پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

ای انسان خودت را برای عبادت من فارغ گردان، درونت را پر از بی نیازی می گردانم، حدیث قدسی

بهترین یاد خدا ورد (لااله الا الله) است

کسی که خداوند را ذکر می کند و کسی که او را ذکر نمی‌کند همچون زنده و مرده‌اند

زبانت همیشه از یاد خداوند تر و تازه است

خدا را به کثرت ثنا بگویید زیرا خدا حامدون را دوست میدارد

به زمانه ناسزا نگویید که موجب ناراضگی الله می شود

آمار کلی سایت
 • کل مطالب 2308
 • کل نظرات 9537
 • کل اعضا 1669
 • جدیدترین عضو isaac
خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 4742

 ارادتی که ابوبکر و عمر و عثمان به علی مرتضی رضی‌الله‌عنهم و خاندان رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم خصوصاً فاطمه زهرا دخت گرامی
آن‌حضرت داشتند، بالاتر از تصور است. سرّ این محبت و ارادت همان عشقی بود که به رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم در دل داشتند، عشق بود که آنان را به فداکردن جان‌ومال و زن‌وفرزند برای رسول‌الله و هر که متعلق به ایشان بود، وامی‌داشت. از این بالاتر خلفای راشدین رابطه خویشاوندی با آن‌حضرت پیدا کردند. ابوبکر و عمر دخترانشان را به نکاح آن‌حضرت درآوردند، و علی و عثمان مفتخر شدند دختران رسول‌الله را در نکاح خود درآورند. همچنین آنان به‌خوبی به جایگاه فاطمه و منزلت او نزد رسول‌الله آگاه بودند و از همه بهتر می‌دانستند که فاطمه پاره تن رسول‌الله و محبوب‌ترین دختر ایشان و سرور زنان خوشبخت بهشت است.

روایت شده است که وقتی علی‌بن ‌ابی‌طالب در دوران خلافت ابوبکر صدیق از قرابت و خویشاوندی رسول‌الله سخن به میان آورد، چشمان ابوبکر اشکبار شد و فرمود: والذی نفسی بیده،‌ لقرابه رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم أحبّ إلیّ أن أصل من  قرابتی؛ قسم به آن‌که جانم در دست اوست، رسیدگی به خویشاوندان رسول‌الله را از رسیدگی به خویشاوندان خودم بیشتر دوست دارم.(بخاری:۳۴۳۵)

نیز ایشان بود که فرمود: ارقبوا محمّداً فی أهل‌ بیته؛ محمّد را در مورد اهل‌بیتش مراعات کنید و به‌خاطر ایشان با آنان رفتار نیک داشته باشید.(بخاری:۳۴۳۶)

تاریخ جمله‌ی نورانی و خالصانه عمربن ‌خطاب را از یاد نبرده‌ است؛ آن‌گاه‌که خطاب به عباس عموی پیامبر گفت: واللهِ لإسلامکَ یوم أسلمتَ کان أحبَّ إلیّ من إسلام الخطّاب لو أسلم، و ما بی إلا إنّی قد عرفتُ أنّ إسلامکَ کان أحبّ إلی رسول الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم من إسلام الخطّاب لو أسلم…؛ به خدا سوگند!‌مسلمان شدن  تو را روزی که اسلام آوردی بیشتر دوست داشتم از اسلام آوردن پدرم خطاب اگر اسلام می‌آورد؛ زیرا می‌دانستم که اسلام آوردن تو نزد پیامبر اکرم صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم از اسلام آوردن پدرم محبوب‌تر بود! (العبید،کتاب‌الأربعین‌فی‌فضایل‌آل‌البیت‌الطاهرین)

سنّت و تقدیر ازلی الهی درباره اهل‌بیت بر این رفته است که هرکس از صمیم قلب با آنان محبت داشته باشد، نصرت و مدد خداوند را درمی‌یابد و هرکس به آنان به دیده‌ی تکریم و اعزاز بنگرد خداوند او را عزیز و شرافت‌مند می‌کند و هرکس در پی اهانت آنان باشد، ذلیل و زبون می‌گردد. در روایت آمده است که مردی به امیرالمؤمنین علی رضی‌الله‌عنه بدوبیراه گفت. سعدبن ‌ابی‌وقاص رضی‌الله‌عنه او را نهی کرد اما او هم‌چنان ادامه داد، سعد در حق وی دعای بد کرد. بلافاصله شتر آن مرد از دستش فرار کرد و چنان او را  لگدکوب کرد که جان از بدنش جدا شد.(همان:۶)

آری! این عزت و رفعت نصیب خلفای راشدین رضی‌الله‌عنهم شد که توانستند دنیا را به زیر پرچم اسلام درآورند و تا جهان باقی است نام آنان با نام رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم جاودان است و از آنان با عزت و محبت یاد می‌شود.

در این نوشتار مختصر سعی می‌کنیم رابطه‌ی مستحکم و صمیمانه‌ی این بزرگواران با علی و فاطمه را در پرتو احادیث و روایات بیان کنیم.

ارادت و محبت ابوبکر با علی و فاطمه

رابطه‌ی نیک، محبت‌آمیز و ایمانی ابوبکر صدیق خلیفه‌ی رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم با حضرت علی و فاطمه، هم در زمان حیات رسول‌الله و هم بعد از وفات رسول‌الله از بررسی عناوین زیر مشخص خواهد شد: نقش ابوبکر صدیق در امر ازدواج علی با فاطمه و همکاری در تهیه‌ی جهیزیه ایشان، سعی وی در حفاظت اموال اهل‌بیت و کسب رضایت و محبت فاطمه، رابطه‌ی دوستانه‌ی ام‌المؤمنین عایشه صدیقه با فاطمهالزهراء، خدمات خالصانه‌ی أسماء بنت عمیس همسر ابوبکر در هنگام عروسی فاطمه، پرستاری أسماء از ایشان در هنگام بیماری وفات و نیز غسل و تکفین ایشان پس از وفات، و اقامه‌ی نماز جنازه‌ی فاطمه به امامت ابوبکر صدیق. اینک به تفصیل این عناوین می‌پردازیم.

نقش ابوبکر و عمر در امر  ازدواج علی با فاطمه

در روایات اهل‌تسنن و اهل‌تشیع آمده است که ابوبکر و عمر، علی مرتضی را برای خواستگاری فاطمه تشویق کردند. در کتب شیعه در «امالی» شیخ ابوجعفر طوسی و در «جلاءالعیون» ملاباقر مجلسی این عبارات را نقل کرده‌اند: ابوبکر با عمر و سعدبن‌معاذ گفت که برخیزید به نزد علی برویم و او را تکلیف کنیم که خواستگاری فاطمه بکند و اگر تنگ‌دستی او را مانع شده باشد ما او را در این باب مدد کنیم… چون حضرت امیرالمؤمنین این سخنان را از ابوبکر شنید، آب از دیده‌ی مبارکش فروریخت و فرمود: … که باشد که فاطمه زهرا را نخواهد؟ و لیکن من به اعتبار تنگ‌دستی شرم می‌کنم از آن‌که این معنا را اظهار نمایم. پس ایشان به هرنحوی‌که بود آن‌حضرت را راضی کردند که به خدمت حضرت رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم رود و فاطمه را از آن‌حضرت خواستگاری نماید.(مجلسی،جلاءالعیون:۱۹۹و۲۰۳)

در کتب اهل‌سنّت در مسند احمدبن ‌حنبل،‌ مسند علی‌بن ‌ابی‌طالب(۱/۸۰) نیز عباراتی با همین مضمون آمده است.

این مطلب را میرزا رفیع باذلی ایرانی شیعی در کتابش «حمله حیدری» نیز چنین به نظم درآورده است:

چو بگذشت چندی بدین داوری/*/ یکی روز رفتند نزد علی

ز یاران مخصوص او چند تن/*/ بگفتند: ای شمع آن انجمن

رو از خدمت سید انبیا/*/ بکن خواستگاری خیر‌النسا

به پاسخ چنین گفت یَعسوب دین/*/ که: دارم دو مانع بر اقدام این

نخست آن‌که شرم آیدم از نبی/*/ دوم خامُشم کرده دست تهی

بگفتند یارانش: ای شهریار/*/ تو در خاطر خویش از این‌ها میار

تو را با نبی نسبت دیگر است/*/ از او آنچه خواهش کنی درخور است

ز دست تهی نیز بر خود مپیچ/*/ نخواهد رسول کریم از تو هیچ

به ترغیب یاران، علیّ وَلیّ /*/ به روز دگر رفت نزد نبی

(بازلی، حمله حیدری: ۱/۶۱)

این روایت، حکایت از آن دارد که ابوبکر صدیق و عمر فاروق خیرخواه و دوستدار علی مرتضی بودند و وقتی ایشان تهی‌دستی خودش را در امر ازدواج به میان آورد، به ایشان تسلی دادند. و نیز واضح می‌شود که رابطه علی با ابوبکر و عمر بسیار صمیمی بود که ایشان مشکل خصوصی و حرف درونش را با آن‌دو در میان نهاد، سپس نظر آنان را برای خواستگاری پذیرفت.

تهیه‌ی جهیزیه و وسایل عروسی با همکاری صدیق اکبر و عثمان غنی

در کتب معتبر شیعه از جمله شیخ ابی‌جعفر طوسی، مناقب خوارزمی، مناقب ابن‌شهر آشوب، کشف الغمه إربلی، بحارالانوار مجلسی و جلاءالعیون مجلسی و … به‌وضوح همکاری ابوبکر و اخلاص و محبت ایشان با علی مرتضی در امر تهیه جهیزیه عروسی وارد شده است.

طوسی در کتابش «أمالی» روایتی آورده است که در این‌جا قسمتی از ترجمه‌ی فارسی این روایت که توسط ملا باقر مجلسی در کتاب «جلاءالعیون» آمده ذکر می‌کنیم: شیخ طوسی به سند معتبر از حضرت صادق علیه‌السلام روایت کرده است… امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمود که حضرت رسول مرا امر فرمود که یا علی! برخیز و زره (که در جنگ بدر به تو رسید) را بفروش، پس برخاستم و زره را فروختم و قیمت آن را گرفتم و به خدمت آن‌حضرت آوردم… پس یک کف از آن زر گرفت و بلال را طلبید، به او داد و گفت: از برای فاطمه بوی خوش بگیر، پس دو کف آن درهم برگرفت و به ابوبکر داد و فرمود: برو به بازار و از برای فاطمه بگیر آن‌چه او را در کار است از جامه و اثاث بیت. عماربن ‌یاسر و جمعی از صحابه را از پی او فرستاد، همگی به بازار در آمدند، هر یک از ایشان چیزی را اختیار می‌کردند با ابوبکر می‌نمودند (به او نشان می‌دادند) و به مصلحت او می‌خریدند… چون همه اسباب را خریدند، بعضی را ابوبکر برداشت و هر یک از صحابه بعضی را برداشتند و به خدمت حضرت رسول آوردند.(طوسی،أمالی:۱/۲۹)

در روایت دیگری از کتب شیعه عملکرد زیبا، سخاوتمندانه و محبت‌آمیز عثمان ذی‌النورین رضی‌الله‌عنه نیز در این باره وارد شده است؛ در «المناقب» أخطب خوارزمی آمده است که حضرت علی فرمود: فأخذت درعی فانطلقت به إلی السوق فبعته بأربع مأه درهم سُودٍ هجریّهٍ من عثمان بن عفان فلمّا قبضت الدراهم منه و قبض الدرع منّی قال: یا اباالحسن ألستُ أولی بالدرع منک و أنت أولی بالدرهم منی فقلت: نعم. قال: فإنّ هذا الدرع هدیهٌ منی إلیک. قال: فأخدت الدرع و الدراهم و أقبلت إلی رسول الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم فطرحتُ الدرعَ و الدراهم بین یدیه و أخبرته بما کان من أمر عثمان فدعا له النبی صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم بخیر…» (خوارزمی،مناقب:۲۵۳ـ۲۵۲) خلاصه این روایت چنین است که حضرت علی می‌فرماید: زره را به بازار بردم و به ۴۰۰ درهم به عثمان‌بن‌ عفان فروختم، او پس از این‌که زره را خریدم و قیمتش را پرداخت کردم، گفت: این زره هدیه‌ی من به شماست. وقتی درهم‌ها و زره را نزد پیامبر آوردم و جریان را برای ایشان تعریف کردم، برای عثمان دعای خیر کرد.

خلفای ثلاثه شهود عقد فاطمه

در کتاب ریاض النضره فی مناقب العشره اثر طبری از کتب اهل‌سنّت و در کشف الغمه إربلی، مناقب خوارزمی و بحارالانوار مجلسی از کتب شیعه آمده است: پس از قبول شدن درخواست ازدواج فاطمه با علی، علی از خانه پیامبر خوشحال و شادان بیرون آمد. ابوبکر و عمر که خارج خانه منتظر بودند با شنیدن خبر بسیار خوشحال شدند (ففرحا بذلک فرحاً شدیداً) و با حضرت علی به مسجد رفتند و… آنجا پیامبر فرمود: خداوند به من امر کرده است که فاطمه را به عقد نکاح علی درآورم و شما را بر آن شاهد می‌گیرم.(إربلی،کشف‌الغمه:۱/۴۸۳ـ۴۸۴)

شرکت خلفای ثلاثه در نماز جنازه فاطمه

بعضی‌ها گفته‌اند که فاطمه به‌خاطر نارضایتی از ابوبکر وصیت کرد که شبانه بر او نماز جنازه‌ بخوانند و او را دفن کنند تا ابوبکر برای ادای نماز جنازه نیاید و علی نیز بر آن وصیت عمل کرد. از طرفی دیگر در روایات معتبر آمده است که حضرت ابوبکر صدیق در نماز جنازه شرکت داشت و حتی بنابر اصرار علی مرتضی امامت نماز جنازه را نیز بر عهده گرفت.

در طبقات ابن‌سعد آمده است: عن حماد عن ابراهیم النخعی قال: صلّی ابوبکر الصدیق علی فاطمه بنت رسول الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم فکبّر أربعاً؛ ابوبکر صدیق بر فاطمه دختر رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم نماز خواند و چهار تکبیر گفت.(طبقات‌ابن‌سعد:۸/۱۹)

بیهقی در سنن‌الکبری (۴/۱۲۹) آورده و نیز علی متقی هندی در کنزالعمال از امام محمّدباقر روایت کرده است: عن جعفر بن محمد عن أبیه قال: ماتت فاطمه بنت رسول الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم فجاء ابوبکر و عمر لیصلّوا. فقال عمر لعلیّ بن ابی‌طالب: تقدم، فقال: ما کنت لأتقدم و أنت خلیفه رسول ‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم فتقدم أبوبکر و صلّی علیها؛ امام جعفر صادق از امام محمّدباقر روایت کرده است: وقتی فاطمه دختر رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم وفات کرد، ابوبکر و عمر برای شرکت در نماز جنازه حاضر شدند و به علی‌بن ‌ابی‌طالب گفتند: بفرمایید امامت کنید. علی (خطاب به ابوبکر) گفت: هرگز جلو نمی‌شوم، درحالی‌که تو خلیفه‌ی رسول‌الله هستید (باید تو جلو بروی). آن‌گاه ابوبکر جلو رفت و نماز خواند.(کنزالعمال:۵۲۹۹)

علامه محب طبری در کتاب الریاض النضره فی مناقب العشره (۱/۱۵۶)، علامه شاه عبدالعزیز در کتاب خودش و علامه ابی‌نعیم اصفهانی در حلیه الأولیاء (۴/۶۲) نیز همین مطلب را روایت کرده‌اند. نکته‌ی قابل توجه آن است که سه تن از راویان این احادیث امام محمّدباقر، امام زین‌العابدین و عبدالله‌بن‌عباس رضی‌الله‌عنهم‌اجمعین‌ از اهل‌بیت هستند.

آنچه مسلم است این است که حضرت ابوبکر صدیق که همسرش اسماء بنت عمیس شب‌وروز در خدمت فاطمه بوده و از ایشان پرستاری می‌کرده است، از نماز جنازه بی‌خبر نمی‌ماند. از طرفی دیگر از نظر فقه سنّی و شیعه امامت نماز جنازه حق خلیفه است؛ چنان‌که در فروع کافی آمده است: عن ابی عبدالله علیه‌السلام قال: إذا حضر الإمام الجنازه فهو أحق الناس بالصلاه علیها؛ امام جعفر فرمود: وقتی امام (خلیفه) در جنازه حاضر باشد از همه مستحق‌تر به امامت نماز است. (فروع ‌کافی:۱/۹۳)

علامه شمس‌الحق افغانی در این‌ باره می‌نویسد: نماز جنازه فاطمه رضی‌الله‌عنها به اصرار علی به امامت صدیق برگزار شد. این صحیح‌ترین قول از نظر روایت و درایت است.(رحماءبینهم:۱۲۰)

البته علت اساسی برگزاری نماز جنازه و دفن در شب این بود که ایشان بعد از مغرب وفات کرد و تعجیل در اقامه نماز جنازه سنّت است. و نیز دفن در شب برای بانوی پرحشمت و حیا چون فاطمه مناسب‌تر بود.

رابطه محبت‌آمیز عایشه و فاطمه

بی‌تردید خانواده‌ی علی و خانواده‌ی ابوبکر همچون خود این دو بزرگوار نهایت محبت و دوستی را با هم‌دیگر داشته‌اند. در زیر احادیث و روایاتی را در این مورد ذکر می‌کنیم.

۱. در کتاب «المستدرک» حاکم نیشابوری و «الاستیعاب» ابن‌عبدالبر، از عایشه صدیقه رضی‌الله‌عنها روایت شده است که ایشان با کلماتی بسیار زیبا و پرمعنا فاطمه رضی الله عنها را ستود: عن عائشه ام المؤمنین رضی‌الله‌عنها أنها قالت: ما رأیت أحداً أشبه کلاماً وحدیثاً برسول الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم من فاطمه، وکانت إذا دخلت علیه قام إلیها وقبّلها ورحّب بها کما تصنع هی به، علیه‌السلام؛ هیچ‌کس را از نظر شیوه‌ی سخن ‌گفتن شبیه‌تر از فاطمه به رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم ندیدم. و هرگاه فاطمه وارد خانه‌ی رسول الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم می‌شد پیامبر به‌سویش برمی‌خاست و او را می‌بوسید و به او خوش‌ آمد می‌گفت و فاطمه نیز همین رفتار را با پدر می‌کرد.

۲. شیخ عباس قمی نیز همین روایت را به فارسی ترجمه کرده و در کتاب «منتهی‌الآمال» بدین شکل آورده است:

شیخ طوسی از عایشه رضی‌الله‌عنها روایت کرده است که می‌گفت: فاطمه به‌نزد آن‌‌حضرت می‌آمد او را مرحبا می‌گفت و دست‌های او را می‌بوسید و در جای خود می‌نشاند. و چون آن‌حضرت به خانه‌ی فاطمه می‌رفت فاطمه برمی‌خاست و از ایشان استقبال می‌کرد و مرحبا می‌گفت و دست‌های آن‌حضرت را می‌بوسید.(قمی،منتهی‌الآمال:۱/۱۳۲)

۳. عن عایشه رضی‌الله‌عنها أنها قالت: ما رأیت أحداً کان أصدق لهجهً من فاطمه إلا أن یکون الذی ولدها، صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم؛ هیچ کسی را راست‌گوتر از فاطمه ندیدم مگر پدرش رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم.(مستدرک:۳/۱۵۴)

۴. در مجمع‌الزواید هیثمی روایت شده است که عایشه رضی‌الله‌عنها فرمود: هیچ کس را با فضیلت‌تر از فاطمه نیافتم به جز پدرش. (هیثمی، مجمع‌الزواید:۹/۲۰۱)

۵. روایاتی در صحیح بخاری، مسلم و سنن نسائی وجود دارد که در آن پیامبر اکرم صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم فاطمه رضی‌الله‌عنها را به محبت با عایشه رضی‌الله‌عنها ترغیب می‌دهد. عایشه رضی‌الله‌عنها همسر رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم می‌فرماید: همسران رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم حضرت فاطمه دختر رسول‌الله را نزد ایشان فرستادند. فاطمه آمد و اجازه ورود خواست. پیامبر در خانه‌ی من در حال استراحت بود. فاطمه بعد از این‌که به او اجازه داده شد، داخل شد و عرض کرد: یا رسول‌الله! همسران شما مرا فرستاده‌اند که به شما عرض کنم که بین همسران‌تان و عایشه در باب محبت و …. مساوات را رعایت فرمایید. عایشه می‌فرماید: من ساکت بودم. پیامبر صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم به فاطمه فرمود: ای بنیه ألستِ تحبّین ما أحبُّ ؟؛ دخترم! آیا آنچه من دوست دارم تو دوست نداری؟ فاطمه گفت: بلی. رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم فرمود: فأحبّی هذه؛ پس با عایشه محبت داشته باش ……(بخاری:۲۵۸۱)

حضرت فاطمه رضی‌الله‌عنها مادرش عایشه را دوست می‌داشت و با این تأکید و فرمان پدر محبت و دوستی‌اش با او مضاعف شد.

خانه‌ای که فاطمه پس از عروسی به آن رفت، فقط یک دیوار با خانه‌ی عایشه فاصله داشت و در وسط آن دیوار پنجره‌ای بود که گاهی از طریق آن، عایشه صدیقه و فاطمه زهرا رضی‌الله‌عنهما با هم صحبت می‌کردند.(ندوی،عایشه:۱۵۱)

حضرت فاطمه حدود پنج یا شش سال از عایشه بزرگ‌تر بود و هنگام ازدواج عایشه با رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم او دوشیزه بود. او برای مدت یک‌سال یا کم‌تر با عایشه زندگی کرد؛ زیرا در نیمه‌ی سال دوم هجری به همسری علی درآمد.

در کتاب‌های حدیث ما هیچ روایت صحیحی از درگیری و برخورد این دو بانو ذکر نشده است. بلکه تمام سیرت‌نگاران و کتاب‌های حدیث بر این مسئله اجماع دارند که ارتباط فاطمه با عایشه رضی‌الله‌عنهما در کامل‌ترین شکل که طبیعت انسانی خواهان آن است، به نمایش درآمد. هر دو بانو بسیار به یک‌دیگر محبت و علاقه داشتند.(همان)

رازگویی فاطمه به عایشه

در کتب صحیح بخاری و مسلم و سنن ترمذی آمده است که عایشه صدیقه فرمود: روزی ما زنان پیامبر صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم همگی نزد رسول‌الله نشسته بودیم. در آن لحظه فاطمه به‌سوی ما آمد؛ سوگند به الله جل‌جلاله راه رفتنش به راه رفتن پیامبر کاملاً شباهت داشت. وقتی پیامبر او را دید فرمود: خوش آمدی دخترم، سپس او را در طرف راست خود یا چپ خود نشاند و چیزی به فاطمه گفت. فاطمه به‌شدت گریست. وقتی پیامبر صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم دید که فاطمه غمگین شده است، بار دیگر چیزی به او گفت. پس از آن فاطمه خندید. من به فاطمه گفتم: پیامبر از میان همه ما تو را محرم ‌راز خود قرار داد، باز هم گریه می‌کنی؟! وقتی پیامبر از مجلس بلند شد، از فاطمه درباره آن سخن محرمانه پرسیدم. گفت: من سِرّ رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم را افشا نخواهم کرد. وقتی پیامبر وفات کرد، به فاطمه گفتم: تو را به حقی که بر گردنت دارم بگو آنچه پیامبر صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم به‌طور آهسته به تو گفت، چه بود؟ فاطمه گفت: اکنون که پیامبر  وفات کرده است، به تو می‌گویم. بار نخست ایشان به من فرمود: جبرئیل هر سال یک‌بار قرآن را برای من می‌خواند و امسال دوبار قرآن را برایم خواند، فکر می‌کنم وفاتم نزدیک شده است. از مخالفت با دستور خدا پرهیز کن و شکیبا باش.( بی‌صبری و دادوفریاد نکن.) من بهترین پیش‌قدم برای شما هستم. وقتی این سخن را شنیدم گریه کردم و تو مشاهده کردی. وقتی پیامبر  ناراحتی مرا دید، بار دیگر فرمود: ای فاطمه! خوشحال نیستی که سرور زنان جهان یا سرور زنان امت اسلام هستی؟… فاطمه گفت: پس خندیدم.(بخاری:۳۶۲۴)

در این حدیث روابط خوب میان مادر و دختر به زیبایی هرچه تمام‌تر عیان می‌گردد. مخصوصاً بازگو کردن راز خویش نزد عایشه نشانه‌ی محبت است. و نیز این فضیلت بسیار بزرگ فاطمه که او سیده‌ی زنان جهان است از طریق عایشه روایت شده و به ما رسیده است. اگر کوچک‌ترین بغض و کینه‌ای در میان این‌دو می‌بود، امکان نداشت این فضیلت از طریق عایشه روایت و نقل شود.

خدمات عایشه و ام‌سلمه در آماده‌سازی خانه فاطمه

پس از اتمام مرحله‌ی نکاح نوبت آماده‌‌ساختن حجله و خانه‌ی فاطمه برای عروسی فرا رسید. کتب معتبر سنّی و شیعه گواهی می‌دهند که این افتخار بزرگ نصیب ام‌المؤمنین عایشه و ام‌المؤمنین ام‌سلمه رضی‌الله‌عنهما شد. در مناقب خوارزمی و أمالی شیخ طوسی آمده است که رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم به همسرانش امر کرد تا فاطمه را آماده کنند، لباس‌های زیبا به او بپوشانند و به او بوی خوش بزنند و خانه‌اش را که حجره‌ی ام‌سلمه انتخاب شده بود، تزیین و مهیا کنند.(طوسی،أمالی:۱/۴)

در روایات اهل‌سنّت در سنن ابن‌ماجه آمده است که عایشه و ام‌سلمه رضی‌الله‌عنهما فرمودند: رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم به ما دستور داد فاطمه و خانه‌اش را آماده کنیم. ما به خانه رفتیم و کف اتاق خاک نرم ریختیم، دو بالش از لیف خرما پر کردیم، سپس با خرما و کشمش شربت درست کردیم و در گوشه‌ای از خانه، چوبی را نصب کردیم تا لباس و مشک آب بر آن آویزان کنند. هیچ عروسی‌ای را بهتر از عروسی فاطمه ندیدم.(ابن‌ماجه:۱۹۱۱)

رابطه تنگاتنگ أسما همسر ابوبکر با فاطمه

کتب معتبر سنّی و شیعه اذعان دارند که أسماء بنت عمیس همسر ابوبکر صدیق رضی‌الله‌عنهما کسی بود که در بیماری وفات فاطمه از هیچ کوشش و خدمتی به ایشان فروگذار نکرد. در ساعات مختلف شب‌وروز از ایشان پرستاری می‌کرد، و بعد از وفاتش امور غسل و تجهیز و تکفین و آماده‌سازی جنازه را برعهده داشت. این خدمات خالصانه و عاشقانه دلایل قوی و محکمی بر وجود محبت و ارتباط عمیق بین خانواده‌ی ابوبکر صدیق و خانواده‌ی علی مرتضی رضی‌الله‌عنهم‌اجمعین است.

در کتاب المستدرک حاکم و أمالی شیخ طوسی آمده است: «…وکان علیّ یمرّضها بنفسه، و تعینه علی ذلک أسماء بنت عمیس رحمهم‌الله‌تعالی علی الإستمرار بذلک» و ملا باقر مجلسی در کتاب جلاءالعیون ترجمه‌ی کامل این روایت را آورده است. آغاز روایت چنین است: شیخ طوسی به سند معتبر از ‌حضرت صادق علیه‌السلام روایت کرده است: اول نعشی (تابوت) که در اسلام ساختند، نعش فاطمه بود. سببش آن بود که چون حضرت فاطمه بیمار شد به همان بیماری که از دنیا رحلت کرد، به اسماء بنت عمیس گفت: ای اسما من ضعیف و نحیف شده‌ام و گوشت از بدن من رفته است آیا چیزی از برای من راست می‌کنی که بدن مرا از مردان بپوشاند؟ اسما گفت که من چون در بلاد حبشه بودم دیدم که ایشان کاری می‌کردند که اگر خواهی برای تو بکنم. فرمود: بلی. پس اسما تختی آورد و سرنگون گذاشت و شاخه‌های خرما طلبید و بر پایه‌های آن بست، سپس بر روی آن جامه‌ای کشید و گفت این روش را دیدم. حضرت فرمود: چنین چیزی از برای من بساز و بدن مرا از مردان بپوشان تا خدا بدن تو را از آتش دوزخ بپوشاند.(مجلسی،جلاءالعیون:۱۷۵)

همچنین در کتب شیعه مذکور است که حضرت فاطمه آخرین وصیت‌ها و جملاتش را با اسما گفته است. حتی خبر وفات فاطمه را به فرزندانش حسن و حسین، او داد.(کشف‌الغمه:۲/۶۲) در مرحله‌ی غسل و شستن جنازه‌ی مطهر‌شان نیز اسما سهم اساسی داشت.

جایگاه فاطمه زهرا نزد عمر فاروق

عمربن ‌خطاب رضی‌الله‌عنه چنان‌که در احادیث و روایات بالا گذشت هم در جریان تشویق علی مرتضی به خواستگاری از فاطمه و هم در ابراز خوشحالی شدید از قبول شدن این خواستگاری و نیز در تفقد و پرس‌وجو از احوال فاطمه زهرا هنگام مریضی و شرکت در نماز جنازه‌ی ایشان و احترام و محبت به اولاد فاطمه زهرا و… انتهای عشق و علاقه خود را به خاندان رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم اظهار داشته است. مزید بر آن سعی و تلاش ایشان در بهره‌مند شدن از نسب و رابطه‌ی خویشاوندی با رسول‌الله و اهل‌بیت ایشان با ازدواج ام‌کلثوم دختر فاطمه همه و همه نشان از اخلاص ایشان در این محبت و رابطه است. روایت ازدواج عمربن‌ خطاب با ام‌کلثوم دختر فاطمه از کتب سنّی و شیعه ثابت است.

نکته‌ای که درباره‌ی وفات حضرت فاطمه قابل توجه است، سخنان رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم است که در آخرین لحظه‌های زندگی به ایشان گفته است؛ آن نجوای مشفقانه که ابتدا فاطمه را به گریه درآورد و سپس او را خنداند. در این گفت‌وگو خبر وفات فاطمه و ملاقات زود هنگام ایشان با رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم به ایشان داده می‌شود و کوچک‌ترین اشاره‌ای به کشته‌ شدن یا مظلومانه به قتل رسیدن ایشان نیست، درحالی‌که درباره‌ی شهادت و قتل عده‌ای از محبوبان پیامبر، اشاراتی در سخنان رسول‌الله آمده است. مثلاً پیامبر درباره‌ی حضرت عثمان رضی‌الله‌عنه فرمود: اولین فتنه، قتل حضرت عثمان است و آخرین فتنه، ظهور دجال… و نیز درباره‌ی حضرت عمر و عثمان بر فراز کوه احد فرمود: ای احد ثابت باش که بر روی تو نبی و صدیق و دو شهید قرار دارند. و نیز به حضرت علی رضی‌الله‌عنه فرمود: خون سرت ریش و محاسنت را رنگین خواهد کرد و درباره‌ی حضرت حسین فرمود: مظلومانه شهید خواهد شد. و درباره‌ی زبیر پسر عمه‌ی رسول‌الله صلّی‌الله‌‌علیه‌وسلّم آمده است: قاتل ابن‌صفیه را به آتش مژده بده.(مسنداحمد:۶۹۲) درباره‌ی عماربن‌ یاسر آمده است: «تقتلک الفئه الباغیه؛ گروهی باغی تو را خواهند کشت» و… .

اما در روایتی که خبر از وفات سیدتنا فاطمه زهرا داده می‌شود هیچ اشاره‌ای به شهادت یا قتل و… وجود ندارد. بنابراین معلوم می‌شود که هیچ نوع  بی‌حرمتی و بی‌احترامی‌ای از طرف حضرت عمر رضی‌الله‌عنه نسبت به سیده فاطمه صورت نگرفته است و محبت با فرزندان رسول‌خدا و اهل‌بیت ایشان جزو لاینفک و جدایی ناپذیر زندگی سیدنا عمر بوده است.

حبیب الله مرجانی ، مجله ندای اسلام

منابع:
۱إربلی، علی؛ کشف الغمه؛ قم: مرکز الطباعۀ والنشر للمجمع ‌العالمی لأهل بیت، ۱۴۲۶هـ.ق.
۲باذلی، میرزا رفیع؛ حمله حیدری؛ ‌به نقل از رحماء بینهم، محمّدنافع:۴۹ـ۴۸.
۳خوارزمی، اخطب؛ المناقب؛ نجف: مطبع حیدریه، ۱۳۶۵هـ.ش،۱۹۶۵.
۴العبید،عبدالله؛کتاب‌الأربعین‌فی‌فضایل‌آل‌البیت‌الطاهرین؛ الطبعهالأولی،بیروت: دارالبشائرالإسلامیه،۱۴۳۱هـ ۲۰۱۰م.
۵طوسی؛ أمالی؛ نجف.
۶قمی، عباس؛ منتهی‌الآمال؛ تهران: پیام حق،۱۳۸۶ش.
۷محمّدنافع؛ رحماء بینهم؛ بیروت: دارالسلام، ۱۴۳۱هـ.ق.
۸مجلسی، ملا باقر؛ جلاءالعیون؛ چاپ اول، قم: انتشارات سرور، ۱۳۷۳هـ.ش.
۹مجلسی، ملا باقر؛ بحارالانوار؛ قم: موسسۀ إحیاءالکتب الاسلامیۀ،۱۴۲۷هـ.ق.
۱۰ندوی، سلیمان؛ عایشه رضی‌الله‌عنها؛ ترجمه محمّدگل گمشادزهی؛ زاهدان: انتشارات حرمین، ۳۸۹ش

| ۲۴ تیر ۱۳۹۵
۱۹ پاسخ به “ارتباط و محبّت خلفای ثلاثه با حضرت علی و فاطمه رضی‌الله‌عنهم”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  مهدی says:

  به نام خدا
  با مطالعه این متون انسان وادار به لبخند میشه!!!
  من از اتحاد بین تسنن و تشیع استقبال می کنم….ولی بحث های ما به جایی نمیرسه و ان شاءالله صبر میکنیم تا روز قیامت و فرج آقا امام زمان عج الله و همه چیز راحت و آسوده مثل روز روشن میشه
  متاسفانه اهل تسنن
  هر احکام و اعمالی که تشیع انجام میده رو برعکس با کمی جابه جایی انجام میدن
  از وضو شفاعت و زیارت و تلقین میت صدق الله علی عظیم ونماز آیات و….
  چرا؟
  چرا بیدار نمیشید؟
  بدون وضو قرآن لمس شود حرام است؟
  حالا کدام وضو درست است؟
  صحبت برای گفتن زیاد است برادران تسنن مراجعه کنن به مناظره های بزرگان تشیع و تسنن …

  ولی درباره محبت ابوبکر به حضرت زهرا سلام الله به این حدیث کفایت می کنیم..
  در قضیه فدک که تسنن اصلا از ریشه قبولش ندارن حضرت زهرا سلام الله این چنین فرمودند :
  صحیح بخاری و صحیح مسلم
  در قضیه فدک وقتی ابوبکر مانع شد برای پس دادن آن حضرت زهرا سلام الله به ابوبکر غضب کرد و با وی قهر نمود

  در ادامه در منابعی همچون «انساب الاشراف» بلاذری و «السقیفه» جوهری نقل شده است که حضرت صدیقه طاهره صلوات الله و سلامه علیها به صراحت فرمود: والله لأدعون الله علیک ؛ به خدا سوگند من تو را نفرین می‌کنم!!

  حضرت زهرا (سلام الله علیها) بعد از این سخن، گریه کنان بیرون رفت و در نهایت هنگامی که از دنیا رفت وصیت نمود که امیرالمؤمنین علیه السلام ، ابو بکر و عمر را در تشییع بدنش با خبر نسازد و در مراسم تجهیز راه ندهد.

  در ادامه

  حضرت زهرا سلام الله خطاب به عمر و ابوبکر که برای دلجویی از ایشان آمده بودند فرمودند: شما را به خدا سوگند می‌دهم، آیا نشنیده اید که رسول خدا فرمود:
  خشنودی فاطمه خشنودی من و خشم فاطمه خشم من است، پس هر که فاطمه دخترم را دوست داشته باشد مرا دوست دارد و هرکه او را خشنود سازد مرا خشنود ساخته و هر که فاطمه را خشمگین نماید مرا خشمگین ساخته است…

  هردو گفتند: این روایت را از آن حضرت شنیده ایم. فرمود: من خداوند و فرشتگان او را شاهد می‌گیرم که شما دو نفر مرا به خشم آوردید و خشنود نساخته اید، هرگاه با رسول خدا ملاقات کنم از شما دو نفر شکایت می‌کنم.
  ابو بکر گفت: ای فاطمه ! من از خشم رسول خدا صلی الله علیه وآله و خشم تو به خدا پناه می‌برم، آنگاه شروع کرد به گریه کردن و نزدیک بود جان از بدنش بیرون رود.

  فاطمه زهرا سلام الله علیها فرمود: به خدا سوگند در هر نمازی که بجا می‌آورم تو را نفرین خواهیم کرد. سپس ابو بکر در حال گریه بیرون رفت. مردم دور او جمع شدند به مردم می‌گفت: امشب هرکدام نزد همسرتان بروید و راحت بخوابید و شاد باشید و مرا رها کنید من دیگر احتیاجی به بیعت شما ندارم، بیعت مرا کنار بگذارید.

  دیدار ما به قیامت….به امید خدا

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  مهدی says:

  کان مع معاویه بعض السابقین الاولین و ان قاتل عمار بن یاسر هو ابو الغادیه و کان ممن بایع تحت الشجره و هم السابقون الأولون؛

  بعضی از کسانی که جزء سبقت گیرندگان اول بودند، در رکاب معاویه بودند. قاتل عمار ابوالغادیه است و این ابوالغادیه کسی است که در بیعت رضوان بوده است.

  منهاج السنه، ابن تیمیه، ج۶، ص ۲۱۷٫

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  پاسخ عبد says:

  شما آیه ی ازدواج را آوردید در حالیکه بحث ما ازدواج نیست عبودیت و بندگی است.
  از سخنان شما این شبهه پیش میاد که آیا مردگان نیاز به غلام و خدمتکار دارند یا نه و اگر قبول کنیم آره بر خلاف عقل و منطق است کجای دنیا یک مرده نیاز به یک خدمتکار و غلام داشته است !
  شما که تلاش دارید خودرا خدمتکار حضرت زهرا جلوه دهید بجای آن تلاش کن غلام واقعی برای الله باشی تا ایمانت قوی گردد.
  زهرا رضی الله عنها نیاز به خدمتکاری شما ندارند ، ایشان در اثر اعمال نیک بهشت رفتند و شما هم برای اعمال نیک خودت تلاش کن بهشت بری این است مسلمانی و مقصد نهایی . خدمتکاری برایت عبادت و نماز و روزه ای نمیشود .
  غضب حضرت فاطمه بخاطر قصد ازدواج حضرت علی با دختر ابوجهل بود و زمانی که پیامبر ص به آن هشدار داد حضرت علی از این ازدواج انصراف داد

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  عبد الزهراء says:

  مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب منتهی الامال می گوید که: امام [رضا علیه السلام] در زمان شهادت تنها یک پسر (امام محمد تقی) را دارا بوده است و باز با شواهدی قائل است که حضرت رضا دختری داشته است به نام فاطمه و این دختر را به ازدواج محمد بن جعفر بن قاسم بن اسحاق بن عبدالله بن جعفر ابن ابیطالب در آورده است.
  منتهی الآمال، ج ۲، ص ۵۴۸ و ص ۵۴۹
  قبل اسلام، خدا و وحدانیتش در دینهای قبلی توسط انبیا قبلی اثبات شده بود. حضرت ابراهیم و موسی و عیسی علیهم السلام این قضیه رو در همه جا رایج کرده بودند. اونوقت چطور ابوبکر و عمر بت می پرستیدند؟ تا جایی که اسم اصلی ابوبکر قبل اسلام عبد العزی بود یعنی بنده بت عزی

  • وضعیت کاربر : مهمان
   پاسخ عبد .... says:

   خودت چه بنده زهرا هستید یا بنده الله ؟ ظاهرا اسم تونو نوشتی عبد زهرا یعنی بنده زهرا در حالیکه مسلمانان بنده الله هستند نه بنده ی بنده دیگر .

  • وضعیت کاربر : مهمان
   عبد الزهراء says:

   سلام. جواب شما را با آیه ای از قرآن کریم می دهم. امید است خوب دقت کنید.
   سوره مبارکه النور آیه ۳۲
   وَأَنکِحُوا الأَیامىٰ مِنکُم وَالصّالِحینَ مِن عِبادِکُم وَإِمائِکُم ۚ إِن یَکونوا فُقَراءَ یُغنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضلِهِ ۗ وَاللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ
   ترجمه:
   مردان و زنان بی‌همسر خود را همسر دهید، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را؛ اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بی‌نیاز می‌سازد؛ خداوند گشایش‌دهنده و آگاه است!
   این را هم عرض کنم که من نوشته ام عبدالزهرا اما مهم این هست که حضرت زهرا سلام الله علیها من روسیاه رو به بندگی و غلامی خودشون قبول کنند
   نگفتید چرا عمر و ابوبکر خداپرست نبودند؟

  • وضعیت کاربر : مهمان
   پاسخ عبد says:

   دوست عزیز همانطور که ترجمه کردید آیه گفته کنیزان و غلامان خودرا به ازدواج درآورید و مسئله ازدواج مطرح است چه ربطی به بندگی و عبودیت دیگر بندگان خدای تعالی دارد!
   همه انسانها بنده و کنیز الله هستند حتی حضرت زهرا و تنها ذاتی که مورد عبودیت قرار میگیرد خود الله است و دیگرکسی لایق عبودیت نیست حتی اگر محمد رسول الله ص باشند ، خداوند حضرت پیامبرص را عبد خودش آفریده و در سوره اسرا یپامبر را عبد خویش یاد فرموده است چنانچه می فرماید . سبحان الذی اسری بعبده ، پاک است آن خدایی که عبد و غلامش را در شب برد ، عبدیت خداوند ولایت مومن است و جز عبدیت ولایت برای هیچ مومنی ممکن نیست.
   آیا خدا بهترست یا کنیز خدا ؟ در صورتی که شما خداوند جهان را بهتر میدانید آیا شایسته یک مومن نیست در پیشگاه او بگوید من روسیاه رو بپذیر؟
   آیا قدرت شنوایی خداوند از مخلوقاتش کمتراست ؟
   آیا مهربانی الله از یک انسان عاجز کمترست ؟
   لطفا قرآن رو با تدبر و با تعمق بیشتر بخوانید تا متوجه حقایق قرآنی بشید

  • وضعیت کاربر : مهمان
   عبد الزهراء says:

   سلام
   شما فرمودید قرآن را با تعمق بخوانید تا حقایق آن آشکار شود. من آیه ای که براتون فرستادم حقیقت رو روشن کرد.
   الف-عبد در قرآن دو معنی دارد. عبد=مخلوق خدا و عبد=غلام. عبد در عبدالله یعنی مخلوق خدا و عبد در عبدالزهراء یعنی غلام و خدمتکار حضرت زهرا سلام الله علیها.
   ب- ولایت در قرآن در سه مرحله تبیین شده است.
   اول:ولایت مخصوص خداوند متعال دوم:ولایت مخصوص خدا و رسول خدا ج:ولایت مخصوص خدا و رسول و اهل بیت علیهم السلام که هر کدام آیاتی دارند.
   قرآن عبارت دوست داشتن اهل بیت علیهم السلام را با مودت بکار برده پس نباید ولی را در قرآن دوست معنی کنیم.
   ج-پیامبر (ص) به دختر بزرگوارش می فرمود «ام ابیها» و طبق فرمایش خدا پیامبر با هوا و احساسات حرف نمی زند. بهتره مطالعه کنید تا حقایق روشن شود. ضمنا رضایت فطمه رضایت پیامبر و رضایت پیامبر رضایت خداست و بالعکس در مورد غضب فاطمه.
   خدا در جریان مباهله به همه صاحبان خرد ثابت کرد که بجای همه زنان مسلمان حضرت زهرا کفایت می کند و پیش خدا از همه زنان افضل است.
   اما شما کسانی را ایشان را ناراحت کردند یعنی خدا را غضبناک کردند دوست می دارید و خوشبختانه شیعیان واقعی آنها را لعن می کنند و این حق کسی است که خدا او را لعن کند

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  داعی says:

  با سلام: در تاریخ زندگی انسانها همیشه پیچ های تندی وجود دارد، که هر چه انسانها از لحاظ روحی در مرتبه بالاتری باشند پیچ تندتر خواهد شد. در تاریخ اسلام زمانهائی وجود داشت که شخصیتها بایستی از خود ردی به جا می گذاشتند، رد بعضی ها پررنگ و تاثیر گذار و بعضی کم اثر، اگر می خواهی تاثیر این رد را ببینی بایستی به قصاوت دیگران و ناخودیها توجه بیشتری داشته باشی، بایستی ببینی در زمان پیچها چطور عمل کرده، آیا از خودش، از جانش، از مالش، از خانواده و همه چیزهائیکه یک انسان دارد برای اصل اعتقادش می گذرد؟ و یا برای اینکه یک چیزهائی را حفظ کند اصل را فدا میکند؟ و همیشه برای کار خودش توجیه می آورد؟
  یک انسان کامل همیشه خوب فکر می کند و خوب تصمیم میگرد، و برای آینده زنده است و صدایش به گوش همه خواهد رسید، و حالا خودتان قضاوت کنید:
  ********** عمل و صدای چه کسی در تاریخ بشر مانده گار تر بوده؟ **********
  لطفاً به عملکرد و صدای زنده شخصیتها توجه کنید و نه نسبت و نزدیکی ودوری افراد….
  والسلام

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  محمد says:

  سلام

  اگر بنا به نوشته بالا خلیفه اول و دوم در زمان خاکسپاری حضرت فاطمه س حضور داشتند چرا محل قبر حضرت فاطمه س مشخص نیست

  دلیلی ندارد وقتی همگی محل قبر را می دانستند قبر فاطمه الزهرا تا الان نا مشخص باشد

   

 7. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  بدون شک برای همه افتخار بود که به علی و فاطمه عشق بورزد

  فا طمه سیده نسا عالمین در همه زمانها بود ومادر حسنین وام ابیها وشفیعه ی روز جزاست

  علی اول مرد مسلمان بعد از بیامبر صلی الله وباب علم  بیامبر و نجات دهنده ی اسلام در سخت ترین شرایط

  مثل لیله المبیت

  مثل جنگ خندق در مقابل عمروبن عدود

  وجنک احد که جان بیامبر را نجات داد و……….

  علی کسی بود که در روز غدیر بیامبر او را به عنوان مولا وسربرست مسلمین برگزید وعمر رضی الله عنه گفت : اکنون تو مولا وسرور وامام  هر مومن ومومنه ای هستی

  خدا ابوبکر صدیق وعمر فاروق را رحمت کند

  پاسخ :
  در روز غدیر دست علی را بعنوان سرپرست مسلمین بلند کرد صحیح نمی باشد . همچنین جمله ( اکنون امام هر مومن و مومنه هستی ) نیز واقعیت ندارد .

   

 8. وضعیت کاربر : مهمان
  فردین says:

  رهبرمون  ایت الله خامنه ای، دستور اکید دادن فقط اتحادبرادران شیعه وسنی


 9. نوروز says:

  ام نوروزی رییس جمهوری ترکیه از حساب کاربری وی در توویتر منتشر شده است

  رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در پیام نوروزی خود بر اهمیت “وحدت”تاکید کرد.
  وی با بیان اینکه نوروز در جغرافیای وسیعی جشن گرفته می شود و “عنوانی برای یک مراسم مشترک همگانی و برادرانه است” اظهار داشت: جشن نوروز، جشنی است که تمامی تفاوتهای موجود در ملت را پشت سر می نهد و ضمن مد نظر قرار دادن گذشته، اراده موجود برای ساخت اینده ای مشترک را نوید می دهد.
  اردوغان تصریح کرد: سازمان ملل متحد نیز از سال ۲۰۱۰ این جشن را برای تمامی جهان معرفی کرده است.
  در بخش دیگری از پیام نوروزی رییس جمهوری ترکیه چنین امده است: امیدوارم که عید نوروز، برادری و آرامشی که سالها در راه ان مبارزه کرده ایم را تثبیت کند. بر این باورم امیدهایمان که همراه با بهار جوانه داده اند، به نتیجه خواهند رسید و در پیش روی ما راهگشای پیدایش دورانی کاملا جدید خواهند گردید.
  پیام نوروزی رییس جمهوری ترکیه از حساب کاربری وی در توویتر به ۵ زبان ترکی، کردی، انگلیسی، عربی و فارسی منتشر شده است.

  • وضعیت کاربر : مهمان
   امیرعبدالله says:

   رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سفر به کردستان ودر سخنرانی در جمع مردم غیور وسربلند سقز فرمودند توهین به بزرگان وعقیده مسلمانان در هر مذهبی حرام است و این حجت است برای همه گروه ها ومذاهب در حال حاضر و معاصر بنابراین هرکس خود را امت رسول الله (ص) تلقی می کند بایستی از این امر اطاعت کند مگر کسی که ازخودش تبعیت می کند نه خدا ونه کتاب ورسول واولیاء خدا برای وی ارزشی ندارد. هرکس کار نیک کند جزایش را خواهد دید و هرکس کار بد انجام دهد نیز جزایش را خواد دید اگر خردمند هستیم از خرد خود از یافتن عمل احسن کمک بگیریم پلیدی را کسانی همراهی می کنند که خرد ندارند.
   خداوند بر همه دوستداران محمد(ص) و خاندان او در همه حال یاری دهد(امین)


 10. محمد says:

  محمد رسول الله و والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم قرآن
  یکی از ویژگی های یاران پیامبر مودت اسلامی در بین شان بود دلیلش هم مشخص است که آنها اسلام را از مهربانترین پیامبر یعنی حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه فرا گرفتند و طبیعی است که شاگرد همانند استاد خواهد شد مگر اینکه استاد بد باشد تا شگاردانش نیز بد ببار آیند ، و از وجود نازنین یاران پیامبر ماه ها اخلاق اسلامی را به خوبی درک کردیم و و به آن مفتخریم در این هیچ شکی وجود ندارد .
  اما کسانی که یاران پیامبر را به گونه های دیگری یاد می کنند اهداف و اغراض دیگری دارند و دربین شان تعداد سود جو هم هست که از اینگونه فرصت ها جنگ طلبی می کنند پس خواهش دارم از شیعه و سنی که فرصت را از جنگ طلبان بگیرند و با تاسی از قران به استغفار خود و آنان بپردازیم .
  ما نه صاحب جهنم هستیم و نه نگهبانش و آنگسی که جهنم و بهشت را خلق کرده خودش بهتر میداند که چه کسی را به کجا داخل کند و از ما مشاوره هم نمی طلبد . پس بهتر است که ما مسلمان خدائیم باشیم .


 11. میثم قدبیگ لو says:

  بهتر بود در مورد ازدواج حضرت عمر با دختر فاطمه هم ذکر میکردید و ازدواج حضرت علی با زن حضرت ابوبکر و ازدواج حضرت عثمان با خواهران حضرت فاطمه و همچنین در مورد شهدای کربلا مانند عثمان ابن علی و ابوبکر ابن علی که فرزندان حیدر کرار بودند و جالب اینکه نام دختر حضرت رضا عایشه می باشد و این خود محبت اهل بیت به صحابه و امهات مومنین می یاشد


 12. محمود says:

  با سلام چندین روایت دیگر هم وجود دارد که خلاف این را ثابت میکند ، حالا ما کدومشو قبول کنیم ، بهتر نیست در کنار ذکر روایت بحث های دیگری هم به میان بیاوریم ، برای مثال
  اگر روش اسلام شیعی ایران درست نبود ، تنها سد مقابل استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل نمی توانست باشد
  وقتی به جمعیت اهل سنت نگاه میکنیم به غیر از چند گروه کوچک ، بقیه با جمعیت میلیاردی که دارند در مساله مقابله با امریکا و غرب و صهیونیسم هیچ کاری برای جامعه اسلامی انجام نداده اند
  فقط دولت شیعی ایران است که مرگ بر امریکا میگوید و هیچ دولتی که توست اهل سنت اداره میشود جرعت چنین کاری را ندارد

  • وضعیت کاربر : مهمان
   قروه کردستان says:

   اولین فاتح بیت المقدس که بود؟ امیرالمومنین عمر فاروق رضی الله عنه
   دومین فاتح بیت المقدس که بود؟ فرمانده شجاع کرد و اهل سنت صلاح الدین ایوبی
   تو این تاریخ هزار و اندی ساله رو اگه مطالعه بفرمایید میدونید شما همیشه درگیر جنگ های فرقه ای داخلی خودشون بودید.
   الان هم داد و بیداد کردن و شعار دادن که فایده ای نداره، اقدام عملی و موثر اونی هست که کشورهای اسلامی انجام می دهند. و این اقدام ها ست که مورد قبول جامعه جهانی است و تاثیر گذار است. نه اسلحه به چند صد نفر که هیچ کاری از دستشون برنمیاد دادن و واونها رو توغزه به کشتن دادن. اگه از یک فلسطینی بپرسی که چه کسی بهت کمک کرده و قبولش داری جواب شما را خواهد داد. این اسلحه دادن و شعارهای تو خالی هم به دلیل نفع خود کشور هست و گرنه مطمئن هستم در غیر این صورت این کارها رو هم انجام نمی دهند. مگه بارها نشنیده ایم از زبان بزرگان که خط مقدم ما فلسطین و لبنان هست؟؟/ میشه بگید این یعنی چی؟غیر از این نیست که فقط به خاطر منافع خود هست نه اسلام و مسلمانان. مسلمانانی که هر روز به بزرگترین و محبوب ترین سرورانشون(ام المومنین عایشه رضی الله عنها و حضرات ابوبکر و عمر و عثمان رضی الله عنهم اجمعین) تو تلویزیون ملی توهین میشه کمک کردن هم مگه داره؟؟

یک دیدگاه بگذارید

جستجو
آخرین مطالب
پیوندهای محبوب
آمار سایت
 • کاربران آنلاین 19نفر
 • بازدید امروز 25308
 • بازدید دیروز 52601
 • بازید کل 97788216

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای وااسلاماه با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com