امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 36132

متابعت سنت رسول الله – صلى الله علیه وسلم – در هیچ عملی تحقق نمی‌یابد مگر آنگاه که آن عمل در شش چیز موافق شریعت بوده باشد:
۱- سبب عمل: اگر عبادتی پیوسته با سببی باشد، باید آن سبب، شرعی بوده باشد و اگرنه آن عمل بدعت به شمار می‌رود.
مثال: زنده داشتن شب (۲۷) رجب و در آن تهجد کردن بحجت آنکه این همان شبی است که در آن حادثه اسراء و معراج صورت گرفته است.
تهجد عبادت مشروعی است مگر ربط آن به این سبب (اسراء ومعراج) در این شب؛ موافق شریعت نیست بناء این کار را بدعت تصنیف کرده می‌شود.
مثال دیگری: شریعت زیارت قبرها را فقط بخاطر سلام و دعا برای مردگان، و پند و عبرت برای زندگان مشروع گردانیده است، پس هرکه به این سبب به زیارت قبرها می‌رود؛ زیارتش شرعی است، و هرکه به سببی دیگری می‌رود مثل: توسل به مردگان، طلب شفا، تقدیم نذر ونیاز، طواف به قبرها، و برکت جستن به خاک قبر و …؛ زیارتش بدعی می‌باشد.
۲- جنس عمل: یعنی اگر شریعت جنس عملی را تحدید کرده باشد؛ باید ما جنس آنرا تغییر ندهیم، و به جنس آن مقید باشیم واگرنه در بدعت واقع می‌شویم.
مثال: شریعت جنس حیوانی را که قربانی می‌شود تحدید نموده است که عبارت است از شتر، گاو وگوسفند. پس اگر کسی حیوانی جز این سه قربانی کند؛ بحیث قربانی از او پذرفته نمی‌شود. بطور مثال: مرغی و یا اسبی را قربانی کند.
۳- مقدار عمل: یعنی اگر شریعت برای عملی مقدار معینی را تحدید کند؛ باید از مقدار آن کم و بیش نکرد.
مثال: شریعت عدد رکعات نمازهای فرضی را تعیین کرده است، پس کسی اختیار ندارد اینکه در عدد آنها بیفزاید و یا اینکه از عدد آنها بکاهد.
همچنان در حج و عمره عدد اشواط طواف و سعی تحدید شده است، پس هرکه در عدد آنها بیفزاید یا از آنها بکاهد در اشتباه واقع می‌شود.
همچنان اعمالی که شریعت مقدار آنرا مطلق گذاشته و تحدید نکرده است؛ کسی اختیار ندارد اینکه برای آن مقدار معینی تحدید کند، مثلاً: شریعت ما را تشویق کرده اینکه (لا حول و لا قوه إلا بالله) بگوئیم، مگر مقدار معینی برای آن تحدید نکرده است، پس نباید کسی برای آن مقداری تحدید کرد.
۴- کیفیت وچگونگی عمل: یعنی باید عبادت را به همان کیفیت و روشی انجام داد که از پیامبر – صلی الله علیه وسلم – نقل شده است، و اگرنه پذرفته نمی‌شود.
مثال: در وضو اگر آغاز به شستن دو پای سپس روی باز مسح سر و در پایان دو دستش را بشوید؛ این وضو از وی پذرفته نمی‌شود، چون کیفیت آن مخالف سنت است.
و اگر انسانی ارکان نماز را پیش و پس کند، نخست سجده کرده باز رکوع سپس تلاوت کند؛ نمازش باطل می‌باشد، زیرا آن خلاف سنت رسول الله – صلی الله علیه وسلم – است.
و می‌توان این گونه مثال را در سایر عبادات ذکر نمود.
۵- مکان عبادت: یعنی اگر شریعت برای عبادتی جای معینی را تحدید کرده باشد؛ آن عبادت را در غیر آنجا انجام دادن جایز نیست.
مثال: شریعت برای اعتکاف مسجد را تحدید کرده است، و برای طواف، کعبه معظمه را تعیین کرده است. پس اگر کسی در خانه خود اعتکاف کند، و یا در ماحول قبری طواف کند؛ مرتکب بدعت می‌شود، زیرا او این عبادات را در اماکن شرعی‌اش انجام نداده است.
۶- زمان عمل: یعنی عباداتی که شریعت برای آنها اوقات معینی تحدید کرده است؛ باید در اوقاتش انجام داده شود، و اگرنه پذرفته نمی شود.
مثال: نمازهای پنجگانه اگر پیش از اوقاتش خوانده شوند درست نمی‌گردند. و اگر کسی بخواهد در ماه رمضان به غرض حج در عرفات ایستاد شود؛ برایش حج محسوب نمی‌شود، و بدعتکار می‌باشد.
همچنان اگر برای عبادت مطلقی، وقتی را تعیین کند که شریعت آنرا تعیین نکرده است؛ دچار بدعت می‌شود.
مثال: روزهای مشخصی را برای روزه گرفتن یا نمازخواندن یا عمره کردن و یا غیره از عبادات؛ تحدید کند چنان که برخی از مردم روزهایی از ماه رجب را به اینگونه عبادات تخصیص می‌کنند.
الله متعال همه مسلمانان را متابعت سنت رسول الله – صلی الله علیه وسلم – نصیب کند.

منبع : سایت نوار اسلام

موضوع:, قرآن و حديث
| ۱۳ بهمن ۱۳۹۲

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 25نفر
  • بازدید امروز 74003
  • بازدید دیروز 139863
  • بازید کل 49945029

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8649
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو oliviatyh062081

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com