امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 1569

ابن‌سیرین معتقد است کسی که دست‌اندرکار تعبیر رؤیا می‌شود، ناگزیر است سه نوع علم و آگاهی را در خود فراهم آورد:

۱٫ حفظ اصول:
باید معبّر اصول شرعی را بداند و در خاطر خود ثبت و ضبط کند، و به قرآن کریم و تفسیر و سنّت و وجوه اختلاف و قوت و ضعف سنّت آشنا باشد تا بتواند آنچه را که رجحان و برتری دارد به هنگام تعبیر خواب از میان سنّت انتخاب نماید.

۲٫ ترکیب و تألیف اصول:
بر معبّر لازم است که سرانجام در تألیف و ترکیب پاره‌ای از اصول با پاره‌ای دیگر توانا باشد تا از درون این ترکیب، معنی و مفهوم صحیح و روشنی را استخراج کند، و از این رهگذر می‌تواند خواب‌های پریشان و بی‌اساس و آرزوهای نفسانی و تهدیدات شیطانی و القائات حزن‌انگیز شیطان را از رؤیاهای معتبر بازشناسد. اگر تمام رؤیاها از این قبیل یعنی «اضغاث احلام» باشد، بر معبّر است که به آن‌ها اعتنایی نکند؛‌ زیرا این خواب‌ها را نمی‌توان رؤیای درست نامید، بنابراین روا نیست که این گونه رؤیاها را پذیرفت و به تفسیر و تعبیر آن دست یازید.

۳٫ تفحّص و بررسی:
شایسته است معبّر، قبل از آن‌که به تأویل و تعبیر رؤیا بپردازد، به تفحّص و تأمل و پی‌جویی از رؤیا، و مطالعه در آن قیام کند؛ زیرا لازم است که کاملاً رؤیا را شناسایی کرده و با استفاده از اصول و مبانی رؤیا، آن‌ها را مستدلّ سازد، چنان‌که لازم است در تفسیر و تعبیر رؤیا از طرز تعبیر انبیا و رسولان خدا و حکما الگو گیرد؛ زیرا این روش به راه حق و صواب نزدیک‌تر می‌باشد. مثال و نمونه این مطلب، رؤیای فرعون پادشاه مصر است که در خواب دید هفت گاو لاغر، هفت گاو فربه را می‌خورند و حضرت یوسف علیه‌السلام گاوان فربه را به سال‌های فراوانی نعمت، و هفت گاو لاغر را به سال‌های قحطی تعبیر کرد.
و نیز ابن‌سیرین را عقیده بر آن است که لازم است باید معبّر، خوابی را که برای او بازگو می‌شود دقیقاً مورد مطالعه قرار داده و رأی شخصی خود را با تکلّف بر تعبیرش تحمیل نکند، و درصورتی‌که احساس نماید که کاملاً با این خواب آشنایی ندارد و یا آن خواب، برای او مشکل به نظر می‌رسد، از اعتذار و احترازِ از تعبیر آن، خودداری ننماید، و باید صریحاً به عجز خود در تفسیر آن خواب اعتراف کند [و از تعبیر خواب خودداری نماید].
تعبیر رؤیا دارای یک سلسله اصول و مبانی است که معبّران به‌نام از این اصول پیروی می‌کردند. اگر رؤیا مستقیم و روبه‌راه و عاری از تردید و ابهام باشد می‌توان آن را تعبیر و تفسیر نمود؛ ولی درصورتی‌که حامل دو معنی و مفهوم بود و دو احتمال در آن وجود داشت باید معبّر، آن معنی و مفهومی را ملاک قرار دهد که به لفظ و معنای متعارف نزدیک‌تر می‌باشد،‌ و سپس براساس آن معنی، خواب را تعبیر کند.
اما اگر معبّر، اصول و اساس خواب را صحیح یافت، منتها آن خواب دارای حشو و زوایدی بود،‌ باید آن حشو و زواید را کنار بگذارد و اهتمام خود را به همان اصول و اساس صحیح رؤیا معطوف سازد؛ لکن اگر معبّر مشاهده کند که تمام اجزا و محتوای رؤیا به‌هم آمیخته و با اصول تناسبی ندارد، باید به این نتیجه برسد که این خواب از زمره خواب‌های پریشان و درهم‌برهمی است که شایسته تأویل و تعبیر نیست. چنان‌که اگر رؤیا از نظر معبّر مشکل تلقی شود، باید بدان اعتنایی نکند و به تعبیر آن نپردازد. و اگر مطلب بر او مشتبه گردد از خداوند متعال بخواهد که در کشف آن بدو مدد رساند. همان‌گونه که لازم است در مورد کسی که عازم سفر می‌باشد از ضمیر و درون او و جریان قلبی او در مورد رؤیای سفر پرسش کند، و از ماجرای باطنی او سر برآورد،‌ و یا از عمل و کار او در صورتی که رؤیای فرد مربوط به عمل و کار باشد پرسش نماید.
بر معبّر لازم است که رؤیا را بر حسب جریان درونی خواب‌بیننده تعبیر کند. اگر ملاحظه کرد که انگیزه رؤیا در ضمیر و وجدان او وجود ندارد، باید معبّر، اشیا را همان‌گونه که شخص آن‌ها را در خواب دیده است با ملاحظه طبیعتِ مزاج و محیط‌ها و عاداتش تفسیر کند. و اگر رؤیا به عنوان انگیزه‌ای، به کارهای زشت قابل تعبیر باشد، باید معبّر، تفسیر و تعبیر آن را مخفی نگاه دارد و مفهوم آن‌را برای احدی آشکار نسازد.

نمونه‌ای از تعبیر رؤیا با استناد به قرآن و حدیث
تعبیر رؤیا احیاناً از طریق لفظ و واژه‌ای صورت می‌گیرد که شخص آن را در خواب دیده است، مانند تعبیر نام «حَسَن» به احسان و اسم «فَضل» به تفضّل و لطف، و واژه «سالم» به سلامت و امثال آن‌ها.
چنان‌که گاهی رؤیا با توجه به معنی و رمزگیری، قابل تعبیر می‌باشد، مثلاً اگر کسی در خواب ببیند که دندان‌هایش ریخته است آن‌را بدین صورت تعبیر می‌کنند که شخص پیوند خود را از خویشاوندان بریده و با آن‌ها صله رحم نمی‌کند.
معبّر گاهی با استناد به قرآن، و گاهی با استناد به حدیث، و احیاناَ با استناد به مثل رایج،‌ خواب‌ها را تعبیر می‌نماید، مثل این‌که اگر کسی یک فرد زرگر را در خواب ببیند، آن را به یک مرد دروغگو و دروغ‌ساز تعبیر می‌کنند. و این تعبیر، مستند به مثل رایج می‌باشد که فلان کس احادیث را صیاغت می‌کند و همچون زرگر و ریخته‌گر، ‌حدیث می‌سازد. و نیز گاهی خواب‌ها به اضداد آن،‌ قابل تعبیر و تفسیر می‌باشند، مانند تعبیر گریه به خوشحالی، و خنده به اندوه،‌ و بیماری به نفاق.
یکی از پیشوایان و دانشمندان دینی رؤیای کسی را که در خواب دیده بود اعضا و اندام او از هم جدا گشت، تعبیر کرده بود که در آینده نزدیک به مسافرت می‌رود، و یا از خانواده خود جدا می‌شود. چنین تعبیری همگام با مثل رایجی است که در آن آمده است: «تقطعوا فی البلاد»، که منظور این مثل این است که به مسافرت بروید.
باید اولین مرجع تفسیر و تعبیر رؤیا، قرآن کریم و سنّت نبوی باشد.اگر معبّر در این دو مرجع اساسی، شاهد و گواه و مؤیدی در تعبیر خود بیابد، باید آن را از توفیقات الهی برشمرد. نمونه این مطلب، خواب دیدن کشتی است که اگر کسی خود را در عالم خواب، سوار بر آن ببیند، ‌تعبیر آن عبارت از نجات و رهایی از ترس و بیم خواهد بود،‌ چون خداوند متعال می‌فرماید: «فأنجیناه و اصحاب السَّفینَه»(عنکبوت، ۱۵)؛ ما او و کشتی‌سواران را نجات دادیم.

دکتر حسن محمّد شرقاوی
ترجمه سیدمحمّدباقر حجتی
منبع: گامی فراسوی روان‌شناسی اسلامی
مجله ندای اسلام

| ۱۴ مرداد ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 15نفر
  • بازدید امروز 57363
  • بازدید دیروز 139863
  • بازید کل 49928389

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8647
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو oliviatyh062081

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com