امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 4669

 سوال: حکم رفتن به استخر در حالی که زنان کفار هم در أن شنا می کنند جکونه هست در حالی که ما کاری با أن ها نداشته باشیم و أن ها در کوشه ای شنا کنند و ما در کوشه ای دیکر و کاری با أن ها نداشته باشیم و استخر هم عمومی هست.

جواب:

مسلمان باید از دین و اخلاق خود صیانت نماید و از رفتن به مکانهایی که محل منکرات و کشف عورات است پرهیز نماید، خصوصا استخرهایی که زنان و مردان ولو اینکه با فاصله از هم شنا می کنند، که متاسفانه محلی شده است برای دیدن عورت همدیگر یا پرهیز نکردن کشف عورت خویش و سایر موارد منکر دیگر..

‌بهز پسر حکیم از پدرش و از جدش روایت‌ کرده‌ که  گفت‌:

” گفتم‌: ای  رسول  خدا،‌ کدام  قسمت  از  عورت  خود  را ‌بهنگام  جماع  بپوشانیم  و کدام  قسمت  را  نپوشانیم‌؟ ‌… گفت‌: عورت  خود  را  همیشه  بپوشان  و  ستر عورت‌ کن  مگر پیش  زنت  یا کنیزت‌. گفتم‌: ای  رسول  خدا  اگر مردم  با  هم  باشند  چطور؟‌… گفت‌: اگر  برایت  ممکن  شد  که  کسی  ترا  نبیند،  نگذار کسی  ترا  ببیند. گفتم‌: اگر کسی  تنها  باشد  چطور؟‌… گفت‌: خداوند که  همیشه  و  همه  جا  هست  پس  از  او  شرم  و  حیا کردن  رواتر  است‌”. ترمذی  این‌روایت  را آورده‌ و آن  را  “‌‌حسن‌“‌ دانسته‌ است   

از  عبدالله  پسر  عمر  روایت  است‌که  پیامبر صلی الله علیه و سلم   گفت‌:« إیاکم والتعری، فإن معکم من لا یفارقکم، إلا عند الغائط، وحین یفضی الرجل إلى أهله، فاستحیوهم وأکرموهم» [از  اینکه  خود  را  برهنه  سازید  بپرهیزید،  زیرا  با  شماکسانی  -‌فرشتگانی  هستندکه  ازشما  دور  نمی‌شوند  مگربوقت  قضای  حاجت  وهنگام  آمیزش  با  همسرتان‌،  پس  ازآنان  شرم  و  حیاکنید  و  آنان  راگرامی  دارید]”‌. ترمذی  این  روایت  آورده  و  آن  را  “‌غریب‌”  دانسته  است.

احمد  و  مسلم  و ابوداود  و  ترمذی  روایت  کرده‌اند که  پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود:« لا ینظر الرجل إلى عوره الرجل، ولا المرأه إلى عوره المرأه، ولا یفضی الرجل إلى الرجل فی ثوب واحد، ولا تفضی المرأه إلى المرأه فی الثوب الواحد»

[نباید  مرد به  عورت  مرد  بنگرد  و نباید  زن  به  عورت  زن  بنگرد  و نباید  مردی  با  مردی  دیگر در یک  جامه  با  هم  جمع  شوند  و  نباید  زنی  با  زن  دیگر در یک  جامه  واحد  باشند  یعنی  نباید  بدن  و  جسم  آنها  با  هم  تماس  و  اصطکاک  داشته  باشد] ‌.

بنابراین رفتن به چنین مکانهایی حتی اگر تمامی افراد مرد باشند جایز نیست مگر اینکه جهت امر به معروف و نهی از منکر بدانجا رفت. پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید:

«من رأى منکم منکراً فلیغیره بیده ، فإن لم یستطع فبلسانه ، فإن لم یستطع فبقلبه ، وذلک أضعف الإیمان» مسلم ( ۴۹ )

یعنی: هر کس از شما منکری دید پس با دستش جلوی آنرا بگیرد و اگر نتوانست با زبان خود آنها را نهی نماید و اگر باز نتوانست در قلب خویش از آن منکرات بیزار باشد که این مرتبه نشانه ی ضعف ایمان است.

اگر کسی در میان آنها بماند حتی اگر شنا هم نکند و آنها را به معروف امر نکند، پس او نیز شریک گناه آنها خواهد بود. خداوند تبارک و تعالی می فرمایند:

«وَقَدْ نَزَّلَ عَلَیْکُمْ فِی الْکِتَابِ أَنْ إِذَا سَمِعْتُمْ آیَاتِ اللّهِ یُکَفَرُ بِهَا وَیُسْتَهْزَأُ بِهَا فَلاَ تَقْعُدُواْ مَعَهُمْ حَتَّى یَخُوضُواْ فِی حَدِیثٍ غَیْرِهِ إِنَّکُمْ إِذًا مِّثْلُهُمْ إِنَّ اللّهَ جَامِعُ الْمُنَافِقِینَ وَالْکَافِرِینَ فِی جَهَنَّمَ جَمِیعًا» النساء /۱۴۰

یعنی: و خداوند (این حکم را) در قرآن بر شما نازل کرده که هرگاه بشنوید افرادى آیات خدا را انکار و استهزا مى‏کنند، با آنها ننشینید تا به سخن دیگرى بپردازند! وگرنه، شما هم مثل آنان خواهید بود. خداوند، منافقان و کافران را همگى در دوزخ جمع مى ‏کند.

در این آیه می توان به این نکته پی برد که همنشینی در جلسه ی معصیت و منکرات حرام است و اگر کسی بینشان حضور یابد ولی آنها را از منکراتشان نهی ننماید پس او نیز شریک و وزیر آنها در گناهشان خواهد بود.

بنابراین حضور در استخرهای شنا که در آن افراد در حال شنا هستند به هیچ وجه جایز نیست مگر برای امر به معروف و نهی از منکر. و اگر زنان نیز حضور داشته باشند تحریم آن شدت می یابد و حتی چنانکه شخص عورت خود را بپوشاند و به دیگران هم نگاه نکند باز جایز نیست زیرا او در مجلس معصیت حضور یافته و بنوعی شریک گناهشان است. و کسی که ادعا می کند که من به کسی نگاه نمی کنم و به کسی کاری ندارم در حقیقت این توجیه را شیطان برایش زینت داده تا وی را بدانجا بکشاند و سپس وی را متوجه منکرات آنجا نماید و سپس بهانه بیاورد که عمدی نبوده تا اندک اندک در دام این معصیت بیافتد و اینبار حتی کار خود را توجیه نماید والعیاذبالله

منبع : IslamQA.Com

| ۸ مرداد ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

  • کاربران آنلاین 30نفر
  • بازدید امروز 100193
  • بازدید دیروز 136445
  • بازید کل 50268967

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8612
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com