امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 36492

از جملـﮥ بزرگترین اسباب اطمینان وآرامش قلب: کثرت ذکر (یاد نمودن) الله تعالى میباشد؛ زیرا که خداوند متعال میفرماید:{أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ} [الرعد: الآیه ۲۸]
ترجمه: با خبر که به ذکر الله دلها آرام میـگیرد.
ﭘـس یاد کردن خداوند نظر به خصوصیتى که دارد، ونظر به امید داشتن به ثواب، و ﭘـاداش الهى، براى تحقق همین مقصد تاثیرى بزرگى دارد.
واز (جملـﮥ این اسباب) همـﭼـنان: یاد کردن نعمتهاى ظاهرى وباطنى خداوند است، زیرا شناخت نعمتهاى خداوند وذکر آنها غم وﭘـریشانى را دور نموده، وبنده را به شکر نعمت وادار مینماید، که این خود از جملـﮥ مراتب بزرگ نیکى بشمار میرود، هرﭼـند بنده دﭼـار فقر ویا مرض باشد، ویا تکلیفى دیگر داشته باشد، اگر نعمتهاى خداوند را که به او ارزانى نموده است بشمارد، ویا در بین این نعمتها وآن تکلیفى که برایش رسیده است مقایسه نماید، خواهد دید که این تکلیف در برابر نعمتهاى خداوند بهیـﭻ وجه قابل ذکر نیست، بلکه بنده اگر در برابر مصیبتهایکه از جانب خداوند به او رسیده است صبر نماید وبآن راضى وتسلیم شود، آن بر وى آسان خواهد گردید، واز تکلیفش کاسته خواهد شد.
ودر نتیجـﮥ تأمل وفکر بنده در ثواب وﭘـاداش این امر، وﭘـرستش خداوند متعالى، وصبر کردن بر آن، وراضى بودن از آن، این همه امور و کارهاى تلخ را شیرین میسازد، وﭘـاداش شیرینش تلخى صبر را از وى فراموش مینماید.
ودرین مورد مفید ترین کارها همان است: که ﭘـیامبر(ص) در حدیث صحیح بآن ارشاد نموده، ومسلمانان را بآن تشویق کرده است، وفرموده است: «اُنظُرُوا إِلَى مَنْ هُوَ أَسْفَلَ مِنْکُمْ، وَلا تَنْظُرُوا إِلَى مَنْ هُوَ فَوْقَکُمْ؛ فَإِنَّهُ أَجْدَرُ أَنْ لا تَزْدَرُوا نِعْمَهَ اللهِ عَلَیْکُمْ». [روایت مسلم]
ترجمه: به کسانى نظر کنید که از شما ﭘـائین تر باشد، وبه کسانى نظر مکنید که از شما بالا تر باشد، واین شیوه شایسته است تا نعمتهای را که خداوند به شما داده است کم نشمارید.
واین جهت است که اگر بنده این اصل را مد نظر داشته باشد خواهد دید که در هر حالتى که باشد بازهم نسبت به تعدادى زیادى از مردم در داشتن عافیت وسعادت برترى دارد، وروزى اش از دیگران بیشتر است، واز اینجاست که ﭘـریشانى وغم واندوهش از بین میرود، وخوشى وشادمانى بخاطرى برخوردارى از نعمتهاى که دارن به بسیار از دیگران برترى دارد نیز افزون میگردد.
وهر ﭼـند بنده در بارﮤ نعمتهاى ظاهرى وباطنى، دینى ودنیوى، بیشتر به اندیشد وتأمل کند، خواهد دید که خداوند متعال خوبیهاى زیادى را نصیبش نموده، وتکلیفها وشرهاى زیادى را از وى دفع نموده است، که بدون شک این (اندیشه وتأمل) ﭘـریشانیها وغمهاى زیادى را از وى دور خواهد کرد، وخوشیها وخوشبختیهاى فراوانى را برایش عطا میکند.
………………………………..…………………………….
برگرفته از کتاب راهکارهایی برای شاد زیستن
تألیف: عبد الرحمن بن ناصر السعدی رحمه الله:ترجمه:اسحاق دبیری
منبع:پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه.

| ۲۷ تیر ۱۳۹۳

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 26نفر
  • بازدید امروز 60111
  • بازدید دیروز 80422
  • بازید کل 49791274

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8645
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو oliviatyh062081

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com