پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

ای انسان خودت را برای عبادت من فارغ گردان، درونت را پر از بی نیازی می گردانم، حدیث قدسی

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کسی که خداوند را ذکر می کند و کسی که او را ذکر نمی‌کند همچون زنده و مرده‌اند

زبانت همیشه از یاد خداوند تر و تازه است

خدا را به کثرت ثنا بگویید زیرا خدا حامدون را دوست میدارد

به زمانه ناسزا نگویید که موجب ناراضگی الله می شود

آمار کلی سایت
  • کل مطالب 2307
  • کل نظرات 9535
  • کل اعضا 1668
  • جدیدترین عضو aparvin
خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 36620

مریم عطایى دختری از ولایت بدخشان، که قرآنکریم را با خط زیبا در ظرف سه سال نوشته است، میخواهد به حیث ستارۀ قرآن و دختر سال معرفى شود.

وى که فارغ صنف دوازدهم لیسۀ مخفى بدخشى است، میگوید که قرآن کریم را به خط عربى نسخ، به رشتۀ تحریر درآورده است.

این دختر که نقاش و خطاط هم است، به آژانس خبرى پژواک گفت که قرآن پاک را در ورق A4  ضخیم با قلم خودرنگ و استفاده از رنگ تلیکان که در کاغذ جذب نمى شود، نگاشته است.

مریم عطایى  همچنین گفت که کار نوشتن این نسخۀ قرآن عظیم الشان را در۵٩٢ صفحه به تازگى تکمیل کرده و منتظر روگشایى و چاپ آن است.

وى گفت که اغلاط دست نویس قرآنکریم، از سوى ریاست ارشاد حج و اوقاف اصلاح شده است، که  بعد از حروف چینى به زیب چاپ آراسته خواهد شد.

عطایى گفت که مقامات بدخشان گفته اند که این نسخۀ قرآنکریم در آرشیف ملى حفظ شود و یا به امارات متحدۀ عربى با قیمت بالا هدیه گردد؛ اما وى میخواهد که در آرشیف ملى نگهدارى گردد.

مقامات محلى نیز پذیرفته اند که بعد از حروفچینى و تکثیر، نسخۀ اصلى آن در آرشیف ملى نگهدارى میشود.

این دختر که قرآن عظیم الشان را با تجوید آموخته و چهار پارۀ قرآن را حفظ نموده و میخواهد که به حفظ آن ادامه بدهد، گفت: “ستارۀ افغان، آواز خوان تربیه میکند؛ چرا از قرآن کسى ستاره نباشد! باید من به حیث ستارۀ قرآن و دختر سال معرفى شوم.”

وى افزود که از وقت صحابۀ کرام تا حال، وى اولین دخترى است که کاتب قرآن بوده و از دولت میخواهد که وى را تمویل و تشویق کند؛ زیرا تاحال کسى به وى کمک نکرده و قرآنکریم را به هزینۀ شخصى خود ننوشته است.

اما مولوى محمد عظیم حنیف عضو ریاست ارشاد حج و اوقاف بدخشان گفت که آنها دست نویس مریم عطایى را مطالعه نموده و این دختر، اولین کسى است که در سطح این ولایت، به چنین ابتکارى دست زده است.

وى افزود که قرآنکریم با خط و کتابت خوب خطاطى شده و قرار است که هفتۀ آینده، محفل بزرگداشت روگشایى این نسخۀ قرآنکریم برگزار شود و تحایفى هم به همکارى تاجران براى نویسندۀ آن مدنظر گرفته شده است.

همچنان شیرعلى قاسمى رییس اطلاعات و فرهنگ بدخشان گفت که کمیته اى را براى بررسى نسخۀ قرآنکریم که اغلاط آنرا بیرون نویس کند، توظیف نموده اند.

قاسمى که عضو کمیتۀ برگزارى محفل روگشایى قرآنکریم است، افزود: “ما در صدد تشویق مریم عطایى از حیث مالى و معنوى هستیم و از علما و دانشمندان میخواهیم که از کار این دختر قدردانى نمایند.”

مریم عطایى گفت که دو کتاب؛ یکى به نام “مجموعۀ عمومیات”  که پژوهش شده اطلاعات عمومى است و کتاب دیگر به نام “ادبیات درى” را تکمیل کرده و آماده چاپ است.

وى کتاب تازه اى را نیز روى دست دارد که “اسلام هراسى” نام دارد؛ اماگفت که چاپ این سه کتاب نیاز به کمک مالى دارد.

گفتنى است که سال گذشته، مولوی عبدالبصیر یکى ازعالمان دینى در ولایت تخار، تفسیر قرآن عظیم الشأن را در ١٨ سال و در بیست جلد نوشته است.

این تفسیر، “بیان مستقیم” نام دارد و وى تفسیر را بعداز٣٠ سال مطالعۀ صدها کتاب دینی، تاریخی و فلسفی؛ با زبان درى به رشتۀ تحریر درآورده است.

منبع: خبرگزاری پژواک

| ۳ دی ۱۳۹۳

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
  • کاربران آنلاین 11نفر
  • بازدید امروز 13843
  • بازدید دیروز 109629
  • بازید کل 97724150

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com