امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
الخلیل
| بازدیدها: 37090

وَالَّذِینَ یَجْتَنِبُونَ کَبَائِرَ الْإِثْمِ وَالْفَوَاحِشَ وَإِذَا مَا غَضِبُوا هُمْ یَغْفِرُونَ [الشورى : ۳۷] وَالَّذِینَ اسْتَجَابُوا لِرَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاهَ وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَیْنَهُمْ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ [الشورى : ۳۸] وَالَّذِینَ إِذَا أَصَابَهُمُ الْبَغْیُ هُمْ یَنتَصِرُونَ [الشورى : ۳۹] وَجَزَاء سَیِّئَهٍ سَیِّئَهٌ مِّثْلُهَا فَمَنْ عَفَا وَأَصْلَحَ فَأَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ لَا یُحِبُّ الظَّالِمِینَ [الشورى : ۴۰] شیخ القرآن مولانا محمّد عثمان، امام جمعه اهل سنت شهرستان خاش در خطبه های مراسم نماز جمعه (۱۱ بهمن ۱۳۹۲) با تلاوت آیات ۳۷ تا ۴۰ سوره مبارکه حم شوری ، معیار انسان کامل و شایسته را بیان میفرماید. یک انسان کامل باید بردبار دارای عفو و بخشش، صبر و حوصله، سخاوت، احسان و بخشندگی باشد.

علامه شاه ولی الله یکی از علمای بزرگ و فرهیخته شبه قاره هند میفرمایند: در این آیه معرفی انسان کامل و برگزیده است و این آیه نیز اشاره به صفات خلفای راشدین دارد.

 در انسان دو قوت وجود دارد یک قوت بهیمیه .دوم قوت سبوعیه. آثار قوت بهیمیه درقوت شهوانیه، خواهشات نفسانی و خواسته های نفسانی ظاهر می شود. دوم قوت سبوعیه :یعنی حالت درندگی انسان که به صورت قوت غضبانیه و خشم و غضب ظاهر می شود،یعنی انسان از یک طرف دارای وصف حیوانیت است که همان قوت شهوانی و نفسانی است و دوم سبوعیت که همان درندگی و خشونت وجنگ طلبی است. اگراین دو قوت انسانی اصلاح بشود انسان، انسانی سالم و صالح می شود.

 در آیه اول اوصاف اهل جنت بیان شدکه انسانهایی جنتی هستند که نفس شان را زیر پا کرده و آنرا اصلاح کرده اند. قرآن می فرماید: (وَالَّذِینَ یَجْتَنِبُونَ کَبَائِرَ الْإِثْمِ وَالْفَوَاحِشَ ) بهشتیان کسانی هستند که از تمام گناهان کبیره پرهیز می کنند بالاخص از کارهای بی حیایی و فحشا، این تخصیص بعد از تعمیم است. فواحش در کبائر داخل است اما به طور خاص ذکر شده  برای اینکه این بدترین و زشت ترین گناه کبیره است. قتل،دروغ،  غیبت، سرقت، تهمت، جاسوسی و خبر مردم را منتقل کردن به دیگران عهد شکنی، مردم آزاری همه اینها جزو گناهان کبیره هستند. در یک تعریف کلی گناهان کبیره آنهایی هستند که بر ارتکاب آنها وعید وتهدید به عذاب آمده است. اصرار کردن برگناه صغیره نیز به گناه کبیره تبدیل می شود. الله تعالی از گناهان کبیره و صغیره ما را حفاظت کند.

 (وَإِذَا مَا غَضِبُوا هُمْ یَغْفِرُونَ) آنها را وقتی خشم می گیرد در گذر می کنند. اینجا بیان قوت غضبانیه بعد از اصلاح قوت شهوانیه است .اصلاح قوت غضبانیه یعنی اخلاق مومن خوب باشد عفو وگذشت در او باشد در این صورت آن مومن اهل جنت می گردد.

و بعد از این دو مطلب دوباره اوصاف اهل جنت اعاده می شوند و در این آیات به طرف صفات خلفای راشدین نیز اشاره شده است.

*خصوصیت حضرت ابوبکر صدیق رضی الله تعالی عنه

(وَالَّذِینَ اسْتَجَابُوا لِرَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاهَ وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَیْنَهُمْ) جنتی کسانی هستند که دعوت پروردگارشان را اجابت کرده اند مانند صدیق اکبر که اولین اجابت کننده دعوت رسول الله بودوقتی رسول الله اعلان نبوت کرد و ابوبکر صدیق را دعوت داد ایشان بدون تأمل و بدون طلب دلیل و برهان کلمه لااله الاالله محمد رسول الله را بر زبان اقرار کردند. اینجا میفرماید اهل جنت کسانی هستندکه (وَالَّذِینَ اسْتَجَابُوا لِرَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاهَ ) دعوت داعی را بدون اینکه دلیل و برهان طلب کنند اجابت می کنند و نماز را برپا میدارند. ابوبکر صدیق آن انسان شایسته ای است که در اقامه نماز مثل و مانندی نداشت و بعد از رسول الله صلی الله علیه وسلم شخصی که برنماز و اقامه آن بسیار اهتمام می کرد ابوبکر صدیق بود دلیل این است وقتی که رسول الله صلی الله علیه وسلم در رختخواب علالت و بیماری بود از صحابه سوال کردند: شما نماز خوانده اید یا نه ؟ گفتند: خیر. حضرت فرمود: مرو ابابکر ان یصلی بالناس. ابوبکر را بگویید نماز را اقامه کند. اینجا قرآن میفرماید: وَالَّذِینَ اسْتَجَابُوا لِرَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاهَ و نماز اقامه می کنند لذا پیغمبر خدا صلی الله علیه وسلم از تمام صحابه، ابوبکر صدیق را انتخاب کرد برای اقامه صَّلَاهَ در حیات خود؛ حالانکه ام المومنین عایشه صدیقه که دختر ابوبکر صدیق (رضی الله عنهما) می باشد ایشان به حضرت حفصه (رضی الله عنها) گفتند: شما بگویید سیدنا عمر نماز را اقامه کند چون ابوبکر صدیق وقتی در مصلای رسول الله صلی الله علیه وسلم بایستند تحمل نمی کنند و نمی توانند نماز را ادا کنند .حضرت حفصه گفت یا رسول الله صلی الله علیه وسلم عمر را بگویید نماز بدهد.

حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: انکن لصواحب یوسف مرو ابابکر ان یصلی بالناس  شما همان زنانی هستید که یوسف را پریشان کردید. من می گویم ابوبکر را بگویید که نماز را اقامه کند .سبحان الله. از این آیه فضیلت و مقام صدیق اکبر ثابت می شود .

*خصوصیت حضرت عمر فاروق رضی الله تعالی عنه

(وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَیْنَهُمْ ) اشاره این آیه به عمربن خطاب رضی الله تعالی عنه فاروق اعظم است، که کابینه شورا را در زمان خلافت خود تعیین کرده بود و تمام امور خلافت و امامت او با مشورت انجام می گرفت اگر تاریخ دوره خلافت فاروق اعظم را بررسی کنید می بینید تمام برنامه های او با مشورت بودند. تسخیر دو قدرت بزرگ فارس و روم، فتوحات وغیره…. اینهاهمه باهماهنگی ومشورت صحابه بدست آمدند. نمونه بزرگ شورا این است وقتی که ایشان زخمی شدند شش نفر را تعیین کردند و گفتند شما شش نفر یکی را از بین خود به عنوان خلیفه برای خلافت انتخاب کنید: ۱- حضرت عثمان ذی النورین ۲- حضرت علی مرتضی ۳- حضرت عبدالرحمن بن عوف ۴- حضرت طلحه ۵- حضرت زبیر ۶-سعد بن ابی وقاص رضی الله تعالی عنهم، حضرت عمر فرمود شما شش نفر با هم مشوره کنید و یک نفر را از میان خود بعنوان خلیفه تعیین کنید. وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَیْنَهُمْ

*خصوصیت حضرت عثمان ذی النورین رضی الله تعالی عنه

آیه (وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ) اشاره به عثمان ذی النورین دارد. از آنچه که ما داده ایم در راه الله خرج می کند .حضرت عثمان ذی النورین نمونه سخاوت است جیش العسره را، ایشان تجهیز کردند. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: ماضرعثمان ما عمل بعد الیوم. به عثمان آنچه که بعد از امروز انجام داد  ضرر نمی رساند چرا که او بهشت را برای خود خرید.

در روایت دیگری آمده که روزی رسول الله نشسته بود یکی در زد، رسول الله فرمود در را باز کنید وبشره بالجنه و بشارت بهشت را به او بدهید، در را باز کردند دیدند ابوبکر صدیق رضی الله تعالی عنه است. سپس مجدداً در به صدا درآمد حضرت (ص) فرمودند در را باز کنید و به ایشان هم بشارت بهشت بدهید. در گشوده شد و مشاهده کردند نفر دوم عمر فاروق رضی الله تعالی عنه است. بار سوم مجدد در به صدا درآمد. حضرت (ص) فرمودند در را باز کنید و به ایشان نیز بشارت جنت بدهید و پشت در عثمان ذی النورین رضی الله تعالی عنه قرار داشت. حضرت رسول الله صلی الله علیه وسلم این سه نفر را قبل از اینکه وارد بشوند بشارت به بهشت داده و بهشتی خواندند. عثمان ذی النورین از عشره مبشره است و از کسانی است که رسول الله صلی الله علیه وسلم با زبان پاک خودآنهارا بشارت به جنت داده است. در اینجا هم یکی از اوصاف مستحقین جنت وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ است.

*خصوصیت حضرت علی مرتضی رضی الله تعالی عنه

(وَالَّذِینَ إِذَا أَصَابَهُمُ الْبَغْیُ هُمْ یَنتَصِرُونَ )و کسانیکه که به آنها ظلم و تعدی می شود و آنها فقط انتقام می گیرند وتجاوز نمی کنند چون قانون این است (وَجَزَاء سَیِّئَهٍ سَیِّئَهٌ مِّثْلُهَا )جزای بدی فقط بدی است به همان اندازه، این آیه اشاره به طرف علی مرتضی رضی الله تعالی عنه دارد که از غارتگران خوارج که در مقابل حضرت علی رضی الله تعالی عنه در جنگ نهروان بودند در مقابل تعدی و تجاوز آنها، انتقام گرفت و آنها را به سزای اعمالشان رساند.

*خصوصیت حضرت حسن رضی الله تعالی عنه

وَجَزَاء (سَیِّئَهٍ سَیِّئَهٌ مِّثْلُهَا فَمَنْ عَفَا وَأَصْلَحَ فَأَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ لَا یُحِبُّ الظَّالِمِینَ) اشاره به حضرت حسن رضی الله تعالی عنه دارد. که وقتی که حضرت علی زخمی شدند به فرزند برومند خویش حسن رضی الله عنه وصیت کردند طبق پیشگویی که رسول الله درباره حضرت حسن فرموده است: ان ابنی هذا سید. لعل الله یصلح به بین طائفتین عظیمتین من امتی . حضرت فرمود این فرزند من سید است. به وسیله این الله تعالی بین دو طائفه بزرگ امت من صلح و امنیت می آورد که مراد از دو طائفه بزرگ، جماعت سیدنا علی مرتضی رضی الله تعالی عنه و جماعت سیدنا معاویه رضی الله تعالی عنه است. (تکبیر حضار)

حضرت علی طبق این پیشگویی رسول الله صلی الله علیه وسلم وقتی که زخمی شد حضرت حسن را وصیت کرد که بعد از من با حضرت معاویه صلح کند. و حضرت حسن بعد از شش ماه خلافت، خلافت را به حضرت معاویه رضی الله تعالی عنه تحویل داد و صلح کرد.

اینجا هم قرآن اشاره کرده: فَمَنْ عَفَا وَأَصْلَحَ فَأَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ هرکسی معاف کند و صلح کند اجر او به نزد الله تعالی است.

در روایات آمده است روز قیامت منادی صدا می زند که کیست که اجر خود را از الله بگیرد؟ کسی نمی تواند بلند بشود مگر آن کسی که بدون هیچ نوع تامل وتأنی صلح کرده باشد، امثال حضرت حسن رضی الله تعالی عنه بلند می شوند و الله تعالی مزد و اجر آنها را خود عنایت میفرماید.

تعیین امام به چهار صورت به نزد اهل سنت و الجماعت است یک به طور عام که رسول الله فرمود الائمه من القریش مانند اینکه حضرت ابوبکر صدیق را بعنوان خلیفه رسول الله صلی الله علیه وسلم انتخاب کردند و دوم اینکه خلیفه جانشین خود را تعیین می کند مانند اینکه ابوبکر صدیق، عمر فاروق را تعیین کردند..

 سوم شورا یعنی افرادی آگاه و بادرایت که به مصالح عموم آگاهی دارند به عنوان اعضای شورا انتخاب شده و از میان خویش فردی را که اصلح تر باشد به عنوان خلیفه تعیین می کنند. که معمولاً فردی به عنوان خلیفه انتخاب می شود که دانشمند و آگاه  بر احوال حکومت بوده و بر امور سیاسی مسلط هستند. مانند تعیین شورا توسط حضرت عمر رضی الله تعالی عنه که به آنها مأموریت داد تا آن شش نفر از میان خود خلیفه را تعیین کنند.

و چهارم هم همان است که شورای عمومی بیاید خلیفه را تعیین بکنند مانند مهاجرین و انصار که حضرت علی مرتضی رضی الله تعالی عنه را تعیین کردند و در نهج البلاغه آمده است که (بایعنی القوم الذین بایعوا ابابکر وعمر وعثمان علی ما بایعوهم )به دست من کسانی از مهاجرین و انصار بیعت کردند که بدست ابوبکر و عمر و عثمان بیعت کردند همانا مهاجرین و انصار مرا خلیفه تعیین کردند.

این است طرز و تعیین خلیفه یا امام از دیدگاه اهل سنت و الجماعت. الله تعالی ما را به راه و سنت رسول الله و صحابه و صالحین سوق بدهد.

مولانا محمد عثمان در پایان سخنان خود به ایام دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران اشاره نمود: انشاءا… در راهپیمایی ۲۲ بهمن ملت ایران اتحاد و انسجام خود را به نمایش می گذارند وحمایتشان را از دولت اعلام می دارند. دولت تدبیر و امید در سعی و تلاش است که انشاءالله مشکلات و تبعیضات رفع شوندو توسعه وپیشرفت این استان انشاالله العزیز  فراهم شود. امیدواریم الله تعالی دولت را موفق بگرداند. و رئیس جمهور را بر همتی که دارد و برنامه هایی که در دستور کار قرار داده است موفق بگرداند.

| ۱۸ بهمن ۱۳۹۲
۴ پاسخ به “خصوصیات خلفای راشدین”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  رهگذر می‌گه:

  لعنت الله علی القوم الظالمین من الاولین الی الاخرین.

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 19نفر
 • بازدید امروز 29553
 • بازدید دیروز 139436
 • بازید کل 49393951

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8633
 • کل اعضا 1552
 • جدیدترین عضو karimi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com