امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 37525

کاربری می پرسد : سلام.خسته نباشید چندتا سوال داشتم.۱٫درمورد عقیق شرف الشمس که میگن ۵ اسم خداوند روی آن حک میشود در روزی مشخص ودارای خواصی می باشد ( توضیح دهید )

توضیح :

می گویند شرف شمس اسم سنگ یا نوشته مقدسی است که با آداب ویژه در روز ۱۹ فروردین در ساعات خاصی روی سنگ عقیق زرد رنگ نوشته میشود که نقشی رمزگونه است که موجب وسعت رزق ، کارآمدی روزگار و برکت و باعث ایمنى از بلا و اجابت دعا و برآورده شدن حاجات مى شود !!

پاسخ :

خداوند دین مبین اسلام را نازل کرد تا مردم از سر درگمی نجات حاصل کنند، اسلام  دین کاملی است که از قرآن و سنت سرچشمه میگیرد اگر گروهی از مردم هرگاه دچار سر درگمی شدند به کتاب الله و سنت رسول الله مراجعه کنند تا مشکل حل گردد ، پس هرگاه به کتاب الله و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم مراجعه شد و آن مسئله ریشه ای نداشت مردود و اعتقاد داشتن به آن پوچ است . شرف شمس را هر جا که نقل کردند با ( می گویند ) شروع کردند ، کلمه ( می گویند ) برای سخنی است که یا هیچ منبعی ندارد ویا منبع صحیحی ندارد که توسط یک عده از عموم مردم چنین چیزی وضع شده و دست به دست بر سر زبان ها افتاده است، اگرکسی در سنت ثابت کند که رسول خدا ص شرف شمسی را با آداب ویژه در ۱۹ فروردین و در ساعات مشخص سفارش کردند پس این می شود سنت آنحضرت و در غیر اینصورت می شود بدعت و خرافه .

سوال : شاید کسی بپرسد که این عمل با تجربه افرادی ثابت شده است که نتیجه خوبی دارد .

پاسخ : تجربه اشخاص  نمی توانند مدرک دینی باشند علی الخصوص اینکه ما اعتقاد داریم دین ما کامل شده است پس نمی توان بر دین کامل چیزی بخاطر تجربیان مردم بر آن افزود ، اگر شما در ادیان دیگر غیر از اسلام هم تحقیق کنید چنین تجربیاتی را در بین شان خواهید دید ، یعنی غیر مسلمانان نیز آنچه را که با تجربه ثابت کردند مایه خیر و برکت می پندارند و بسیار فراوان هم است ! اگر بدعت ها و خرافات از ما پذیرفته شوند می بایست از آنها نیز پذیرفته شود .

وظیفه مسلمان چیست ؟

وظیفه مسلمان این است که در همه کارهای دینی از خدا و رسول اطاعت کند از خط و مشی شریعت مقدس اسلام پیروی کند تا دچار انواع بدعت ها نگردد ، چرا که رستگاری انسانها در اطاعت از خدا و رسول نهفته است و یک مسلمان با ایمان باید دارای اعتقاد پاک باشد و تنها خداوند را کارساز در همه امور بداند و این از اقتضای ایمان و توحید است چرا که اگر مسلمانی هم خدارا کارساز بداند و هم دیگران را ایمان او ناقص است .

حکم شرعی :

اگر کسی آنرا به نیت خوشی و خیر و برکت استفاده کند، او مرتکب حرام شده و راهی را برای شرک بر خود باز کرده است

زیرا هیچ شیئی نمی تواند به انسان سود و یا ضرری برساند، قرآن می فرماید :

وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ لَیَقُولُنَّ اللَّهُ قُلْ أَفَرَأَیْتُم مَّا تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ إِنْ أَرَادَنِیَ اللَّهُ بِضُرٍّ هَلْ هُنَّ کَاشِفَاتُ ضُرِّهِ أَوْ أَرَادَنِی بِرَحْمَهٍ هَلْ هُنَّ مُمْسِکَاتُ رَحْمَتِهِ قُلْ حَسْبِیَ اللَّهُ عَلَیْهِ یَتَوَکَّلُ الْمُتَوَکِّلُونَ / سوره زمر۳۸

اگر از آنها بپرسی: «چه کسی آسمانها و زمین را آفریده؟» حتماً می‏گویند:«خدا!» بگو : آیا هیچ درباره معبودانی که غیر از خدا می‏خوانید اندیشه می‏کنید که اگر خدا زیانی برای من بخواهد، آیا آنها می‏توانند گزند او را برطرف سازند؟! و یا اگر رحمتی برای من بخواهد، آیا آنها می‏توانند جلو رحمت او را بگیرند؟!  بگو: «خدا مرا کافی است؛ و همه متوکّلان تنها بر او توکّل می‏کنند!»

پس مسلمان بر خدایش که آفریدگار جهان است توکل می کند نه بر تکه سنگی !

پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم می فرماید:« إِذَا سَأَلْتَ فَاسْأَلْ اللَّهَ وَإِذَا اسْتَعَنْتَ فَاسْتَعِنْ بِاللَّهِ»« هرگاه چیزی خواستی از خدا بخواه و هرگاه کمک خواستی از خدا کمک بخواه» ترمذی

منبع : پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۱۵ دی ۱۳۹۳

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 28نفر
  • بازدید امروز 134699
  • بازدید دیروز 139863
  • بازید کل 50005725

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8649
  • کل اعضا 1556
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com