امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 2737

خلاصه فضایل حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها چنان زیادند که در یک صفحه و یک مقاله جای نمی‌گیرند و نمی‌توان تمام آنان را یکی یکی ذکر کرد. لذا در این قسمت به بعضی از فضایلی که مختص حضرت عایشه بوده‌اند اشاره می‌کنیم که این افتخارات عبارتند از:

۱_عایشه همسر پیامبر در دنیا و آخرت : 

بالاترین افتخاری که برای حضرت عایشه می‌توان ذکرکرد این است که بنا بر تصریح احادیث و روایات صحیح، حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها در هر دو جهان …

به شرف همسری سرور کائنات، محبوب رب‌ العالمین حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم نایل شده است.

۲- نزول وحی درشأن عایشه

برائت و پاکدامنی حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها به وسیله وحی ازبالای هفت آسمان نازل شد و مسلمانان تا قیامت این آیات را در نماز و غیر نماز تلاوت می کنند و با هر بار تلاوت، در مقابل هر حرفی، ده ثواب به تلاوت کننده داده می‌شود.

۳- مبتلا نشدن به شرک و بت پرستی

عایشه صدیقه رضی‌الله‌عنها از لحظه‌ای که چشم به جهان گشود در خانواده‌ای مسلمان به دنیا آمد و از ابتدای طفولیت با نام “الله” جل‌جلاله آشنا گردید و از شرک و بت‌پرستی محفوظ ماند و هیچ‌گاه برای غیر خدا سر تعظیم فرود نیاورد .

۴- آوردن سیمای حضرت عایشه توسط جبرئیل

قبل از ازدواج پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم با حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها، حضرت جبرئیل صورت و سیمای حضرت عایشه را در خواب به آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم نشان می‌دهد و اعلام می‌کند که این سیمای شخصی است که در آینده همسر تو خواهد بود.

۵ – حضور درخانه وحی

حضرت عایشه درخانه‌ای زندگی می‌کرد که فرشتگان الهی آن را احاطه کرده بودند و بارها وحی در آنجا نازل می‌شد، در حالی که حضرت عایشه صلی‌الله‌علیه‌وسلم در کنار آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم نشسته بود.

۶- مادر مومنان جهان

طبق تصریح آیه قرآن کریم ازواج پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم، مادر مومنان هستند. پس به عبارت دیگر تمام مومنان تا قیامت، فرزندان این محبوبۀ رسول خدا محسوب می‌شوند. و بر هر انسان با حیا و غیرتی لازم است که احترام و مقام والای مادر خود را حفظ نماید.

۷- غروب خورشید نبوت درحجرۀ عایشه

رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در روزهای آخر حیات خود در حجره حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها اقامت گزید و با کسب رضایت دیگر همسران، ایام مریضی را درخانه عایشه صدیقه گذرانید و هنگامی که روح مطهر ایشان به عالم ملکوت پرواز کرد، سر مبارکش در آغوش حضرت عایشه صدیقه قرار داشت.

۸- اتاق عایشه مدفن رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم

جسد مبارک پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در همان اتاقی که رحلت فرمودند دفن گردید و این افتخار نصیب حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها شد که رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم تا قیامت میهمان حجرۀ عایشه باشد و هر روز و شب هزاران عاشق شیفته در مقابل درب حجره آن بانوی بزرگوار اسلام، با ادب و احترام  ایستاده و  بر پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم درود فرستاده و برای دو یار در پهلو خوابیده آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم (ابوبکر و عمر) ادای احترام می‌کنند.

وفات حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها

زمانی که پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم رحلت فرمودند، حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها در اوج جوانی قرار داشت.  بعد از رحلت آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم ام المومنین عایشه صدیقه حدود چهل سال را در فراق ایشان سپری کرد و در این مدت به نشر دین و تعلیم روش زندگی پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم به امت پرداخت و شبانه‌روز خویش را وقف خدمات دینی نمود ولی همواره آروزی ملاقات و رسیدن به پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم را در سر می‌پرورانید و برای آن، لحظه شماری می‌کرد. تا اینکه بالاخره انتظار به سر آمد و لحظه ملاقات، آن هم بعد از مدت مدیدی فرا رسید و خداوند ایشان را به همسر گرامی‌اش (پیامبراکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم) و پدر بزرگوارش (ابوبکرصدیق رضی‌الله‌عنه) ملحق نمود.

آری! حضرت عایشه صدیقه بعد از اینکه نیم قرن، امت اسلامی را از علوم و معارف خود مستفیض گردانید و روش عملی زندگی پیامبر را به امت تعلیم داد، درسال ۵۸هـ روز دوشنبه هفدهم ماه رمضان درسن ۶۸سالگی دارفانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.

نمازجنازه این بانوی بزرگ اسلام،همسر رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم ومادرمومنان جهان،توسط حضرت ابوهریره (ض)خوانده شد وجسد مبارکش درقبرستان بقیع درکناربقیه ازواج مطهرات به خاک سپرده شد. 

کتاب در مورد حضرت عایشه را اینجا دانلود کنید

| ۱۴ اسفند ۱۳۹۲
۲۸ پاسخ به “افتخارات منحصر به فرد حضرت عایشه”

 1. یه بنده خدا می‌گه:

  ضمن عرض سلام به شما برادران از جان عزیزتر ما شیعیان.من شیعه ی اهل بیت پیامبر هستم و ازهمین کامنت میخوام به گوش همه مسلونایی که در حال خواندن ورویت این سایت هستند برسونم حساب این جور افراد بی سروپا از ما شیعه ها جداست.خداراشاهد میگیرم از وقتی که رهبرم امام خامنه ای توهین به مقدسات شما برادران راحرام کرده اند من در حال بحث های فراوانی با این جور افراد بی مغز شیعه هستم که شدن دایه ی مهربانتر ازمادر ودارن عامدانه آب به آسیاب دشمن میریزن.در تمامی مذاهب اسلام عزیز تندروی های افرادبی مغز وجوداره.هم دراهل تسن عزیز وهم در شیعیان. در شیعیان میتوان به امثال شیخ شیعه نمای کویتی یاسرالحبیب وشیخ شیعه نمای افغانی الله یاری اشاره کرد ودر اهل تسنن هم میتوان به انواع واقسام گروه های سلفی وافراطی وتکفیری مثل داعش والقاعده وجبهه النصره اشاره کرد که این احمق ها با دادن فتواهای مختلف وخارج از فقه اسلامی مثل جهاد نکاح آبروی اسلام ومسلمانان را میبرند تنها به این دلیل که نسل حرام زاده ی خود را با این عوامل نامشروع ادامه دهند. در اینجا تقاضادارم که این سایت گرامی موضع خودش وموضه امام جمعه محترم اهل سنت زاهدان را درباره این گروهای تکفیری و وهابیت مشخص کرده تا مردم مسلمان ایران چه شیعه و چه سنی این را بدانند که حساب برادران اهل تسنن ما از این بی دین های ملحد و خون خوارجداست.(یا ایهاالمسلمون اتحدوا علی کافرین الذین عدوون لالاسلام والمسلمین)

  پاسخ :
  دوست محترم تشکر از شما ، خدمت تان عرض شود که جهاد نکاح در هیچ جای دنیا وجود خارجی نداشته و ندارد، این را یکی از تندروهایی که ذکر کردید جعل کردند و از شخص دلسوزی همچون شما یادآوری اش بعید بود !
  همچنین تمنا داریم از شما برادر گرامی که کلمات نا شایست بکار نبرید مانند کلمه (احمق!) و امثال آن ، چراکه ما الگویان وقتی به راحتی از این کلمات استفاده کنیم سایرین نا شایست ترش را استفاده می کنند .
  موضع اهل سنت ایران وحدت، برادری و تفاهم است ، هر جای ایران عزیز که سنی زندگی کرده همسایه های شیعه اش را ناراحت نکرده است و دلیل قوی دیگر بر این ادعا این است که تمام منابر و تریبون اهل سنت ایران منبع رحمت و رافت هستند ، خصوصیات بارز دیگری در اهل سنت وجود دارد که نیازی نیست به همه اشاره کنم ، شما و دیگر عزیزان و برادران شیعه ما می توانید سخنرانی های شخصیتهای اهل سنت را گوش کنید .


 2. taher می‌گه:

  با سلام
  خوب بود برای استفاده بیشتر منابع رو هم ذکر می کردید…

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 12نفر
 • بازدید امروز 35081
 • بازدید دیروز 142008
 • بازید کل 49685822

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8641
 • کل اعضا 1554
 • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com