توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

امکانات کاربری
آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2286
 • کل نظرات 9470
 • کل اعضا 1652
 • جدیدترین عضو badboy

پیام مدیر

از زمانی که بشر آفریده شده عبد وعبودیت برای آفریدگارش از ویژگی های بارز او بوده است اگر چنانچه خود را ازعبدیت خدا کنار بکشد با انواع بیماری های روحی از جمله تکبر و غرور مبتلا خواهد شد لذا عبدیت برای الله زینت بخش حیات بشرست

وااسلاماه
| بازدیدها: 36941

آیا هنگام شنیدن نام پیامبر از رادیو و تلویزیون خواندن درود لازم است
سؤال: آیا هنگام شنیدن نام پیامبر اکرم، صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم،‌ از رادیو و تلویزیون درود فرستادن بر آن‌حضرت،‌ و یا در هنگام شنیدن اذان حرمین شریفین جواب دادن به اذان، لازم است یا خیر؟ البته خورشید در مکّه مکرّمه دیرتر غروب می‌کند و شخص، اذان مغرب آن‌جا را در وقت نماز عشای شهر خود می‌شنود.
جواب: اگر شخصی نام مبارک رسول‌اکرم، صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم،‌ و یا اذان را از رادیو و تلویزیون به‌صورت پخش مستقیم بشنود، خواندن درود و  جواب‌دادن به اذان بر او لازم است، اما اگر پخش غیرمستقیم باشد لازم نیست.

حکم خریدوفروش از طریق تلفن و اینترنت
سؤال: معامله‌ای که از طریق تماس‌های تلفنی و اینترنت انجام می‌گیرد و مشتری جنس را ندیده و تحویل نگرفته است پول را حواله می‌کند، آیا این معامله جایز است یا خیر؟
جواب: معامله‌ای که از طریق تماس‌های تلفنی و اینترنت انجام می‌گیرد جایز است به‌شرطی‌که ایجاب و قبول در یک وقت انجام بگیرد، البته مشتری هنگام دیدن کالا خیار رؤیت(۱) دارد.(۲)

حکم ختم قرآن به‌صورت دسته‌جمعی و ایصال ثواب آن به اموات
سؤال: معمولاً در جلسات تعزیه و پرسه، افراد جزء‌های قرآنی را در میان یکدیگر تقسیم می‌کنند و بعد از لحظاتی یک نفر دعای ختم این جلسه را با صدای بلند می‌خواند، حکم این عمل چیست؟
جواب: تلاوت قرآن و اهدای ثواب آن به اموات جایز است مشروط بر این‌که: ۱٫ بدون اجرت باشد؛ ۲٫ به دور از رسم و رواج باشد؛ ۳٫ لازمی قرار داده نشود. بنابراین اگر چند نفر جمع شوند و خالصاًلله قرآن بخوانند و در پایان برای میت دعا کنند اشکالی ندارد، ولی بهترین صورت برای ایصال ثواب این است که هر فردی جداگانه قرآن بخواند و به روح میت اهدا کند تا این‌که رسم نشود.(۳)

آیا با گفتن این جمله: من از زندگی کردن با این زن بیزارم، زن طلاق می‌شود
سؤال: چون همسرم با من در کارها کمک نمی‌کرد به دخترم که کنار من بود گفتم: من از زندگی کردن با این زن بیزارم و این جمله را سه بار تکرار کردم. بعد از مدتی به دخترم گفتم: شما را بدبخت کردم، شاید با تکرار این کلمات طلاق واقع شود. هنگام گفتن این جمله نیت طلاق نداشتم و از عصبانیت آن‌ها را گفتم. لطفا حکم شرع را در این‌باره بنویسید.
جواب: چون شوهر هنگام گفتن این کلمات نیت طلاق نداشته است، لذا بر همسر وی طلاقی واقع نمی‌شود و آن دو می‌توانند به زندگی مشترک‌شان ادامه دهند.(۴)

فاصله شرعی بین چاه‌‌ فاضلاب و چاه ‌آب
سؤال: فاصله شرعی بین چاه ‌فاضلاب و چاهی ‌که از آب آن برای نوشیدن استفاده می‌‌شود، چه اندازه است؟
جواب: فاصله بین چاه‌ فاضلاب و چاه ‌آب به اندازه‌ای باشد که اثر نجاست در چاه‌ آب ظاهر نشود و اندازه‌اش به نرمی و سختی زمین بستگی دارد، لذا با تشخیص کارشناس و کسی که در این زمینه تجربه دارد، می‌توان مقدار فاصله را تعیین کرد.(۵)

آیا اذان مساجد محل برای نماز با جماعت در نمازخانه کافیست
سؤال: ما دسته‌‌ای از تجار بازار جهت اقامه نماز عصر و مغرب نمازخانه موقتی ساخته‌ایم، در ضمن چهار طرف محل و بازار مساجدی وجود دارد که صدای اذان از آن‌جا شنیده می‌شود؛ لطفاً بفرمایید بر ما اذان گفتن لازم است یا همان اذان مساجد دیگر کفایت می‌‌کند؟
جواب: برای نمازخانه مذکور اذان مساجد دیگر کفایت می‌کند، البته اگر اذان گفته شود بهتر است.(۶)

آیا مُحرم می‌تواند کفش دوخته‌ بپوشد
سؤال: پوشیدن کفش دوخته‌ برای مُحرم جایز است یا خیر؟ آیا ممانعت «لبس مخیط» شامل کفش هم می‌شود؟
جواب: ۱٫ کفش مخصوص حج گرچه دوخته هم باشد برای مُحرم اشکالی ندارد.
۲٫ لبس مخیط شامل کفش نمی‌شود. (۷)

چه اندازه تأخیر بین اذان و نماز مغرب مطلوب است
سؤال: آیا نماز مغرب باید متصل بعد از اذان اقامه گردد یا گنجایش دارد  کمی بین اذان و اقامه نماز فاصله ایجاد شود؟ با توجّه به اختلاف‌نظری که وجود دارد حکم شرعی را بیان کنید.
جواب: از مجموع دلایل و عبارات فقها چنین معلوم می‌شود که مقداری تأخیر بین اذان مغرب و آغاز نماز مطلوب است و این تأخیر فواید زیر را در بر دارد:
۱٫ چون وقت نماز مغرب ثابت نیست و اعلام وقت فقط با اذان می‌شود، افرادی ‌که از مسجد فاصله دارند می‌توانند به تکبیر اولی برسند؛
۲٫ کسانی‌که وضو ندارند، می‌توانند وضو بگیرند و جماعت را دریابند؛
۳٫ روزه‌داران می‌توانند بدون این‌که نماز جماعت‌شان فوت شود، افطار کنند؛
۴٫ رعایت حال پیروان بعضی از ‌مذاهب فقهی اهل‌سنّت می‌شود که بعد از اذان و قبل از اقامه نماز، خواندن دو رکعت را مستحب می‌دانند. ناگفته نماند که خواندن دو رکعت بین اذان و اقامه نماز نزد بعضی از فقها مستحب است، ولی برخی دیگر قائل به استحباب آن نیستند، در عین حال آن را مکروه نمی‌دانند.

پی‌نوشت:
۱٫ منظور از خیار رؤیت این است اگر کالا دارای ویژگی‌هایی نبود که قبلاً بین فروشنده و خریدار تعیین شده در این صورت خریدار می‌تواند جنس را قبول نکند.
۲٫ و فی‌‌فقه‌النوازل: إجراء التعاقد بالآلات الحدیثه: إن المشارکین قرروا مایلی المراد من المجلس الحال الّتی یشتغل فیها العاقدان بإجراء التعاقد و القصد من إتحاد المجلس أن یتصل الإیجاب بالقبول فی وقت واحد. «أ»، یصح الإیجاب و القبول فی البیع عن طریق الهاتف و مؤتمر الفیدیو، و إذا کان العاقدان علی الإینترنت فی وقت واحد و یظهر الطریق الآخر قبوله بعد الایجاب بالفور فینعقد البیع و یعتبر مجلس العاقدان فی هذه الصوره متحداً. «ب»، إذ‌ أجاب أحد فی البیع فی‌ الإینترنت و لم‌یکن طرف الآخر متواجداً علی الإینترنت فی وقت واحد و بعد وقت استلم الإیجاب یلزمه اظهار بالقبول فی حینه. فقه‌النوازل: ۳/۱۰۶، دار ابن‌الجوزه.
۳٫ ردالمحتار: ۵/۳۹٫     ۴٫ هندیه: ۱/۳۸۳٫ تاتارخانیه:۱/۳۸۷، ماجدیه.
۵٫ الدرالمختار: ۱/۴۲۳، طبع دارالمعرفه.
۶٫ و فی الهندیه: ۱/۵۴، و إن کان فی کرم أو ضیعه یکتفی بأذان القریه و إن أذنوا کان أولی.
۷٫ ترمذی۲۶۲/۸۳۴ . حاشیه ابن‌عابدین۷/۳۷ـ ۳۸، طبع دارالثقافه و التراث. حاشیه ابن‌عابدن ۷/۳۷ـ۳۸، طبع دارالثقافه و التراث.

عبدالقادر عارفی
دارالافتاء دارالعلوم زاهدان

موضوع:, فقه و احکام
| -۱۰۹۳ فروردین ۱۴۲
۷ پاسخ به “آیا هنگام شنیدن نام پیامبر از رادیو و تلویزیون خواندن درود لازم است”

 1. Samira says:

  سلام،اگر میشه لطف کنید دعاهاى قنوت در نماز وتر را بگذارید با معنى؟ممنون.

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید *

جستجو

آخرین مطالب

پیوندهای محبوب
آمار سایت

 • کاربران آنلاین 10نفر
 • بازدید امروز 22525
 • بازدید دیروز 104978
 • بازید کل 92316360

خبرنامه

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com