امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 652

آیا دعوت‌دادن به راه خدا بر هر زن و مرد مسلمانی واجب است، یا تنها وظیفه علماء و طلاب است، و آیا برای فرد عامی جایز است که به راه خدا دعوت دهد؟
اگر انسان در آنچه به آن دعوت می‌دهد، دارای علم و بینش باشد، فرقی نمی‌کند که عالمی بزرگ و بزرگ‌نما باشد یا طلبه‌ای که در پی علم آموختن در تلاش است یا فرد عامی که مسئله را به یقین می‌داند، باشد، زیرا پیامبر (ص) فرموده است:“بلـّغوا عنی ولو آیه”«از من به مردم تبلیغ کنید، حتی اگر یک آیه باشد» (رواه البخاری). بنابراین، لازم نیست دعوتگر مراحل بزرگی از علم و دانش را کسب کرده باشد، بلکه باید به آنچه مردم را بدان دعوت می‌دهد عالم باشد، اما اگر جاهلانه بنابر احساسات، مردم را دعوت دهد جایز نیست.
برادرانی را می‌بینیم که بدون علم به راه خدا دعوت می‌دهند، و بر اثر احساسات چیزهائی را که خداوند حرام نکرده حرام قرار می‌دهند، و اموری را واجب می‌گردانند که خداوند بر بندگانش واجب نکرده است، و این کار بسیار خطرناکی است، زیرا تحریم آنچه خدا حلال کرده مانند حلال‌کردن حرام خدا است؛ پس وقتی آن‌ها دیگران را به خاطر حلال‌دانستن آنچه خدا حرام کرده مورد نکوهش قرار می‌دهند دیگران نیز آن‌ها را برای حرام قراردادن حلال خدا سرزنش خواهند کرد، و خداوند متعال فرموده است: ﴿وَلَا تَقُولُواْ لِمَا تَصِفُ أَلۡسِنَتُکُمُ ٱلۡکَذِبَ هَٰذَا حَلَٰلٞ وَهَٰذَا حَرَامٞ لِّتَفۡتَرُواْ عَلَى ٱللَّهِ ٱلۡکَذِبَۚ إِنَّ ٱلَّذِینَ یَفۡتَرُونَ عَلَى ٱللَّهِ ٱلۡکَذِبَ لَا یُفۡلِحُونَ مَتَٰعٞ قَلِیلٞ وَلَهُمۡ عَذَابٌ أَلِیمٞ﴾ [النحل: ۱۱۶- ۱۱۷]. یعنی: «و به خاطر چیزی که تنها بر زبان‌تان می‌رود، به دورغ مگویید، این حلال است و آن حرام و در نیتجه به خدا دروغ بندید کسانی که بر خدا دروغ می‌بندند رستگار نمی‌گردند (سودجویی و بهره‌مندی ایشان از جهان ناچیز است، و با توجه به آخرت) کالای کمی است و عذاب دردناکی (پس از پایان به آخرت) کالای کمی است و عذاب دردناکی (پس از پایان زندگی دنیوی) دارند».
و فرد عامی نباید در حالی که علم ندارد و چیزی نمی‌داند دعوت بدهد، بلکه نخست باید علم بیاموزد، زیرا خداوند متعال فرموده است:﴿قُلۡ هَٰذِهِۦ سَبِیلِیٓ أَدۡعُوٓاْ إِلَى ٱللَّهِۚ عَلَىٰ بَصِیرَهٍ﴾[یوسف: ۱۰۸]. یعنی: «بگو: این راه من است که من با آگاهی و بینش به سوی خدا می‌خوانم».
بنابراین، باید با علم و بینش به راه خدا دعوت داد، اما در منکر و زشتی مشخص و در معروف و خوبی مشخص می‌تواند امر به معروف و نهی از منکر کند.
اما اگر می‌خواهد دعوت بدهد باید قبل از دعوت علم داشته باشد، زیرا کسی که بدون علم دعوت می‌دهد همانطور که مشخص و آشکار است بیشتر از اصلاح فساد برمی‌انگیزد. خلاصه این که لازم است انسان نخست علم بیاموزد، و سپس دعوت بدهد، بجز در منکرات ظاهر و آشکار و در امرکردن به کار خوبی که مشخص و آشکار است در چنین مواردی می‌توان امر به معروف و نهی از منکر نمود.

دعوتگر باید نسبت به هرچیزی شناخت داشته باشد
آیا بر دعوتگران لازم است که دارای بینش و علم باشد؟
کلمه (داعیه) در عربی که به معنی دعوتگر است صیغه مبالغه می‌باشد، زیرا (ت) در اسم فاعل و صیغه مبالغه فقط برای مفهوم مبالغه اضافه می‌شود، مانند علامه که به معنی فردی که دارای علم زیاد است می‌باشد، پس دعوتگر یعنی که کارش دعوت است، پس باید او دارای شناخت و بینش وسیع علمی باشد.
اما کسی که فقط به مسئله مشخصی دعوت می‌دهد، به عنوان مثال تو می‌خواهی فردی را برای حضور در نماز جماعت دعوت بدهی، در این مورد کافی است که تو بدانی که حضور در نماز جماعت واجب است، و تخلف‌ورزیدن و عدم حضور در جماعت خروج از راه مؤمنین است، زیرا مؤمنین به نماز جماعت اهمیت قایل بودند که عبدالله بن مسعود  می‌گوید:«لاَ یَتَخَلَّفُ عَنْهَا إِلا مُنَافِقٌ أَوْ مریض، وَلَقَدْ کَانَ الرَّجُلُ یؤتی بِهِ یُهَادَى بَیْنَ الرَّجُلَیْنِ حَتَّى یُقَامَ فِی الصَّفِّ» (مسلم ) یعنی: «از شرکت در نماز جماعت بجز فرد منافق یا بیماری کس دیگر تخلف نمی‌ورزد، و در زمان پیامبر(ص) افراد به نماز جماعت آورده می‌شدند و از بس که ناتوان بودند آن‌ها را بلند کرده و در میان دو مرد در صف قرار می‌دادند».
و از آنجا که باید به مسئله علم داشته باشی اگر تو نصوصی را که در مورد نماز جماعت وارد شده می‌دانی می‌توانی که فردی را که در حضور در نماز جماعت تنبلی و سستی می‌کند به شرکت در نماز جماعت دعوت بدهی.
اما نباید مردم را به ترک معاملات نامشروع دعوت دهی، و آن‌ها را از انجام معاملات برحذر داری و در حالی که تو از آن معاملات چیزی نمی‌دانی. مهم این است که دعوتگر از این نظر که دعوتگر است کسی است که شناخت و بینش وسیعی در علم و دانش دارد، و اینگونه می‌تواند تنها وظیفه و شغل خود را دعوتگری کند.
اما فردی که مردم را در مسئله‌ای مشخص و خاص دعوت می‌دهد، می‌گویم: هرکسی حقی را دانست به آن دعوت بدهد.
و این که ما گفتیم علم برای دعوتگر به آنچه مردم را به آن دعوت می‌دهد شرط است، منافی با آن نیست، زیرا گاهی مردم را به مسئله مشخصی دعوت می‌دهی و تو در آن مسئله علم و آگاهی داری. و پیامبر (ص) فرموده است: «تبلیغ کنید از طرف من حتی اگر یک آیه باشد».

از طرف من به مردم تبلیغ کنید، حتی اگر یک آیه باشد
مفهوم گفته پیامبر (ص) که «تبلیغ کنید از من به مردم هرچند یک آیه باشد» چیست؟ بعضی از مردم این حدیث را روش دعوت خویش قرار می‌دهند.
توجیه این مسئله این است که پیامبر (ص) فرموده است: «تبلیغ کنید از من» به معنی این که ما به یقین بدانیم که آنچه به مردم تبلیغ می‌شود از کلام پیامبر (ص) است و یا در حضور ایشان  این کار انجام گرفته و او چیزی نگفته است، زیرا پیامبر  فرموده است: «تبلیغ کنید از من» پس چیزی که انسان نمی‌داند و آن را به پیامبر  نسبت می‌دهد در حقیقت او از پیامبر چیزی به مردم تبلیغ نکرده، بلکه از جیب خودش درآورده است، پس از این حدیث می‌توان دلیل گرفت که برای هیچ فردی جایز نیست که سخنی را که از پیامبر ثابت نشده به پیامبر  نسبت بدهد.

آیا تدریس علوم شرعی شاخه‌ای از دعوت‌دادن به راه خدا است؟
آیا تدریس علوم شرعی در مدارس و دانشگاه‌ها از نوع دعوت به راه خدا شمرده می‌شود، با توجه به این که مدرس حقوق دریافت می‌کند؟
تردیدی نیست که تعلیم شریعت از امور مستحب و طلب علم محسوب می‌شود، اما این که آیا تدریس دعوت به راه خدا است؟ بستگی به مدرس دارد، اگر مدرس از فرصت قرارگرفتن او میان طلاب استفاده نماید و آن‌ها را به راه نیک و خیر راهنمایی کند و در عمل الگوی شایسته و نیکو برای آن‌ها باشد می‌توان عمل تدریس را دعوت‌دادن به راه خدا دانست، اما اگر مدرس فقط درسی خشک را برای آن‌ها بخواند یا توضیح دهد طوری که گویا او فقط یک تئوری و مسئله را بیان می‌کند کار او را نمی‌توان از باب دعوت‌دادن به راه خدا دانست.
خلاصه این که اگر مدرس از نوع اول باشد او دعوتگر به راه خدا است، گرچه از بیت المال حقوق دریافت کند ضرری نیست.
و باید دانست که بسیاری از مردم قبل از این که با زبان دعوت دهند با حالت خود دعوت می‌دهند بسیاری از طلاب سیمایشان سیمای علم و اندیشه و عبادت است که مردم وقتی چنین فردی را می‌بینند از او بیشتر پیروی می‌کنند، تا جائی که از سخنان دیگران به این اندازه پیروی نمی‌کنند.

طلب علم یا دعوت‌دادن به راه خدا
کدامیک بهتر است، فراگیری علوم دینی یا دعوت‌دادن به راه خدا؟ با توجه به این که فردی که دعوت می‌دهد به آنچه دعوت می‌دهد علم دارد.
ما می‌گوییم علم ضروری است، و همانطور که معروف است مردم با یکدیگر فرق می‌کند، هریکی دارای تخصصی می‌باشد وهرکسی می‌خواهد در امری مهارت پیدا کند، بطور مثال بعضی از طلاب علوم دینی بررسی و خواندن عقیده و کتاب‌های عقیدتی را ترجیح می‌دهند و بعضی فقه و کتاب‌ها و اقوال فقهی را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد و بعضی دعوت‌دادن به راه خدا و امر به معروف و نهی از منکر را ترجیح می‌دهند، در حقیقت این یکی از نعمت‌های خدا است که مردم را بگونه‌ای آفریده که علاقه هریک به علاقه دیگری فرق می‌کند، و اگر همه مردم به یک چیز علاقه می‌داشتند کارهای زیادی مختل می‌شد، پس فردی که می‌بیند که در طلب دانش و ژرف نگری در آن توان و استعداد دارد به نظر ما به طلب علم ادامه دهد و به میدان دعوت وارد نشود تا کسب علم، مفید واقع شود، زیرا کشورهای اسلامی از تمام ابعاد در عقیده و اخلاق و غیره مورد تهاجم دشمنان هستند و اگر انسان دارای علم راسخ و استوار بر اصول شرعی و دلایل عقلی نباشد خود را از دست خواهد داد و از بین خواهد رفت به این مناسبت دوست دارم که طلاب علوم، علم معقول هم بیاموزند، زیرا مردم در این زمان بر اثر ضعف ایمان به چیزهای محسوس بیشتر از نظریات یعنی دلایل شرعی قانع می‌شوند، هدف این است که برادران طلاب به مقولات و علل هم عالم باشند. و اگر می‌خواهند درستی و صحت گفته مرا بدانند به سخنان شیخ احمد عبدالحلیم در مبارزه با فلاسفه و اهل کلام و منطق و غیره نگاه کنند، خواهند دید که با دلیل شرعی و دلیل عقلی با مخالفانش سخن می‌گوید.
اما اگر فردی توانایی رسوخ و تعمق در علم را ندارد، پس خودش را به کار دعوت‌دادن به راه خدا مشغول کند، اما واجب است که فقط به اموری دعوت دهد که می‌داند که حق است، و نباید فقط بر حسب گمان دعوت دهد آنگونه که بعضی از دعوتگران احادیث بی‌اساسی را ذکر می‌کنند، احادیث ضعیف یا موضوع را بیان می‌کنند تا مردم گریه کنند، و یا این که اینگونه احادیثی را بیان می‌دارند تا توجه مردم را جلب نمایند، اما این کار اشتباهی است که توجه مردم را با احادیث ضعیف و موضوع که از شریعت نیستند جلب کرد،  بعضی از علماء ذکر چنین احادیثی را در بیان فضایل اعمال یا زواجر به شروط ذیل جایز دانسته‌اند:
(۱)باید ضعف حدیث شدید نباشد.
(۲)حدیث دارای اصل و ریشه‌ای صحیح باشد.
(۳)گوینده حدیث معتقد نباشد که چنین حدیثی از پیامبر ثابت است.
…………………………….

برگرفته از کتاب قواعد و رهنمود‌های بیداری اسلامی

تألیف: شیخ محمد بن صالح العثیمین

منبع :  وااسلاماه

| ۱۷ مهر ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

  • کاربران آنلاین 39نفر
  • بازدید امروز 16509
  • بازدید دیروز 129035
  • بازید کل 50314318

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8613
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com