امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 36488

آن گفتگوی مختصر و کوتاه عمر رضی الله عنه با پیامبر ثابت می‌کند که عمر  پیامبر را بیشتر از جان خود دوست می‌داشته است، و مارا از نوشتن مطالبی در باره محبت عمر نسبت به پیامبر خدا بی‌نیاز می‌کند.

عن عبد الله بن هشام ‏ ‏قال :‏کنا مع النبی ‏ ‏صلى الله علیه وسلم ‏ ‏وهو آخذ بید ‏ ‏عمر بن الخطاب ‏ ‏فقال له ‏ ‏عمر ‏ ‏یا رسول الله لأنت أحب إلی من کل شیء إلا من نفسی فقال النبی ‏ ‏صلى الله علیه وسلم ‏ ‏لا والذی نفسی بیده ‏ ‏حتى أکون أحب إلیک من نفسک فقال له ‏ ‏عمر ‏ ‏فإنه الآن والله لأنت أحب إلی من نفسی فقال النبی ‏ ‏صلى الله علیه وسلم ‏ ‏الآن یا ‏عمر

بخاری از عبدالله بن هشام روایت می‌کند که او گفت: ما همراه پیامبر بودیم، در حالی که او دست عمر بن خطاب را گرفته بود، در همان موقع عمر به او گفت: ای رسول خدا ! به راستی که تو نزد من جز جانم، از هر چیزی دوست‌داشتنی‌تر و عزیزتری. پس پیامبر  فرمود: خیر، سوگند به کسی که جان من در دست و اختیار اوست، (این دوستی راست نیاید) مگر این که من نزد تو از جانت هم عزیزتر باشم، پس عمر به او گفت: به خدا سوگند به راستی که اکنون تو نزد من از جانم نیز محبوب‌تر هستی، پیامبر  فرمود: ای عمر! اکنون(به محبت و دوستداری حقیقی رسیدی)(صحیح بخاری)
گاهی از این گفتگو چنین توهم می‌شود که عمر پیش از آن پیامبر را بیشتر از خود دوست نداشته است، اما بررسی واقعیت برای ما ثابت می‌کند و روشن می‌نماید که محبت رسول گرامی  در قلب و دل عمر ثابت بوده و بر هرچیزی برتری داشته است.
نکته تازه در این مطلب دریافت و آگاهی عمر به این محبت بود، و توضیح بیشتر این نکته آن است که در ابتدای امر او خود را در برابر دوستداری مال و فرزند و همسر و خویشان و خانه و تجارت، آزمود و دریافت که محبت رسول خدا  بر حب همه اینها برتری دارد، و پس از آن هرگز سخن و داستان مقایسه میان محبت پیامبر و حب خویشتن به دل عمر خطور نکرده بود، و هرگز جسارت نمی‌کرد که در این امر قضاوت نماید، بلکه خود را از این مقایسه برحذر و جدا می‌داشت: به خاطر سکوت از داوری در باره چیزی که هنوز آن را نیاز موده بود. و این (سکوت) به منزله نفی برتری محبت رسول خدا  بر وجود خویشتن نبود.
زمانی که پیامبر  او را از این امر آگاه کرد، پس اندیشید و مقایسه کرد و به درون خود مراجعه نمود، ناگاه دریافت که محبت پیامبر بر محبت خویش رجحان و برتری دارد. و این چیزی بود که عمر از آن غفلت ورزیده بود و تاکنون آن را نیازموده بود، و این بدان معنی نیست که وجود عمر از محبت پیامبر پرداخته و خالی بوده است.
پس فرموده‌ی پیامبر از «اکنون ای عمر به محبت حقیقی رسیدی» به این معنی است که اکنون درست گفتی و آنچه را که در درونت بود نیکو بیان کردی.
از نتایج این اظهار دوستی که میان پیامبر و عمر رد و بدل گردید، این است که پیامبر از او درخواست کرد که در دعایش او را به یاد آورد و فراموش نکند و بی‌نصیب نگرداند. عمر بن خطاب  گفت: از پیامبر اجازه حج عمره را درخواست کردم، او به من اجازه داد و فرمود: ای برادرم! در دُعایت ما را فراموش نکن، پس عمر گفت: پیامبر کلمه‌ای را فرمود که ثروت همه دنیا به اندازه این سخن من را خرسند و خوشحال نگردانید. ابوداود و ترمذی روایت کرده اند.
    
مزاحی دل‌انگیز
ای برادر گرامی! به این مزاح دل‌انگیز و مهربانی عاطفی و شادی‌آور نظر کن که پیامبر آن را به اطلاع عمر رسانید:
ابوهریره  گفت: پیامبر فرمود:بینا أنا نائم إذ رأیتنی فی الجنه فإذا امرأه توضأ إلى جانب قصر فقلت لمن هذا فقالوا لعمر بن الخطاب فذکرت غیره عمر فولیت مدبرا.

پیامبر فرمود:در حالی که خواب بودم، خود را در بهشت دیدم، و ناگاه زنی را دیدم که در کنار قصری وضو می‌گرفت، پس گفتم: این کاخ از آن کیست؟ در جواب گفتند: از آن عمر بن خطاب است، پس غیرت و حساسیت عمر را به یاد آوردم و به عقب برگشتم، عمر گریست، گفت: ای رسول خدا ! آیا بر تو رشک برم و حسد ورزم؟
ابوهریره گفت: عمر و همه ما با پیامبر در آن مجلس گریستیم، سپس عمر گفت: ای رسول خدا  پدر و مادرم به فدایت، آیا نسبت به تو رشک برم؟ (روایت از بخاری و مسلم).

خواب نبوی
این (که ذیلاً می‌آید) خوابی است که پیامبر آن را دیده است و بر عظمت و بزرگی این دو مرد ابوبکر و عمر دلالت دارد، و نیز برآنچه که مسلمانان از خلافت و امارت و نیکی رفتار و روش ایشان بهره‌مند شده اند، دلالت می‌نماید، و آن فقط به سبب هم‌نشینی و هم‌دمی با پیامبر و دوستداری وی به وجود آمده است.
ابوهریره  گفت: از پیامبر شنیدم که او فرمود: «بَیْنَا أَنَا نَائِمٌ رَأَیْتُنِى عَلَى قَلِیبٍ وَعَلَیْهَا دَلْوٌ، فَنَزَعْتُ مِنْهَا مَا شَاءَ اللَّهُ، ثُمَّ أَخَذَهَا ابْنُ أَبِى قُحَافَهَ فَنَزَعَ مِنْهَا ذَنُوبًا أَوْ ذَنُوبَیْنِ، وَفِى نَزْعِهِ ضَعْفٌ وَاللَّهُ یَغْفِرُ لَهُ، ثُمَّ اسْتَحَالَتْ غَرْبًا، فَأَخَذَهَا عُمَرُ بْنُ الْخَطَّابِ، فَلَمْ أَرَ عَبْقَرِیًّا مِنَ النَّاسِ یَنْزِعُ نَزْعَ عُمَرَ بْنِ الْخَطَّابِ، حَتَّى ضَرَبَ النَّاسُ بِعَطَنٍ» وَفِی روایهٍ: «فَلَمْ یَزَلْ یَنْزِعُ، حَتَّى تَوَلَّى النَّاسُ وَالْحَوْضُ یَتَفَجَّرُ»(روایت از بخاری و مسلم.).
در حالی که خواب بودم، خود را کنار چاهی قدیمی و سرنپوشیده دیدم که سطلی کنار آن بود، تا آنجا که خدا خواست آب از آن بیرون کشیدم، سپس پسر ابی قحافه (ابوبکر) آن را گرفت، یک یا دو سطل آب از آن چاه بیرون کشید، و در بیرون‌آوردن آب ضعف و ناتوانی مشاهده می‌شد، خدا او را ببخشاید، سپس تبدیل به سطل بزرگی شد و عمر بن خطاب آن را گرفت و هرگز از مردم کسی را ندیدم که مانند عمر با این توان و قدرت آب را از چاه بیرون کشد، و تا آنجا آب بیرون کشید که مردمان شترها را سیراب کردند و آنها را به استراحت‌ گاه‌شان راندند. و در روایت دیگر گفته شده است که (عمر) پیوسته و مدام آب را بیرون می‌کشید تا این که مردم (سیراب) برگشتند و آبگیر هم از آب لبریز شد.
امام نووی / گفت: علما گفته اند: این خواب نمونه آشکاری است برآنچه که در زمان خلافت ابوبکر و عمر روی داد، و نیز در نیکی اخلاق‌شان و نمایان‌شدن نتایج مثبت رفتار و روش آنان و بهره‌مند‌شدن مردمان در مدت خلافت‌شان، و همه اینها از برکت هم‌نشینی و دوستداری صادقانه پیامبر  بوده است.
پیامبر  صاحب امر و دستور بود، و آن را به بهترین وجه ممکن انجام داد، و اساس و پایه‌های اسلام را تثبیت کرد و کارها را سر و سامان داد و اصول و فروع اسلام را آشکار کرد و روشن گردانید، و مردمان دسته دسته به دین خدا درآمدند و خداوند در این باره فرمود: ﴿الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا ۚ ﴾ ( سوره مائده، آیه ۳). «امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم، واسلام را برای شما به عنوان آئینی برگزیدم».
پس پیامبر وفات یافت و ابوبکر  دو سال و چند ماه جانشین او شد، و از ذَنوباً (در حدیث یاد شده) منظور مدت زمان خلافت ابوبکر  بوده و در زمان خلافت ابوبکر  جنگ با اهل رِدّه و ریشه‌کن کردن آنها و گسترش اسلام روی داد.
پس از این که ابوبکر وفات یافت، عمر جانشین او شد، پس اسلام در زمان خلافت عمر  گسترش یافت و او چیزهایی را از قوانین و امور کشورداری ایجاد نمود که قبلاً نظیر و مانندی نداشت.
و منظور پیامبر از قلیب (چاه) امور مسلمین بود، زیرا از آب زندگی و سامان مردمان مراد است، و امارات و فرمانروایی او به کسی که به مردمان آب می‌دهد تشبیه شده است، و اقدام او برای امنیت و تدبیر کارهای مسلمانان به سقایت و آب‌دادن به ایشان تشبیه گردیده است.
و سخن پیامبر در باره ابوبکر به این عبارت که در بیرون‌ آوردن آب کاملاً توانا نبود، به معنی کاستن از شخصیت و بزرگی ابوبکر و یا برتری‌دادن عمر بر او نیست. و منظور از این عبارت تنها بازگوکردن و خبردادن از مدت خلافت‌شان بوده است، و استفاده بیشتر مردم در زمان خلافت عمر به سبب این که طول خلافت عمر بیشتر بوده است و نیز به خاطر گسترش اسلام و شهرهای آن و ثروت‌ها و غنایم و فتوحات مسلمین و نیز ایجاد شهرها و تدوین دواوین دولتی و امور کشوری و لشکری.
و اما در این سخن پیامبر  که فرمود: خدای ابوبکر را ببخشاید، نقص و ایراد بر ابوبکر نیست، و اشاره‌ای که به گناه او ندارد، و آن تنها سخن و کلام مصطلحی بوده است که مسلمانان به هنگام گفتگو باهم آن را ادا می‌کردند و تکیه‌گاهی بوده است در کلام‌شان، و چه تکیه‌گاهی زیبا و نیکویی بوده است. در صحیح مسلم روایت است که آن کلمه‌ای بوده است که مسلمانان هنگام آغاز سخن آن را بر زبان جاری می‌کردند که چنین کاری انجام ده و خدا ترا ببخشاید.
دانایان استدلال کرده اند که در تمام این احادیث اعلام خلافت ابوبکر و عمر و درستی آن و نیز توصیف چگونگی خلافت آنان و بهره‌مندی مسلمانان از آن می‌باشد.
خداوند از عمر که دوستدار پیامبر  بود راضی باد، و نیز راضی باد از او که وزیر و یاور پیامبر بود، و راضی باد از او که دلیر و قهرمان بود، و نیز راضی باد از او که امیر عادل و منصف مسلمانان بود.
………………………………….
برگرفته از کتاب:محبت پیامبر در قلب یارانش/تالیف:احمد نصیب المحامید
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
۹ پاسخ به “از نمونه های محبت امیرالمومنین عمر رض نسبت به رسول الله ص”

 1. ساناز می‌گه:

  سلام
  بادیدن سریال حضرت عمر(رض) هرنفس خدارو شکر میکنم ک مسلمان وسنی هستم وبه مذهبم افتخارمیکنم.خدا تمامی دشمنان رالعنت کند.


 2. فاطمی می‌گه:

  این اظهار نظر توهین آمیز و کذب حذف گردید .


 3. کبیر می‌گه:

  متشکرم از وبسایت جالبتون


 4. jigar می‌گه:

  برادران بزرگوار سلام
  من دعایی می کنم و شما آمین بگویید:

  ما ز محبین علی و عمر
  هیچ نگوییم ز خیر و ز شر
  حشر محبان علی با علی
  حشر محبان عمر با عمر

  پاسخ :
  نه محب بودن سودی دارد و نه شعار !
  و از طرفی ، مالک روز قیامت قوانین خویش را در مورد تمامی افراد روی زمین اجرا خواهد کرد و نیاز به مشاوره کسی ندارد .


 5. بنده خدا می‌گه:

  این اظهار نظر به دلیل بیهوده گوئی حذف گردید .


 6. منصف می‌گه:

  برادران اجرتان با الله ان شاءالله


 7. فرشته خالقی می‌گه:

  جزاکم الله خیر/بعدازحب الله حب رسول الله صلی الله علیه وسلم حب خلفای راشدین درتمام جانم نقش بسته بیشترازجانم اول الله بعدرسول الله صلی الله علیه وسلم رادوست دارم بیشترازوالدینم بیشترازجانم یاالله مارابامحبوبانت همنشین کن/آمین یارب


 8. sahar می‌گه:

  جزاک الله احسن الجزا

  یاالله ما را از رهروان راستین سلف صالح قرار بده.

  یاالله دلتنگ و دلسوخته ی زمانی هستم که سیدنا عمر عدالت را بر سر مردم قسمت کرد،یاالله مرا نیز دوست و قرین سیدنا عمر قرار ده

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

 • کاربران آنلاین 26نفر
 • بازدید امروز 100070
 • بازدید دیروز 136445
 • بازید کل 50268844

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8612
 • کل اعضا 1555
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com