امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 40786

اول: شان نزول سوره:

امام سیوطی در کتاب “اسباب النزول” آورده: «ابن ابوحاتم از سدی روایت کرده است: قریش کسی را که پسرانش فوت می‌شد ابتر و بی‌پسر می‌گفت. هنگامی که پسر رسول الله صلی الله علیه وسلم از دنیا رفت. عاصی بن وائل گفت: محمد ابتر و بی‌فرزند شد. پس این کلام خدا نازل شد».

« إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ * فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ * إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ»

«ما به تو کوثر را عطا کردیم! پس براى پروردگارت نماز بخوان و قربانى کن! (و بدان) دشمن تو قطعاً بریده‏نسل و بى‏عقب است».

عبدالرزاق المهدی محقق کتاب مذکور در تعلیقی بر این روایت می گوید: « واحدی با شماره (۸۷۳) این روایت از یزید بن رومان روایت کرده، و روایت مرسل است اما با حدیث زیر قوی می‌شود:

بیهقی در «دلائل النبوه» از محمد بن علی (بن حسین بن علی بن ابوطالب) رضی الله عنه مانند این روایت کرده: نام پسر رسول خدا را قاسم گفته است.

و از مجاهد روایت می‌کند: این کلام خدا در مورد عاصی بن وائل نازل شده است که می‌گفت: من دشمن محمد هستم. طبری ۳۸۲۱۷از مجاهد و طبری ۳۸۲۱۸ و ۳۸۲۱۹ از قتاده و طبری ۳۸۲۱۵ و ۳۸۲۱۶ از سعید بن جبیر به صورت مرسل روایت کرده است. این‌ها به مجموع قوی هستند».

در تفسیر انوارالقرآن آمده: « در بیان‌ سبب‌ نزول‌ آن‌ روایات‌ دیگری‌ نیز نقل‌ شده ‌است‌ اما مفاد همه‌ آنها این‌است‌ که‌ مشرکان،‌ رسول‌ اکرم‌ صلی الله علیه وسلم و پیروانشان‌ را ضعیف‌ و حقیر می‌شمردند و به ‌مرگ‌ اولاد ذکورشان‌ ـ قاسم‌ در مکه‌ و ابراهیم‌ در مدینه‌ ـ خوشحال‌ بوده‌ و ازدرگیر شدن‌ مؤمنان‌ با حوادث‌ سخت‌ یا محنت‌بار شادمانی‌ می‌کردند پس‌ این‌ سوره‌ نازل‌ شد تا اعلام‌ کند که‌ رسول‌ خدا صلی الله علیه وسلم نیرومند و پیروز و پیروانشان‌ غالب‌ اند ومرگ‌ فرزندان‌ به‌ هیچ‌ وجه‌ از شأن‌ ایشان‌ کم‌ نمی‌کند و این‌ دشمنان‌ پیامبر صلی الله علیه وسلماند که‌ در نهایت‌ بلا عقب‌ می‌باشند زیرا از آنان‌ هیچ‌ نام‌ و آوازه‌ نیکی‌ باقی‌ نمی‌ماند».

این‌ سوره‌ به‌ قول‌ مشهور و قول‌ جمهور مفسران‌، مکی‌ است‌. اما حسن‌، عکرمه ‌و قتاده‌ گفته‌اند که‌ سوره‌ کوثر مدنی‌ است‌ و رأی‌ ابن‌کثیر نیز همین‌ است‌.

دوم: تفسیر سوره:

این‌ سوره‌ بدان‌ جهت‌ «کوثر» نام‌ گرفت‌ که‌ با آیه: « إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ» افتتاح‌ شده ‌است‌.

کوثر در لغت عرب: کوثر از خیر کثیر است، یعنی خیری‌ است‌ که‌ در منتهای ‌بسیاری‌ و فراوانی‌ قرار داشته‌ باشد بنابراین‌، این‌ کلمه‌ شامل‌ هر خیری‌ می‌شود که‌ به‌ رسول‌ اکرم‌ صلی الله علیه وسلم عنایت‌ گردیده ‌است‌، اعم‌ از حوض‌ کوثر و دیگر خیرها وبرکت‌ها.

کوثر عطای بزرگی است که خداوند به پیامبر ما صلی الله علیه وسلم در قیامت بخشیده است که او و امتش بر آن وارد می شوند. وصف آن در نصوص اینگونه آمده که از شیر سفیدتر، از برف سردتر و از عسل شیرین تر است و از مسک و عطر، خوش بوتر است و آن در نهایت گشایش و وسعت می باشد. طول و عرض آن برابر است هر گوشه از گوشه های آن مسیر یک ماه است. آب آن از بهشت می آید. آبراه و ناودان آن از بهشت کشیده شده یکی از آنها از طلا و دیگری از نقره است و ‌ظرفهای آن که تعداد آن به اندازه ستارگان آسمان است.

تفسیر «کوثر» در حدیث‌ شریف‌ ذیل‌ به‌ روایت‌انس‌بن‌مالک رضی الله عنه‌ چنین‌ بیان‌ شده‌ است:

« أغفی رسول الله صلى الله علیه وسلم إغفاءه ، فرفع رأسه متبسما – فإما قال لهم ، وإما قالوا له : یا رسول الله – لم ضحکت ؟ فقال : إنه أنزلت علی آنفا سوره فقرأ (بسم الله الرحمن الرحیم ، إنا أعطیناک الکوثر ) حتى ختمها ، فلما قرأها قال : هل تدرون ما الکوثر ؟ قالوا : الله ورسوله أعلم ! قال : فإنه نهر وعدنیه ربی عز وجل فی الجنه ، وعلیه خیر کثیر ، علیه حوض ترد علیه أمتی یوم القیامه ، آنیته عدد الکواکب» ألبانی در “صحیح أبی داود” ( ۴۷۴۷).

یعنی: «رسول‌ خدا صلی الله علیه وسلم به‌ خواب‌ سبکی‌ فرو رفته‌ بودند سپس‌ تبسم‌کنان‌ سرشان‌ را از خواب‌ برداشتند و خطاب‌ به‌ اصحاب‌ گفتند: آیا می‌دانید که‌ دلیل‌ تبسمم‌ چه‌ بود؟ یا اصحاب‌ از ایشان‌ دلیل‌ تبسمشان‌ را پرسیدند. فرمودند: همینک‌ بر من‌ سوره‌ای‌ نازل‌ شد. سپس‌ به‌ تلاوت‌ آن‌ پرداختند تا سوره‌ را ختم‌ نمودند. سپس‌ از اصحاب‌ خود پرسیدند: آیا می‌دانید که ‌کوثر چیست‌؟ اصحاب‌ گفتند: خدا عزوجل و رسولش‌ داناترند. فرمودند: کوثر نهری ‌است‌ که‌ خدای‌ عزوجل‌ در بهشت‌ به‌ من‌ عطا کرده ‌است‌ و بر آن‌ خیری‌ است ‌بسیار، امتم‌ در روز قیامت‌ بر آن‌ وارد می‌شوند و ظروف‌ آن‌ به‌ شماره‌ ستارگان ‌است‌ پس‌ بنده‌ای‌ از آن‌ ربوده‌ می‌شود و من‌ می‌گویم: پروردگارا! آخر او از امت ‌من‌ است‌. اما به‌ من‌ می‌گویند: تو نمی‌دانی‌ که‌ آنان‌ بعد از تو چه‌ پدید آوردند؟».

خداوند به پیامبرش محمد (صلی الله علیه وسلم) می فرماید: « إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ» ما به تو خیر فراوان و فضل زیاد داده ایم از جمله آن نهر و حوضی است که خداوند به پیامبرش داده و کوثر نامیده می شود که طول آن به مسافت یک ماه و عرض آن نیز به مسافت یک ماه است و آب آن از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر است و ظرف و لیوان های آن به اندازه ستارگان آسمان زیاد و همان طور درخشان می باشند. هرکس یک بار از حوض کوثر بنوشد هرگز تشنه نخواهد شد.

وقتی خداوند منت خویش را بر پیامبر بیان کرد، او را به سپاسگزاری نعمت فرمان داد و فرمود:

«فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ »

«پس‌ برای‌ پروردگارت‌ نماز بگزار» یعنی: ای‌ پیامبر صلی الله علیه وسلم! چنان‌که‌ به‌ تو در دنیا و آخرت‌ خیر بسیار داده‌ایم‌ پس‌ به‌ شکرانه‌ این‌ نعمت‌ها خالصانه‌ برای‌ ما بر نمازهای ‌فرض‌ خویش‌ مداومت‌ کن‌ «و قربانی‌ کن» برای‌ رضای‌ ما و به‌نام‌ ما، نه‌ مانند بت‌پرستان‌ که‌ برای‌ غیر ما قربانی‌ می‌کنند. و کسانی‌ از مشرکان‌ بودند که‌ برای‌ غیر خداوند قربانی‌ می‌کردند لذا خداوند عزوجل به‌ پیامبرش ‌فرمان‌ داد که‌ نماز و قربانی‌اش‌ باید خالصانه‌ برای‌ وی‌ باشد. قتاده‌، عطاء و عکرمه ‌می‌گویند: مراد از « وَانْحَرْ » ادای‌ نماز عید اضحی‌ و ذبح‌ قربانی‌ در آن‌ است‌. اما ابن‌کثیر می‌گوید: «صحیح‌ آن‌ است‌ که‌ مراد از نحر، ذبح‌ حیوانات‌ هدیه‌ و قربانی ‌در حج‌ و مناسک‌ می‌باشد». ابن‌کثیر در این‌ باره‌ حدیثی‌ را نیز نقل‌ کرده ‌است‌.

« إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ»

«بی‌گمان‌ دشمنت‌ خود ابتر است» یعنی: بدون‌ شک‌، این‌ دشمن‌ توست‌ که‌ از هر دو خیر دنیا و آخرت‌ بریده‌، بلاعقب‌ و بی‌سرانجام‌ است‌. یا این‌ دشمن‌ توست‌ که‌ از وی‌ بعد از مرگش‌ نام‌ و آوازه‌ نیکی‌ باقی‌ نمی‌ماند. چنان‌که‌ گفتیم‌؛ در جاهلیت‌ به‌ کسی‌ از مردان‌ که‌ فرزند مذکری‌ نداشت‌، ابتر می‌گفتند. حسن‌بصری رحمه الله‌ می‌گوید: «مراد مشرکان‌ از ابتر بودن‌ پیامبر صلی الله علیه وسلم این‌ بود که‌ ایشان‌ قبل‌ از آن‌که‌ به ‌هدف‌ نهایی‌ خود برسند، در نیمه‌ راه‌ دعوت‌ ناکام‌ می‌مانند اما خداوند عزوجل در اینجا روشن‌ ساخت‌ که‌ این‌ دشمنان‌ پیامبر صلی الله علیه وسلماند که‌ ناکام‌ و بی‌ نام‌ و نشان‌ می‌مانند».

منابع: تفسیر انوارالقرآن، تفسیر علامه عبدالرحمن سعدی، اسباب النزول سیوطی.

البته مفسرین در معنای کوثر اقوال متفاوتی دارند؛ بعضی با استناد به احادیث صحیحه گفته اند: «نهری در بهشت است» بعضی گفته اند: حوضی در بهشت است، بعضی گفتند: یعنی خیر فراوانی که نصیب پیامبر صلی الله علیه وسلم شده، بعضی گفتند: قرآن و نبوت است، بعضی گفتند: کثرت اصحابی است که خدای متعال آنان را همراه وی کرده است.

اما قول بیشتر مفسرین اینست که کوثر یعنی خیر کثیری که نصیب پیامبر صلی الله علیه وسلم شده که از جمله نهر کوثر در بهشت است که به پیامبر صلی الله علیه وسلم اعطاء شده است، و دلایل زیادی در تایید این مطلب وارد شده است، مثلا از عایشه رضی الله عنها در مورد این سخن خداوند متعال که می‌فرماید: «إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ» پرسیدند. گفت: «نَهَرٌ أُعْطِیَهُ نَبِیُّکُمْ صلی الله علیه وسلم شَاطِئَاهُ عَلَیْهِ دُرٌّ مُجَوَّفٌ آنِیَتُهُ کَعَدَدِ النُّجُوم» . (بخارى:۴۹۶۵)

یعنی: نهری است که به پیامبر شما عطا شده است. و در دو طرف آن، مرواریدهای میان تهی، وجود دارد و تعداد ظروف آن،‌ مانند تعداد ستارگان (زیاد) است».

ابن جریر طبری – امام المفسرین – ضمن آنکه تمام اقوال مختلف را در معنای کوثر آورده، در آخر می گوید: با توجه به کثرت روایات از نظر ما کوثر نهری در بهشت است که به پیامبر صلی الله علیه وسلم عطا شده است.

IslamPP.Com

| ۲۲ شهریور ۱۳۹۱
۱۳ پاسخ به “تفسیر سوره ی کوثر”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  بی نام می‌گه:

  سلام اگه امکان داره مطالب رو به صورت خلاصه بذارید تا مفید تر واقع بشه


 2. علی می‌گه:

  سلام.واقعا عالی بود ممنون از لطف شما.


 3. دریا می‌گه:

  باتشکرازمطالب خوبتان


 4. مبینا می‌گه:

  با تشکر از سایت خوبتون ، خیلی منون که این اطلاعات را برای ما فراهم کردید .
  از خدا برای شما و خانواده ی گرامی اتان طلب آمرزش و مغفرت می کنم .

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 27نفر
 • بازدید امروز 124545
 • بازدید دیروز 144335
 • بازید کل 49633278

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8636
 • کل اعضا 1554
 • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com