امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 426

رد شبهاتی پیرامون سنت نبوی قسمت اول

در طول تاریخ اسلامی گروهها و دسته هایی پیدا شده که سنت و استدلال کردن به آن را انکار نموده اند. بعضی از آنها چه احادیث متواتر باشد یا آحاد به صراحت آن را انکار و به سوی خارج کردنش از دایره مسائل دینی، دعوت نموده اند ولی دسته دیگر پنداشته اند که با وجود قرآن از غیر آن بی نیازند و بعضی هم بر این اندیشه بوده اند که بخشی از سنت قابلیت آن را دارد که به آن احتجاج کرد ولی بخشی دیگر از آن چنان قابلیتی برخوردار نیست.

اول کسی که متعرض این گروهها شد امام شافعی- رحمه الله- بود که اقدام به رد آنها کرد و شبهاتشان را باطل نمود تا جایی که فصلی را در کتاب “الام” به آن اختصاص داد و گفتگوهایی که در بین او و بعضی از منکرین کلی اخبار روی داده را در آن بیان داشته است و همچنین در کتاب دیگرش “الرساله” فصل طولانی را به حجت بودن خبر آحاد اختصاص داده است. نزدیک بود که گروههای منکر سنت بطور کلی نابود شوند اما ناگاه در عصر حاضر با کمکهای مادی و معنوی استعمارگران و در راستای منافع آنها و به جهت محکوم کردن اسلام و ویران نمودن اصول و ارکان آن چون قارچ روییدند.

یکی از آن کسانی که تنها به قرآن و ترک سنت دعوت می کند دکتر توفیق صدقی می باشد. کسی که در مجله المنار دو مقاله تحت عنوان” الاسلام هو القرآن وحده” اسلام همان قرآن تنهاست، از او به چاپ رسیده است. و به دنبال آن گروهی در شبه قاره هندوستان ایجاد گردیدند که تنها به قرآن به عنوان مصدر اسلام دعوت نموده و منکر هرگونه ارزش تشریعی برای احادیث شدند اینها همان کسانی هستند که به قرآنیون یا جماعت اهل قرآن معروف شدند. در استدلال کردن به سنت شک و تردید ایجاد کردند و شبهاتی را که دکتر توفیق صدقی به آنها تمسک نمود را مورد استناد قرار دادند. که از جمله این شبهات این آیات می باشند که در فهم آن دچار اشتباه شدند.

خداوند متعال می فرماید:*مَّا فَرَّطْنَا فِی الکِتَابِ مِن شَیْءٍ*[۱][۱] «ما هیچ چیز را در کتاب فرو گذار نکرده ایم.» و باز می فرماید:*وَنَزَّلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ تِبْیَانًا لِّکُلِّ شَیْءٍ*[۲][۲] «کتاب را برای بیان کردن همه چیز بر تو نازل کردیم.»

می گویند این آیات و امثال آن می رساند که کتاب شامل تمام مسائل در امورات دین و تمام احکام آن است و چنان آن را توضیح و تفصیل داده است که به چیز دیگری احتیاجی نیست زیرا در غیر این صورت در مسائلی فروگذاری می شد و حال آنکه قرآن اظهار می نماید که بیان کننده همه چیز است. که در غیر این صورت باعث تضاد در خبر پروردگار پاک و منزه می گردید.
در جواب این شبهه گفته می شود که: اول اینکه منظور از کتاب در آیات فوق قرآن نیست بلکه لوح محفوظ می باشد چیزی که شامل همه چیز و مشتمل بر جمیع احوال مخلوقات اعم از بزرگ و کوچک و یا آشکار و پنهان در گذشته، حال و آینده به صورت مفصل و کامل می باشد که سیاق آیه نیز بر آن دلالت دارد چون پروردگار متعال این جمله*مَّا فَرَّطْنَا فِی الکِتَابِ مِن شَیْءٍ* را به دنبال به این فرموده خویش می آورد:*وَمَا مِن دَآبَّهٍ فِی الأَرْضِ وَلاَ طَائِرٍ یَطِیرُ بِجَنَاحَیْهِ إِلاَّ أُمَمٌ أَمْثَالُکُم*[۳][۳] «هر جنبنده ای در زمین و یا پرنده ای که با دو بالش پرواز می کند مانند شما به صورت جمعیت می باشند.» یعنی روزی و سرانجام اعمال آنها نوشته شده است همانگونه که روزی و سرانجام و اعمال شما نیز کتابت گردیده است. همه اینها در لوح محفوظ نوشته شده اند و چیز از آن از پروردگار پنهان نیست.

ثانیاً در صورتی هم که منظور از آن قرآن باشد چنانکه در فرموده دیگر خداوند بیان می شود*وَنَزَّلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ تِبْیَانًا لِّکُلِّ شَیْءٍ* معنی آن این است که خداوند متعال در هیچ چیزی از مسائل دینی و احکام آن فروگذاری ننموده بلکه همه آنها را بصورت کافی بیان فرموده است. ولی این بیان گاهاً بصورت نص صریح چون بیان کردن اصول دین و عقاید و گاه بصورت قواعد و اصول احکام عمومی می باشد. با این حال وجوب نماز و روزه و زکات و حج و حلال نمودن پاکیها و حرمت نجاستها را بصورت مجمل و عام بیان داشته و تفصیل آن را همراه جزئیات امور به رسول الله صلی الله علیه و سلم واگذار نموده است.

به همین دلیل هنگامی که به مطرف بن عبدالله بن شخّیر گفته شد: جز با قرآن با ما سخن مگو. گفت: قسم به خداوند چیزی را به جای قرآن قرار نمی دهم. می خواهم با زبان کسی که از ما نیست و به قرآن آگاهتر است با شما سخن گویم. و از عمران بن حصین روایت است که به مردی که حامل این شبهه بود، گفت: تو مرد احمقی هستی. آیا در کتاب خداوند اینکه نماز ظهر چهار رکعت است و نباید بصورت آشکار قرائت شود را یافته ای؟ سپس نماز و زکات و امثال اینها را بیان داشت. و گفت: آیا تفسیر اینها را در کتاب خداوند دیده ای؟ براستی که کتاب خداوند از آن دم فرو بسته و سنت آن را تفسیر نموده است.

بعضی اوقات نیز بیان کردن قرآن بدین صورت است که ما را به دلایل دیگری که شارع مقدس آن را در کتابش معتبر داشته و آن را به عنوان دلیل و حجتی بر مخلوقاتش قرار داده حواله می کند.

بنابراین هر حکمی را که سنت و یا اجماع و یا قیاس و یا دلایل دیگر از موارد مورد اعتبار بیان دارد قرآن بصورت حقیقی مبین آن بوده است چون او ما را به آن راهنمایی و عمل به آن را واجب کرده است و با این توضیح معلوم می گردد که تمام احکام شرعی به قرآن برمی گردند.

هنگامی که ما به سنت متمسک می شویم و به آنچه در آن است عمل می کنیم در حقیقت به کتاب خداوند عمل کرده ایم. به همین دلیل هنگامی که عبدالله بن مسعود رضی الله عنه گفت: خداوند کسانی را که خال می کوبند و یا درخواست کوبیدنش را می کنند و کسانی که ابروها را باریک می کنند و برای زیبایی بین دندانها فاصله می اندازند و آنانی را که خلقت خداوند را تغییر می دهند، لعن کرده است. این خبر را زنی از قبیله بنی اسد به نام ام یعقوب شنید. پیش او آمد و گفت: به من خبر داده اند که شما در این مورد لعن کرده اید. جواب داد: چگونه من لعن نکنم کسی را که رسول الله صلی الله علیه و سلم و خداوند در کتابش آن را لعن نموده است. آنگاه ام یعقوب گفت: من تمام چیزهایی که در قرآن است مطالعه کرده ولی چیزی را که تو می گویی در آن نیافته ام. گفت: اگر آن را می خواندی، می یافتی. آیا این فرموده خداوند را قرائت کرده ای که می فرماید:*وَمَا آتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا*[۴][۴] «آنچه رسول الله صلی الله علیه و سلم برایتان آورده بگیرید و از آنچه نهی نموده دوری کنید.»؟ گفت: بلی. آنگاه ابن مسعود رضی الله عنه گفت: در این آیه از آن نهی شده است.

از شافعی- رحمه الله- روایت است که روزی در مسجدالحرام نشسته بود و گفت: شما از من هر سؤالی کنید بوسیله کتاب خدا جواب شما را می دهم. مردی سؤال کرد و گفت: در مورد کسی که در حال احرام است و زنبوری را می کشد چه می گویید؟ گفت: چیزی بر او نیست. گفت: این جواب شما در کجای قرآن است؟ جواب داد که خداوند می فرماید:*وَمَا آتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا*[۵][۵] «آنچه رسول الله صلی الله علیه و سلم برایتان آورده بگیرید و از آنچه نهی نموده دوری کنید.» سپس با سند این حدیث را بیان داشت:**علیکم بسنتی وسنه الخلفاء الراشدین من بعدی**[۶][۶] (به سنت من و سنت خلفای راشدین بعد از من متمسک شوید.) و آنگاه با سند از عمر رضی الله عنه روایت نمود که گفت: کسی که در حال احرام است می تواند زنبور را بکشد. به این صورت به وسیله کتاب خداوند جواب مسائل را داد.

امام خطابی – رحمه الله- می گوید: خداوند سبحان خبر داده که در بیان هیچ چیزی از مسائل دینی در کتابش فروگذاری نکرده است. اما بیان کردنش به دو صورت می باشد: نوعی از آن آشکارا و با ذکر و یادآوری نص آن می باشد و نوع دیگر آن به رسول الله صلی الله علیه و سلم موکول گردیده که فرموده خداوند در این آیه ناظر بر آن است آنگاه که می فرماید:*وَأَنزَلْنَا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَیْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ*[۷][۷] «ما قرآن را بر تو فرو فرستادیم تا چیزی را که بر ایشان نازل شده بیان داری. باشد که فکر کنند.» و هرکس کتاب و سنت را با هم جمع کند هر دو صورت بیان را با هم جمع کرده است.

و با این توضیح گمراهی آنها و بدفهمی ایشان و بی ریشه بودن شبهاتشان معلوم می گردد و اینکه هیچ منافاتی بین سندیت و حجت بودن سنت و بین آیاتی از قرآن که بیان کننده همه چیز است، وجود ندارد.

و الحمد لله اولاً و آخراً

[۱][۱] انعام ۳۸

[۲][۲] نحل۸۹

[۳][۳] انعام ۳۸

[۴][۴] حشر

موضوع:, قرآن و حديث
| ۴ مرداد ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 27نفر
  • بازدید امروز 134681
  • بازدید دیروز 139863
  • بازید کل 50005707

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8649
  • کل اعضا 1556
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com