امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 1508

نخستین سوالی را که انسان برای پذیرش دین مطرح می نماید همین سؤال است که ما به شناخت خدا و دین چه نیاز و یا ضرورتی داریم؟
برای پاسخ به این سوال بهتراست نخست ضرورت های انسان را بدانیم وسپس نقش ایمان را در این راستا مورد بحث وتحقیق قرار دهیم. انسان سه نوع ضرورت دارد. فردی، اجتماعی و عالی.
۱- ضرورت های فردی:
ضرورت های فردی انسان همان ضرورت هایی است که انسان بعنوان یک فرد بدان نیازمند است این ضرورت ها را می توان به دو دسته تقسیم نمود:
الف: ضرورت های مادی: ضرورت هایی است که انسان به عنوان یک فرد در بخش مادی وجود خود به آن نیازمند است، وآنرا می توان به شکل کل به چهار بخش تقسیم نمود: (مایعات – جامدات – گاز- جنس)
ب: ضرورت های معنوی: ضرورت های داخلی انسان است که انسان من حیث فرد در بخش معنوی وجود خود به آن نیازمند است. که عبارت از داشتن رابطه با خود(شخصیت عالی داشتن)، با مردم و همچنین رابطه داشتن با خالق می باشد.
۲- ضرورت های اجتماعی:
انسان نمی تواند بصورت انفرادی زندگی نماید، زیرا انسان به گفته ی بسیاری از دانشمندان علم اجتماع (sociology) یک موجود اجتماعی می باشد، مجبور است که در جامعه زندگی نماید، انسان بخاطر زیستن در جامعه ی انسانی به نیازمندی های اجتماعی که رابطه ی وی را با سایر اعضای جامعه تأمین نماید، ضرورت دارد. این ضرورت ها عبارت اند از:
– ضرورت به فامیل و روابط فامیلی.
– ضرورت به مکتب، مدرسه و مسکن.
– ضرورت به قانون و دستگاه های قانونی و عدالت.
۳- ضرورت های عالی وعقلی:
هنگامی که ضرورت های فردی و اجتماعی انسان مرفوع شد، نوبت به ضرورت های عالی می رسد، مثلا وقتی والدین طفل شان را به حمام برده بعد از شستشو و نظافت، لباسهای جدیدش را به تنش می کنند، آن طفل فورا سوال می کند که به کجا می رویم؟
این سوال از هدف است، اکنون این طفل با عقل خویش می داند که تمامی این آمادگی ها برای یک هدف است.
هر انسان عاقل هنگامی که در دنیا زندگی می نماید بالآخره در مقابل سوالاتی روبرو می شود که:
– از کجا آمده ایم؟
– بخاطر چه آمده ایم؟
– به کجا مى رویم؟
این سوالات ذهن تمامی دانشمندان را در طول تاریخ مشغول نموده، سقراط، افلاطون، ارسطو و سایر فیلسوفان در قدیم، و فیلسوفان معاصری مانند دیکارت، فرانسس بیکن، و غیره همه در این مورد فکر می کردند.
نتیجه ی پاسخ به این سوالات:
۱٫ دانستن اصل خود.
۲٫ دانستن هدف زندگی.
۳٫ دانستن مسیر و نهایت است.
که در نتیجه آرامش روحی برای انسان مهیا می گردد.
اکنون که ضرورت های انسان را دانستیم از خود می پرسیم که ایمان در کدام یک از این بخش ها نقش دارد؟ جواب این سوال را می توان در پایان این بحث ارائه نمود.
نقش ایمان در بخش فردی
قبلا خواندیم که وجود انسان از دو بخش مادی و معنوی تشکیل شده است که انسان درهر دو بخش مادی و معنوی نیازمند دین میباشد.
۱) نقش ایمان در بخش مادی
ضرورت های بخش مادی وجود انسان شامل چهار بخش می شود که عبارت اند از (مایعات، جامدات، گازها وعلاقمندی جنسی).
اکنون سوال می شود که دین مقدس اسلام در این چهار بخش چه نقشی دارد؟
دین مقدس اسلام تمامی نیازمندی های مادی انسان را بصورت مثبت توجیه و رهنمایی می کند. این رهنمایی ایمانی نتایج مثبتی را در بر دارد که سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت می باشد، بگونه ی مثال:
۱- در بخش مایعات: بدن انسان به مایعات زیادی نیازمند است، دین مقدس اسلام برای مومنان هدایت می دهد که مایعاتی را بنوشند که برای جسم انسان مفید بوده و ضرورت های جسمی وی را مرفوع می سازند، و اصل را بر اباحت آن قرار داده است. و برعکس آن از نوشیدن مشروبات الکلی (نشه آور) که برای جسم انسان مضر می باشد، منع نموده است.
حضرت عبدالله بن عمر (رضی الله عنهما) میفرماید: که نبی کریم (صلی الله علیه وسلم) فرمود: ((هر نشه آور شراب است، و هر نشه آور حرام است، و کسیکه شراب را در دنیا نوشد و معتاد بدان بمیرد در آخرت از نوشیدن آن محروم می گردد.)) ([۱])
حضرت انس (رضی الله عنه) میفرماید: که رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) در مورد شراب ده کس را لعنت نموده است:
۱- کسی که شراب را تولید می کند.
۲- کسی که برایش شراب تولید می شود.
۳- نوشنده ی شراب.
۴- کسیکه شراب را حمل می کند (دریور، جوالی وغیره)
۵- کسیکه برایش شراب حمل می شود (خواه تجار و دکاندار باشد و یا هم خریدار)
۶- ساقی (کسی که شراب را به دیگران توزیع می کند) مهمانداران، گارسون های هتل و غیره را نیز شامل میشود.
۷- فروشنده ی شراب.
۸- کسی که از پول شراب استفاده می کند. (اعضای فامیل شراب نوش نیز در این لعنت شامل می باشند).
۹- کسیکه خریداری می نماید.
۱۰- کسیکه برایش خریداری می شود. ([۲])
خدای (عزوجل) می داند که مشروبات الکلی و سایر مایعات نشه آور دارای ضررهای عقلی، جسمی، اقتصادی و اجتماعی می باشند بنابراین برای مومنان در این زمینه توصیه نموده است که این توصیه و راهنمایی دین مقدس اسلام دارای نتایج مثبت در دنیا و آخرت می باشد، و برای هر کسی که مطابق ارشادات الهی عمل نماید سعادت دنیا و آخرت نصیبش می گردد.
برعکس درکشور هایی که مشروبات الکلی اجازه ی قانونی داشته مصیبت هایی زیادی را نصیب آنان نموده است، بگونه ی مثال از دیدگاه جسمی و سلامتی، امراض مختلفی را بار آورده، از دید گاه وضعیت اجتماعی سبب حادثات ترافیکی غم انگیزى گردیده است، و از نگاه اقتصادی ضربه های خطرناکی برای فامیل و جامعه داشته است.
صد ها چراغ دارد و بیراهه میرود بگذار تا که افتد و بیند سزای خویش
۲– در بخش جامدات: جامدات شامل خوردنی ها وسایر وسایل جامدی است که در زنده گی انسان بعنوان ضرورت ها بکار میروند، دین مقدس اسلام در این زمینه توصیه مثبت نموده برای انسان میفهماند که هم از غذا ها و هم از سایر وسایل بگونه ی مثبت استفاده نمایند مثلا:
الف: در قسمت غذاها: دین مقدس اسلام برای هر مسلمان وظیفه میدهد که از غذا های حلال استفاده کرده از خوردن گوشت هایی که الله (جل جلاله) آنرا حرام نموده است اجتناب کند، این توصیه دین سبب سعادت دنیا و آخرت انسان با ایمان می گردد زیرا با تطبیق احکام الهی رضایت خداوند متعال حاصل می گردد و با اجتناب از غذاهای حرام از بسیاری امراضی که بعضی از آنها کشف شده و بعضی هنوز هم کشف نشده و در این گوشت ها وجود داشته باشند نجات مى یابد.
در عصر امروزی کسانی یافت شدند که این توجیه دین را به نظر حقارت دیده از تطبیق آن خود داری نمودند، ولی بعدها متوجه شدند که از خوردن گوشت های حیوانات حرام چه امراضی نصیب آنان گردید.[۳]
الله (جل جلاله) می فرماید: {یَا أَیُّهَا النَّاسُ کُلُواْ مِمَّا فِی الأَرْضِ حَلالاً طَیِّبًا وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ} (البقره: ۱۶۸) اى مردم از آنچه در زمین است‏حلال و پاکیزه را بخورید و از گام هاى شیطان پیروى مکنید.
همچنان می فرماید: {وَلاَ تَأْکُلُواْ مِمَّا لَمْ یُذْکَرِ اسْمُ اللّهِ عَلَیْهِ وَإِنَّهُ لَفِسْقٌ وَإِنَّ الشَّیَاطِینَ لَیُوحُونَ إِلَى أَوْلِیَآئِهِمْ لِیُجَادِلُوکُمْ وَإِنْ أَطَعْتُمُوهُمْ إِنَّکُمْ لَمُشْرِکُونَ} (الانعام: ۱۲۱): «و از آنچه نام خدا بر آن برده نشده است مخورید چرا که آن قطعا نافرمانى است و ‏شیطان ها به دوستان خود وسوسه مى ‏کنند تا با شما ستیزه نمایند و اگر اطاعتشان کنید قطعا شما هم مشرکید.»
بر یک مسلمان متدین و بخصوص متخصصین امور اسلامی وعلمای کرام لازم است که در این زمینه تحقیق نموده و بعد از اینکه برایشان ثابت شد که مرغ ها و یا حیوانات بطریق مشروع ذبح شده است استفاده کنند. خداوند متعال می فرماید:{وَلَا تَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُوْلَئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا} (الاسراء: ۳۶) «و چیزى را که بدان علم ندارى دنبال مکن زیرا گوش و چشم و قلب همه مورد پرسش واقع خواهند شد.»
ب: در قسمت وسایل: انسان در زندگی خویش به یک سلسله از وسایلی که در زندگی روزانه اش نقش مهم دارد نیازمند است، دین مقدس اسلام استفاده از هر وسیله ای را راهنمایی نموده به مومنان مى فهماند که از تمامی این وسایل به گونه ای استفاده نمایند که هم ضرورت های آنان مرفوع گردد و هم از بخش های منفی آن نجات بیابند.
اصلا هر وسیله به دو شکل می توان استفاده نمود، هم مثبت و هم منفی. از دیدگاه اسلام ما نمی توانیم به وسایل حکم حلال و یا حرام بدهیم بلکه حلال و حرام بودن آن بر اساس استفاده است، مثلا موبایل یکی از ضرورت هایی است که انسان برای رفع ضرورت های اجتماعی خویش استفاده می نماید، از اینکه وقت در اسلام بسیار ارزش دارد، بنابراین با موبایل می توانیم بسیاری از مشکلات خود را به سادگی مرفوع کنیم و از اتلاف وقت جلوگیری کنیم.[۴]
هرگاه تلفن برای این هدف استفاده شود از دیدگاه اسلام کاملا قابل تایید است ولی هرگاه برعکس آن بدون ضرورت به هر کسی تلفن بزنیم، برای موسیقی ها اس ام اس نمودن، کسی را آزار دادن، وقت کسی را بیهوده تلف نمودن، سخنی را که در یک دقیقه گفته می شود به نیم ساعت طولانی کردن، و تلفن را برای اتلاف وقت و اتلاف مال استفاده نمودن کاری حرام و ناروا می باشد، زیرا الله (جل جلاله) می فرماید: {إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کَانُواْ إِخْوَانَ الشَّیَاطِینِ وَکَانَ الشَّیْطَانُ لِرَبِّهِ کَفُورًا} (الاسراء: ۲۷) بدون شک اسراف کاران برادران شیطان ها اند و شیطان همواره نسبت به پروردگارش ناسپاس بوده است.
به همین گونه استفاده از موتور، طیاره، کامپیوتر، خانه، مجله، کتاب و غیره همه ارتباط به طرز استفاده ی انسان دارد. و استفاده مثبت و به هدف مثبت برای منفعت انسان بوده و استفاده ی منفی و اهداف منفی سبب بد بختی انسان می گردد.
همچنان دین مقدس اسلام استفاده از بعضی جامدات را با شروط آن بیان داشته است، مثلا پوشیدن طلا برای مردان حرام می باشد. رسول الله (صلی الله علیه وسلم) می فرماید. (الذهب والحریر حلال لإناث أمتی حرام على ذکورها) ([۵]). طلا و ابریشم برای طبقه ی اناث امت من حلال و برای طبقه ی ذکور حرام می باشد.
همچنان دین مقدس اسلام برای استفاده از لباس ها نیز شرایطی را بیان داشته است و برای مردان و زنان مسلمان لازم است که عورت خود را آشکار نکنند، و لباس هایی نپوشند که ستر عورت آنان معلوم شود، در لباس مردان و زنان شرط است که چسبناک، و کوتاه از اندازه ی عورت، و نازک نباشد.
حضرت ابی هریره (رضی الله عنه) می فرماید: که رسول الله (صلی الله علیه وسلم) فرمودند: دو گروه از دوزخی ها را من ندیده ام، نخست گروهی هستند که در دستان شان قمچین هایی است مانند دنب های گاوان، توسط آنها مردم را لت وکوب می کنند، و گروه دوم زنانی اند که لباس پوشیده اند ولی برهنه هستند، خودشان به مردان میل دارند ومردان بیگانه را به خود متمایل می سازند، سرهای شان مانند کوهان های شتران است، اینگونه خانم ها داخل جنت نمی شوند واز بوی جنت هم چیزی به مشام شان نمی رسد، درحالیکه بوی جنت از مسافت چقدر وچقدر به مشام انسان می رسد. ([۶]) از این حدیث شریف دروس ذیل گرفته می شود:
۱- این دو گروه کسانی بودند که رسول الله (صلی الله علیه وسلم) آنانرا هنوز ندیده بود، یعنی اینگونه بی حیایی ها نه در مردان آن وقت وجود داشت که کسی را با قمچین ها لت و کوب کنند و نه هم در زنان وجود داشت که لباس های تنگ، نازک و کوتاه بپوشند. و یا موهای خود را شکل دهند و در مقابل مردان نامحرم در بازارها، هتل ها، مغازه ها و مراکز تعلیمی و تحصیلی حاضر شوند.
۲- گروهی هستند که ظاهرا به نظر خود شان لباس پوشیده اند ولی در حقیقت ملائکه ها در دفتر اعمال شان آنانرا برهنه می نویسد، زیرا آنان از تکه های گاچ و نازک برای پوشاندن سر و جسم خود استفاده می کنند، و یا لباس های شان تنگ است که به عورت شان چسپیده است، و یا هم با لباس های کوتاه که کاملا عورت شانرا نمی پوشاند از منزل خارج می شوند.
۳- بعضی از این خانمها با سر برهنه موهای خود را مانند کوهان های شتران شکل داده و به خارج از منزل میروند.
۴- اینگونه خانم ها که با متاثر شدن از فرهنگ های خارجی مانند زنان بی ایمان سبب گمراهی خود و دیگران می گردند، زیرا زنان با ایمان هنگام بیرون شدن از منازل شان بخاطر هر ضرورتی که باشد سبب فتنه انگیزی و جلب مردان نامحرم به خود نمی شوند، بلکه با حجاب اسلامی مناسب ضرورت های خود را مرفوع می سازند.
۵- خانم هایی که دارای چنین صفات زشت هستند وسبب فتنه وفساد در جامعه می شوند از رفتن به جنت محروم می شوند. وحتی از بوی جنت هم به مشام شان نمی رسد در حالی که بوی جنت از مسافت های بسیار بعید به مشام یک مسلمان می رسد.
۳- در بخش گازات: خداوند متعال بر اساس رحمت خویش گاز های ضروری وجود انسان را برایش بصورت رایگان خلق نموده و انسان می تواند که از آنها به اندازه ی ضرورت وجود خویش استفاده نماید، ولی دین مقدس اسلام از گازهای خطرناک بخصوص دخانیات([۷]) مواد مخدر و سایر گازهایی که به ضرر وجود انسان است مومنان را منع می نماید.
۴- در بخش جنس: غریزه ی جنسی یکی از ضرورت های انسانی است که دین مقدس اسلام برای توجیه مثبت آن ازدواج را مشروعیت داده وسایر استفاده های جنسی را ممنوع قرار داده است.

۲) نقش ایمان در بخش معنوی
قبلا خواندیم که ضرورت های معنوی عبارت از ضرورت های داخلی انسان است که شامل داشتن رابطه ی معنوی با خود، با مردم و با خالق می باشد.
دین مقدس اسلام این سه نوع رابطه را مستحکم می سازد:
۱- رابطه با خود: دین مقدس اسلام انسان را در خود شناسی آنقدر دقیق وقوی می سازد که او به عنوان یک انسان با شخصیت بتواند در جامعه زند گی خویش را به پیش ببرد،
۲- رابطه با مردم: دین مقدس اسلام رابطه با اقارب، دوستان، هموطنان، همکاران، همنوعان و سایر مردم بگونه ای عالی تنظیم نموده است که در بحث نقش ایمان در بخش اجتماعی آنرا بگونه ای اجمال و در کتاب نظام اجتماعی اسلام که در سمستر های بعدی خوانده میشود، بشکل مفصل تشریح خواهم نمود.
۳- رابطه با خالق: یکی از نقش های مهم دین مقدس اسلام ارتباط مسلمان با خالقش می باشد.

– نقش ایمان در بخش روابط فامیلی واجتماعی
دین مقدس اسلام برای همهی اعضای فامیل، اقارب، همسایگان و همشهریان قوانینی را بر اساس حقوق و امتیازات بیان داشته است که نتیجهی آن همبستگی و روابط نیک، میان اعضای خانواده، اقارب و همسایگان و سایر همشهریان تامین میگردد.
نظام اجتماعی اسلام بهترین وسیلهی نجات جامعه بشری است. زیرا دین مقدس اسلام برای حفظ رابطهها یک سلسله قوانینی دارد که میتواند پیوند انسانرا با خانواده، اقارب و سایر انسان ها بگونه ای توجیه نماید که در نتیجه خوشبختی و سعادت همه بصورت عادلانه تضمین گردد. در دین مقدس اسلام رابطه ی فرد با فرد و جامعه اش بر اساس احترام و حقوق متقابل بیان شده است که نتیجهاش دوام و استمرار روابط میان فامیل، اقارب و سایر افراد جامعهی اسلامی میباشد، برای مثال:
در مورد مادر: در دین مقدس اسلام برای احترام مقام مادر آیات و احادیث بسیار زیادی بیان شده است، و در بعضی از روایات حضرت محمد(صلی الله علیه وسلم) برای بعضی از صحابه بیان داشته که خدمت مادرت را انجام ده که جنت زیر قدمهایش می باشد. بر همین اساس دختران و پسران متدین، مادران خویش را نور چشمان خود دانسته، آنانرا با نهایت درجه احترام میکنند، در هنگام مشکلات و مریضیشان، همیشه در خدمت آنان قرار داشته، و تا آخرین لحظات عمر خدمتگزارش میباشند. این احترام مادر از همان راهنمایى دین سرچشمه گرفته است.
حضرت ابی هریره (رضی الله عنه) روایت می کند که شخصی به نزد رسول الله (صلی الله علیه وسلم) آمده و گفت: ای رسول الله! چه کسی مستحق تر است که من به او نیکی کنم؟
آنحضرت فرمود: مادرت، شخص گفت: بعد از آن، آن حضرت گفت: مادرت، آن شخص گفت: بعد از آن، آن حضرت فرمود: مادرت، آن شخص گفت: بعد از آن، آنحضرت فرمود: پدرت.([۸])
در این حدیث شریف پیامبر(صلی الله علیه وسلم) به یک مسلمان میفهماند که نسبت به تمامی اشخاصی که او را در زندگی ارزش می دهد و با ایشان دوستی می کند ترحم، رویه نیک، دلسوزی، صمیمیت ومحبت بیشتر با مادرش داشته باشد، حتی در رابطه با پدر نیز مادر را بیشتر حق داده است.
در مورد پدر: پدر نیز مانند مادر درمیان فامیل دارای ارزش فراوان بوده و فرزندانشان مطابق ارشاد پیامبر(صلی الله علیه وسلم) که پدر را دروازهای از دروازههای جنت معرفی نموده است، به او احترام مینماید.

حضرت ابی دردا(رضی الله عنه) میفرماید که از رسول الله (صلی الله علیه وسلم) شنیدم که میگفت: پدر دروازهی میانی از دروازههای جنت است، هرگاه خواسته باشی میتوانی این دروازه را از دست بدهی و یا هم آنرا حفظ نمایی.([۹])
قرآن عظیم الشان برای احترام بیشتر والدین تصریح نموده است چنانچه الله (جل جلاله) میفرماید: {وَقَضَى رَبُّکَ أَلا تَعْبُدُوا إِلا إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ کِلاهُمَا فَلا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلا کَرِیمًا وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَهِ وَقُلْ رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا} (الاسراء: ۲۳-۲۴)
«و پروردگار تو امر کرد که جز او را مپرستید و به پدر و مادر [خود] احسان کنید اگر یکى از آن دو یا هر دو در کنار تو به سالخوردگى رسیدند به آنها [حتى] اف مگو و به آنان پرخاش مکن و با آنها سخنى شایسته بگو و از سر مهربانى بال فروتنى بر آنان بگستر و بگو پروردگارا آن دو را رحمت کن چنانکه مرا در خردى پرورش دادند.»
در این آیه می بینیم که از استعمال کلمه (اف) در مقابل پدر و مادر منع شدیم، زیرا این کلمه به خستگی و دلتنگی دلالت می کند که یک مسلمان نباید، درمقابل والدین خویش چنین لفظ زشتی را که سبب نا خشنودی آنان گردد استعمال نماید. وهرگاه دقیقا متوجه شویم که از استعمال یک کلمهی اف که بنزد بعضی ها ساده معلوم میشود نهی و ممانعت مطلق صورت گرفته است بنابراین فکر کنید که بر خوردهای زشت بیشتر از این چقدر ناروا و زشت میباشد.
بنابراین بر هر مسلمان لازم است که در معامله با والدین نهایت درجهی احترام را رعایت نماید.
در قسمت همسر: دین مقدس اسلام، احترام وعزت نمودن به همسران را جزء اساسی برنامههای زندگی یک مومن قرار داده است َ، برای خانمها وشوهران یک سلسله از اوامر و ارشاداتی است که باید آنرا مراعات نمایند، و اساس زندگی فامیلی بین خانم و شوهر را (مودت و رحمت) بیان داشته است. چنانچه خداوند (جل جلاله) می فرماید: {وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ} (الروم: ۲۱): «و از نشانه‏ هاى او اینکه از [نوع] خودتان همسرانى براى شما آفرید تا بدانها آرام گیرید و میانتان دوستى و رحمت نهاد آرى در این [نعمت] براى مردمى که مى‏اندیشند قطعا نشانه‏ هایى است برای کسانی که می اندیشند.»
همچنان پیامبر(صلی الله علیه وسلم) همیشه مردم را به معاملهی نیک با خانمهای شان وصیت میکردند: حضرت ابی هریره(رضی الله عنه) از نبی کریم (صلی الله علیه وسلم) روایت می کند که فرمودند: هرکسیکه به خداوند و روز آخرت ایمان دارد در هنگام حضور یابی در کاری باید سخن خیر بگوید و یا هم خاموش باشد، و همچنان به زن ها توصیه نیک نمایید. ([۱۰]) امام نووی می گوید: منظور سخن پیامبر (صلى الله علیه و سلم): (واستوصوا بالنساء) اینست که در آن تشویق مردان به ملایمت و نرمی با زنان و با آنان روش نیک نمودن است.
حضرت پیامبر اسلام (صلی الله علیه وسلم) عزت دادن خانم ها را ویژه ی مردان خدا پرست دانستـه، واهانت آنان را خاصیت زشت مردان پست دانسته است چنانچه از ایشان روایت شده که فرموده است: (بهترین شما بهترین تان با فامیلش می باشد، ومن بهترین شما با فامیلم می باشم، زنان را مردان با شخصیت عزت می نمایند، و مردان پست و بی شخصیت آنانرا توهین می کنند) ([۱۱]) و همچنان اطاعت شوهر را ویژهی همسران مؤمن دانسته، و با توجیهات سالم و برای زندگی انسان با احترام جانبین دوام این زندگی را تضمین نموده است.
زندگی و شخصیت پیامبر (صلی الله علیه وسلم) بهترین الگو و نمونه برای تمامی مردان مومن است که آنحضرت هیچگاهی در مقابل همسران خویش از خشونت و تندی کار نگرفته و در این مورد حدیث صحیحی است که آنرا یکتن از همسران پیامبر (صلی الله علیه وسلم) روایت کرده است: حضرت  عایشه (رضی الله عنها) روایت می کند که رسول الله (صلی الله علیه وسلم) هیچگاه خادمی و یا خانمی را لت و کوب ننموده است. ([۱۲])
مطابق این ارشادات نبوی هر مسلمان با ایمان رابطهی خوبی با همسرش داشته با محبت، مودت، دوستی و صمیمیت زندگی خویش را به پیش می برند، این محبت و دوستی آنان بر اولادهای آنها تاثیر داشته و هر یکی دیگر را احترام نموده و سالیان متمادی در یک خانواده با هم زند گی میکنند.
در قسمت دختر و خواهر: دین مقدس اسلام داشتن دختر و خواهر را رحمت الهی پنداشته، و هرگاه کسی با خواهر و دختر خویش اخلاق خوب نموده و در رابطه با ایشان از خدا بترسد، این روش وی سبب دخول وی به جنت میگردد حضرت ابی سعید خدری (رضی الله عنه) از پیامبر (صلی الله علیه وسلم) روایت می کند که فرمود: هر گاه کسی سه دختر و یا خواهر داشته باشد، و یاهم دو دختر یا خواهر داشته باشد، و با ایشان روش انسانی نماید، و در معامله با ایشان از خدا بترسد، جنت نصیبش میگردد.([۱۳]) با دانستن این حدیث شریف هر مسلمان حقیقی و آراسته به قرآن داشتن خواهر و دختر را افتخار دانسته و بخاطر رضایت الهی در روش خویش با آنان همین حدیث شریف را اساس قرار می دهد.
انس(رضی الله عنه) می فرماید: که رسول الله (صلی الله علیه وسلم) فرمود: هر کسیکه دو دختر را سرپرستی کند تا اینکه آنان به سن جوانی رسند، در روز قیامت من و او باهم یکجا می باشیم انس می گوید: [آنحضرت (صلی الله علیه وسلم)] انگشتان خود را با هم جمع نمود.([۱۴])
از این حدیث شریف ثابت میگردد که تربیت نمودن دو دختر و سرپرستی و مراقبت درست از آنان سبب می شود که انسان در روز قیامت با رسول کریم (صلی الله علیه وسلم) نزدیک باشد، و هرگاه کسی در زیر بیرق پیامبر باشد و مانند دو انگشت با هم نزدیک باشند، تمامی مشکلات روز قیامت وی مرفوع خواهد بود. زیرا او پیروی حقیقی از رسول کریم (صلی الله علیه وسلم) نموده است.
در قسمت سایر اقارب همسایهها و سایر مردم: دین مقدس اسلام برای استحکام روابط با اقارب صلهی رحم را یک اساس مهم قرار داده است.
بر اساس ارشادات الهی کسی که صلهی رحم را قطع میکند خدای (عزوجل) رابطهاش را با وی قطع مینماید.([۱۵]) در این مورد احادیث زیادی روایت گردیده است.
برای همسایهها حقوقی را بیان داشته و کسانی را که همسایههای شان از شر شان در امان نیستند بعنوان یک شخص بی ایمان پنداشته است.([۱۶])
توجه به زنان بیوه، یتیمان، فقرا و مساکین: یک مسلمان در روابط اجتماعیاش نباید از حال دیگران بیخبر باشد بلکه بر وی لازم است تا با بیوهها، مساکن، فقرا و یتیمان همیشه همکار بوده و در اموال خویش سهمی برای آنان تخصیص دهد.([۱۷])
ابوهریره (رضی الله عنه) میفرماید که رسول الله (صلی الله علیه وسلم) فرمود: کسیکه سرپرستی زن بیوه و مسکین را بر عهده گیرد مانند کسی است که در راه خدا سعی و تلاش ورزد، و من فکر می کنم که مانند کسی باشد که همیشه نماز میخواند و هیچ نمینشیند و یاهم مانند روزه داری است که هیچگاهی از روزه گـرفتن دوری نمیکند. ([۱۸])
سهل بن سعد (رضی الله عنه) میفرماید: که رسول الله (صلی الله علیه وسلم) فرمود: من و کفالت کنندهی یتیم در جنت این چنین هستیم، بطرف دو انگشت خود اشاره نموده و در میان شان کمی فاصل گذاشت.([۱۹])
و به همین شکل، احترام بزرگسالان، شفقت با خوردان را جزء مهم اخلاق یک مـؤمن دانسته است. و بدین سان دین مقدس اسلام توانسته است که روابط خانواده واجتماع را بر اساس قوانین اخلاقی تأمین نماید.
برعکس کسانی که از هدایات الهی خود را محروم ساختهاند و راه گمراهی را اختیار نمودهاند، بخوبی درک میکنند که روزانه، پیوند خانوادگی آنان متلاشی شده، و با وجود داشتن وسایل خوب مادی و معیشتی به مشکلات روحی، خانوادگی مبتلا می باشند.[۲۰]
۲- در بخش مکتب، مدرسه و مسکن: در دین مقدس اسلام معلم، مکتب، وسائل تعلیمی، و شاگرد دارای ارزش بسیار عالی می باشند. نخستین آیهی قرآن پیامبراسلام را به خواندن و قرائت امر نمود.([۲۱]) خدای (عزوجل) به قلم و آنچه نوشته میشود قسم یاد نموده است تا ارزش قلم و نوشتن را بخوبی درک نمایند.([۲۲]) قرآن عظیم الشان بیان میدارد که انسان عالم و جاهل نمیتواند مساوی باشند.([۲۳])
در مورد منزلت علما و دانشمندان، استادان و معلمان، دانشجویان و متعلمین و سائر طالب العلمان حضرت رسول کریم (صلی الله علیه وسلم) احادیث زیادی را بیان داشته است که این حدیث شریف به منزله مشت نمونه خروار خلاصهی تمامی آنها می باشد.([۲۴])
حضرت کثیر بن قیس (رضی الله عنه) میفرماید: که من همراه ابی دردا (رضی الله عنه) در مسجد دمشق نشسته بودم که شخصی به نزدش آمده وگفت ای ابا دردا من از شهر رسول الله (صلی الله علیه وسلم) به نزد شما آمدهام، و من قصد دیگری ندارم، مگر آنکه از رسول الله (صلی الله علیه وسلم) شنیدم که فرمود: هرگاه کسی راهی را برای تحصیل علم و دانش پیش گیرد، الله (جل جلاله) برایش راهی از راههای جنت را باز میکند، فرشته ها بالهای شانرا برای رضایت از طلب کنندگان علم هموار میکنند، برای انسان عالم، مخلوقات آسمانها و زمین و ماهیهای در میان آبها طلب مغفرت مینمایند.
فضیلت عالم نسبت به فضیلت عابد مثل فضیلت مهتاب در شب چهاردهم نسبت به سایر سیارههاست، علماء وارثین پیامبران هستند، و پیامبران دینار و درهمی به میراث نه گذاشتند، بلکه علم را به میراث گذاشتند، و هرگاه کسی از علم نصیبی گیرد، نصیب بزرگی حاصل نموده است.([۲۵])
دین مقدس اسلام با این ارشادات خویش رابطهی استاد و شاگرد یا معلم و متعلم را بسیار خوب و مستحکم ساخته است، استادان با عاطفهی پدرانه و مادرانه با آنان برخورد میکنند، در وقت اشتباهات شاگردان را رهنمایی مثبت میکنند و برای اصلاح شان سعی و تلاش میورزند، و در هنگام امتحان و ارزیابی عدالت را در نظر داشته هیچگاهی اشتباهات شاگردان را وسیلهای برای انتقام گیری قرار نمیدهند، زیرا او می داند که اولادهای او اشتباهاتی میکنند، و وظیفهی مربی تعلیم و تربیت آنان میباشد.
بر اساس ارشادات دین مقدس اسلام شاگردان با استادان خویش رابطهی اخلاقی داشته، آنان را مثل والدین خود فکر نموده با ایشان معامله انسانی مینمایند، استادان با دیانت نیز با درک این مقام عالی، با بسیار اخلاص و مهربانی، به دروس خویش آمادگی گرفته و زمانی از خانه خارج میشوند بدین فکر میباشند که ما از نزد فرزندان خویش بیرون شده به نزد بقیه فرزندان و اولادهای خویش به داخل صنف می روم، و با این احساس پدرانه و مادرانه، در داخل صنف برخورد صمیمانه و دلسوزانه داشته، همیشه کوشش می نماید تا یک دقیقه وقت شاگردان بیهوده صرف نشود، و برای پیشرفت استعداد های آنان شب و روز تلاش می ورزند. دروس آنان را با چنان شیرینی و زیبایی تقدیم می کند که در فهم درس شاگردان هیچ مشکلی نداشته باشند.
بنابراین این استاد با ایمان همیشه سعی و تلاش میورزد تا دروس خود را برای آنان به شکل درست ترتیب و تقدیم نماید، مشکلات آنان را حل کند، و در صورت بروز اشتباه از شاگردانش همان معاملهای را میکند که با اولادهای خود میکند، هیچ وقتی خشمگین و کینهای نمیشود، و همیشه معیار ارتباط میان استاد و شاگرد در دین مقدس اسلام بر اساس ارتباطات معنوی است.
استاد با ایمان شب و روز در خدمت شاگردان خود بوده سوالات آنانرا با پیشانی گشاده پاسخ میدهد وهیچگاه احساس خستگی نمیکند، و هرگاه برای محصلین درطول روز، بیرون از صنف سوالی ایجاد شود در هر لحظه که خواسته باشند برایشان پاسخ میدهد و در هنگام ضرورت های علمی با استادان تماس گرفته حل مشکل مینمایند.
استادان با ایمان هیچگاه سوء استفاده ننموده وقت شاگردان را بی ارزش نمیدانند، بدون مراقبت اداره و مقامات عالی به دروس خویش حاضر میشوند و یگانه مراقب خویش را خدای (عزوجل) میدانند، و همچنان از سایر استفاده جوییهای نادرست مثل رشوت و غیره که مرتکب آن به لعنت خدای (عزوجل) گرفتار میشوند اجتناب میورزند.
در هنگام امتحانات نیز موقف شان خیلی دوستانه بوده هیچگاه با آنان مانند یک دشمن پنجه نرم نکرده و از سوالات تعجیزی و اسالیب ضعیف کننده استفاده نمیکنند، و با این روش خویش هم از دیدگاه علمی تئوریک و هم از دیدگاه عملی مانند یک دشمن برخورد نکرده بلکه روشش مثل تعامل با اولادش میباشد.
برعکس، آنانی که از مزایاى ایمانی برخوردار نیستند معیار اساسی در نزد آنان مادیت است، و هر حرف خود را در مقابل مال و متاع محاسبه میکنند، و شاگردان آنان نیز با آنان معاملهی تاجران و دکانداران را میکنند، که در چنین حالات علم و دانش وسیلهای برای خواهشات فردی وشخصی استعمال شده و در نتیجه چنین اشخاصی اگر اختراع و تولیدی هم داشته باشند به نفع بشریت نبوده همیشه به ضد انسانیت استعمال خواهد شد.
شاگردان با ایمان و با اخلاق ارزش های اخلاقی را در تعامل با استادان شان در نظر داشته، استادان خویش را مانند پدران شان احترام نموده، در استخدام الفاظ خویش آداب و اخلاق را مراعات مینمایند، همیشه از اموری که سبب رنجش استادان میگردد اجتناب می ورزند، این شاگردان حرمت مکتب، مسجد، دانشگاه و هر موسسهی علمی را دانسته، هدف شان را که طلب علم و دانش است درک نموده، از حرکات بیجا مانند انسانهای بی دانش دوری میکنند.
جوانان با ایمان و با اخلاق بر اساس تربیت فامیلی عالی هیپچگاه موسسات تحصیلی و تعلیمی را مانند تفریحگاهها به حساب نمیآورند، از پوشیدن لباسهای مبتذل خود داری میکنند، همچنان در هنگام دیدن نا محرمان خواهر و مادر خود را در نظر داشته با هیچکسی معاملهی زشت نمیکنند.
در داخل مکتب، دانشگاه و موسسهی تحصیلی شخصیت خویش را از طریق علم و دانش، گرفتن نمرات عالی، مراعات اخلاق، احترام به همهی کارمندان، و مسوولین دانشگاه نشان میدهند، و به این طریق همه به آیندهی خوب این جوانان امیدوار میشوند. زیرا تنها جوانان با اخلاق و با دانشاند که میتوانند در آینده مصدر خدمت به مردم، جامعه، و دین مقدس اسلام گردند.

۳- در بخش قانون و ارگان اجرا کنندهی آن: نقش ایمان در ساختار قانونی و حکومتی یک کشور بر اساس عدالت میان اقشار و افراد جامعه میباشد. قانون الهی در نخستین مرحله انسان را بعنوان یک مخلوق با ارزش کرامت داده است. چنانچه خداوند (جل جلاله) میفرماید: {وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ}. این کرامت انسانی بدون در نظر داشت اختلافات قومی، نژادی، زبانی، قبیلهای و جنسی در نظر گرفته شده است، و از دیدگاه اسلام برتریت انسانها بر اساس تقوا و خیر رسانی به دیگران میباشد.
اساسیترین بخش قانونی نظام اسلام در مراعات عدالت است، زیرا قانونی که انسانها را کرامت دهد، سپس معیار برتریت را بر اساس تقوا اقرار نماید و دولت به تطبیق عدالت حکم نماید سبب امنیت و آرامش در جامعه میگردد.
امروز چرا در خیلی از کشورها امنیت نیست؟ علتش کمبود عدالت است، پولداران بخاطر تطبیق نظام کاپیتالیستی به عوض نظام اقتصاد اسلام روز بروز پولدار و فربه میشوند و فقرا و مردم ناتوان روز بروز فقیرتر و ضعیف تر میشوند. و هرگاه این نظام با همین سیستم ادامه پیدا کند روزی خواهد رسید که فرزندان فقرا و مساکین حتی از بهرهی علم و دانش و کار نیز محروم خواهند گردید. در کشور هندوستان که ۵۲ ملیونر وجود دارد کسانی هم هستند که در کثافت دانیها قطار بسته منتظر پس خوردهی هتلها میباشند.
در جهان چرا امنیت نیست؟ برای اینکه در جهان نیز عدالت نیست. خطرناکترین دشمن بشریت که نظام اسرائیلی صهیونست است، و تروریسم دولتی را همیشه تطبیق نموده توسط کشورهای ابر قدرت حمایت میگردد، این کشور تروریستی حق دارد که سلاحهای اتمی بسازد، ولی بسیاری از کشورهای دیگر حق ندارند حتی از انرژی اتمی به شکل مسالمت آمیز آن استفاده کنند.
دین مقدس اسلام نظام سیاسی و اقتصادی عادلانهای را برای بشریت بیان داشته است که در آن تمامی مشکلات یک انسان مرفوع میگردد، در دین مقدس اسلام مسوولین سیاسی خدمتگاران مردم بوده و آنها در دنیا و آخرت مسوول میباشند، قوانین اسلامی نیز مطابق خواستههای هر کسی تغییر ننموده، بلکه بخاطر حفظ عدالت و امنیت همه مسوولاند تا این قوانین را تطبیق نمایند، رشوت، حرام خوری، سود خوری، تجاوز، فساد اداری، در نظام سیاسی و اقتصادی اسلامی کاملا حل شده است، و هنگامیکه حضرت عمربن عبدالعزیز به مدت دوسال نظام سیاسی و اقتصادی اسلامی را به شکل کامل آن تطبیق نموده در تمامی قلمرور اسلامی یک گدا یافت نمیشد.
مردم به نزد وی آمده گفتند که ای امیر المومنین! مال بیت المال زیاد است و هیچ فقیری نیست که برایش کمک شود، [زیرا در نظام سیاسی و اقتصادی اسلام زمینهی تعلیم، تحصیل، کار و رزق حلال برای هرکس مهیا میگردد، و هیچکسی بیکار نمیماند و حتی برای یتیمان و بیوهها، مسلمانان غنی کمک نموده، برای آنان بصورت صحیح وسایل تعلیم و تربیت مهیا نموده و با روش احسن با آنها معامله مینمایند، و در نتیجه در جامعهی اسلامی که حضرت عمربن عبدالعزیز رهبر آن بود، گدایی و فقیری گم شد] و بالآخره عمربن عبدالعزیز برای رهایی بردهها از مال بیت المال مقداری تخصیص داد، و هنگامی که بردهها هم تمام شدند، فرمان داد از خزانهی بیت المال برای جوانانی که می خواهند ازدواج نمایند و توانایی ندارند، همکاری صورت گیرد. ([۲۶])

نقش ایمان در بخش عالی
قبلا خواندیم که برای انسان عاقل سوالاتی مطرح می گردد مثلا:
– از کجا آمده ایم؟
– بخاطر چه آمده ایم؟
– به کجا مى رویم؟
اگر چه بسیاری از دانشمندان، فلاسفه، نویسندگان و دیگر شخصیت ها در مورد این سوالات تحقیقاتی کرده اند، و در بسا حالات بی نتیجه و سرگردان مانده اند، و برایشان یک سلسله از تشویش ها و خستگی های روحی و روانی پیدا شده است، اما دین مقدس اسلام تمامی این سوالات را بگونه ای خوب و واضح جواب می گوید.
این ضرورت ها و بسیاری از نیازمندی های دیگر عالی ضرورت به پاسخ هایی دارد که همیشه انسان ها برای دریافت جواب سعی و تلاش ورزیده اند ولی نتوانسته اند که کامیاب شوند، گاهی در نیمه ی راه سقوط نموده اند، و گاهی هم در پی خرافات رفته اند، گاهی خود را خالق خود تصور نموده اند، و زمانی که عاجز شده اند طبیعت عاجز را خالق گرفته اند، و بالاخره گاهی از وجود خود منکر شده اند که من اصلا وجود ندارم، و گاهی هم خود را در همه عرصه ها کامل دانسته اند.
برای حل تمامی این مشکلات خدای (عزوجل) قرآن عظیم الشان را به عنوان قانون کلی دنیوی واخروی برای انسان فرستاده است تا جوابگوی تمامی این سوالات باشد. انسان در بخش عالی وجود خود به امور ذیل نیاز دارد:
۱- پاسخ به سوالات مختلفی که برایش ایجاد می گردد.
۲- داشتن پناهگاه (خالق مهربانی که او را در مشکلاتش یاری رساند) و آرامش روانی.
دین مقدس تمامی این ضرورت های عالی انسان را مرفوع می سازد مثلا:
۱) پاسخ به سوالات: انسان در هنگام تحقیقات و فکر و اندیشه در مورد عالم هستی، وجود خودش، وجود کاینات و بالاخره در مورد خالق همه، سوالهایی را در ذهنش مطرح می کند: از کجا آمده ایم؟ بخاطر چه آمده ایم؟ به کجا مى رویم؟
بسیاری از انسانها فکر می کنند که هرگاه هدف زندگی ما چند روز بوده، و بالآخره تمامی عمر ما با یک حادثه عادی ختم شده و به باد نیستی رود، بنابراین این همه تحصیل، کار، زحمتکشی وغیره امورهیچ می باشد؟

این سوالات ذهن تمامی عاقلان، دانشمندان و فیلسوفان را در طول تاریخ بشریت بخود متوجه ساخته بعضی ها از زندگی دنیا خسته شده دست به خود کشی زده اند، و بعضی ها راهی نیافته تسلیم خواهشات نفسی شده اند تا اینکه مرگ به سراغ شان بیاید، بعضی ها خود را یک مخلوق مادی فکر نموده خود را با سایر حیوانات همگون دانسته و گاهی هم اصل خود را منکر شده خود را شکل متطور میمون ها دانسته است، آواز خود را منکر شده وصدای خود را شکل پیشرفته صدای مرغها و طوطی ها دانسته اند، بعضی ها تسلیم استدلال های عقلی شده منکر بسیاری از حقایق شده اند، بعضی ها خود را تسلیم طبیعت نموده آنرا پرستش کرده اند و بعضی ها هم خود را مالک همه چیز دانسته و در تصرف جهان سعی نموده اند.
خلاصه اینکه هر یکی در پی هدف بوده و هدفشان را گم کرده اند، ولی دین مقدس اسلام برای انسان زندگی را هدفمند ساخته، هدف انسان را تعیین نموده و برایش حقیقت ها را بیان داشته است. و وقتی انسان از دین مقدس اسلام با خبر شد زندگی اش هدفمند می شود.
هرگاه انسان مومن ضرورت های معنوی خود را توسط جواب های قرآنی حل نماید بنابراین این انسان هدف خود را شناخته و در خط سیر مستقیم حرکت می کند.
دین مقدس اسلام به انسان می فهماند که خوردن و نوشیدن و ارضای شهوت نیاز مادی انسان است در این قسمت انسان با حیوان وجه مشترک دارد، اگر انسان تمام سعی و تلاشش را در این جهت متمرکز نماید بین او و حیوان تفاوتی باقی نمی ماند، جز اینکه بگوییم انسان نیز حیوان پیشرفته تری است. اگر انسان را فقط یک موجود مادی و منحصر در دنیا بدانیم هیچ معنی و مفهومی برای وجود او نخواهیم یافت. ([۲۷])
اگر مقصد وجود انسان فقط زندگی باشد پس چرا می میرد و اگر مقصدش کار است پس چرا در بعضی از مراحل زندگی عاجز و ناتوان می شود، و اگر مقصد زندگی خوش گذرانی است پس چرا خستگی هایی زندگی اش را به غم می کشاند، و اگر هدف زندگی فقط آبادی وعمران است، پس چرا ویرانی هاست؟ بنابراین معلوم می شود که این همه وسایل است و مقصد جای دیگر است. این مقصد را از کجا بیابیم؟ ویا این سوالات را چه کسی جواب خواهد داد؟
دین مقدس اسلام برای انسان تمامی این سوالات را پاسخ می گوید، به انسان می فهماند که انسان یک مخلوقی است که در بخش مادی اش به صورت زیبا خلق شده است، و از نگاه معنوی دارای روح پاک و مقدسی است که او را نسبت به تمامی مخلوقات برتریت داده است. او اشرف المخلوقات است، دنیا و تمامی امور زندگی وسایلی در خدمت انسان می باشند، او در دنیا کار، زحمت و تلاش نموده تا زندگی خوب و راحتی داشته باشد، ولی این همه وسایلی اند که در خدمت انسان می باشند، در مقابل انسان دارای هدف مقدسی است که رضایت خداوند (جل جلاله) است که سبب کامیبابی و رستگاری وی در دنیا و آخرت می شود، این انسان با ختم زندگی از بین نمى رود، بلکه نعمات دیگر الهی نیز در انتظار وی است. با دانستن این همه حقیقت ها برای نیل به سعادت دنیا و آخرت سعی و تلاش می ورزد.
۲) داشتن پناهگاه و آرامش روانی: دین مقدس اسلام برای آرامش روانی ارتباط انسان را با خالق قوی، مهربان و عادل مستحکم نموده است که انسان می تواند با اعتماد به این ذات با عظمت با بسیار آرامش روانی زندگی خویش را به پیش برد.
انسان بخواهد و یا نخواهد در هنگام مشکلات و رنج ها نیازمند به پناهگاهی است که او را در بخش معنوی اش آرامش بخشد، ایمان به الله (جل جلاله) بزرگترین آرامش را به انسان ایجاد می کند و هرگاه کسی ارتباط با چنین خالقی داشته باشد که دارای تمامی صفات کمال است، برای وی احساس راحتی ایجاد می گردد که از امراض روحی و روانی او را نجات می دهد.
شما تصور کنید به یکی از ولایات می روید والی آن ولایت با شما دوست است، بنابراین تمامی اسباب راحت را برایتان مهیا می سازد و شما در آنجا راحت زندگی می کنید، اکنون فکر کنید که شما با خالقی ارتباط دارید که قدرت وصلاحیت وی مافوق تمامی قدرت هاست، بنابراین ارتباط داشتن با چنین خالق انسان را از بسیاری امراض روحی نجات می دهد خوشا بحال «عمر خیام» که ارتباط با خالق را استغناء از تمامی وسایل می داند.
ارتباط قوی با پروردگار انسان را به محبت با خالقش می کشاند، با این محبت زندگی می کند و هیچگاه تسلیم مشکلات زندگی نشده و با معنویت قوی زندگی می کند وحتی در بسیاری از حالات فقر نیز شکر می کند که خدایا ترا شکر گزارم که امشب رزق حلال خوردم و رزق که ازخون انسان ها و از پول رشوت و خیانت بدست آمده نخوردم. خلاصه اینکه انسان همیشه سعی و تلاش به دو اصل دارد:
اصل اول: دانستن هدف.
اصل دوم: جستجوی راه نجات و رسیدن به سعادت ابدی.
نقش ایمان در این دو اصل بصورت واضح بیان شده است، و دین مقدس اسلام این مشکل انسان را بصورت کامل آن مرفوع میسازد بگونه ی مثال :
دانستن هدف: انسان مومن یک انسان هدفمند است، او می داند که به کجا می رود و هدفش چیست، او می داند که دنیا و تمامی وسایل برای اینست که انسان با استفاده از آنان رضایت خدای عزوجل را حاصل نماید. این هدفمندی زندگی را برای وی بی نهایت سهل و با لذت می سازد، زیرا از هرلحظه ی زندگی خویش برای رسیدن به هدف عالی خویش استفاده می کند، و هیچگاه هم از عاقبت زشت زندگی مادی مانند مادی پرستان در ترس وهراس نیست.
جستجوی راه نجات و رسیدن به سعادت ابدی: در طول تاریخ و حتی درعصر امروزی ما تمامی مردم برای نجات خویش در حرکت اند، و همیشه خود را به هر طرفی بخاطر رسیدن به راه نجات می زنند، گاهی به دامان کمونیزم، و گاهی هم به مکاتب مختلف کاپیتالیستی، صهیونیستی، سیکولرستی، بودیزم، و غیره. ولی یک مومن آگاه هیچ نیازی به این مکاتب و اندیشه ها ندارد، زیرا خط فکری آنان قبلا تعیین شده است. چنانچه خداوند (جل جلاله) در مورد مسلمانان می فرماید: {أُوْلَئِکَ عَلَى هُدًى مِنْ رَبِّهِمْ} آنان به هدایت از جانب پروردگار خود هستند، بنابراین به راهنمای دیگری نیازی ندارند، آنان راه خود را درک کرده اند، بنابراین احتیاجی به جستجوی راه های دیگری ندارند.
شاید انسان توانسته باشد که ملیون ها ملیون از اموال و ممتلکات را ذخیره کند، بانک ها را از پول خود مملو سازد، و روی سفره اش به انواع مختلف غذاها باشد، ولی بازهم این انسان نتوانسته است که سعادت و خوشبختی ابدی و دایمی خویش را تضمین کند.
یوسف ادوارد استس که با وجود داشتن مال و زندگی مادی عالی بازهم در پی دریافت راه سعادت و خوشبختی ابدی می باشد او می گوید:
در یک فامیل نصرانی که بسیار به نصرانیت ملتزم بودند و در وسط امریکا زندگی می کردند متولد شدم، پدران و نیاکانم نه تنها کلیسا ها و مکتب ها را اعمار نموده اند بلکه خود را قربانی خدمت به نصرانیت نیز نموده بودند، مطالعات من تنها در دین مسیحیت نبوده بلکه من هندوییزم، یهودیت و بودیزم را نیز در مدت ۳۰ سال مطالعه نموده ام، من با پدرم در برنامه های تجارتی زیادی کار نموده ام، و برنامه های رفاهیت و نمایشات جذابی داشتیم، و پول هنگفتی را که ملیون ها دلار میشد در این سالها بدست آوردیم، ولی من خاطر آرام نداشتم، زیرا خاطر آرام، بدون معرفت حقیقت و پیدا نمودن راه درست، برای خلاصی حاصل نمی گردد… خدای (عزوجل) اشخاص با ایمان را مفلحون بیان داشته است، یعنی آنان کسانی اند که به سعادت و رستگاری ابدی نایل شده اند چنانچه خداوند (جل جلاله) می فرماید: {وَأُوْلَئِکَ هُمْ الْمُفْلِحُونَ} (البقره: ۵) ایشان رستگاران هستند.

هنگامی که مسلمان جواب تمامی این سوالات را دریافت نمود برایش نتایج ذیل بدست می آید:
۱- دانستن اصل خلقت انسان.
۲- دانستن هدف زندگی.
۳- شناخت خالق (پیدا کننده اش).
۴- ارتباط با خالق قوی، مهربان، عادل و دارای تمامی صفات عالی.
۵- داشتن پشتوانه ی معنوی قوی که حل کننده مشکلاتش می باشد.
۶- دانستن عاقبت، مصیر و تضمین آینده اش.
که در نتیجه این همه آرامش روحی و روانی برایش مهیا می گردد.
وَآخِرُ دَعْوَانا أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ

——————————————————–
[۱] – ((کُلُّ مُسْکِرٍ خَمْرٌ وَکُلُّ مُسْکِرٍ حَرَامٌ وَمَنْ شَرِبَ الْخَمْرَ فِی الدُّنْیَا فَمَاتَ وَهُوَ یُدْمِنُهَا لَمْ یَشْرَبْهَا فِی الْآخِرَهِ)) حدیث نمبر۱۷۸۴، کتاب الاشربه، جامع الترمذی
[۲] – وعن أنس قال لعن رسول الله صلى الله علیه وسلم فی الخمر عشره عاصرها ومعتصرها وشاربها وحاملها والمحموله إلیه وساقیها وبائعها وآکل ثمنها والمشتری لها والمشترى له . رواه الترمذی وابن ماجه .
[۳]- و بعضی از گزارش های حاکیست که مرض سارس درکشور چین از گوشت پشک ها به انسانها منتقل گردیده و همچنان در گوشت خوک مکروب هایی وجود دارد که حتی در ۲۰۰ درجه حرارت هم از بین نمیروند و سبب امراض مختلفی در وجود انسانها میگردند.
متاسفانه در کشور های اسلامی نیز بعضی از گوشت های وارداتی از کشور های غیر اسلامی مانند برازیل، چین وامریکا وارد شده که احیانا بنام ایرانی وغیره به بازار عرضه میگردد، درحالیکه درعقب کارتن ها به انگلیسی نوشته شده است که از فلان کشور میباشد، این گوشت ها که توسط برق وبه طریقهء غیر اسلامی ذبح میشوند و قرار داد وضمانتی وجود ندارد که ذبح شرعی شده باشند ویا نام الله بر آنها گرفته شده باشد، مردم این گوشت ها را بدون تحقیق میخورند، وحتی بعضی ها گمان میکنند که این کشور ها اهل کتاب هستند وخوردن گوشت اهل کتاب درست است درحالیکه اکنون این کشور ها سیکولرهستند ودر مسلخ های شان نظام های دینی هیچ نقشی ندارد.
[۴]- من با شخصی در یک ولایت دیگر کار دارم و رفتن تا آنجا وقت زیاد مرا میگیرد وهمچنان برای رفتن وبرگشتن به پول زیادی نیاز است، من میتوانم در مقابل ده الی بیست افغانی تمام مشکلم را با دوستم ازطریق تیلفون حل کنم، درینجا هم وقت تلف نشد وهم پول.
[۵] – السلسله الصحیحه تالیف محمد ناصر الدین الألبانی، ریاض: مکتبه المعارف ۴/۴۸۰ امام البانی میگوید : این حدیث از حیث دلالت آن عام نمیباشد بلکه در آن تخصیص هایسست، مثلا پوشیدن طلا برای زنان حلال است ولی استفاده از ظروف طلایی برای زنان نیز حرام میباشد، همچنان طلا و ابرایشم برای مردان حرام است ولی در وقت ضرورت برای شان استفادهء آن حلال است مثلا عرفجه بن سعد صحابی بود که بر اساس رهنمایی رسول الله صلی الله علیه وسلم بینی طلایی طبی ساخته بود و همچنان عبدالرحمن بن عوف به اجازهء رسول الله صلی الله علیه وسلم بر اساس مشکلی که داشت لباس ابریشمی استفاده مینمود.
[۶] – عَنْ أَبِى هُرَیْرَهَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ -صلى الله علیه وسلم- « صِنْفَانِ مِنْ أَهْلِ النَّارِ لَمْ أَرَهُمَا قَوْمٌ مَعَهُمْ سِیَاطٌ کَأَذْنَابِ الْبَقَرِ یَضْرِبُونَ بِهَا النَّاسَ وَنِسَاءٌ کَاسِیَاتٌ عَارِیَاتٌ مُمِیلاَتٌ مَائِلاَتٌ رُءُوسُهُنَّ کَأَسْنِمَهِ الْبُخْتِ الْمَائِلَهِ لاَ یَدْخُلْنَ الْجَنَّهَ وَلاَ یَجِدْنَ رِیحَهَا وَإِنَّ رِیحَهَا لَیُوجَدُ مِنْ مَسِیرَهِ کَذَا وَکَذَا ». (رواه مسلم )
[۷] علمای اسلام به این نظرند که سگرت کشیدن حرام است، زیرا در کشیدن سگرت چندین ضرر نهفته است، نخست اینکه مصرف نمودن پول در یک چیز بی ارزش درجمله اسراف وتبذیر میگردد، همچنان از نگاه صحت برای شخص ضرر رسانده وازینکه سگرت به تدریج حیات انسان را به خطر میاندازد بنابراین آنرا انتحار تدریجی میگویند، وانتحارخواه به شکل آنى باشد ویاهم به شکل تدریجی حرام ونارواست، از دیدگاه اقتصادی سگرت ضرری هم به اقتصاد خانواده وهم به اقتصاد کشور میباشد، وازنگاه محیط زیست سبب تلوث محیط شده وکسانیکه درمجلسی نشسته واز بوی سگرت به مشام شان میرسد حتما ضرری به صحت آنان متوجه میشود که بر اساس قاعده اسلامی که لا ضرر ولاضرار) استعمال سگرت حرام میباشد.
[۸] عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ جَاءَ رَجُلٌ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ مَنْ أَحَقُّ النَّاسِ بِحُسْنِ صَحَابَتِی قَالَ أُمُّکَ قَالَ ثُمَّ مَنْ قَالَ ثُمَّ أُمُّکَ قَالَ ثُمَّ مَنْ قَالَ ثُمَّ أُمُّکَ قَالَ ثُمَّ مَنْ قَالَ ثُمَّ أَبُوکَ وَقَالَ ابْنُ شُبْرُمَهَ وَیَحْیَى بْنُ أَیُّوبَ حَدَّثَنَا أَبُو زُرْعَهَ مِثْلَهُ) صحیح البخاری، کتاب الاداب ، حدیث نمبر۵۵۱۴٫
[۹] عَنْ أَبِی الدَّرْدَاءِ أَنَّ رَجُلًا أَتَاهُ فَقَالَ إِنَّ لِیَ امْرَأَهً وَإِنَّ أُمِّی تَأْمُرُنِی بِطَلَاقِهَا قَالَ أَبُو الدَّرْدَاءِ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ الْوَالِدُ أَوْسَطُ أَبْوَابِ الْجَنَّهِ فَإِنْ شِئْتَ فَأَضِعْ ذَلِکَ الْبَابَ أَوْ احْفَظْهُ قَالَ ابْنُ أَبِی عُمَرَ رُبَّمَا قَالَ سُفْیَانُ إِنَّ أُمِّی وَرُبَّمَا قَالَ أَبِی وَهَذَا حَدِیثٌ صَحِیحٌ وَأَبُو عَبْدِ الرَّحْمَنِ السُّلَمِیُّ اسْمُهُ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ حَبِیبٍ ) حدیث نمبر۱۸۲۲ کتاب البر والصله عن رسول الله صلی الله علیه وسلم جامع الترمذی
{۱۰}-عَ نْ أَبِی  هُرَیْرَهَ عَنْ النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ مَنْ کَانَ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ فَإِذَا شَهِدَ أَمْرًا فَلْیَتَکَلَّمْ بِخَیْرٍ أَوْ لِیَسْکُتْ وَاسْتَوْصُوا بِالنِّسَاءِ ) حدیث نمبر ۲۶۷۱ صحیح مسلم)
[۱۱] –  
خیرکم خیرکم لأهله وأنا خیرکم لأهلى ما أکرم النساء إلا کریم ولا أهانهن إلا لئیم )حدیث نمبر ۱۲۱۷۱ : جامع الأحادیث تالیف جلال الدین السیوطی وبر این حدیث تعلیقی نموده است که (الحاکم عن على، وفیه إبراهیم بن محمد الأسلمى ترکوه و وثقه الشافعى وحده وقد اعتذر عنه ابن حبان، وقال الذهبى الجرح مقدم)
أخرجه أیضًا: ابن عساکر (۱۳/۳۱۲).
[۱۲] عَنْ عَائِشَهَ قَالَتْ مَا ضَرَبَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ خَادِمًا وَلَا امْرَأَهً قَطُّ) حدیث نمبر۴۱۵۴ کتاب الادب، سنن ابی داوود.
[۱۳] عن ابی سعید الخدری رضی الله عنه ) قال قال رسول الله صلی الله علیه وسلم ) من کان له ثلاث بنات او ثلاث اخوات، او بنتان او اختان فأحسن صحبتهن واتقی الله فیهن فله الجنـه ) ترمذی شریف، کتاب البر والصله ص، ۱۸۳۹٫
[۱۴] وعن أنس قال قال رسول الله صلى الله علیه وسلم من عال جاریتین حتى تبلغا جاء یوم القیامه أنا وهو هکذا وضم أصابعه. رواه مسلم. متفق علیه)
[۱۵] عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ عَنْ النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ إِنَّ الرَّحِمَ شَجْنَهٌ مِنْ الرَّحْمَنِ فَقَالَ اللَّهُ مَنْ وَصَلَکِ وَصَلْتُهُ وَمَنْ قَطَعَکِ قَطَعْتُهُ حدیث نمبر ۵۵۲۹ کتاب الآدب صحیح البخاری.

[۱۶] عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ وَاللَّهِ لَا یُؤْمِنُ وَاللَّهِ لَا یُؤْمِنُ وَاللَّهِ لَا یُؤْمِنُ قَالُوا وَمَا ذَاکَ یَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ الْجَارُ لَا یَأْمَنُ جَارُهُ بَوَائِقَهُ قَالُوا یَا رَسُولَ اللَّهِ وَمَا بَوَائِقُهُ قَالَ شَرُّهُ ) حدیث نمبر ۷۵۳۹ باقی مسند المکثرین مسند احمد بن حنبل رحمه الله
[۱۷] قرآن شریف صفت مومنان حقیقی را بیان داشته میفرماید وفی اموالهم حق للسائل والمحروم ) مسلمان حقیقی کسانی اند که در اموال شان برای سوال کننده گان ومحرومین حقی را قائل باشند.
[۱۸] عن أبی هریره قال رسول الله صلى الله علیه وسلم الساعی على الأرمله والمسکین کالساعی فی سبیل الله وأحسبه قال کالقائم لا یفتر وکالصائم لا یفطر. متفق علیه. (صحیح )
[۱۹] وعن سهل بن سعد قال قال رسول الله صلى الله علیه وسلم أنا وکافل الیتیم له ولغیره فی الجنه هکذا وأشار بالسبابه والوسطى وفرج بینهما شیئا. رواه البخاری. (متفق علیه )
[۲۰]- روزنامه ملی انیس در شماره (۶۵) چهارشنبه ۱۸ جوزای سال ۱۳۸۴ مطابق ۸ جون ۲۰۰۵ در صفحه پنجم خویش تحت عنوان پیرزن انگلیسی ثروتش را به سگها بخشید، چنین نوشته است: یک پیرزن پولدار انگلیسی در کمال نا باوری یک ملیون و دوصد هزار پوند از ثروت خود را به سگها واگذار کرد، به گزارش روزنامهء (سان ماریون هی وود) از اهالی مانچستر با وجود داشتن وارث، به اراده و میل شخصی خود به بنیاد خیریه سگها مراجعه کرد و همه ثروت خود را به نام این بنیاد کرد تا در راه خدمات رسانی به سگها خرج کنند. خانم (هی وود) نهایتا در اثر نارسایی قلبی در گذشت و پس از مرگ وارث او که دو برادر و یک خواهر بودند با مطلع شدن از اقدام او سخت شوکه و مبهوت شدند. خدمتگار پنجاه وسه ساله وی که (جولیا مورک تروید) نام دارد به روزنامه (سان)گفت که او از خانواده هایش بیزار بود و تنها حیوانات خانواده او بودند.
[۲۱] سورهء العلق، آیت اول.
[۲۲] سورهء قلم، آیت ۱
[۲۳] سورهء زمر، آیت ۱۹
[۲۴] معلوم بیشتر در مورد نظام اجتماعی اسلام را در کتاب (نظام اجتماعی اسلام ) درسمستر های بعدی به شکل مفصلا مورد تحقیق قرار خواهیم داد.
[۲۵] عن کثیر بن قیس قال کنت جالسا مع أبی الدرداء فی مسجد دمشق فجاءه رجل فقال یا أبا الدرداء إنی جئتک من مدینه الرسول صلى الله علیه وسلم ما جئت لحاجه قال فإنی سمعت رسول الله صلى الله علیه وسلم یقول من سلک طریقا یطلب فیه علما سلک الله به طریقا من طرق الجنه وإن الملائکه لتضع أجنحتها رضا لطالب العلم وإن العالم یستغفر له من فی السموات ومن فی الأرض والحیتان فی جوف الماء وإن فضل العالم على العابد کفضل القمر لیله البدر على سائر الکواکب وإن العلماء ورثه الأنبیاء وإن الأنبیاء لم یورثوا دینارا ولا درهما وإنما ورثوا العلم فمن أخذه أخذ بحظ وافر. رواه أحمد والترمذی وأبو داود وابن ماجه والدارمی وسماه الترمذی قیس بن کثیر. مشکاه المصابیح، کتاب العلم، الفصل الاول.
[۲۶] معلوم بیشتردر مورد ساختار دولت، مکلفیت های دولت اسلامی ومقایسهء ان با سایر دولت ها را در کتاب نظام سیاسی اسلام) در سمستر های بعدی مورد مطالعه قرار خواهیم داد.
[۲۷] چرا عبادت میکنیم، بدیع الزمان سعید نورسی، مترجم فیض محمد عثمان، کابل: نشرات افغان ترک. ۱۴۲۱هـ ق، ص: ۱

| ۸ مهر ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 26نفر
  • بازدید امروز 32317
  • بازدید دیروز 144335
  • بازید کل 49541050

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8636
  • کل اعضا 1553
  • جدیدترین عضو habibmp5256

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com