امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 37632

حقوق مشترک بین زن و شوهر
اسلام همانطور که حقوقی را از زن بر مرد و از مرد بر زن واجب قرار داده است، حقوق دیگری را بعنوان حقوق مشترک زن وشوهر تعیین نموده است که رعایت آنها مشترکا بر همسران الزامیست . آن حقوق در ذیل به صورت خلاصه ذکر می گردند
۱_ همکاری زن و شوهر برای کسب شادی، خوشحالی و زدودن غم و اندوه ازمحیط خانواده تا جایی که امکان دارد .
چقدر زیباست، این سخن ابودرداء به همسرش آنگاه که می گوید: هرگاه تو از من ناراحت و دلخور شدی ، تحمل کن و اگر من نیز از تو ناخشنود شدم ، صبر و تحمل را برمی گزینم و اگر این طور نباشد، پیمان مشترک مان غیر ممکن می شود .
۲_ سفارش همدیگر به اطاعت از خداوند و رعایت تقوای الهی .
رسولخداص همسرانی را که همدیگر را بر اطاعت از خداوند یاری می دهند آفرین می گوید . ( احمد وابوداود ) از آنحضرت نقل کردند که فرمود، خداوند رحمت کند بر مردی که شب از بستربرمی خیز د و نماز می گذارد و همسرش را نیز بیدارمی کند و اگر بلند نشد، آب به صورتش می پاشد، و رحمت کند خدا بر زنی که برای نماز شب از خواب بلند می شود، و شوهرش را برای نماز از خواب بیدار می کند و اگر بلند نشد آب بر صورتش بپاشد.
خداوند در سوره مبارکه نساء، شوهران را مخاطب قرارداده، می فرماید. اما آن دسته از زنان را از که سرکشی و مخالفتشان بیم دارید، پند و اندرز دهید . و معنای وعظ در این آیه نصیحت نمودن و امر کردن به تقوای الهی مورد نظر است .
۳_ احساس مسؤولیت در زندگی مشترک و بنای خانواده و تربیت فرزندان .
بخاری و مسلم از رسولخدا نقل کردند که آنحضرت فرمود . مرد، مسؤول اهل بیت خویش است و به خاطر آنها مورد سؤال و بازخواست قرار می گیرد، زن نیز مسؤول ( اموال وناموس ) شوهر است و در این باره مؤاخذه می شود .
و در جای دیگر فرمود . روز قیامت از هر کس که مسؤول و عهده دار کاری است، پرسیده می شود که آیا افراد تحت سرپرستی اش را تباه نموده یا حفظ کرده است .
بدون تردید، هر فرزندی که نسبت به تربیت و پرورش او سهل انگاری و بی توجهی شود از تربیتی صحیح محروم خواهد ماند و مانند کسی زندگی خواهد کرد که بی سرپرست بوده، بلکه حتی از یتیمی که پدرش را از دست داده و کسی که به او توجهی نکرده هم بدتر است…
یتیم کسی نیست که پدر و مادرش مرده باشند و او را درمانده و بی پناه برجای گذاشته باشند. بلکه یتیم واقعی آن کسی است که مادرش بی توجه وپدرس مشغول به کار خودش باشد.
زن و شوهر نباید اسرار مربوط به مسائل زناشویی و آمیزش و جماع را نزد دیگران بیان کنند و یا نزد مردم از همدیگر بدگویی کنند. رسولخدا فرمود همانا بدترین مردم از نظر مقام در روز قیامت نزد پروردگارمردی است که (با همسرش آمیزش جنسی نماید) و سپس راز او را برملا کند و بالعکس .
۴_ تحقق اخلاص، وفا، مودت ومهربانی در محیط خانه .
چنانکه خداوند می فرماید . و از نشانه های او اینکه از جنس خودتان برای شما همسرانی آفرید، تا در کنار آنان آرامش بیابید و در میانتان مودت ورحمت قرار داد، در اینها نشانه هایست برای گروهی که تفکر می کنند / سوره روم
طبرانی از انس بن مالک از رسولخدا روایت نموده که فرمودند . آیا شمارا آگاه سازم از مردانی که در بهشتند ؟ گفتیم بله ای رسول خدا . فرمود . پیامبران در بهشتند و مردی که برادرش را در شهر دور بخاطر خدا ملاقات می کند ( یعنی به دیدارش میرود) سپس فرمود آیا شمارا با خبر سازم از زنان بهشتی اند ؟ گفتیم بله ای رسول خدا . فرمود زنانی که زاینده هستند و نسبت به شوهران شان محبت می ورزند که اگر شوهرشان از آنها ناراحت شود بگوید دستم در دست تو(یعنی صاحب اختیارم هستی) تا از من راضی نشوی به چشمم آرامش و خواب نمی آید و بر سر بستر نمیگزارم .
از ابوهریره روایت شده که پیامبر فرمودند . کاملترین مؤمنین از حیث ایمان کسی است که اخلاق نیکوتر داشته باشد، و بهترین شما کسانی هستند که نسبت به همسرانشان رفتاری نیکو دارند . ترمذی
و نیز فرمود . بهترین شما کسی است که برای همسرش بهترین باشد و من از همه شما به زنانم بهترم . ابن حبان

ای زنان و مردان، آنچه از نظر شما گذشت حقوق، وظایف ومسؤولیتهایی بود که شریعت مقدس اسلام بنیان نهاده، و تأکید نموده که در زندگی مشترک تان آنها را عملاً پیاده کنید.
و از این رهگذر تربیت فرزندانتان بر اساس موازین اسلام از جمله اهداف اساسی شما خواهد بود. و هر یک از شما با شریک زندگیتان در دوستی و اخلاص، خوشبختی و تفاهم به مثابه یک انسان خواهید بود. در این صورت امکان ندارد بینتان اختلاف بیفتد یا خصومت و دشمنی در بین خانواده ریشه دواند. چرا که رعایت نمودن حدود الهی و اداء حقوق هر صاحب حق، و قیام در جهت مسؤولیت پذیری در خانواده و تربیت فرزندان و به انجام رسانیدن وظایف و مسؤولیتها مانع از بروز کینه و دشمنی می شود.
از خداوند می خواهم که شوهران را در جهت اداء حقوق همسرانشان و بالعکس موفق گرداند. امید آنکه با هم در سایه زندگی زناشویی به امنیت و آرامش و سعادت و خوشبختی نائل آیند.

منبع: کتاب آداب خواستگاری و حقوق زوجین تالیف ، عبدالله ناصح علوان

| ۸ تیر ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 22نفر
  • بازدید امروز 74573
  • بازدید دیروز 139863
  • بازید کل 49945599

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8649
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو oliviatyh062081

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com