امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 263

۱-نگه داری زبان از سخنان بیهوده, بر روزه دار واجب است که از دروغ ,غیبت ,وسخن چینی و ناسزا گفتن ,و دشنام دادن به شدت پرهیز کند ,و زبان خود را به ذکر خدا رمضانو تلاوت قرآن مشغول نماید .
پیامبر(ص) می فرماید :«کسی که سخن زشت و ناروا ,و عمل کردن به آن را رها نکند ,خداوند را به آب و غذا نخوردن وی نیازی نیست ». (۱ –امام بخاری (۱۹۰۳))

رسول اکرم (ص) می فرماید :«روزه سپر است.هرگاه روزه بودید .زبان را به دشنام و ناسزا گفتن و نادانی ,نگشایید . اگر کسی به او ناسزا گفت یا با وی در گیر شد پس در جواب بگوید من روزه ام ,من روزه ام». (۱ –حدیث صحیح است ,امام ابن ماجه (۱۶۹۰)و ابن خزیمه (۱۹۹۷))
۲-حفظ و نگه داری چشم ,بر روزه دار واجب است چشم خود را از نگاه کردن به حرام حفظ نماید,وسر به زیر باشد و نگاه خود را از نامحرم فرو بندد و بداند که نگاه تیری مسموم از تیرهای شیطان است.
۳-حفظ ونگه داری گوش, شخص روزه دار باید بکوشد که گوش خود را از شنیدن سخنان حرام ,غیبت و سخن چینی, و ترانه و موسیقی مصون ومحفوظ بدارد .و بجای اینها به تلاوت قرآن کریم گوش فرا دهد.
۴-دست و پا ,و سایر اعضای خود را از مرتکب شدن هر نوع گناه و معصیت و کارهای ناپسند محفوظ دارد رسول الله (ص) می فرماید :«چه بسا روزه دارانی هستند که بجز گرسنگی و تشنگی از روزه خویش بهره ای ندارند». (۱ –حدیث صحیح است ,امام ابن ماجه (۱۶۹۰)و ابن خزیمه (۱۹۹۷))
۵-از پر خوری و اسراف هنگام افطار ,و سحری پرهیز کند ,زیرا پر خوری و اسراف منافع و حکمتهای روزه را از بین می برد .
۶-افطاری دادن به روزه داران ,پیامبر(ص) می فرماید: «کسی که به روزه داری افطار دهد پاداشی مانند پاداش روزه دار خواهد داشت .بدون اینکه از پاداش روزه دار کاسته شود ». (۲ –امام بخاری (۱۹۰۱)و مسلم (۷۶۰))
شخصی که برای صرف افطار دعوت شده است اگر عذری ندارد ,باید دعوت را بپذیرد و بعد از افطار برای دعوت کننده چنین دعا کند :«افطر عندکم الصائمون و اکل طعامکم الابرار.وصلت علیکم الملائکه ». (۱ –حدیث صحیح است ,امام ابن ماجه (۱۶۹۰)و ابن خزیمه (۱۹۹۷))
(روزه داران نزد شما افطار کردند .و نیکوکاران غذای شما را خوردند .و فرشتگان بر شما درود .فرستادند ).
۷-بخشش و صدقه به مستمندان و احسان به خویشاوندان و ایتام ,ماه رمضان ماه بدل و بخشش است ,احسان و نیکی در این ماه فضیلت و ثواب خاصی دارد .
حضرت عبدالله بن عباس می فرماید :«رسول خدا (ص) بخشنده ترین مردم بود .بخصوص در ماه رمضان هنگامی که جبرئیل (ع)وی را ملاقات می کرد .و جبرئیل در هر شب رمضان می آمد و با پیامبر (ص) قرآن را مدارسه و مذاکره می کرد .در آن هنگام بخشش و سخاوت پیامبر (ص) از باد صبا بیشتر و بهتر بود». (۱ –امام بخاری (۶)و مسلم (۲۳۰۸))
۸-تلاوت قرآن همراه با تدبر در آیاتش ,زیرا ماه رمضان ماه نزول قرآن است ,پیامبر (ص) می فرماید : (قرآن را بخوانید .زیرا که درروز قیامت برای یارانش شفاعت می کند ). (۲ –امام مسلم (۸۰۴))
در حدیث دیگر رسول خدا(ص) فرموده است: «روزه و قران در روز قیامت برای بنده گان شفاعت می کند .روزه می گوید :پروردگارا ,من مانع غذا خوردن و شهوتش بودم .پس مرا شفیع او قرار بده .و آنگاه هر دو شفاعت می کنند». (۱ –حدیث صحیح است ,امام احمد (۲/۱۷۴))
۹-اکثار از طاعات و عبادات به ویژه در ده روز آخر ,حضرت ام المومنین عایشه صدیقه رضی الله عنها روایت می کند که :«هرگاه  ده روز آخر رمضان فرا می رسید .رسول الله (ص) (از همسرانش کناره می گرفت )سخت به عبادت مشغول می شد و شب زنده داری می کرد و اهل خانه را بیدار می نمود. (۲ –امام بخاری (۲۰۲۴)و امام مسلم ( ۱۱۷۴))

| ۹ تیر ۱۳۹۳
برچسب ها : , ,
یک پاسخ به “آداب روزه”

 1. خواهرمسلمان می‌گه:

  ۱- آیا مرد و زن پیر می توانند روزه ماه مبارک را نگیرند؟ در صورت جایز بودن چه چیزی بر آنان واجب است؟

  پاسخ: شخص پیر به شرط اینکه طاقت روزه گرفتن نداشته باشد می تواند روزه نگیرد و در قبال هر روز، یک چهارم سرفطره به فقرا و مساکین پرداخت کند و بر چنین شخصی لازم نیست قضای روزه را بگیرد. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۲- آیا شخص بیمار می تواند روزه ماه رمضان را نگیرد؟ در صورت جایز بودن چه چیزی بر او واجب است؟

  پاسخ: شخص بیماری که امید بهبودی ندارد و روزه گرفتن برای او ضرر دارد، به مانند شخص پیر و سالمندی است که در سؤال قبل به جواب آن پرداختیم. اما بیماری که امید بهبودی دارد، روزه ی ماه رمضان نمی گیرد و هنگامی که بهبودی یافت، قضای آن را می گیرد و فدیه نیز بر او لازم نیست. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۳- هر گاه شخصی در روز رمضان محتلم شود (یعنی خارج شدن منی از انسان در خواب) آیا روزه او باطل شده است؟

  پاسخ: محتلم شدن- در روز بدون اختیار- مانع صحت روزه نمی باشد. و روزه او درست است. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۴- آیا استعمال عطر و ادکلن و سایر خوشبوئیها در ماه رمضان جایز است؟

  پاسخ: بله، جایز است. و هیچ منافاتی بین روزه و استعمال خوشبوئی نیست. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۵-حکم تزریق آمپول برای روزه دار چیست؟

  پاسخ: بیمارانی که نیاز به تزریق دارند بهتر است از رخصت شرع استفاده کرده و روزه نگیرند. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۶- آیا چکاندن قطره در گوش و بینی مبطل روزه است؟

  پاسخ: چکاندن قطره در گوش و بینی مبطل روزه است. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۷- آیا قطره چشمی روزه را باطل می کند؟

  پاسخ: چکاندن قطره در چشم برای روزه دار گرچه مبطل روزه نیست اما احتیاط این است که در اثنای روز استفاده نشود.”والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۸-آیا بر روزه دار واجب است که با شنیدن اذان صبح از خوردن و آشامیدن و سایر مفطرات دست بکشد یا اینکه می تواند تا پایان اذان به خوردن و نوشیدن ادامه دهد؟

  پاسخ: آنچه بر روزه دار واجب است. این است که از طلوع فجر صادق تا کامل شدن غروب خورشید از خوردن و نوشیدن و سایر مفطرات خودداری کند حال در مناطقی که اذان صبح مقارن با طلوع فجر صادق گفته می شود، شخص روزه دار موظف است به مجرد شنیدن اذان از محرمات دست بکشد اما در مناطقی که به جهت احتیاط، اذان قبل از طلوع فجر صادق گفته می شود، تا طلوع فجر صادق روزه دار برای خوردن و نوشیدن فرصت دارد، اما از آن جهت که شناخت دقیق طلوع فجر صادق مشکل است، احتیاط آن است که با شنیدن اذان از مفطرات خودداری کند. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۹- اگر شخصی به گمان اینکه هنوز فجر صادق نشده است و شروع به خوردن و نوشیدن کرده و بعد متوجه شد که در وقت ممنوعه خورده یا نوشیده است، حکم روزه او چیست؟

  پاسخ: اگر در اثنای روز یقین پیدا کرد که در وقت ممنوعه خورده یا نوشیده روزه ی آن روز را به اتمام می رساند، و سپس قضاء آن روز را می گیرد، اما اگر متردد بود که طلوع فجر صادق شده بود یا خیر،روزه اش درست است و قضاء بر او نیست. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۱۰- آیا مسواک زدن در روز رمضان مبطل روزه است یا خیر؟

  پاسخ: اگر مسواک زدن به وسیله چوب اراک باشد، طبق مذهب امام شافعی (رحمه الله علیه) بعد از زوال خورشید (اذان ظهر) مکروه می باشد و قبل آن اشکالی ندارد. اما مسواک زدن به وسیله برس و خمیر دندان، از آن جهت که احتمال دارد ذرات خمیر به داخل حلق پرتاب شود، احتیاط آن است که در روز رمضان از مسواک زدن با برس و خمیر دندان پرهیز شود و قبل از طلوع فجر صادق مسواک زده شود. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۱۱- شخصی به فکر این که وقت مغرب رسیده است افطار می کند و بعداًمتوجه می شود قبل از دخول وقت مغرب افطار کرده است حکم روزه او چیست؟

  پاسخ: روزه او باطل است و باید به جای آن قضا بگیرد و کفاره ندارد. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۱۲-حکم فرو بردن بلغم(خلط گلو یا سینه) و آب دهان در روز رمضان چیست؟

  پاسخ:در مورد فرو بردن بلغم اگر می توانسته آن را از حلق خود بکند و دور بیندازد روزه او باطل است در غیر این صورت اشکالی ندارد. و اما فرو بردن آب دهان هیچ ضرری به روزه ندارد. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۱۳- حکم مضمضه (چرخاندن آب در دهان) و استنشاق ( شستن مجرای بینی) برای روزه دار چیست؟

  پاسخ: بطور کلی مضمضه و استنشاق سنت است ولی شخص روزه دار در هنگام وضو از مبالغه کردن در آنها خودداری کند. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۱۴- آیا استفراغ روزه را باطل می کند؟

  پاسخ: اگر عمدی باشد مبطل روزه است اما اگر غیر عمدی باشد روزه را باطل نمی کند. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۱۵- آیا خون دادن برای آزمایش یا موارد دیگر روزه را باطل می کند؟

  پاسخ: روزه را باطل نمی کند. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۱۶- حکم استمنا (خود ارضایی) برای شخص روزه دار چیست؟

  پاسخ: باعث ابطال روزه می گردد. “والله أعلم بالصواب”

  ________________________________________

  ۱۷- حکم روزه شخص مسافر چیست؟

  پاسخ: اگر شخص قبل از طلوع فجر سفر خود را آغاز کرده است می تواند روزه نگیرد و قضای آن را بعد از رمضان بجا آورد. اما اگر بخواهد بعد از طلوع فجر سفر کند، لازم است که روزه بگیرد (طبق روال عادی نیت کند و سحری بخورد) و اگر در اثنای سفر دچار سختی شد حق دارد افطارکند و در غیر اینصورت، روزه خود را به پایان رساند. “والله أعلم بالصواب”

  منبع:هیئت فتوای اهل سنت و جماعت

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 45نفر
 • بازدید امروز 32695
 • بازدید دیروز 139863
 • بازید کل 49903721

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8647
 • کل اعضا 1555
 • جدیدترین عضو oliviatyh062081

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com