امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 37037

عدالت صحابه رضی الله عنهم نزد اهل سنت، از مسایل قطعی عقیده می‌باشد و به جرأت می‌توان گفت که این موضوع در دین، به طور ضروری معلوم و مشخص است و برای این ادعا، دلایل بسیاری از قرآن و سنت وجود دارد که آن را ثابت می‌کند.
آیه‌ی نخست: خداوند  می‌فرماید:﴿ لَقَدْ رَضِیَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِینَ إِذْ یُبَایِعُونَکَ تَحْتَ الشَّجَرَهِ فَعَلِمَ مَا فِی قُلُوبِهِمْ فَأَنْزَلَ السَّکِینَهَ عَلَیْهِمْ وَأَثَابَهُمْ فَتْحًا قَرِیبًا﴾. (الفتح: ۱۸).
«خداوند از مؤمنان راضی گردید آن هنگام که در زیر درخت با تو بیعت کردند. خدا می‌دانست آن چه را که در درون دل هایشان نهفته بود، لذا اطمینان خاطری به دل هایشان داد و پیروزی نزدیکی را پاداش آن ها قرار داد».
جابر بن عبدالله رضی الله عنه گفت: ما هزار و چهارصد نفر بودیم(صحیح بخاری ).
این آیه به طور آشکار و روشن دلالت می‌کند بر این که خداوند آنان را تزکیه نموده است، تزکیه‌ای که به جز خداوند کسی نمی‌تواند بر آن آگاه باشد، زیرا این تزکیه، تزکیه‌ی باطن و درون و آن چه در دل هایشان نهفته است، می‌باشد و به همین خاطر از آنان راضی شد؛ و کسی که خداوند از او راضی شود غیر ممکن است که بر کفر بمیرد، چون در این جا ملاک رضایت خدا، بر وفات است، زیرا رضایت خدا در رابطه با کسانی است که می‌داند مسلمان خواهند مرد.
و آن چه که این دیدگاه را ثابت می‌کند: روایتی است که مسلم در صحیح خود آورده که پیامبر (ص) فرموده‌اند: «لا یدخل النار إن شاء الله من أصحاب الشجره أحد؛ الذین بایعوا تحتها»(صحیح مسلم ). هیچ فردى از اصحاب شجره که با رسول الله (ص) بیعت کردند به دوزخ داخل نخواهد شد.
ابن تیمیه : گفته است: رضا از صفات قدیم خداوند می‌باشد و تنها از بندگانی اعلام رضایت می‌کند که می‌داند موجبات رضای خدا را فراهم می‌کنند و خداوند از هر کسی راضی شود، هیچ وقت بر او خشم نمی‌گیرد و خداوند رضایت خود را از هر کس اعلام کرده باشد، به طور یقین آن شخص بهشتی است و اگر اعلام رضایت خدا بعد از ایمان شخص باشد، این به خاطر ذکر مدح و ستایش او است و اگر خداوند بداند که بعد از کارهای نیک، فرد دچار کارهای ناشایست می‌شود جزء آنان به حساب نمی‌آید(الصارم المسلول: ۵۷۲ – ۵۷۳ ).
آیه‌ی دوم:﴿لَقَدْ تَابَ اللَّهُ عَلَى النَّبِیِّ وَالْمُهَاجِرِینَ وَالْأَنْصَارِ الَّذِینَ اتَّبَعُوهُ فِی سَاعَهِ الْعُسْرَهِ مِنْ بَعْدِ مَا کَادَ یَزِیغُ قُلُوبُ فَرِیقٍ مِنْهُمْ ثُمَّ تَابَ عَلَیْهِمْ ۚ إِنَّهُ بِهِمْ رَءُوفٌ رَحِیمٌ﴾. (التوبه: ۱۱۷). «خداوند توبه‌ی پیغمبر (نسبت به اجازه دادن منافقان به عدم شرکت در جهاد) و توبه‌ی مهاجرین و انصار را پذیرفت. مهاجرین و انصاری که در روزگار سختی از پیغمبر (ص) پیروی کردند، بعد از آن که دل های دسته‌ای از آنان اندکی مانده بود که منحرف شود؛ باز هم خداوند توبه‌ی آنان را پذیرفت؛ چرا که او بسیار رؤوف و مهربان است».
و این در حالی است که تمام صحابه در غزوه‌ی تبوک حضور داشتند، به غیر از آنان که عذر داشتند، مانند زنان و آنان که ناتوان مانده بودند؛ و در مورد آن سه نفر که تخلف کرده بودند بعداً توبه‌ی آنان پذیرفته شد و خداوند از آنان درگذشت.

ادله‌ی عدالت صحابه در سنت پیامبر (ص)
حدیث اول: ابوسعید روایت می‌کند که : میان خالد بن ولید و عبدالرحمن بن عوف دعوایی ایجاد شده بود، خالد او را دشنام داد، پیامبر (ص) وقتی شنید فرمود: «لا تسبوا أحداً من أصحابی؛ فإنَّ أحدکم لو أنفق مثل أُحُدٍ ذهباً ما أدرک مُدَّ أحدهم ولا نصیفه»(بخاری ومسلم ). هیچ کدام از أصحاب من را دشنام ندهید، زیرا اگر یکی از شما به اندازه‌ی کوه احد طلا انفاق کند، به اندازه‌ی یک مشت آنان و حتی نصف آن هم نمی‌رسد!!.
ابن تیمیه در کتاب «الصارم المسلول» می‌گوید و همچنین امام احمد و غیره هم گفته اند: هرکس با پیامبر (ص) یک سال و یا یک ماه یا یک روز مصاحبت نموده باشد و یا حتی در حالی که ایمان آورده، او را دیده باشد، جزء اصحاب پیامبر (ص) به حساب می‌آید و به همان اندازه که با ایشان بوده، درجه‌ی مصاحبت خواهد داشت.
و اگر پرسیده شود چرا پیامبر (ص) خالد را نهی فرمود که اصحابش را دشنام دهد در حالی که خودش هم جزء صحابه بود؟ در جواب می‌توان گفت چون عبدالرحمن و نظایر او جزء سابقین اولین بودند و اینان کسانی بودند که وقتی خالد با آنان می‌جنگید، جزء یاران پیامبر (ص) بودند و قبل از فتح مکه اموال و دارایی خویش را انفاق کردند و در راه خدا جنگیدند و اینان درجه‌ی بالاتری از افراد مابعد خویش، دارند و آنان ویژگی هایی دارند که اصحاب بعد از آن ها ندارند؛ پس پیامبر ص آنان را نهی فرمود که یاران نخستین خود را دشنام دهند، چه برسد به کسانی که اصلاً جزء تابعین هم نیستند و یا افراد بعدی( الصارم المسلول ص: ۵۷۶٫).
حدیث دوم: پیامبر (ص) به عمر رضی الله عنه فرمود: «وما یدریک لعل الله اطلع علی أهل بدر فقال: اعملوا ما شئتم فقد غفرت لکم». چه می‌دانی: شاید خداوند به اهل بدر اطلاع داده که به دل های شان آگاه است و فرموده: هرچه می‌ خواهید انجام دهید زیرا از گناهانتان در گذشتم.
گفته می‌شود که «اعملوا» برای تکریم است و منظور این است که اهل بدر، کاری نمی‌کنند که به خاطر آن مؤاخذه شوند.
و ابن القیم  می‌گوید: این خطاب نسبت به کسانی است که خداوند می‌دانسته که از دینشان دور نخواهند شد، بلکه بر دین اسلام خواهند مرد، آنان دچار گناهانی که دیگران مرتکب می‌شوند، خواهند شد ولی خداوند نمی‌گذارد که آنان بر این گناهان اصرار ورزند بلکه آنان را موفق خواهد کرد که توبه کرده و از گناه خود پشیمان شده و طلب استغفار نمایند و نیز آنان را موفق خواهد کرد که کارهای نیک انجام داده تا گناهان را محو نماید.
و این که این ویژگی، خاص اهل بدر است، به این دلیل می‌باشد که در مورد آنان تحقق پیدا کرده و مورد آمرزش قرار گرفته‌اند و این ممانعتی با این که سبب غفران، بوسیله‌ی خودشان ایجاد شده باشد، ندارد. همان گونه که این ویژگی بدان معنی نیست که فرایض را ترک نمایند، چون اگر بدون انجام واجبات، به طور مستمر، چنین ویژگی برای آنان تحقق می‌یافت، دیگر نیازی به انجام نماز و روزه و حج و … نداشتند و چنین چیزی هم محال است؛ والله اعلم.( الفوائد: ابن القیم ص: ۱۹).
حدیث سوم: عمران بن حصین رضی الله عنه گفته است که پیامبر (ص) فرمود: «خیر أمتی قرنی ثم الذین یلونهم ثم الذین یلونهم» قال عمران: «فلا أدری، أَذَکَر بعد قرنه قرنین أو ثلاثاً»( بخاری ومسلم). بهترین مسلمانان امت من، کسانی هستند که در این قرن با من زندگی می‌کنند سپس آنانی که بعد از این قرن می‌آیند، عمران می‌گوید: نمی‌دانم آیا پیامبر (ص) بعد از قرن خویش دو قرن را گفت یا سه قرن.
حدیث چهارم: ابوموسی اشعری رضی الله عنه از پیامبر (ص) روایت کرده که فرمود:«النجوم أمنهٌ للسماء فإذا ذهبت النجوم أتی أهل السماء ما یوعدون، وأنا أمنه لأصحابی، فإذا ذهبتُ أنا أتی أصحابی ما یوعدون، وأصحابی أمنه لأمتی، فإذا ذهب أصحابی أتی أمتی ما یوعدون»(صحیح مسلم). ستارگان برای آسمان، امین و صبر هستند. وقتی که ستاره‌ها بروند آن چه به اهل آسمان وعده داده شده بر سرشان می‌آید و آن هم قیامت است و من امین امتم هستم. وقتی که من بروم، آن چه برای آنان وعده داده شده، خواهد آمد و آن هم فتنه مى باشد، «و از فتنه مرتد شدن بسیارى از مسلمانان بعد از وفات رسول الله (ص) بود ولى خداوند أبوبکر  را مسخر نمود تا در مقابل آن ها بایستد و مانع شود» و اصحاب من، براى امتم، امین هستند و وقتی که آن ها بروند، آن چه برای امتم وعده داده شده، بر سرشان خواهد آمد و آن هم فتنه و ظلم و جور و باطل است.

حدیث پنجم: انس رضی الله عنه از پیامبر (ص) روایت می‌کند که گفت: «آیه الإیمان حب الأنصار وآیه النفاق بغض الأنصار»(بخاری و مسلم ). نشانه‌ی ایمان، دوستی با انصار و نشانه‌ی نفاق، کینه‌ورزی با آنان است. در مورد انصار باز می‌فرماید: «لا یحبهم إلاَّ مؤمن ولا یبغضهم إلاَّ منافق»(بخاری و مسلم ). به جز مؤمن، آنان را دوست ندارد و به جز منافق، آنان را مورد بغض و کینه قرار نمی‌دهد.
خلاصه‌ی آن چه که گذشت
از آیات و احادیثی که ذکر کردیم در مورد مناقب صحابه رضی الله عنهم نتیجه می‌گیریم که:
اولاً: خداوند  ظاهر و باطن آنان را تزکیه نموده، به عنوان مثال برای تزکیه‌ی ظاهرشان، می‌توان گفت که خداوند آنان را به بزرگ ترین اخلاق پسندیده توصیف کرده است، آن گونه که می‌فرماید: ﴿محَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُکَّعًا سُجَّدًا یَبْتَغُونَ فَضْلا مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا سِیمَاهُمْ فِی وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذَلِکَ مَثَلُهُمْ فِی التَّوْرَاهِ وَمَثَلُهُمْ فِی الإِنجِیلِ کَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ یُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِیَغِیظَ بِهِمُ الْکُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُم مَّغْفِرَهً وَأَجْرًا عَظِیمًا﴾. (الفتح: ۲۹).
ومى فرماید:﴿لِلْفُقَرَاءِ الْمُهَاجِرِینَ الَّذِینَ أُخْرِجُوا مِنْ دِیَارِهِمْ وَأَمْوَالِهِمْ یَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا وَیَنْصُرُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ ۚ أُولَٰئِکَ هُمُ الصَّادِقُونَ ﴾.(الحشر: ۸).
ومى فرماید: ﴿ وَالَّذِینَ تَبَوَّءُوا الدَّارَ وَالْإِیمَانَ مِنْ قَبْلِهِمْ یُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَیْهِمْ وَلَا یَجِدُونَ فِی صُدُورِهِمْ حَاجَهً مِمَّا أُوتُوا وَیُؤْثِرُونَ عَلَىٰ أَنْفُسِهِمْ وَلَوْ کَانَ بِهِمْ خَصَاصَهٌ ۚ وَمَنْ یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴾.(الحشر: ۹).
اما در مورد باطن و درون آنان، این چیزی است که تنها مخصوص خداوند است و تنها او است که بر دل ها و درون آن ها آگاه می‌باشد و خداوند از صداقت و درستی باطن اصحاب خبر داده است، برای نمونه می‌گوید: ﴿ لَقَدْ رَضِیَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِینَ إِذْ یُبَایِعُونَکَ تَحْتَ الشَّجَرَهِ فَعَلِمَ مَا فِی قُلُوبِهِمْ فَأَنْزَلَ السَّکِینَهَ عَلَیْهِمْ وَأَثَابَهُمْ فَتْحًا قَرِیبًا ﴾. (الفتح: ۱۸).
و می‌فرماید: ﴿وَالَّذِینَ تَبَوَّءُوا الدَّارَ وَالْإِیمَانَ مِنْ قَبْلِهِمْ یُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَیْهِمْ وَلَا یَجِدُونَ فِی صُدُورِهِمْ حَاجَهً مِمَّا أُوتُوا وَیُؤْثِرُونَ عَلَىٰ أَنْفُسِهِمْ وَلَوْ کَانَ بِهِمْ خَصَاصَهٌ ۚ وَمَنْ یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴾.(الحشر: ۹).
و می‌فرماید: ﴿محَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُکَّعًا سُجَّدًا یَبْتَغُونَ فَضْلا مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا سِیمَاهُمْ فِی وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذَلِکَ مَثَلُهُمْ فِی التَّوْرَاهِ وَمَثَلُهُمْ فِی الإِنجِیلِ کَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ یُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِیَغِیظَ بِهِمُ الْکُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُم مَّغْفِرَهً وَأَجْرًا عَظِیمًا﴾. (الفتح: ۲۹).
و می‌فرماید: ﴿لَقَدْ تَابَ اللَّهُ عَلَى النَّبِیِّ وَالْمُهَاجِرِینَ وَالْأَنْصَارِ الَّذِینَ اتَّبَعُوهُ فِی سَاعَهِ الْعُسْرَهِ مِنْ بَعْدِ مَا کَادَ یَزِیغُ قُلُوبُ فَرِیقٍ مِنْهُمْ ثُمَّ تَابَ عَلَیْهِمْ ۚ إِنَّهُ بِهِمْ رَءُوفٌ رَحِیمٌ ﴾. (التوبه: ۱۱۷).
خداوند  وقتی به صدق نیت و درستکاری آنان یقین پیدا کرده، توبه‌ی آنان را می‌پذیرد و توبه، یک عمل قلبی و درونی است و به جز خدا کسی بر آن آگاهی نمی‌یابد.
ثانیاً: به سبب توفیقات الهی، به بزرگترین امور خیر چه ظاهری و چه باطنی، خداوند خبر می‌دهد که از آنان راضی گشته و توبه و انابه‌ی آنان را پذیرفته و به همه‌ی آنان وعده‌ی حُسنی را داده است.
ثالثاً: به سبب تمام موارد بالا، خداوند به ما دستور داده که برای ایشان طلب استغفار نمائیم و پیامبر (ص) امر فرموده که آنان را تکریم و احترام نمائیم و حقوق آنان را رعایت کنیم و به آنان محبت ورزیم و ما را بر حذر داشته از نسبت دادن هرگونه بدی و دشنام و کینه‌ورزی به آنان، بلکه محبت و دوستی با آنان را از نشانه‌های ایمان برشمرده و کینه‌ورزی با آنان را از نشانه‌های نفاق دانسته است.
…………………………………………….
برگرفته از کتاب: دیدگاه اهل سنت در مورد صحابه(رضی الله عنهم)
تألیف: دکتر محمد الوهیبی/ ترجمه: اسحاق دبیری (رحمه الله)
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۲۰ شهریور ۱۳۹۳
۵ پاسخ به “دلایل عدالت صحابه در قرآن کریم وسنت نبوی”

 1. محمد علی می‌گه:

  و خداوند لعنت میکند کسانی را که به خاندان حضرت محمد(ص) توهین میکنند


 2. فاطمه می‌گه:

  این اظهار نظر به دلیل بیهوده گوئی حذف گردید .


 3. فاطمه می‌گه:

  سلام ازسر کنجکاوی سری به سایت تون زد م بدون جانبداریمیگم تفاسیرتون ازایات اصلا قانع کننده نبود شما اقای تیجانی رو میشناسید کتاب انگاه هدایت شدم ایشون رو خوندیدراسته که میگن سخنی کز دل براید لاجرم بر دل نشیند با اینکه سالها ازخوندن این کتاب میگذره اما تمام جملاتش تو ذهنمه غبطه میخورم بحال ایشون نظرتون راجع به ایشون چیه .

  پاسخ :
  نظر ما این است؛ زمانی که به این کتاب مراجعه کردیم و قسمت هایی را که به کتب اهل سنت ارجاع داده به آنها نیز مراجعه کردیم، چنین سخنی که مورد نظر این شخص است و یا گفته اش را تائید کند در کتب اهل سنت وجود نداشت، واضح است که این شخص در کتابش حرف و حدیث ساختگی جمع آوری کرده و برای فریب دادن به کتب اهل سنت ارجاع داده است، که من توصیه می کنم خودشما نیز به کتب اهل سنت مراجعه کنید تا خودتان ببینید که دروغ گفته یا راست. ما از وجود چنین افرادی نا بابی در بین مسلمانان احساس سرافکندگی می کنیم .


 4. مصطفی می‌گه:

  خداوند از اصحاب محمد راضی باد و مارا با آن حضرات محشور بگرداند .


 5. النسیم می‌گه:

  ماشاءالله احستنم الله یخلیک

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 30نفر
 • بازدید امروز 111605
 • بازدید دیروز 183558
 • بازید کل 49336567

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8632
 • کل اعضا 1552
 • جدیدترین عضو karimi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com