پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

ای انسان خودت را برای عبادت من فارغ گردان، درونت را پر از بی نیازی می گردانم، حدیث قدسی

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کسی که خداوند را ذکر می کند و کسی که او را ذکر نمی‌کند همچون زنده و مرده‌اند

زبانت همیشه از یاد خداوند تر و تازه است

خدا را به کثرت ثنا بگویید زیرا خدا حامدون را دوست میدارد

به زمانه ناسزا نگویید که موجب ناراضگی الله می شود

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2307
 • کل نظرات 9535
 • کل اعضا 1668
 • جدیدترین عضو aparvin
خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 35949

در پی اظهارت اخیر مولانا محمد حسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر و انتقاد ایشان از برگزاری مراسم عزاداری و سینه زنی توسط برخی از افراد به ظاهر سنی‌مذهب و پخش آن از صدا و سیما، برخی از رسانه‌های افراطی فرصت را مغتنم شمردند و موجی از حمله و توهین علیه ایشان به راه انداختند.

خبرنگار «سنی آن‌لاین» دیدگاه شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، را در این باره جویا شد که ایشان ضمن تأیید موضع امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر گلستان چنین گفتند:
در رابطه با سخنان استاد تفسیر، جناب مولانا محمدحسین گرگیج، امام جمعه محترم آزادشهر عرض شود، دغدغه‌ای که در تمام مناطق سنی‌نشین علماء، اندیشمندان و عموم مردم دارند این است که بعضا رسانه‌ها مخصوصا صدا و سیما که رسانه ملی ما است، گاهی افرادی را با این ادعا که به مذهب تشیع گرایش پیدا کرده‌اند و یا در عزاداری شرکت می‌کنند به نمایش می گذارد. نباید فراموش کرد که محبت اهل‌بیت، به‌ویژه حضرت علی، حضرت فاطمه و حضرات حسن و حسین رضوان الله علیهم، جزء ایمان همه شیعیان و اهل‌سنت است و آنان این بزرگان را اسوه و الگوی خود می‌دانند و به اتباع اهل‌بیت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم افتخار می‌کنند؛ اما اهل‌سنت از نظر مذهبی به عزاداری اعتقاد ندارند و عزاداری مخصوص برادران شیعه ما است. در چنین مواردی توصیه همه بزرگان و اندیشمندان این است که بر مشترکات تأکید شود و باید مختلفات هر مذهب را به خود آن واگذار کنیم.
پخش صحنه‌های عزاداری بعضی از اهل‌سنت در صدا و سیما یا اعلام گرایش افراد از یک مذهب به مذهب دیگر، برای وحدت امت مسلمه مضر است؛ زیرا بسیاری گمان خواهند برد که برخی از دست‌اندرکاران در تلاش‌اند با استفاده از قدرت، پای برادران اهل‌سنت را در مسائل مذهبی خودشان بکشند و آنها را موافق عقیده خود جلوه دهند، در حالی که این امر حقیقت ندارد.
لذا دغدغه مولانا گرگیج که یکی از علمای صالح، دلسوز و وحدت‌طلب است، و دغدغه سایر علمای اهل سنت در این زمینه، قابل درک است. کسانی که به بهانه سخنان اخیر مولانا گرگیج به ایشان تاخته‌اند، از نگرانی جامعه اهل‌سنت بی‌اطلاع هستند و عاقبت‌اندیشی ندارند.
انتظار می‌رود مسئولین صدا و سیما و سایر رسانه‌ها که برای وحدت امت مسلمه نگرانی دارند، در این رویه تجدید نظر کنند و به‌جای کاربردن احساسات، دور اندیشی نشان دهند تامبادا باعث ایجاد دودستگی و اختلاف شوند و زمینه سوء استفاده برای دشمن فراهم گردد.

منبع سنی آنلاین و سایت دفتر مولانا عبدالحمید .

لینک منبع : https://abdolhamid.net/persian/2014/11/13/molana-gorgij/

| ۲۳ آبان ۱۳۹۳
۱۲ پاسخ به “مولانا عبدالحمید: دغدغه مولانا گرگیج و علمای اهل سنت قابل درک است”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  مسلمان says:

  اینکه کسی به وضع فجیعی به شهادت رسیده دلیل نمیشه ما خود مون رو بدبخت کنیم انسان عاقل کسیه که به دنبال اعمال صالحه باشه کسب اعمال صالحه نیاز هر انسانی هستش .

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  پاسخ کریم شهیاد says:

  علیکم السلام
  بنده نمیدانم جنابعالی روحانی هستید یا دانشگاهی و در ضمن کلاس احکام خواندید و در استدلال خود ناخودآگاه دچار اشتباه می شوید، ابتدا در خواست دارم بجای ارسال یک مقاله یک نکته مطرح کنید تا یکی یکی پیش بریم و روند گفتگو به راحتی انجام بشه و از هرگونه اهانت به مقدسات خودداری بفرمایید.
  اصل پاسخ
  عزاداری نه حرام است و نه واجب ، پس طبق گفته شما ما نمیگوئیم حرام .
  عزاداری اگر مطابق شریعت باشد سنت است و اگر تبدیل به خرافه و گناهان کبیره شود آنگاه حرام میشه .
  اینکه نوشتید آیا رسول الله از موارد یاد شده منع فرموده اند ؟
  اولا، خوب دقت کنید : برای ثابت نمودن امر دینی باید حتما یک سند باشد و سند یا قرآن است و یا حدیث پیامبر .
  واگر بدون سند مسئله را به مردم ارائه کردیم بهش می گویند بدعت که مردود و گناه است و پیامبر خدا از ساخت و ساز بدعت ها منع کرده است.
  برای موارد یاد شده علاوه بر اینکه سند وجود ندارد بر ضد آن دلیل وارد شده است حتی در کتابهای شما .
  بنده فکر نمی کنم پیامبر فرموده باشند که برای حضرت حمزه زنجیرو قمه بزنید سالگرد تشکیل بدید واز این قبیل

  • وضعیت کاربر : مهمان
   کریم شهیاد says:

   باسلام برادرعزیزم بنده نه روحانی و نه دانشگاهی هستم شغلم حسابداری است .شما عزیزم چکاره وچند سالتونه؟ اشنا بشویم خوبه راحت تر صحبت میکنیم.اولا برادرم بنده مقاله ننوشتم بلکه پاسخ دادم بفرمائید بنده کجاتوهین کردم؟پس خوب شما اصل عزاداری راقبول داریدوبه نحوه ومراسم عزاداری ایرادداریدخوب بفرمائیدروش شریعت برای عزاداری چگونه است ؟البته بگویم بنده شخصا طبق قتوای مرجع تقلیدم بافمه زدن وصدمه زدن به بدن راحرام میدانم وکارحرام مخالف دین وشریعت است .این مراجع تقلیدهستندکه تکلیف مقلدین خودشانراروشن میکنندوجوابگوی خدادرقیامت هستندومقلدین نیز باتوجه به نحوه انتخاب مرجع تقلیدازجزای فتوای لغزشی مرجع درقیامت بری هستند.البته وصددرصددرست است وقبول داریم تمام اوامرواحکام قران رایکجا وکامل نه تکه تکه که یک ایه راقبول کنیدوازایه دیگر صرف نظر کنیم وهمچنین سنت صحیح رسول الله(ص)راصددرصدقبول داریم چرا که ان نیزسرچشمه اش قران است وقران تائید کرده (وحی یوحا)اختلاف برسرسنت صحیح رسول الله وسنت ساختگی است که باعث تفرقه امت اسلام به ۷۳ فرقه است که طبق حدیث صحیح پیامبر(ص) یک فرقه ناجیه است وبقیه درنارپس این حاکمان وعالمان بعداز پیامبرهستندکه این اختلاف رابوجود اورده اند وباجهنمنی شدن قسمتی ازامت اسلام شده اند

  • وضعیت کاربر : مهمان
   پاسخ says:

   روش شریعت این است که پیامبر خدا صلی الله علیه و سلم تعیین کرده باشد نه این عالم و آن عالم . عمل پیامبر روش سریعت است و عزاداری در زمان آنحضرت سه روز بوده است بدون واویلا گفتن، نوحه سرایی کردن ، زنجیر زدن سیاه پوشیدن ، چهلم گرفتن ، سالگرد گرفتن ، خیابانها ریختن وووو…
   شیخ صدوق و ملا باقر مجلسی در بحارالانوار نوشته نوحه سرایی از جاهلیت است .
   (بحار الأنوار: ۸۲/۱۰۳).
   شما قمه زنی را که ثواب می دانستید خوب شد که مرجع شما حرامش کرد شریعت که از قبل حرامش کرده بود !

  • وضعیت کاربر : مهمان
   کریم شهیاد says:

   باسلام عزیزم تهمت میدانید که از گناهان کبیره است؟ چرابمن تهمت زدید ؟من کی قمه زدن را ثواب میدانستم؟لطفا متن رادوباره وبادقت بخوانید .شیعیان بعداز صلح تحمیلی امام حسن علیه السلام همیشه درتنگنا بوده وهستند لذا نتوانسته اند فرهنگ اسلامی ومذهبی خودشانرا رابطور اشکار مطرح کند لذا بعلت فشارها بعضی ازروشهایی رابرای اظهار وجودوعشق امام حسین وهمبستگی با نهضت حسینی توسط بعضی ازشیعیان به تعدادکم بکارگرفته که یکی هم مثلا قمه زدن وزنجیروغیره که به نظربعضی ها خلاف است درپیش گرفتند که مباح بودن یامکروه وحرام بودنش را چون بعداز زمان پیامبر اتفاق افتاده باتوجه به قران وسنت وعقل واجماع بامتخصصان امر یعنی مراجع هستندوتا کنون هم بنده نشنیده ام مرجعی امر به اینکارهاکرده باشد مردم خودجوش کاری ازروی احساسات انجام میدهند این اعمال هم ابراز احساسات است نه شریعت . دراخرلطفا مراتب صلح امام حسن (ع)رابادقت بخوانید انوقت خیلی چیزها روشن میشود

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  کریم شهیاد says:

  با سلام شرکت برادران اهل سنت درمراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)صحیح وازخلوص نیت باشد چرانشان دادن ان توسط سیما به نظرشما سنگین وبد است؟ انها درمراسم سالگرد شهادت یکی از سروران جوانان اهل بهشت ونوه دوم پیامبر(ص)که دردشت کربلا بدست اشقی ترین اشقیا وبعضا ازصحابه به نظرشما باوضع فجیح به شهادت رسیدند بعنوان هم بستگی باخاندان رسول الله هم نواشده ودرغم پیامبر(ص)وسیدالنساالعالمین وپسرعم ودامادوجان رسول الله(ص)علی ابن ابوطالب علیهماالسلام شریک شده اند. واما اگر شرکت انها باخلوص نیت خدانکرده نباشدوبرای ریا وخوش خدمتی ویابرای تقیه باشد ان وقت کاراین عزیزان مشگل میشود چون علی الظاهراهل سنت به تقیه اعتقاد ندارند پس برخلاف عقیده شان عمل کرده اند ریا وخوش خدمتی هم که جای خودشانرا دارد ان وقت ……

  • وضعیت کاربر : مهمان
   محمد says:

   گناه را با خلوص نیت انجام نمیدن بلکه اعمال نیک را با خلوص نیت انجام میدن.
   اعمال نیک آنهایی هستند که خدا و پیامبر به نیک بودن شان صحه گذاشته اند .
   امور ساختگی هیچ سخنیت با دین ندارند.
   بدعت در دین مردود است.

  • وضعیت کاربر : مهمان
   کریم شهیاد says:

   سلام به اقا محمد گلم برادرعزیزم عزاداری برای شهدا کجا امده گناه است؟ ایااهالی مدینه دربرگذاری مراسم عزاداری برای شهدای غزوه احد گناه بود ؟جلو چشم رسول الله(ص)حتی بادستور ایشان برای عزاداری به حضرت حمزه سیدالشهدا!ایاپیامبر نعوذ بالله دستور به عمل گناه داده ؟چه کسی عزاداری راگناه کرده؟ایا ایشان درمقام تعین شرعیت بودند؟

  • وضعیت کاربر : مهمان
   محمد says:

   آیا اهالی مدینه منوره برای شهدا در ساگردشان عزاداری کرده اند ؟!
   آیا رسول الله (ص) اجازه عزاداری در سالگرد را داده است ؟!
   آیا رسول الله (ص) پوشیدن لباس سیاه رو امر کرده ؟!
   آیا رسول الله و خود حضرت علی امر به زنجبیر زنی و قمه زنی کردند ؟!
   آیا رسول الله (ص) و حضرت علی ریختن مردو زن در خیابانها شبها و روزها و نوش جان کردن شربت امرکردند ؟!
   آیا رسول الله (ص) و حضرت علی چهلم برای سیدالشهدا برگزارکردند؟!
   آیا رسول الله (ص) و حضرت علی امر به عزاداری ده روزه کرده اند این روش پیامبرو اهل بیته ؟!
   چطوری جرات می کنی نسبت گناه رو به پیامبر بدی ؟!

  • وضعیت کاربر : مهمان
   کریم شهیاد says:

   سلام برادر عزیزم خیلی خوب ردیف کردید ولی به اصل موضوع حرام بودن عزاداری که سوال اول بود جواب ندادی ولی ازمتن بالا روشن میشود عزاداری برای شهدا احدوحضرت حمزه (ع)راقبول داریدواشکال شما درموارددیگریست .خوب شما بفرمائید ایارسول الله(ص)ازمواردذکرشده نهی فرموده اند؟که انجام ندهیدوگناه است؟یاشما اعمال فوق را که بابعضی ازانها منهم موافق نیستم بجای خدا ورسولش (ص) حرام میکنید؟درموردبند اخر دراحادیث امده بعداز اتمام جنگ وجمع اوری ودفن شهداکسان شهدا برای شهید خودشان گریه میکردندولی حضرت حمزه (ع)گریه کننده نداشت که رسول الله(ص)درخواست کردخانمهای مدینه اول به حضرت حمزه (ع) گریه کنندبعد به شهدا دیگر ازان زمان زنان مدینه هروقت میخواستند برای مرده هایشان گریه کنند اول به حضرت حمزه(ع)گریه میکردند این هم مجوز گریه برای چهلم وسالگرد پس بنده زبانم لال به پیامبر(ص)جسارت نکرده ام متاسفانه به شما اطلاع کافی نداده اند کتابهایتان راخوب بخوانید خیلی چیزها برایتان روشن میشود التماس دعا دارم

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  محسن says:

  اون همه اتفاق در روز عاشورا افتاده و فقط شما میگویید باید صبر کرد و دعای استرجا خواند

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 9نفر
 • بازدید امروز 17229
 • بازدید دیروز 109629
 • بازید کل 97727536

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com