امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 9061

بررسی کلمه (النمص) از نظر لغوی
رأی ابن الأثیر :
ألنَّمَصُ: باریک کردن أبروها به خاطر قشنگ نمودن آنها.
النامصه: کسی که أبروی زنها را باریک می‌کند.
المتنمصه: کسی است که خواهان باریک کردن أبروها باشد.
أَلَمِنْماصْ: موچین.
رأی نووی :
در باب متنمصات می‌گوید: متنمصات جمع متنمصه است و ابن الجوزی آن را منتمصه آورده است که میم را بر نون مقدم نموده و مقلوب است.
المتنمصه: کسی که موی أبرویش را به وسیله‌ی دیگران باریک می‌کند.
النامصه: کسی که موی أبروی دیگران را باریک می‌کند.
النماص: برداشتن موی صورت به وسیله‌ی موچین، به همین خاطر به منقاش (موچین) منماص گفته می‌شود. و همچنین گفته می‌شود که نماص مخصوص برداشتن موی أبروها برای باریک نمودن و یا راست و درست کردن آن است.
باریک نمودن أبروها از دیدگاه اسلام
دلیل اول: قرآن:
قوله تعالی: ﴿وَلَآمُرَنَّهُمْ فَلَیُغَیِّرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ ۚ﴾.[النساء: ۱۱۹].
«و بدیشان دستور می‌دهم و آنان آفرینش خدا را دگرگون می‌کنند».
ابن عربی در مورد این آیه می‌گوید:
پیامبر خدا (ص) افراد زیر را لعنت کرده است:
الف) کسی که خال کوبی می‌کند و کسی که خواستار خال کوبی است.
ب) کسی که ابروها را باریک می‌کند و کسی که خواستار باریک کردن آن باشد.
ج) کسی که دندانها را تیز و باریک می‌کند و کسی که خواستار آن است.
د) کسی که به خاطر زیبایی بین دندانهایش فاصله ایجاد می‌کند و با این کار آفرینش خدا را دگرگون می‌سازد.
واشمه: به زنی می‌گویند که یک نقطه یا خطوطی را از بدن زخمی می‌کند و در آن سرمه می‌ریزد و با حالت تکبر نمایان می‌شود. زنان با این حالت خود را برای مردان آرایش می‌دهند و مردانی از سرزمین جزیره صقلیه و آفریقا آن را انجام می‌دادند تا نشانه‌ی مردانگی آنها در ابتدای خلقت باشد.
النّامصه: کسی که به خاطر زیبایی موها را می‌کَند. ابن عربی در ادامه می‌گوید: همه این کارها، دگرگون کردن آفرینش خداست و تغییر هیئت و قیافه می‌باشد که از دیدگاه اسلام حرام است.
دلیل دوّم: سنّت:
پیامبر (ص) می‌فرمایند: «لعنَ اللهُ الواشماتِ، وَالمستوشماتِ والنامصاتِ والمتنمصاتِ، والمتفلّجاتِ للحسنِ، المغیّراتِ خلقَ اللهِ».(بخاری و مسلم)
خدا لعنت کند آن کسی که خال کوبی می‌کند و کسی که می‌خواهد برای او خال کوبی کنند، خداوند لعنت کند کسی که ابروها را باریک می‌کند و کسی که خواستار باریک کردن آنهاست، خداوند لعنت کند کسی که دندانها را به منظور زیبایی باریک و تیز می‌کند، اینها کسانی هستند که آفرینش خدا را دگرگون می‌کنند.
أبوداود در توضیح این حدیث شریف می‌گوید: اَلنّامِصه: زنی است که ابروها را زیبا و باریک می‌کند  که این کار دگرگونی خلقت و آفرینش خداست .
اَلْمُتَنَمّصه: زنی است که خواستار باریک کردن ابروان خود است.
قاضی عیاض می‌گوید:
النامصه: زنی است که موها را از صورت خود و دیگران می‌کَند.
المتنمصه: کسی است که خواستار کَندن مو از صورت و ابروی خود است.
فتوای علما و دانشمندان بزرگ معاصر در مورد برداشتن موی ابروها
بی‌مناسبت نیست که در اینجا نظرات دانشمندان معاصر را در رابطه با حکم برداشتن و باریک کردن موی ابروها بیان کنیم:
• سؤال: از دانشمند بزرگوار شیخ عبدالعزیز بن باز پرسیده شد:
حکم کم کردن موهای اضافه از ابروها چیست؟
جواب: برداشتن و کم کردن موی ابروها درست نیست، چون از پیامبر (ص) روایت شده است «لعنَ اللهُ النّامصهَ والمتنمصهَ» خداوند زنی را که موی ابروها را باریک یا برمی‌دارد و زنی که خواستار انجام این کار است لعنت کرده است.

برداشتن موی  ابرو از دیدگاه پزشکی
ای خواهرم بدان که خداوند بزرگ و مهربان هیچ چیزی را بدون حکمت و فلسفه حرام نکرده است، یکی از فلسفه‌های حرام بودن برداشتن موی صورت و ابرو، ضرر و زیانی است که اطراف چشم را در برمی‌گیرد، این شما و این نظر و رأی بعضی از پزشکان در این مورد:
بعضی از پزشکان متخصص چشم دو حالت را برای التهام بافت سلولی اطراف چشم به سبب کندن موی ابروها بیان کرده‌اند:
یکم: زنی است بیست و دو ساله که دو روز بعد از کندن موی ابروها، چشمانش دچار تورم و سرخی شده است و اجباراً برای علاج بیماری به پزشک مراجعه کرده است.
دوّم: زنی است که با رفتن نزد پزشکان متخصص زیبایی و کندن موهای ابرو و اطراف صورت، بعد از یک روز دچار سرخی و درد اطراف ابرو شده و بعد از چهار روز اطراف چشمش دچار التهاب و برآمدگی شده است که سبب بستری شدن او در بیمارستان گردیده است، و پزشکان مجبور شدند آنتی‌بیوتیک‌هایی از طریق رگ به او تزریق کنند، علاوه بر مشکلات بالا لکه‌های (سفیدی) بر صورت او تشکیل شده‌اند و این حالت بعد از شفا و علاجش عیب و نقصی به اندازه شش سانتی‌متر بر صورت او بر جای گذاشته است، این مسئله کافی است که مریض مجبور شود دوباره برای علاج زشتی به وجود آمده نزد متخصصین زیبایی برود و آن را اصلاح کند.
پزشکان معتقد هستند که زن‌ها باید از این آمیخته‌های گوناگون و مشکلات و سختی‌هایی که به خاطر کندن موی ابروها پیدا می‌شود خودداری کنند (با اینکه عوارض آمیخته‌ها کم هم باشد) و بر پزشکان لازم است که خود را برای علاج گندکاری‌هایی که بعد از برداشتن موی ابرو و … پیدا می‌شود با فعالیت و تلاش همه‌جانبه خود را آماده کنند.

مطالب بالا ترجمه حرف به حرف مجله پزشکی به نام ایجست می‌باشد که در شماره ۱۹۸۷ مایو منتشر شد.مجله المجتمع، شماره (۸۳۰)
دکتر و هبه احمد حسن (استاد دانشکده پزشکی – دانشگاه اسکندریه) می‌گوید: برداشتن موی ابروها با وسایل مختلف سپس بکار بردن قلم ابرو و غیره مثل مالیدن بعضی مواد بر پوست تأثیر زیان‌آوری بر آن خواهد گذاشت چون رنگ‌ها از ترکیبات معدنی سنگینی درست شده‌اند مثل مس و جیوه، در ترکیبات روغنی مثل روغن کاکائو ذوب می‌شوند همان طور که تمام مواد رنگی بعضی از مشتقات نفتی را دارند. و همگی این‌ها اکسیدهایی گوناگون هستند که به پوست ضرر می‌رسانند.(المتبرجات: الزهراء فاطمه بنت عبدالله، ص ۹۴ به نقل از کتاب المرأه المسلمه فی وجه التحدیات تألیف انور جندی، ص ۶۲٫)

پایان
خواهر مسلمانم: بعد از این که حکم برداشتن موی ابرو و صورت از نظرتان گذشت و همچنین أقوال بسیاری از دانشمندان قدیم و جدید و بعضی از پزشکان نیز بررسی شد من هم توصیه‌هایی دارم و می‌گویم (ان شاءالله خداوند من و شما را به راه راست هدایت کند):
از خدا بترس، و برای توبه عجله کن، بیاد آر روزی را که به سوی خدا برمی‌گردی، در رابطه با آن چه که در گذشته انجام داده‌ای از تو سؤال می‌شود، مشغول چه هستی؟ کاری کرده‌ای که موجب نفرین و لعنت تو شده است. (لعنت دوری از رحمت و مهربانی خدا می‌باشد) در حالی که در نماز و بعد از نماز از خدا طلب بخشش و رحمت می‌کنی! آیا این کار تضاد بین گفتار و کردار شما نیست؟ رحمت را از خدا می‌طلبی و کاری را انجام می‌دهی که موجب دوری شما از رحمت او می‌شود ! این کار بسیار جای تعجّب است!
این کار را به خدا و رسول خدا بسپار حکم شرعی آن برایت روشن می‌شود.

* ای خواهر مسلمانم: چون زنان دیگر این کار را می‌کنند تو هم به عنوان دلیل آنها را سرمشق قرار ندهید، بلکه فرموده خدا را به یاد آورید که می‌فرمایند: ﴿وَإِنْ تُطِعْ أَکْثَرَ مَنْ فِی الْأَرْضِ یُضِلُّوکَ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ ۚ﴾.[الأنعام: ۱۱۶].
«اگر از بیشتر مردم (که کافران و منافقانند) پیروی کنی تو را از راه خدا دور می‌سازند».
……………………….
برگرفته از کتاب: برداشتن موی أبرو و صورت از دیدگاه اسلام و پزشکی 
تألیف: أم عبدالرحمن :ترجمه : إسحاق بن عبدالله دبیری العوضی
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۵ فروردین ۱۳۹۳
۱۵ پاسخ به “برداشتن موی ابرو از دیدگاه اسلام و پزشکی”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  گلبرگ می‌گه:

  برای زنی که ابروهای پیوسته داره هم برداشتن وسط ابروها حرام هست؟

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  ASK می‌گه:

  سلام

  میشه دیدگاه علمای شیعه رو هم بگویید.


 3. عسل می‌گه:

  اگه اینجوریه که ما صدها بار کار حرام انجام دادیم…..

  • وضعیت کاربر : مهمان
   ASK می‌گه:

   سلام

   ببخشید آیا این نظر شما در مورد حرام بودن خالکوبی یا برداشتن ابرو از همه مراجع عظام مدّظلهم است؟لطفاًحتمن جواب بدید

   پاسخ :
   هر آنچه که ذکر شده دیدگاه اهل سنت بر اساس قرآن و سنت پیامبر می باشد .


 4. ohara می‌گه:

  با سپاس از مطالب مفیدتون.می خواستم سوال کنم پس خانمهایی که توی صورتشون دچار پرمویی خیلیییییییی شدید هستند و مطمئنا” اگر هم با سختی ازواج کنند که شبیه معجزه هست همسرشان حس خوبی به صورت انها پیدا نخواهد کرد چیست؟با تشکر

  پاسخ :
  شما مطلب را دقیق مطالعه نکردید خواهشمند است با دقت بیشتر بخوانید .


 5. الغرباء می‌گه:

   السلام علیکم
  از الله متعال برای خود وشما قلبی خاشع و توفیق عمل صالح و هدایت و استقامت خواهانم.
  ‌ابرو برداشتن برایمان چه سودی خواهد داشت در انروزی که پسر از مادر و شوهر از همسر گریزان است و مال و فرزند سودی نخواهد داشت مگر کسی که با قلبی پاک وسالم در برابر الله متعال حاضر شود.
  بله خواهران عزیزم ابرو نزدن در این زمانه بسیار دشوار است اما

  * عن أنس ابن مالک رضى الله عنه قال : قال رسول الله صلى الله علیه و سلم : یأتى على الناس زمان ، الصابر فیهم على دینه کالقابض على الجمر . *
  ” انس ابن مالک رضى الله عنه مى گوید : رسول الله صلى الله علیه و سلم فرمودند : زمانى بر مردم فرا خواهد رسید که شخص پاینبد بر دینش ( – احکام قرآن و سنت – ) به مانند این مى باشد که اخگر آتش را در دست گرفته است . ”
  [ أخرجه الترمذى ( ۴ / ۵٢۶ / ٢٢۶٠ ) ، و رمز السیوطى لحسنه ( فیض القدیر ۶ / ۴۵۶ ) ، و صححه الألبانى بشواهده فى الصحیحه ( ٢ / ۶٨٣ / ٩۵٧ ) ]
  —–
  یعنى : سختى و مشقتى که شخص پایبند بر احکام قرآن و سنت در مقابل اهل بدعت و گمراهان در آن زمان متحمل مى شود به مانند این است که اخگر آتش را در دست گرفته است ، بلکه ممکن است سختى و مشقتش بیشتر از این باشد ، و این حدیث از معجزات رسول الله صلى الله علیه و سلم مى باشد زیرا که ایشان از آینده خبر داده اند ( و الان نیز واقع شده است ) .
  [ برگرفته شده از کتاب فیض القدیر ( ۶ / ۴۵۶ ) با تصرف شدید ]

  به قولى : در آن زمان ، به خاطر الله زندگى کردن از مرگ در راه او سخت تر است .
  و الله بأحکامه أعلم و بتشریعه أحکم .

  اللهم لا تجعل مصیبتنا فى دیننا ، و لا تجعل الدنیا أکبر همنا ، و لا مبلغ علمنا ، و لا إلى النار مصیرنا ، و اجعل الجنه هى دارنا و قرارنا برحمتک یا أرحم الراحمین .لسلام علیکم
  از الله متعال برای خود وشما قلبی خاشع و توفیق عمل صالح و هدایت و استقامت خواهانم.
  ‌ابرو برداشتن برایمان چه سودی خواهد داشت در انروزی که پسر از مادر و شوهر از همسر گریزان است و مال و فرزند سودی نخواهد داشت مگر کسی که با قلبی پاک وسالم در برابر الله متعال حاضر شود.
  بله خواهران …… ابرو نزدن در این زمانه بسیار دشوار است اما


 6. نازگل می‌گه:

  من قدیما شنیده بودم که زیر ابرو بر داشتن واسه سوی بینایی خوبه، ولی احادیثی که با علم پزشکی تطبیق داره درسته


  • نازنین می‌گه:

   اینایی که نوشته بود برای منم خیلی عجیب و باورنکردنی بود ولی نمیشه گفت هر حدیثی که باعلم روز نخوند درست نیس چون علم روز به روز تغییرمی کنه شاید صد سال دیگه علم هم به حرف احادیث برسه. ولی موافقم باید بررس شه که منابع این احادیث تا چه حد قابل اعتماده که اینم کار ما نیس خیل تخصصیه


 7. آویزون می‌گه:

  راوی می گوید: به حضرت عرض کردم، حدیثی از پیامبر(ص) به ما رسیده است که ایشان «واصله و موصوله» را لعن کردند. حضرت فرمودند: این گونه نیست. رسول خدا (ص)، آن واصله ای را لعن کردند که در جوانیش اهل زنا بوده و در پیری نیز زنان و مردان فاسد را به هم می رساند.[۴]

  در روایتی دیگر ابی بصیر می گوید: از امام باقر (ع) درباره زینت های زنان (از جمله چیدن موی صورت) برای شوهرانشان سؤال کردم، حضرت فرمودند: هیچ کدام از اینها اشکال ندارند.[۵]

  پاسخ :
  نزد ما چنین روایتی وجود ندارد .


 8. آویزون می‌گه:

  فک کنم کامنت قبلی ثبت نشد. واقعا در حد اصلاح و مرتب شدن هم اشکال داره؟پس زیبایی برای همسر چه میشود؟

  پاسخ :
  کاربر بزرگوار زن می تواند هر نوع آرایش برای همسر خود انجام دهد بجز یک موردی که حرام است ، آرایشی از قبیل تمیزی صورت، استفاده از ابزار آرایشی ، لباس تزئیناتی، استفاده از خوشبوئی، مهربان و تمیز بودن زن از ۱۰ تا آرایش برای همسر موثرتر است ، همچنین وفاداری و رازدار بودن زن، مرد را بیش از حد راضی می کند .


 9. ف می‌گه:

  من الان نفهمیدم.یعنی ما زن ها که میریم آرایشگاه موی ابرو و صورتمون رو برمیداریم مرتکب حرام میشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  خداییش همچین چیزی نشنیده بودم دیگه!دارم شاخ در میام!


  • احمد می‌گه:

   سلام علیکم
   حق دارید نشنوید چون نخواستیدبشنوید ، مسلمانی که منتظر رفتن به قبر و حضور در بارگاه الهی است باید خواهش خودرا قربان فرمان خدا و رسول کند .

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 15نفر
 • بازدید امروز 109214
 • بازدید دیروز 161303
 • بازید کل 50141543

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8612
 • کل اعضا 1555
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com