امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 36387

در این زمینه دو مسئله وجود دارد:

اول: ترتیب بندی سوره های قرآن در مصحف چگونه بوده است:

جواب: علما در این مورد آرای مختلفی دارند:

– بعضی از علما مانند ابن حصار و ابوبکر بن انباری فرموده اند که ترتیب سوره های قرآن توقیفی است، یعنی بوسیله ی وحی مشخص شده که هر سوره درکجا قرار بگیرد و قبل و بعد آن کدام سوره باشد.

– بعضی از علما مانند امام مالک، امام احمد بن حنبل، قاضی عیاض، نووی، ابن تیمیه، ابن الباقلانی فرموده اند که ترتیب سوره های قرآن توقیفی نیست بلکه از اجتهاد صحابه میباشد و برای ترتیب سوره های قرآن بین صحابه اجماع واقع نشده است، و به هرحال از روی اجتهاد آن سوره ها را ترتیب بندی کرده اند. این علما استدلال کرده‌اند مصاحفی که در دست صحابه بوده ترتیب سوره‌ها در آن‌ها متفاوت بوده و در حدیث صحیح نیز آمده است: «پیامبر صَلَّی اللَّهِ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ در نماز تهجد سوره‌ی بقره، سپس سوره‌ی نساء و سپس سوره‌ی آل عمران را می‌خواند» مسلم .

– بعضی دیگر از علما همچون حافظ ابن حجر فرموده اند که: عده ای از سوره ها توقیفی و عده ای دیگر نیز از روی اجتهاد بوده است، چنانکه علامه ابن عثیمین رحمه الله می گوید: « بدان که ترتیب آیات قرآن امری توقیفی است؛ به این معنا که آن ترتیب از رسول خدا صلی الله علیه وسلم اخذ شده است و جایز نیست که عکس آن ترتیب (تلاوت کرد). اما در مورد ترتیب سوره بندی قرآن؛ علما درباره ی آن دو قول مختلف دارند و قول صحیح آنست که بعضی از آن سوره ها توقیفی هستند مانند ترتیب سوره های سبح (اعلی) و غاشیه، و بعضی دیگر از آنها با اجتهاد صحابه رضی الله عنهم بوده است». 

نکته: تقریبا همه‌ی علمای اسلام متفقند که آیات قرآن به همین ترتیبی که در مصحف وجود دارد توقیفی است یعنی ترتیب آیات از طرف خداوند عزوجل به رسول‌الله صلی الله علیه وسلم وحی شده است چنانکه روایتهای متعددی که به حد تواتر رسیده وارد شده است، مبنی بر اینکه هر وقت آیه‌ای نازل می‌شد رسول‌الله صلی الله علیه وسلم به نویسندگان وحی دستور می‌داد در جای مشخصی از یک سوره قرار دهند و صحابه کرام ـ رضی الله عنهم ـ نیز بر ترتیب مصاحف حضرت عثمان رضی الله عنه اتفاق کردند و از کسی خلافی شنیده نشده اما در صورتیکه اختلافی بین این مصاحف و نزول قرآن وجود داشت، و یا ترتیب قرآن اجتهادی بود حتماً در مورد آن اختلاف می‌کردند، لذا اتفاق صحابه در این مورد دال بر توقیفی بودن آن است.

دوم: نامگذاری سوره های قرآن چگونه بوده است؟

جواب: در این مورد نیز اختلاف نظر هست. اما ثابت شده است که پیامبر صلی الله علیه وسلم بعضی از سوره ها را نام گذاشته اند، مانند: فاتحه ، و بقره ، وآل عمران ، و کهف.

اما علما اختلاف دارند که آیا تمامی اسامی سوره ها را پیامبر صلی الله علیه وسلم تعیین کرده اند و یا به اجتهاد صحابه رضی الله عنهم بوده اند؟

– اکثر و بیشتر علما فرموده اند که تمامی اسامی سوره ها توقیفی از پیامبر صلی الله علیه وسلم هستند. از جمله ی این علما، مفسر مشهور امام طبری رحمه الله در “جامع البیان” ، و زرکشی در “البرهان فی علوم القرآن”  و امام سیوطی در “الإتقان” هستند.

و این رای توسط بعضی از معاصرین تایید شده است مانند: دکتر فهد رومی در کتاب “دراسات فی علوم القرآن” (ص/۱۱۸)، ودکتر إبراهیم هویمل در تحقیقی بنام “المختصر فی أسماء السور” در “مجله جامعه الإمام” (ع۳۰، ص۱۳۵) .

– بعضی دیگر از علما فرموده اند که: اسامی تعدادی از سوره ها توقیفی هستند، یعنی از جانب رسول خدا صلی الله علیه وسلم نامگذاری شده اند (و می دانیم که رسول خدا صلی الله علیه وسلم با وحی در ارتباط بوده) ولی بعضی دیگر به اجتهاد صحابه رضی الله عنهم بوده است.

و این رای راجح نزد دکتر منیره الدوسری در رساله اش “أسماء سور القرآن الکریم وفضائلها” است.

موضوع:, قرآن و حديث
| ۱۳ آذر ۱۳۹۳

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 21نفر
  • بازدید امروز 40439
  • بازدید دیروز 142008
  • بازید کل 49691180

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8643
  • کل اعضا 1554
  • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com