امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 40220

در اینترنت سایتها و وبلاگهای کسب درآمد جهت جذب مشتری از این ترفند استفاده می کنند تا بتوانند از این طریق مشتری بیشتری برای کالاهای شان بیایند، و نام آن را استخاره آنلاین و یا استخاره با قرآن می نامند!

آیا حقیقت است یا خیال ؟

واقعیتش این است که این افراد خودشان از قبل ترجمه آیاتی را بعنوان ذخیره قرار میدهند و سپس با کلیک کاربر یکی از آن آیات برای کاربر ظاهر می شود که نام آن را نتیجه استخاره می نامند، که با حقیقت همخوانی نداشته و هیچ کمکی به کسی نخواهد شد.

اگر ما عمیق تر به موضوع بنگریم در می یابیم که استخاره چیز دیگراست و این ترفند شبیه فال گرفتن است ، استخاره عبارتست از دعایی که شخص بعد از انجام دو رکعت نماز سنت آن را می خواند . و این عمل که قرآن را باز کرد و هر چه در آمد نتیجه فال یا استخاره است این عمل خرافه ای بیش نیست، در قرآن نیامده تا با آن چنین کارهای مضحک و بی معنایی کرد، بلکه برای ارشاد و هدایت مردم نازل شده، چنانکه می فرماید:

« ذَلِکَ الْکِتَابُ لاَ رَیْبَ فِیهِ هُدًی لِّلْمُتَّقِینَ» (بقره ۲)

یعنی: آن کتاب با عظمتی است که شک در آن راه ندارد؛ و مایه هدایت پرهیزکاران است.

در ضمن درهیچ جای قرآن و یا روایت صحیحی نیامده که این عمل جایز است! آیا خدا خودش فرموده و یا پیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده اند؟

اگر دلیلی برای جواز اینکار وجود ندارد، پس چرا سرخود و فقط به دلیل شنیده هایی از مردم بی اطلاع از دین، عمل می کنید و دین و عقیده ی خود را مخدوش می کنید.

خداوند متعال در مورد پیروی کردن از سخنان بدون دلیل می فرماید:

« وَلاَ تَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً» (اسراء ۳۶)

یعنی: «و چیزی‌ را که‌ بدان‌ علم‌ نداری‌ دنبال‌ نکن‌» به‌ این‌ ترتیب‌، خدای‌ متعال‌ نهی ‌می‌کند از این‌که‌ انسان‌ چیزی‌ بگوید یا به‌ چیزی‌ عمل‌ کند که‌ به‌ آن‌ علم‌ ندارد. «زیرا گوش‌ و چشم‌ و قلب‌، همه ‌مورد پرسش‌ واقع‌ خواهند شد» یعنی‌: از صاحب‌ آنها پرسیده‌ می‌شود که‌ این‌ حواس‌ خود را در چه‌ راهی‌ به‌کار گرفته‌ است‌ زیرا حواس‌ انسان‌ آلات‌وابزاری‌ اند که‌ اگر او آنها را در خیر به‌کار گیرد، سزاوار دریافت‌ پاداش‌ است‌ و اگر آنها را در شر به‌کار گیرد، سزاوار عقاب‌ می‌باشد. به‌قولی‌: خداوند عزوجل این‌ اعضا را در هنگام‌ پرسش‌ از آنها به‌ نطق‌ می‌آورد و آنها از آنچه‌ که‌ صاحبشان‌ انجام‌ داده‌ است‌ خبرمی‌دهند. چنان‌که‌ آیات‌ و احادیث‌ گواه‌ این‌ حقیقت‌ است‌.

بنابراین این عمل حرام است و جزو سخنان باطلی است که متاسفانه عده ای از جاهلان آنرا بین مردم ترویج می .

و این عمل نوعی تلاعب و سبک پنداشتن کلام الله است، که جزو ساده لوحان و جاهلان چنین عملی را انجام نمی دهند.

اسلام فالگیری را رد می کند

فال گرفتن و اعتقاد به آن از جمله مسائل باطلی است که اسلام آنرا تایید نمی کند بلکه با آن مبارزه می کند و اعتقاد به فال یا فال گرفتن منافی با توحید است .

رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: « مَنْ أَتَی عَرَّافًا فَسَأَلَهُ عَنْ شَیْءٍ لَمْ تُقْبَلْ لَهُ صَلَاهٌ أَرْبَعِینَ لَیْلَهً »: (هرکس نزد فال گیری برود و از او درباره‌ی چیزی سوال کند، نماز چهل روز او قبول نمی‌شود). مسلم

روش صحیح استخاره چیست ؟

استخاره یعنی طلب خیر کردن، و هر کس قصد انجام کار مهمی نمود، مستحب است در مورد آن از خداوند متعال طلب خیر (استخاره) کند، و همانطور که مگویند: ” ما خاب من استخار و ما ندم من استشار “، یعنی: “کسی که استخاره میکند زیان نمیبیند و کسی که مشورت میکند پشیمان نمیشود”.

پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود : هرگاه کسی از شما خواست کار مهمی را انجام دهد دو رکعت نماز غیر فرض بخواند؛ سپس بگوید : (اللهم إنی أستخیرک بعلمک و أستقدرک بقدرتک، وأسألک من فضلک العظیم. فإنک تقدر و لا أقدر، و تعلم و لا أعلم و أنت علام الغیوب، اللهم إن کنت تعلم أن هذا الأمر خیر لی فی دینی و معاشی و عاقبه أمری – أو قال فی عاجل أمری و آجله – فاقدره لی و یسره لی ثم بارک لی فیه، وإن کنت تعلم أن هذا الأمر شر لی فی دینی ومعاشی وعاقبه أمری – أو قال : فی عاجل أمری و آجله – فاصرفه عنی و اصرفنی عنه، و اقدر لی الخیر حیث کان ثم رَضِّنی به” و یسمی حاجته) روایت بخاری

یعنی: “خداوندا! به سبب علمت از تو طلب خیر می‌کنم و به سبب قدرتت از تو طلب قدرت می‌کنم و از فضل عظیم تو می‌خواهم، چون تو توانایی و من ناتوانم، وتو می‌دانی و من نمی‌دانم، و تو بسیار دانای غیبی، خداوندا اگر می‌دانی که این کار … برای دین، دنیا و عاقبت کارم – یا فرمود برای حال یا آینده‌ام – خیراست آنرا برای من مقدر و آسان گردان و سپس در آن برکت بیانداز، و اگر می‌دانی که این کار … به مصلحت دین، دنیا و عاقبت کارم – یا فرمود برای حال یا آینده‌ام – نیست، آنرا از من دور کن و مرا از آن منصرف نما و خیر را هر جا که هست برایم مقدر فرما و مرا از آن خشنود نما”، سپس حاجتش را (در بین نقطه چین ذکر شده) بیان کند.

در مورد قبولی و نتیجه استخاره، چند حالت ممکن است برای او رخ دهد:

 • اگر آن مسئله برایش خوب باشد، قلبش برای انجام آن میل پیدا میکند، پس آنرا انجام میدهد .
 • اگر آن مسئله برایش بد باشد، قلبش برای انجام آن نفرت و یا کراهت پیدا میکند، پس آنرا ترک میکند.
 • پس از استخاره ، کارش را ادامه میدهد اگر برایش خیر باشد ادامه پیدا میکند و اگر برایش شر باشد از آن منصرف کرده خواهد شد ( این یک نظراست ).
 • از شروط قبولی استخاره این نیست که حتما باید خوابی در مورد انجام و یا ترک مسئله ای را ببیند، ولی احتمال دارد که کسی خوابی نیز پس از استخاره ببیند که تعبیرش بیانگر انجام و یا ترک آن مسئله باشد، ولی تعبیر آن خواب را باید از معبرین خواب برسید تا مفهوم آنرا برایش بازگو کنند.
 • اگر حالت تمایل و یا تنفر قلب برایش رخ ندهد، استخاره را تکرار کند، ولی حد اکثر سه بار استخاره را انجام دهد .
 • اگر باز هم برایش انجام و یا ترک آن مسئله اثری در قلبش ندید، پس آن کار را ترک میکند و یا انجام میدهد و اگر برایش خیر باشد کار برایش آسانتر میشود و ادامه پیدا میکند، و اگر خیر نباشد با موانعی روبرو میشود و از آن منصرف کرده میشود، ولی بهتر است که مسئله اش را با اهل علم و حکمت و دلسوز مشورت کند تا او را بهتر راهنمایی کنند، زیرا همانطور که میگویند: “ما خاب من استخار و ما ندم من استشار”، یعنی: “کسی که استخاره میکند زیان نمیبیند و کسی که مشورت میکند پشیمان نمیشود”.
| ۷ دی ۱۳۹۳
یک پاسخ به “آیا استخاره آنلاین با قرآن واقعیت دارد ؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  leila می‌گه:

  سلام.باهمه اینامن بازم شک دارم.من دیشب درموردخودم و کسی ک دوسش دارم استخاره گرفتم.هیچ شکی نداشتم ازروی بیکاری و کنجکاوی و اینکه جوابش چیه استخاره انلاین گرفتم.ما هموخیلی دوس داریم و جواب هربار بداومد.ازاین بابت تمام ذهنم مشغوله.من ب خداتوکل کردم و تصمیم گرفتم ک نتیجه استخاره رو نادیدبگیرم.ولی مطالبتون تاحدی آرومم کرد ممنونم

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

 • کاربران آنلاین 14نفر
 • بازدید امروز 42395
 • بازدید دیروز 136445
 • بازید کل 50211169

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8612
 • کل اعضا 1555
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com