امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 37209

معنی قمار(مَیسِر):
قمار درلغت: «اِسمٌ لنوع ٍمِن لعبِ الکُفار ِ فِی الجاهلیهِ، التی تدل عَلی اِنفتاَح ِ شِئ ٍ و خفـّتهِ».
قمارنام برای یک نوع بازی زمان جاهلیت است که دلالت می‌کند برگشادگی (بی‌قانونی) وسبکی.
قمار در اصطلاح: «کُلُ لُعبٍ یَشترطُ ُ فِیهِ الغَالبُ من المتغالبین آخذ شیئ ٍ مِن المَغلوبِ معهُ». هربازی که شرط گرداند درآن غالب شونده گرفتن چیزی (مال ومتاع) بازی کننده را.
تعریف قمار: ازبحث ذیل باین نتیجه می‌رسیم که قماریعنی:
(قربانی کردن مال وشرف برای بدست آوردن مال غیر به خدعه وتزویر واحیاناً به عنوان تفریح ونرسیدن به هیچکدام).
حکم قمار:
فعل قمار یکی از اعمال زشت وضایع کنندۀ وقت و مال مسلمان است. واز نگاه شرع وعقل سلیم مذموم است و ضررش بمراتب بیشتر ازنفع آن است. چنانچه قرآن کریم می‌فرماید: ﴿یَسۡ‍َٔلُونَکَ عَنِ ٱلۡخَمۡرِ وَٱلۡمَیۡسِرِۖ قُلۡ فِیهِمَآ إِثۡمٞ کَبِیرٞ وَمَنَٰفِعُ لِلنَّاسِ وَإِثۡمُهُمَآ أَکۡبَرُ مِن نَّفۡعِهِمَا﴾ [البقره: ۲۱۹] یعنی: در بارۀ شراب وقمار ازتو سوال می‌کنند. بگو: درآنها گناه بزرگی است و فایده هم برای مردم دارند. ولی گناه آن‌ها بیش ازنفع آن‌ها است.
بناءً شریعت اسلام فعل قمار را نیز همراه با شراب منع قرارداده و از عمل شیطانی خوانده است. به خاطری که از لحاظ معنوی پلید وناشی ازعمل وواسواس شیطان است.
 مضرات  قمار:
قمار: دربردارندۀ عداوت ودشمنی وزیان مالی واضرار مختلف است ازجمله:
۱-قمار اسباب عداوت و دشمنی: دایماً قماردربین طرفین برنده و بازنده ایجاد کینه و بغض می‌کند به هر اندازۀ که سُود و نفع برنده بیشترشود زیان بازنده بیشترمی شود، به همان پیمانه دشمنی وعداوت در بین شان بیشترمیگردد، زیرا درظرف چند دقیقه برنده غاصب وارانه تمام دار و مدار بازنده را می‌رباید.
چون مال به طورطبیعی رگ جان است، ایجاد کینه و دشمنی حتمی است. به همین سبب بازنده همیشه در صدد انتقام از طرف برنده است. وگاهی بازنده کنترل اعصاب را ازدست داده ودست به خود کشی میزند واین گونه واقعات هر روز درجامعه به طور اسفناکی مشاهده می‌گرد د.
۲-قماراسباب فقرفاملی: به واقعیت قمارنابود کنندۀ خانواده وجامعه است. بسیارند فاملهایی که در رفاه و آسایش زندگی کردند، ولی به خاطر قمار بازی رئیس خانواده تمام دارایی خود را نا گهان از دست داده‌اند و به خاطرقمار به فقرو ذلت دچارشده‌اند.
چون هرعمل زشت و فردی بالآخره به جامعه و اجتماع سرایت می‌کند، بناءً به خاطر جلو گیری ازبد بختی‌های فردی واجتماعی و اضرار ناشی از قمار، دین مقدس اسلام به شدّت تمام به مبارزه با قماربرخاسته وآن را حرام مطلق قرار داده و قماربازی را به منزلۀ عمل شیطان خوانده و ممانعت از آن را و ظیفۀ هر راعی و مسؤلین مسلمانان و کلان فامل قرار داده است.
۳- مضرات اجتماعی قمار: بسیاری ازقمار بازان به علت این که گاهی برنده می‌شوند و دریک ساعت ممکن است هزاران روپیه سرمایۀ دیگران را برجیب خود بزند، حاضر نمی‌شوند تن به کارهای تولیدی و اقتصادی بدهند، در نتیجه چرخهای تولیدی واقتصادی به همان نسبت لنگ می‌شود، واگر درست دقت کنیم می‌بینیم که، تمام قماربازان و فامل‌های آن‌ها بار دوش اجتماع هستند وبدون اینکه کمترین سودی دراین اجتماع برسانند از دست رنج مردم استفاده می‌کنند و گاهی هم که دربازی قماررا باختند، برای جبران آن دست به سرقت می‌زنند.
۴-اضرار اقتصادی قمار: درطول هرسال میلیون‌ها بلکه ملیاردها ثروت مردم جهان دراین راه ازبین می‌رود، گذشته ازساعات زیادی که ازنیروی انسانی دراین راه تلف می‌شود، حتی نشاط کارمداوم را درساعات دیگرسلب می‌کنند، مثلاً درگزارشها چنین آمده است: درشهر«مونت کارلو» که یکی از مراکز معروف قمار در دنیا است، یک نفردر مدت ۱۹ ساعت قماربازی ۴ میلیون ثروت خود را از دست داد، وقتی درهای قمار خانه بسته شد مستقیم به جنگل رفت وبا یک گلوله مغز خویش را متلاشی کرد، وبه زندگی خود خاتمه داد، گزارش دهنده اضافه می‌کند که جنگل‌های «مونت کارلو» بارها شاهد خود کشی این قمار باز‌ها بوده است.
۵-ارتباط قمار با جنایات: یکی از بزرگترین مؤسسات جهان ثابت کرده است که: ۳۰ درصد جنایات با قمار رابطۀ مستقیم دارد، واز عوامل به وجود آمدن ۷۰ درصد جنایات دیگر نیز بشمارمی رود.
۶-قمار بزرگ‌ترین عامل هیجان: کلیۀ دانشمندان وروان شناسان پیسیکولوژی، معتقد‌اند که هیجانات روانی عامل اصلی بسیاری از بیماریهاست، مثلاً کم شدن ویتامینها، زخم معده، جنون ودیوانگی، بیماریهای عصبی روانی به صورت خفیف وحاد و مانند آن‌ها دربسیاری از موارد ناشی از هیجان می‌باشد، وقمار بزرکترین عامل پیدایش هجان است تا آنجا که یکی ازدانشمندان امریکا می‌گوید: درهرسال دراین کشور فقط دوهزار نفر دراثرهیجان قمار می‌میرند، وبطور متوسط قلب یک «پوکرباز» (یک نوع بازی قمار) متجاوز ازصد بار در دقیقه می‌زند، قمار گاهی سکتۀ قلبی ومغزی نیزایجاد می‌کند، و بطور قطعی عامل پیری زود رس خواهد بود.
بعلاوه به گفتۀ دانشمندان شخصی که مشغول قماربازی است، نه تنها روح او دست خوش تشنج است بلکه تمام جهازات بدن او در یک حالت فوق العاده بسرمی برد، یعنی ضربان قلب بیشتر می‌شود، مواد قندی در خون او می‌ریزد، در ترشحات غدد داخلی اختلال حاصل می‌شود، رنگ صورت می‌پرد، دچار بی‌اشتهایی می‌شود وپس از پایان قمار به دنبال یک جنگ اعصاب وحالت بحرانی به خواب می‌رود، وغالباً برای تسکین اعصاب وایجاد آرامش دربدن متوسل به اَُلکُل وسایر مواد مخدر می‌شود، که در این صورت زیان‌های ناشی از آن را نیز باید به زیان‌های مستقیم قمار اضافه کرد.

 مضرات اجمالی قمار:
۱-در قمار خوشحالی شیطان وغضب رحمن است.
۲-قمار نظام اجتماعی سالم را درهم وبرهم می‌زند.
۳-قمار مسلمانان را از یاد خدا  غافل می‌گرداند.
۴-قمار انسان را از خودش واهلش غافل می‌گرداند.
۵-قمارعداوت ودشمنی راایجاد واختلاف را دامن می‌زند.
۶-قمار از جمله شکارهای شیطان است که انسان را در. معاصی مبتلاء می‌گرداند.
۷-قمار احساس انسان را ضعیف ساخته حتی به عِرض. و دینش بی‌بند بار می‌سازد.
………………………….
برگرفته از کتاب اخلاق اسلامی وآداب اجتماعی.نویسنده:نعمت الله «وثیق»
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه.

| ۱۶ مرداد ۱۳۹۳

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 23نفر
  • بازدید امروز 60959
  • بازدید دیروز 161303
  • بازید کل 50093288

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8611
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com