توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

امکانات کاربری
پیام مدیر

آنهایی که اسباب گناه را برای بندگان خداوند مهیا می سازند دشمن هستند و آنهایی که راه بهشت را مخلصانه به مردم نشان می دهند بهترین دوستان آنها هستند، تعداد دوستان بسیار اندک است

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2250
  • کل نظرات 9085
  • کل اعضا 1625
  • جدیدترین عضو Aran

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 3007

سنتهای قبل از خواب

123456789۱_ گفتن: «بِاسْمِکَ اللَّهُمَّ أَمُوْتُ وَ أَحْیَا» ترجمه : ای خدایا، با نام تو می میرم و زنده می شوم . (رواه البخاری) .

۲_ در دو کف دستش : ﴿قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ﴾ و ﴿قُلْ أَعُوذُ بِرَ بِ الْفَلَقِ) و ﴿قُلْ أَعُوذُ بِرَ بِ النَّاسِ﴾. بخواند، پس در آن بدمد، و به تمام بدنش بکشد، از سر و صورتش آغاز نماید و این کار را سه بار تکرار کند. (رواه البخاری) .

۳_ خواندن آیت الکرسی: ﴿اللَّهُ لا إِلَهَ إِلا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ﴾.(رواه البخاری) .

فایده ی خواندن آیت الکرسی:
کسی که آنرا بخواند پیوسته از طرف خداوند حافظ و نگهبان دارد و شیطان به وی نزدیک نمی شود، چنانچه در حدیث
صحیح آمده است.

گفتن این ادعیه:

۱_ «بِاسْمِکَ رَبیْ وَضَعْتُ جَنْبِیْ، وَبِکَ أَرْفَعُهُ، فَإِنْ أَمْسَکْتَ نَفْسِیْ فَارْحَمْهَا، وَإِنْ أَرْسَلْتَهَا فَاحْفَظْهَا بِمَا تَحْفَظُ بِهِ عِبَادَکَ الصَّ الِحِیْنَ» 

ترجمه : (پروردگارا! به نام تو پهلوى خود را بر زمین نهادم، و به کمک تو آنرا از زمین، بلند می کنم، اگر در حالت خواب روح مرا قبض کردى، آن را ببخشاى، و اگر دوباره به او اجازه ى زندگى دادى، از آن محافظت فرما، همچنانکه از بندگان نیکت محافظت کنى). (رواه البخاری و مسلم) .

۲_ «اللَّهُمَّ إِنَّکَ خَلَقْتَ نَفْسِیْ وَأَنْتَ تَوَفَّاهَا، لَکَ مَمَاتُهَا وَمَحْیَاهَا، إِنْ أَحْیَیْتَهَا فَاحْفِظْهَا، وَ إِنْ أَمَتَّهَا فَاغْفِرْ لَهَا، اللَّهُمَّ إِنیْ أَسْأَلُکَ الْعَافِیَهَ»

ترجمه : بار الها! تو جان مرا آفریدى، و تو آن را دوباره پس می گیرى، مرگ و زندگى آن بدست تو است. الهى! اگر زنده اش نگهداشتى، از او محافظت کن، و اگر آن را میراندى، پس مورد آمرزش قرار ده. الهى! من از تو عافیت می خواهم. (رواه مسلم) .

۳_ «اللَّهُمَّ قِنِیْ عَذَابَکَ یَوْمَ تَبْعَثُ عِبَادَکَ» [سه مرتبه] . ترجمه : (الهى! روزى که بندگانت را حشر می کنى، مرا از عذابت نجادت ده). وقتی که دست راستش زیر گونه اش می گذارد بخواند. (رواه أبو داود و الترمذی).

۴_ «سُبْحَانَ اللهِ» [۳۳ مرتبه]، و «الْحَمْدُ للهِ»[۳۳ مرتبه]، و «اللهُ أَکْبَرُ» [۳۴ مرتبه]. (رواه البخاری ومسلم).

۵_ «اللَّهُمَّ عَالِمَ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَهِ فَاطِرَ السَّمَوَاتِ وَاْلأَرْضِ، رَبَّ کُل شَیْءٍ وَمَلِیْکَهِ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَعُوْذُ بِکَ مِنْ شَر نَفْسِیْ، وَمِنْ شَر الشَّیْطَانِ وَشِرْکِهِ، وَأَنْ أَقْتَرِفَ عَلَى نَفْسِیْ سُوْءاً، أَوْ أَجُرَّهُ إِلَى مُسْلِمٍ». (رواه أبو داود و الترمذی).

۶_ «اللَّهُمَّ أَسْلَمْتُ نَفْسِیْ إِلَیْکَ، وَفَوَّضْتُ أَمْرِیْ إِلَیْکَ، وَوَجَّهْتُ وَجْهِیْ إِلَیْکَ، وَأَلْجَأْتُ ظَهْرِیْ إِلَیْکَ، رَ غْب هً وَرَهْبَهً إِلَیْکَ لاَ مَلْجَأَ وَلاَ مَنْجَا مِنْکَ إِلاَّ إِلَیْکَ، آمَنْتُ بِکِتَابِکَ الَّذِیْ أَنْزَلْتَ وَبِنَبِیِ کَ الَّذِیْ أَرْسَلْتَ». (رواه البخاری ومسلم).

۷_ خواندن دو آیه آخر سوره بقره: ﴿آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَب هِ وَالْمُؤْمِنُونَ…). (البقره: ۲۸۵).

 پیامبر (صلی الله علیه و سلم) فرمودند : کسی که این دو آیه را در شب بخواند او را کفایت می کنند. (رواه البخاری ومسلم).

علماء درباره معنای «کفایت می کند او را» اختلاف دارند گفته شده: کفایت می کنند او را از نماز شب، و گفته شده از هرشر و بدی و ناخوشایندی او را کفایت می کنند.

امام نووی می فرماید: امکان دارد هر دو اینها مراد باشد.

۸_ بر طهارت بخوابد، بدلیل حدیث : هرگاه به بسترت آمدی پس وضو بگیر .

۹_ بر پهلوی راست خوابیدن. رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمودند : پس بر پهلوی راستت دراز بکش. (رواه البخاری ومسلم).

۱۰_ گذاشتن دست راست زیر گونه راست. پیامبر -صلى الله علیه وسلم- هنگامی که می خوابید دست راستش را زیر گونه راست می گذاشت. (رواه أبو داود).

۱۱_ بسترش را تکان دهد. چرا که رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمودند : هر گاه یکی از شما برای خوابیدن به بستر خود رفت باید بستر خود را تکان داده و پاک نماید زیرا که نمی داند چه چیزی در آن جای گرفته است .(رواه البخاری ومسلم).

۱۲_ خواندن سوره «قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ».

فایده آن : بیزاری و برائت از شر شرک است . (رواه أبوداود والترمذی وأحمد).

امام نووی می فرماید: بهتر اینست که همه اینهای که گذشت بخواند و انجام دهد، پس اگر نتوانست بر آنچه می تواند اکتفا کند.

توجه : کسانی که در شبانه روز دو مرتبه می خوابند پس بدینگونه می توانند این سنتها، یا برخی از آنها را دوبار انجام دهند، چونکه این آداب و سنتها مخصوص خوابیدن در شب نیست بلکه شامل خوابیدن در روز نیز هست چونکه حدیث عام است.

فایده و ثمره انجام دادن این سنتها وقت خواب:

۱_ اگر مسلمان قبل از خوابیدن بر این اذکار و تسبیحات پایبندی و محافظت نماید ثواب ۱۰۰ صدقه برایش نوشته می شود. بدلیل فرموده پیامبر: (هر سبحان الله صدقه است، هر الله اکبر صدقه است، هر الحمد لله صدقه است، و هر لا إله إلا الله صدقه است…). (رواه مسلم).

 امام نووی می فرماید: (ثواب اینها برایش محسوب می گردد).

۲_ و همچنین ۱۰۰ درخت برایش در بهشت کاشته می شود بدلیل حدیثی که امام ابن ماجه روایت کرده است، و در مسئله اذکار بعد از نماز گذشت.

۳_ درهمان شب از آفات و بدیها محفوظ می ماند و خداوند او را حفظ می کند و شیطان از وی دور می شود.

۴_ بنده با ذکر و نام خدا و عبادت و توکل بر او، و طلب کمک از او، و با توحید و یگانه پرستی روز خودش را به پایان
می رساند.

images

| ۱۹ مهر ۱۳۹۵

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

تبلیغات

تغییر باور ها

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 23نفر
  • بازدید امروز 126508
  • بازدید دیروز 152423
  • بازید کل 78325780

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com