بیهقی ۳/۱۶۰ اسناد آن حسن است.
۴- صحیح السیره‌النبویه /۶۶۷، مسند فاطمه‌الزهراء و آنچه در فضیلتش در روایات نقل شده‌است از سیوطی با تحقیق فؤاد احمد زمری/۱۸۹٫

۵- کشف الغمه‌اردبیلی ۱/۳۵۹ – بحار مجلسی/۳۹ به نقل از کتاب: «الشیعه و اهل البیت».
۶- فضایل الصحابه ۲/۹۵۵٫ ش/ ۳۴۲ اسناد آن صحیح است.
۷ – معجم الکبیر طبرانی ش۱۱۵۳،فضائل الصّحابه (۲/۸۵۸)با اسناد صحیح.
۸ – کنز العمال ۷/۳۲۸؛ المرتضی ندوی/۴۱٫
۹ – کنز العمال ۷/۱۳۳، المرتضی ۴۱٫
۱۰ – صفه‌الصفوه ۱/۳۲۰، الموسوعه الحدیثیه مسند احمد-/۱۱۳۵ – اسنادش به دلیل انقطاع ضعیف است.
۱۱- التاریخ الاسلامی، حمیدی ۱۹/۴۹-۵۰

| ۱ فروردین ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید *

جستجو

پیوندهای محبوب
تبلیغات

تغییر باور ها

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 27نفر
  • بازدید امروز 128177
  • بازدید دیروز 205135
  • بازید کل 88266611

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com