امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 37552

حضرت عثمان ذی النورین [۱] خلیفه سوم مسلمانان بدست ابوبکر صدیق رضی الله عنهما مسلمان شد و بعد از این، رسول الله صلی الله علیه سلم دختر خود  رقیه [۲]  بنت محمد را به عقد او درآورد و بدین جهت اورا ذی النورین ( یعنی صاحب دو تا نور ) می نامند، ابتدا فشار قبیله بر عثمان و فشار بقیه قبایل قریش بر مسلمانان دیگر، سبب شد تا افرادی که در شرایط دشواری بودند به حبشه مهاجرت نمایند و عثمان نیز با همسر خود ؛رقیه بنت رسول الله؛ هجرت نمود .

پس از استقرار اسلام در مدینه عثمان با همسرش به مدینه برگشت،  و حضرت  رقیه در اثنای جنگ بدر بیمارشد  و وفات یافت عثمان باز به پیش رسول الله رفت و ام کلثوم [۳] بنت محمد صلی الله علیه و سلم را خواستگاری نمود ، و پیامبر باز موافقت فرمود، این دختر رسول الله نیز بعد از ۷ سال زندگی مشترک با عثمان  وفات یافت .

 بدین ترتیب در طول تاریخ ،عثمان تنها انسانی است که با دو دختر یک پیامبر عروسی نموده است، در واقع حضرت عثمان با دو تن از اهل بیت پیامبر زندگی کرده است ، بیشک این نشان از مقام شامخ ایشان دارد .

آیا رسول الله صلی الله علیه و سلم دخترانی بجز فاطمه رض داشته است ؟

قرآن کریم به رسول الله ص فرمان می دهد که به همسران و دخترانت بگو ، (چادرهای بلند خود را بر خویش فرو افکنند) معلوم می شود که رسول الله چند تا دختر داشته است که الله تعالی صیغه جمع را بکار می برد ، واگر تک دختر بود که می فرمود به زنان و (دخترت) بگو .

 آیه این است  أَیهَا النَّبِی قُلْ لِأَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یدْنِینَ عَلَیهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِکَ أَدْنَی أَنْ یعْرَفْنَ فَلَا یؤْذَینَ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِیمًا/ الأحزاب/۵۹

ترجمه : ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «چادرهای بلند خود را بر خویش فروافکنند، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است؛ خداوند همواره آمرزنده رحیم است

کتبی که به وجود دختران رسول الله ص و یا به داماد بودن عثمان تصریح کردند

۱_ الخصال- الشیخ الصدوق _ ولد لرسول الله صلی الله علیه وآله من خدیجه القاسم والطاهر وهو عبد الله، وأم کلثوم، ورقیه، وزینب، وفاطمه ، یعنی : برای رسول خدا از خدیجه قاسم، طاهر (عبدالله) ، ام کلثوم ، رقیه ، زینب و فاطمه متولد شدند .

۲_ تهذیب الاحکام- طوسی _ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی أُمِّ کُلْثُومٍ بِنْتِ نَبِیکَ ، یعنی : خدایا بر ام کلثوم دختر پیامبرت درود بفرست .

۳_ الکافیوَ تَزَوَّجَ خَدِیجَهَ وَ هُوَ ابْنُ بِضْعٍ وَ عِشْرِینَ سَنَهً فَوُلِدَ لَهُ مِنْهَا قَبْلَ مَبْعَثِهِ ع الْقَاسِمُ وَ رُقَیهُ وَ زَینَبُ وَ أُمُّ کُلْثُومٍ وَ وُلِدَ لَهُ بَعْدَ الْمَبْعَثِ الطَّیبُ وَ الطَّاهِرُ وَ فَاطِمَهُ ، یعنی : (پیامبر) با خدیجه ازدواج کرد درحالیکه پسر ۲۰ و چند ساله بود ، پس برای او قبل از بعثت قاسم و رقیه و زینب و ام کلثوم متولد شد . و برای او بعد از بعثت طیب و طاهر و فاطمه متولد شدند .

۴_ بحار الانوار : جلد ۱۶- وولدت منی القاسم وفاطمه ورقیه وام کلثوم وزینب ، ( سخن پیامبر) خدیجه از من قاسم ، فاطمه، رقیه و ام کلثوم را بدنیا آورد .

۵_  در خطبه (۱۶۲) نهج البلاغه، علی به عثمان  -داماد پیامبر خطاب می کند

فضایل عثمان در کلام رسول الله ص

عثمان رض  از جمله ده نفری است که در دنیا از زبان مبارک آن حضرت ص مژده دخول بهشت را گرفت، به این ده به این ده نفر «عشره مبشره» می گویند. و در احادیث بی‌شماری از فضایل عثمان رض  سخن گفته شده است، که ما چند نمونه آن را ذکر می‌کنیم.

۱- «اللهم قد رضیت عن عثمان فأرض عنه (ثلاثاً)» [۴]

بار الها، من از عثمان راضی هستم پس تو هم از او راضی باش.

۲- «اللهم اغفر لعثمان ما أقبل وما أدبر وما أخفی وما أعلن وما أسرّ وما أجهر» [۵] 

بار الها : گذشته عثمان را ببخش و آینده‌اش را نیز مغفرت کن و هر آنچه را پوشیده و ظاهر کرده و آنچه را پنهان و اقرار کرده، ببخش.

۳- «یَا عُثْمَانُ إِنْ وَلَّاکَ اللَّهُ هَذَا الْأَمْرَ یَوْمًا فَأَرَادَکَ الْمُنَافِقُونَ أَنْ تَخْلَعَ قَمِیصَکَ الَّذِی قَمَّصَکَ اللَّهُ فَلَا تَخْلَعْهُ> [۶]

ای عثمان، خداوند تو را لباس عزت و خلافت می‌پوشاند و منافقین سعی در بیرون آوردن آن می‌کنند پس تو آن را بیرون نکن. 

۴- «إنّ لله سیفاً مغموداً فی غمده مادام عثمان حیّاً فإذا قتل جرّد ذلک السیف فلم یغمد إلى یوم القیامه [۷]

به درستی برای خدا شمشیری است که در غلاف خود می‌باشد، تا مادامی که عثمان زنده است. هر زمانی که کشته شد از نیام بیرون می‌آید و تا قیامت به نیام نمی‌رود. 

۵- «لکلّ نبیٍّ رفیقٌ فی الجنّه ورفیقی فیها عثمان بن عفان.[۸]

هر پیامبری را در جنت رفیقی است و رفیق من در جنت عثمان است.

۶- «أرحم أمتی بأمتی أبو بکر، وأشدهم فی أمر الله عمر، وأصدقهم حیاء عثمان» [۹]

مهربان‌ترین امّت من، ابوبکر است، سخت‌گیرترینشان در اجرای دین، عمر، با حیا‌ترین ایشان، عثمان.

۷- «جاء عثمان إلى النبی بألف دینار فی کمّه حین جهّز له جیش العسره فنشرها فی حجره فرأیت النبی صلى الله علیه وسلم یقلبها فی حجره ویقول: ما ضرّ عثمان ما عمل بعد الیوم».[۱۰]

عثمان به طرف پیامبر آمد در حالی که هزار درهم در آستین جهت تجهیز جیش العسره گذاشته بود. آنها را در دامان پیامبر ریخت پیامبر را دیدم (راوی) که سکه‌ها را زیر و رو می‌کند و می‌فرماید: بعد از امروز عثمان ضرر نخواهد کرد.

۸- عثمان از نظر اخلاق از میان صحابه بیشتر از همه به من شبیه است. 

عثمان در کلام بزرگان

۱- عثمان از مهاجرانی بود که به خاطر اسلام از مکه به حبشه هجرت کرد. (مجمع البیان، طبرسی، ج ۳، ص ۲۳۳).

۲- خویشاوندی عثمان از ابوبکر و عمر با پیامبر نزدیکتر است، و به ذریعه دامادی پیامبر مرتبه‌ای یافت که ابوبکر و عمر نیافتند. «فیض الإسلام»، شارح نهج البلاغه.

۳- وقتی یاغی‌ها به عثمان رض حمله‌ور شدند علی رض با دست و زبان از عثمان رض دفاع کرد. شرح ابن میثم، ص ۳۵۶٫ 

۴- قسم به خدا اگر کسی برابر زره‌ای قاتلان عثمان رض را دوست بدارد قبل از مرگ، یا اگر بمیرد بر دجال ایمان خواهد آورد. «حضرت حذیفه‌بن یمان».

۵- حضرت عثمان به بهشت و قاتلانش به جهنم خواهند شتافتند. «حذیفه‌بن یمان».

۶- مردم کسی را بعد از عثمان بمانند او نخواهند یافت. «ابن مسعود».

۷- مردم با کشتن عثمان رض دروازه فتنه را بر خود گشودند که تا قیامت بسته نخواهد شد. «عبدالله بن سلام».

 ————————–

 پی نوشت 

[۱] دوران خلافت ۳۵-۲۳ هجری/۵۵-۶۴۴ میلادی ، و از تیره ابوالعاص (نام پدربزرگش) از خاندان بنی امیه از مکه است

[۲] رقیه دختر محمد بن عبدالله و خدیجه بنت خویلد بود. او نخست به عقد عتبه بن ابولهب درآمد. پس از آن که محمّدص رسالتش را آغاز نمود ، عتبه او را طلاق داد. محمّد، دخترش رقیه را به عثمان بن عفان تزویج کرد و از او پسری به نام عبدالله بن عثمان بدنیا آورد. رقیه سال دوم هجرت، در بیست و دو سالگی در مدینه درگذشت، محمد بر پیکر او نماز گزارد و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.

منابع : عایشه بعد از پیغمبر، نوشته کورت فریشلر، انتشارات امیرکبیر ۱۳۴۳، صفحه ۸

زندگی صحابه، محمود طریقی، مشهد، ۱۳۸۵

 [۳] ام‌کلثوم بنت محمد، دختر محمد پیامبر اسلام از خدیجه بنت خویلد بود، امّ کلثوم نیز مانند خواهرش رقیه نخست با عتیبه پسر دیگر ابولهب ازدواج کرد. وقتی محمّد اعلام پیامبری کرد، ابولهب پسرش عتیبه را واداشت که ام کلثوم را طلاق دهد.پس از مرگ رقیه دختر محمد در سال ۲ هجری، ام کلثوم در سال سوم هجرت، به عقد عثمان پسر عفان درآمد. ام کلثوم در سال نهم پس از هجرت در مدینه درگذشت و در بقیع مدفون گشت.

منبع : زندگی صحابه، محمود طریقی، مشهد، ۱۳۸۵

[۴]  رواه الترمذى باب مناقب عثمان (۳۶۳۴) 

[۵] أخرجه البغوی فی معجمه. وخرجه ابن عرفه العبدی قال: وما کان وما هو کائن.

[۶]  رواه البخاری (۵۲۵، ۱۴۳۵، ۱۸۹۵) ، ومسلم (الإیمان / ۲۳۱) ، وأحمد (۵ / ۳۸۶، ۴۰۱) .

[۷] الصواعق المحرقه (ص۳۲۴ ) کنزالعمال (ص۵۹۶) تاریخ الخلفا ، تاریخ دمشق

[۸] مرقاه المفاتیح شرح مشکاه المصابیح کتاب المناقب والفضائل باب مناقب عثمان رضی الله عنه ورواه ابن ماجه عن أبی هریره . وقال الترمذی هذا حدیث غریب

[۹] أخرجه الترمذی عن أنس بن مالک

[۱۰] أخرجه الترمذی

 نویسنده : مهدی

منبع : پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۱۳ آذر ۱۳۹۳
۶ پاسخ به “حضرت عثمان شخصیتی که با دو دختر یک پیامبر ازدواج کرد”

 1. عبدالله می‌گه:

  اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
  بس الله الرحمن الرحیم
  اللهم صَلِّ علی محمد و آله و صحبه
  و علی جمیع الأولیاء ً والأنبیاء
  والمرسلین
  و علی ملائکته
  فی البیت المعمور
  و
  علی ملائکته
  فی الملاء العلی
  و علی جمیع ملائکته
  فی السماوات و الارض و مابینهما
  و علی اهل طاعتک الاجمعین
  من الاولین و الآخرین
  و الحقنا بالصالحین
  الحمد لله رب العالمین
  چه قدر خوبه
  که همه شیعه و
  سنی
  بدونن مسلمان هستیم
  و به فرمایش
  حضرت خاتم محمد مصطفی(ص)

  اتحاد ما واجب است
  و از نفاق دوری کنیم

  تحیت خدا و رحمتش
  بر
  براداران
  إیمانی ام


 2. نسرین می‌گه:

  ا۲۰زدواج به دلیل شرایط واوضاع زمان بوده نه….


 3. محسن می‌گه:

  سلام و درود بر محمد و آل محمد ص :::: والله مطالب جالبی بوده اما قابل تامل است . چه کسی از فرزند حضرت نوح به حضرت نوح نزدیکتر بوده ؟ عاقبتش چه شد ؟؟. خدماتی که سیف الااسلام – زبیر – در زمان حضرت رسول ارائه نمود بر هیچ کس پوشیده نیست . عاقبتش چه شد ؟؟؟ باید بدانیم کسی پیروز و موفق است که عاقبت بخیر شود نه عثمان که تاریخ چهره وی را کاملا نمایان نمود و عاقبت بشر شد . خدا بهشت را مجانی بکسی نمیدهد .

  پاسخ :
  برادر گرامی ، کسی که یک ثانیه هم ایمان به خدا نداشته با کسی که سالها نهال اسلام را آبیاری کرده و سعادت دو تن از اهل بیت رسول الله از آن او شده، و مورد تائید آخرین فرستاده الهی قرار گرفته و کلام پاک الله نیز از آن اعلام رضایت کرده قابل مقایسه نیست ! همه ما ایمان داریم که کلام خدا و کلام رسول الله برگشت ندارد .
  الله و رسول کسی را که عاقبت بخیر نشود از ابتدا تائید نمی کنند ، بیشک الله داناترین به غیب هاست .


 4. عبدالله می‌گه:

  با سلام.اولا حضرت علی در خطبه ۱۶۴ به عثمان به عنوان داماد پیامبر(ص)خطاب میکند آن هم بعد از کلی مذمت کردن عثمان وبیان غاصب بودن او.

  پاسخ :
  بنده برای اینکه راست و دروغ روشن گردد کل متن نهج البلاغه را در اینجا برای همه ذکر می کنم هر کس در این جملات ( کلی مذمت و غاصب بودن ، طبق ادعای این شخص ) مشاهده کرد نشان دهد .

  «إن الناس ورایی و قد استسفرونی بینک و بینهم و والله ما أدری ما أقول لک؟ ما أعرف شییاً تجهله، ولا أدلک علی أمر لا تعرفه. إنک‏ لتعلم ما نعلم. ما سبقناک إلی شی‏ء فنخبرک عنه، ولا خلونا بشی‏ء فنبلغکه. وقد رأیت کما رأینا، وسمعت کما سمعنا، وصحبت ‏رسول الله صلی الله علیه وآله کما صحبنا. وما ابن أبی قحافه و لا ابن الخطاب بأولی بعمل الحق منک، وأنت أقرب إلی رسول الله‏ صلی الله علیه وآله وسلم و شیجه رحم منهما. وقد نلت من صهره ‏ما لم ینالا»

  در این جملات حضرت علی حضرت عثمان را ستایش می کند !!

  قسمت بعدی اظهار نظر شما به دلیل رعایت نکردن ادب برداشته شد .


 5. محمد می‌گه:

  هزارن درود و رحمت بر یاران با وفای رسول الله واقعا چقدر آدم از مطالعه این مطلب لذت می بره


 6. فاطمه ، شیعه ی علی می‌گه:

  عذر خواهی می کنم ، ولی می شه دقیقا بفرمایی این احادیثی که با عنوان « فضایل عثمان در کلام رسول الله ص » انتشار دادین ، دقیقاً از چه منبعی هست ؟؟؟!!!!!
  لطف کنید پاسخ منطقی به بنده بدین .

  پاسخ :
  منابع شان را اضافه خواهیم کرد انشاءالله

  پاسخ :
  اضاف شدند

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 18نفر
 • بازدید امروز 52337
 • بازدید دیروز 139436
 • بازید کل 49416735

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8634
 • کل اعضا 1552
 • جدیدترین عضو karimi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com