امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 471

فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به همه ی شما مؤمنان وشیفتگان توحید ودلدادگا سنت ، تبریک عرض نموده وآمدن آن را خیر مقدم عرض می کنیم
اهمیت ماه مبارک رمضان
ماه مبارک رمضان ، ماهی است که اولش رحمت، میانه اش مغفرت و آخرش آزادی از آتش است. رمضان ماه ضیافت الهی ، ماه آزادی ازقید وبند معاصی وماه پاک کننده ی گناهان است  ماه عید بندگان مخلص پروردگار ، ماه پیروزی بر شیطان وماه بخشش وهمدردی بامستمندان ونیازمندان است.
ماه رمضان ماه تجدید ایمان با ایزد یکتاست ، ماه رمضان ماه جبران کوتاهی ها در ماه های گذشته است ماه رمضان ماه نظافت و پاکی ازلَوث گناهان است ماه مبارک رمضان ، ماه پر کردن آن فُرجه ای است که بر اثر گناهان و پیروی از امیال و خواهشات نفسانی پدید آمده است. ماه مبارک رمضان ماه درمان بیماری غفلت است، ماه مبارک رمضان ماه تقویت رابطه انسان ها و بندگان با پروردگارشان است، ماه مبارک رمضان ماه آشتی بندگان خدا با خدا وبندگان خداست، ماه رمضان ماه مغفرت گناهان است ماه مبارک رمضان ماه ویژه ای برای اجابت دعا است ، ماه مبارک رمضان ماه نزول رحمت الهی است،
رمضان ماهیست که خداوند در آن قرآن را بر پیامبر دردانه اش (ص) نازل کرده است و تنها ماهی است که در قرآن مجید، نامی از آن برده شده است. در این ماه، درهای آسمان و بهشت بر روزه داران گشوده و درهای جهنم بسته می شود. عبادت در یکی از شب های آن، (شب قدر) بهتر از عبادت هزار ماه است. رحمت پروردگار در این ماه دنبال بهانه است. بها ندارد با یک دست بلند کردن با سرازیر شدن یک قطره اشک از چشم ها ، رحمت خداوندی سرازیر می شود وروح وقلب وتمام وجود بنده اش را فرا می گیرد.
برای مسلمانان هیچ ماهی بهتر و با فضیلت تر و بزرگتر از ماه مبارک رمضان وجود ندارد. این ماه باارزش درحقیقت نعمت بزرگی ازنعمت های الهی محسوب می شود. خداوند این ماه را وسیله ای برای پاک کردن گناهان بندگان قرارداده است. دراین ماه است که خداوند مهربان ، سفره ی میهمانی را برای بندگانش می گستراند و روزه داران را بر سر سفره ی لطف و کرم خویش میهمان می کند وتنها بهانه ی این میهمانی مجلل ، «روزه» است.
روزه زکات بدن ، آزمون عشق ، ترازوی اخلاص و سپر آتش جهنم است.
روزه درصدد کنترل نفس و مهار امیال نفسانی وخواهشات مادی است تا با ایجاد و تقویت روحیه ی مقاومت در برابر جاذبه های نفسانی، بعد حقیقی و گوهر اصلی انسان را إحیاء کرده وآن را سرزنده و بانشاط کند و تقوای الهی را به معنای واقعی آن در وجود انسان محقق سازد.

رمضان درقرآن :
خداوند متعال درمورد این « ماه فرخنده » و این « میهمانی مهم و باشکوه » درکلام زیبایش در آیات ۱۸۳ تا ۱۸۵ سوره بقره، چنین می فرماید :
« اى کسانى که ایمان آورده‏اید روزه بر شما نوشته (واجب) شد، چنان که بر آنان که پیش از شما بوده‏اند واجب شده بود باشد که پرهیزگار شوید.» (بقره/ ۱۸۳)
« و این روزهایى چند است پس هر کس از شما مریض و یا مسافر باشد باید ایامى دیگر به جاى آن بگیرید و اما کسانى که به هیچ وجه نمى‏توانند روزه بگیرند عوض روزه براى هر روز یک مسکین طعام دهند و اگر کسى عمل خیرى را داوطلبانه انجام دهد برایش بهتر است و اینکه روزه بگیرید برایتان خیر است اگر بناى عمل کردن دارید.» (بقره/ ۱۸۴)
« (و آن ایام کوتاه )ماه رمضان (همان ) ماهی است که قرآن در آن نازل شده تا هدایت مردم و بیاناتى از هدایت و جدا سازنده حق از باطل باشد پس هر کس این ماه را درک کرد باید روزه‏اش را بگیرد و هر کس مریض و یا مسافر باشد به جاى آن چند روزى از ماههاى دیگر بگیرد خدا براى شما آسانى و سهولت را خواسته و دشوارى نخواسته و منظور اینست که عده سى روزه ماه را تکمیل کرده باشید و خدا را در برابر اینکه هدایتتان کرد تکبیر گفته و شاید شکرگزارى کرده باشید.» (بقره/ ۱۸۵)

رمضان دراحادیث :
درمورد فضیلت ماه مبارک رمضان احادیث وروایات بیشماری آمده که برخی ازآن هارا ذکر می کنیم : ۱ـ از ابوهریره – رضی الله عنه – روایت است که رسول الله – صلى الله علیه وسلم – فرمودند: «هر کس، ماه مبارک رمضان را بقصد حصول ثواب، در عبادت بگذراند، تمام گناهان گذشته اش، مورد عفو قرار خواهند گرفت» (صحیح بخاری) ۲ـ از ابوهریره – رضی الله عنه – روایت است که رسول الله – صلى الله علیه وسلم – فرمودند: «وقتی ماه رمضان فرا می رسد، درهای بهشت گشوده می شوند». و در روایتی دیگر، ابوهریره – رضی الله عنه – می گوید: رسول اکرم – صلى الله علیه وسلم – فرمودند: «وقتی ماه رمضان از راه می رسد، درهای آسمان، گشوده می شوند و درهای دوزخ، بسته می گردد و شیاطین به زنجیر کشیده می شوند».(صحیح بخاری) ۳ـ
درحدیثی دیگر ازابوهریره نقل است که: (خداوند می فرماید): هر عملی که فرزند آدم انجام دهد، برای خودش می باشد، جز روزه که مخصوص من است. و من خودم پاداش آنرا خواهم داد». و در پایان حدیث، پیامبر اکرم – صلى الله علیه وسلم – فرمودند: «روزه دار، دو بار خوشحال می شود: یکی، هنگامی که افطار می کند. و دیگری، زمانی که با پرودگارش ملاقات می نماید، از روزه اش شادمان می شود».(صحیح بخاری)
در روایتی از مسلم آمده که هر عمل فرزند آدم چند برابر می‌شود نیکی به ده برابرش تا هفت‌صد برابرش

رمضان درزندگی بزرگمردان وشیرزنان تاریخ اسلام :
زنان ومردان درتاریخ اسلام ، تمام سال را درانتظار رمضان می نشستند وهنگام حلول این ماه مبارک ، اظهار شادی وسرور می کردند وهنگامی که این ماه به پایان می رسید، اندوهگین می شدند . آن ها مدت ها قبل خودرا برای این ماه آماده می کردند وتمام برنامه های خودرا بگونه ای تنظیم می کردند که درماه رمضان فقط متوجه فیوضات معنوی این ماه باشند. کودکان وجوانان نیز ، هم پای بزرگترها حتی درسخت ترین شرایط گرما وبد ترین شرایط کاری، روزها روزه می گرفتند وشب ها با پروردگارخویش به مناجات ونیایش می پرداختند. آنان ازخواب وخوراک خود می زدند تامبادا فرصتی ازاین ماه مبارک را ازدست بدهند. آن شیرمردان وشیرزنان به گونه ای نفس خودرا عادت داده بودند که حتی درغیر رمضان به نمازشب وتلاوت قرآن وانجام کارهای خیر، می پرداختند. آری ! تمام صفات نیک وخصلت های پسندیده ی آن رادمردان وبزرگ زنان ، برای ماباید الگوباشد.

رمضان وحس نوع دوستی :
رمضان فرصتی است که انسان ها درآن تشنگی می کشند ، گرسنگی تحمل می کنند تابه نوعی متوجه نیازمندانی که چیزی برای خورد ن ونوشیدن ندارند، باشند . آنان شب بیداری می کشند تاپی ببرند که انسان هایی که سرپناه وجای خواب ندارند، چه حالی دارند آنان ازخداوند توقع دارند که خداوند به مسکینی آن ها رحم کند بااین کار پی می برند به این که ازمستضعفان ومحرومان غافل نباشند خلاصه این که این ماه فرصتی است برای دریافتن حال مسکینان ومحرومان ونیازمندان است !

رمضان وتندرستی :
در طب قدیم روزه ازاهمیت خاصی برخوردار بود، فیثاغورث و بقراط برخی از امراض رابا روزه معالجه می کردند .حارث بن کلده ، طبیب معروف زمان بعثت حضرت محمد (ص) روزه را تنها طریق معالجه ی بیماریها می دانست .ابن سینا فصلی ازکتاب قانون را به مداوا و معالجه با روزه اختصاص داده است.امروزه درامریکا و انکلستان و بیشتر کشور های اروپایی چاقی شایع ترین بیماری تغذیه را تشکیل می دهد و سلامتی عده ی کثیری را مختل می سازد برنامه روزه داری در اسلام انتخاب رژیم برای لاغری نیست بلکه هدف اصلی و حقیقی اسلام از روزه داری برای پیرامون خود جزء اهم وظایف و افضل فرایض قرار داده است برنامه یی است کاملاً منظم و اصولی که از جهات مختلف برای تامین سلامتی بشر مفید و ضروری است . نه تنها از نظر تامین جسمی اهمیت دارد بلکه از نظر تاُمین سلامت روحی نیز قابل توجه است .در حقیقت برنامه روزه داری عبارت است از اجرای یک برنامه ی بهداشتی کامل از نظر بهداشت روانی و بهداشت جسمانی.ضمناً چربیهای ذخیره ی بدن در طول مدت یک ماه روزه داری تدریجاًوبدون کمترین عوارض و عواقب وخیمی هضم می شود و قبل از اینکه سالها چربی به دور اعضاء جمع شود باعمل رژیم یک ماهه هر روز مقداری از ذخایر را هضم نمود و از میان برمی دارد .
جالب است بدانید که در مدت ۵۰ سال که از تأسیس کلینک روزه درآلمان می گذرد بیش از۰۰۰/۵۰ بیمار صعب العلاج در این کلینک توسط روزه درمان شده اند .

رمضان وفرصت عبادت:
ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای رسیدن به خدا است ماه مبارک رمضان ماه مسابقه است میدان مسابقه برای همگان باز است و هیچ شرط و شروطی ندارد مسابقه آزاد، اما داور هم الله ذوالجلال است مدالی که به برندگان مسابقه ی ماه رمضان داده می شود مدال طلا و نقره وجام هم نیست چون ارزش اینها فقط ارزش مادی ودنیوی است. مدالی که به برندگان مسابقه ی ماه مبارک رمضان داده می شود بسیار نفیس وباارزش است . این مدال ، مدال مغفرت گناهان ورهایی آتش دوزخ است . آن هایی که در کارهای نیک ، در عبادات، در نمازهای شب ، در ذکر الله وتلاوت قرآن ازدیگران پیشی گرفتند، برندگان این مسابقه بزرگ ، خواهند بود. این ماه فرصتی است تانفسمان را محاسبه کنیم وبارسنگین گناهانمان را که برشانه هایمان سنگینی می کنند، سبک کنیم . بالب هایی تشنه وشکمی گرسنه پیش خداوند، زاری والتجاء کنیم وشب ها بااوخلوت ورازونیازکنیم . بیاییم دراین ماه فاصله ی خود وخدارا کمتر کنیم وبرای آشتی باخوبیها، پیش قدم باشیم . بیاییم دراین ماه تمرین عبادت واوج بندگی را به نمایش بگذاریم تا درسایر ماه های سال، بتوانیم بنده ی خوبی برای خداوند باشیم.

رمضان وزکات :
یکی ازواجبات وعبادات پسندیده ی دیگری که دراین ماه مبارک انجام می گیرد، دادن زکات است. چون روزه باعث می شود تاانسان براساس حس نوع دوستی که دارد، به نیازمندان نیز رسیدگی کند . زکات، برای پاک کردن مال وکاستن درد ورنج نیازمندان ومستضعفان وارتباط ثروتمندان باطبقه ی محروم ومستمند است. گرچه دادن زکات قبل ازرمضان وبعد آن جایز است ، اما درماه مبارک رمضان معمولا این کارخیر انجام بگیرد بهتر است . چون پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم بیشتر درماه رمضان اقدام به دادن خیرات وصدقات می کرد وبذل وبخشش می نمود چنانچه از ابن عباس رضی الله عنهما روایت است که فرمودند: رسول الله – صلى الله علیه وسلم – سخاوتمندترین انسان ها بود. و سخاوتمندتر از هر وقت، زمانی بود که در ماه رمضان، جبرئیل نزد ایشان می آمد. جبرئیل در تمام شب های رمضان، قرآن را با رسول خدا – صلى الله علیه وسلم – تکرار می نمود. و آنحضرت – صلى الله علیه وسلم – در پخش خیر و نیکی، از بادهای وزنده نیز سبقت میگرفت. ( بخاری) رمضان واعتکاف :
یکی ازسنت های پیامبر خدا (ص) سنت اعتکاف است . پیامبر خدا (ص) معمولا دردهه ی اخیر رمضان ، به اعتکاف می نشستند. ویاران وخاندان بزرگوار ایشان چه درحیات پیامبر (ص) وچه پس ازوفات ایشان دهه ی اخیر ماه مبارک را به اعتکاف می نشستند ودرخلوت با پروردگارشات راز ونیازمی کردند. امروزه نیز بندگان نیک خداوند ، دهه ی اخیر را با رب ذوالجلال خود به خلوت می نشینند

رمضان وشب قدر:
خداوند قرآن را درشبی به نام « قدر» نازل فرموده است شبی که عبادت در آن شب ، بهتر از هزار ماه (یعنی برابر هشتاد و سه سال و چهار ماه ) می باشد. خداوند در دو سوره از این شب مبارک سخن گفته. خداوند در سوره قدر آیه ۱ می فرماید: (‏ما قرآن را در شب با ارزش «لیلهالقدر» فرو فرستاده‌ایم) و هم چنین در سوره دخان سوره دخان آیه ۳و۴ می فرماید: ‏(ما قرآن را در شب پرخیر و برکتی فرو فرستاده‌ایم. ما همواره بیم‌دهنده بوده‌ایم. ‏در این شب مبارک، هر گونه کار حکیمانه ای بیان و مقرّر گشته است).
فضایل لیله القدر: ۱٫ شبی است که خداوند قرآن را در آن نازل نموده. خداوند می فرماید: {إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ} و شبی است پر برکت چنان که خداوند می فرماید: {إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهٍ مُّبَارَکَهٍ}
۲. خداوند متعال در آن شب مهلت و رزق انسان را در طول سال تعیین می کند، چنان که می فرماید: {‏فِیهَا یُفْرَقُ کُلُّ أَمْرٍ حَکِیمٍ}
۳٫ عبادت در آن شب به نسبت شب های دیگر برتری دارد. چنان که خداوند متعال می فرماید: {‏لَیْلَهُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ } سوره قدر آیه ۳ (‏شب قدر شبی است که از هزار ماه بهتر است)‏. چرا که در آن ملایکه با خیر و برکت و رحمت و مغفرت به سوی زمین فرود می آیند. خداوند می فرماید: {‏تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَهُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن کُلِّ أَمْرٍ} سوره قدر آیه ۴ (‏ فرشتگان و جبرئیل در آن شب با اجازه پروردگارشان، پیاپی برای هر نوع کاری فرود می آیند‏.)
۴٫ شبی خالی از هر گونه بدی و آزردگی که در آن طاعت و اعمال خیر و خوب و رهایی از عذاب زیاد می شود، و شیطان در آن آزاد نیست و شبی سراسر سلامت و آرامش است. خداوند متعال می فرماید: {‏سَلَامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ} سوره قدر آیه ۵ (‏ آن شب تا طلوع صبح، شب سلامت و رحمت (و درود فرشتگان بر مومنان شب زنده دار) است.)
۵٫ برای کسی که به امید پاداش شب قدر به قیام بایستد، چنان که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند که: «من قام لیله القدر ذیمانا و إحتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه» گناهانش آمرزیده می شود.
شایسته است که بندگان یک خداوند، این شب را وبه ویژه ده شب آخر را إحیاء کنند.
سخن آخر :
برادروخواهر گرامی ! ازآن جاکه این ماه ، ماه جمع کردن آذوقه برای قبر وآخرت است ، همه ی ما باید این فرصت را غنیمت شمرده وازآن استفاده ی بهینه بکنیم
خداوند انسان ها را برای مبارزه با دو دشمن خطرناکی که همیشه در صدد ازبین بردن انسان هستند( اولی شیطان و دومی نفس اماره ) آگاه کرده است. این دو دشمن برای غافل بار آوردن من وشما یک لحظه هم کوتاهی نمی کنند. با انجام دادن کاهای نیک وپسندیده به ویژه در ماه مبارک رمضان ، می توان تاحدودی ازبارگناهان خود کاست وپرونده ی کارهای خیر خودرا پربار کرد.
این نکته را نیز باید به خاطر بسپاریم که روزه تنها نام « گرسنگی و تشنگی » نیست . کسی که در ماه مبارک رمضان ، ازدروغ گفتن ، دادن گواهی دروغین ، تهمت ، سخن چینی، اهانت و حرفهای بیهوده و بد و بیراه باز نیاید واین صفات بد را کنارنگذارد، و دلش را خوش بکند به این که فقط چیزی نمی خورد و نمی آشامد، خداوند به چنین روزه داری می فرماید : من هیچ نیازی ندارم که شما خودتان را گرسنه وتشنه نگه دارید !
بله ! روزه ی واقعی این است که همه اعضای انسان روزه باشد چراکه روزه سپری است برای انسان که انسان را از گناه و خطا بازمی دارد . پس باید تمام اعضای ما روزه داشته باشند. ابوهریره (رض) می فرماید: رسول الله – صلى الله علیه وسلم – فرمودند: «هرکس که دروغ گویی و عمل به مقتضای آن را ترک نکند، خداوند نیازی ندارد که او خوردن و نوشیدن را ترک کند»
بله ! .به جای صرف انرژی خودمان درگفتن دروغ وتهمت وبدگویی ، باید قلب وزبان وفکرمان را در راستای صفات پسندیده وکردارمثبت صرف کنیم . باید با دعا ونیایش خودمان را باخداوند ، نزدیک کنیم . ازین رو می طلبد تاهمه ی ما، این روزهای طلایی واین شبهای گرانقدرواین لحظات باارزش وثانیه های گرانقدر را ارج نهاده وبا پاک کن رمضان، دلهایمان را صیقل دهیم وقلبهایمان را جلابخشیم پس خوشا به حال آن خواهر و برادری که تمام لحظه های این ماه پر فیض و پر برکت را غنیمت شمرده و از آن در جهت مغفرت و بخشش گناهان‌شان استفاده نماید و حسرت و افسوس به حال آن کسی که با فرا رسیدن این ماه مبارک، هنوز هم از خواب غفلت بیدار نگردیده و با بی‌تفاوتی و بدون احساس مسئولیت، به گناهان گذشته‌ اش ادامه داده و از این شانس طلایی مستفید نمی‌گردد
وازهمه مهم تر! باید متوجه باشیم که « مسلمان رمضانی» نباشیم بلکه سعی کنم درتمام سال باهمان روحیه ی رمضانی زندگی کنیم
امیدوارم خداوند طاعات وعبادات همه ی مارا به درگاه خویش قبول بفرماید ومارا توفیق دهد تا حق بندگی ا ش رابه درستی اداکنیم . آمین یارب العالمین

| ۷ تیر ۱۳۹۳
۲۲ پاسخ به “ویژگیهای ماه مبارک رمضان”

 1. zakriyagahramzi می‌گه:

  سلام علیکم روزه داران مسلمانان ماه رمضان ماه شتسشوی انسان هست انسان ماه رمضان گناهان خودش را شست شو میکند خداوند رمضان را برای انسان پاک فرصت داده که خودش را پاک کند شاید رمضان دیگری زنده نباشد این فرصت برای انسان خیلی مهم هست انسان باید چنین فرصت را از دست ندهد وهمیشه انتظار همچنین فرصتی باشد این ماه جمع اوری ترین ماه عمل نیک وبندگی خداوند هست این ماه افضل ترین ماه هست این ماه ماه نزول قران هست این ماه ماه امتی هست

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 22نفر
 • بازدید امروز 47015
 • بازدید دیروز 161303
 • بازید کل 50079344

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8610
 • کل اعضا 1556
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com