امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 35657

بیشتر آنچه را که اکثر کانال‌های تلویزیونی در سراسر جهان اجرا می‌کنند چه از طریق ماهواره و چه از طریق رسانه‌‌های گروهی بیشتر آن‌ها کشنده‌اند و عواقب وخیمی به دنبال دارند؛ و این چیزی است که اکثر دانشمندان مسلمان و غیرمسلمان به آن اعتراف دارند، و اگر برای کسی امکان توجه و دست‌یابی به مراکز آماری و تحقیقی برخی از دانشگاه‌های تخصصی کشورهای غربی حاصل شود قطعا او در مقابل آمارهای افشا شده و گزارش‌های پخش شده مات و مبهوت می‌شود، زیرا که ضررها و خطرات سهمگینی در پی دارد، و برنامه‌هایی که از ماهواره و کانال‌های تلویزیونی پخش می‌شود ضررها و خطرات روانی، فکری و همچنین ضررهایی در آداب و رسوم، اخلاق و ارزش‌های انسانی، امنیت و ثبات و سلامتی عقل و جسم به دنبال دارد.حال ما به پاره‌ای از این ضررها اشاره می‌کنیم:
زیان‌های عقیدتی، فکری و روانی
پرواضح است که آنچه بیشتر شبکه‌ها پخش می‌کنند در بر گیرنده‌ی ضعف ایمان می‌باشد که انسان را از عبادت خداوند دور و دستخوش خواهش‌ها می‌کند و این امریست آشکار و ملموس، زیرا نمایش‌های حرام و ناجایز که از این کانال‌ها پخش می‌شود، ایمان را ضعیف و بین او و خداوند فاصله ایجاد کرده و وی را غرق در ارتکاب حرام می‌کنند و به آن‌ها انس گرفته و از اطاعت و بندگی خداوند بیگانه می‌شود.
وقتی انسان به این مرحله رسید عبادت برایش دشوار می‌شود، اما در مقابل گناه و معصیت نشاط پیدا می‌کند و توجه بیشتری از خود نشان می‌دهد.
و سپس کار به جایی می‌رسد که هیچ چیزی از شهوت‌های نفسانی نزد وی پسندیده‌تر نخواهد شد، بلکه نزد او «معاذ‌الله» به منزله‌ی اله قرار می‌گیرند هم چنان که خداوند می‌فرماید:﴿أَفَرَءَیۡتَ مَنِ ٱتَّخَذَ إِلَٰهَهُۥ هَوَىٰهُ وَأَضَلَّهُ ٱللَّهُ عَلَىٰ عِلۡمٖ وَخَتَمَ عَلَىٰ سَمۡعِهِۦ وَقَلۡبِهِۦ وَجَعَلَ عَلَىٰ بَصَرِهِۦ غِشَٰوَهٗ﴾ [الجاثیه: ۲۳].
«آیا دیدی کسی را که معبود خود را هوای نفس خویش قرار داده وخداوند او را با آگاهی (بر این که شایسته هدایت نیست) گمراه ساخته و بر گوش و قلبش مهر زده و بر چشمش پرده افکنده است؟!».

تضعیف در عقیده‌ی تولّی و تبرّی
بدیهی است که عقیده تولّی و تبرّی ریشه‌ای اصیل در دین اسلام دارد، رسول‌خدا(ص) فرمود: محکم‌ترین دستاویز ایمان: دوستی به خاطر الله و دشمنی برای الله است .
خداوند متعال می‌فر‌ماید:
﴿لَّا تَجِدُ قَوۡمٗا یُؤۡمِنُونَ بِٱللَّهِ وَٱلۡیَوۡمِ ٱلۡأٓخِرِ یُوَآدُّونَ مَنۡ حَآدَّ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥ وَلَوۡ کَانُوٓاْ ءَابَآءَهُمۡ أَوۡ أَبۡنَآءَهُمۡ أَوۡ إِخۡوَٰنَهُمۡ أَوۡ عَشِیرَتَهُمۡۚ﴾ [المجادله: ۲۲].
«هیچ قومی را که ایمان به خدا و روز رستاخیز دارد نمی‌یابی که با دشمنان خدا و رسولش دوستی کنند، هر چند پدران یا فرزندان یا برادران یا خویشاوندان آن‌ها باشند».
پس دوستی با مسلمانان و محبت خیر و خوبی برای شان و خوشحال بودن به هر چه که در آن خیر مسلمین هست و بغض و بیزاری از کفار و پرهیز از دوستی ایشان واجب است. ممکن است این سؤال پیش بیاید که چگونه ماهواره در ضعف تولّی و تبرّی دخالت دارد؟ در جواب می‌توانیم بگوییم: مگر مجری بسیاری از برنامه‌ها مردان و زنان مسیحی نیستند که پس از پخش آن‌ها شخص مسلمان گوشی را برداشته و با او ارتباط بر قرار می‌کند و شگفتی و تعجب خویش را برای آن‌ها اعلام می‌کند. خصوصاً زمانی که کارگردان یا خبرنگار زن باشد، همچون در طی مصاحباتی که با هنرپیشه‌های کفار صورت می‌گیرد، توده مردم را مشاهده می‌کنید که تولیدات آن‌ها را جستجو نموده و با آن‌ها تماس می‌گیرند، و درخواست تأیید اتوگراف (فیلم) آن را می‌کنند و بر آن خوشحال شده و فخر می‌فروشند و هیچ‌گونه تردیدی نیست که این عمل آنان از روی محبّت به آنهاست، و سیدالعالمین از این امر ما را آگاه می‌کند و می‌فرماید: «هیچ فردی با گروهی محبت و دوستی نمی‌کند مگر در قیامت به همراه آن‌ها محشور خواهد شد».

اثرات سوء ماهواره در عادات و رسوم و تشابه و تقلید از عادات کفّار
بیشترین برنامه‌هایی که ماهواره‌های غربی پخش می‌کنند، جوامع غربی با چهره‌های کفّار، و نمای نیروهای نظامی، تولیدی، و ابتکاری آن‌ها است. و شکی در این نیست که این سوژه‌های تبلیغاتی تحت نظر غرب می‌باشد، و شیفتگان این‌ها به رنگ لباس و فرهنگ آن‌ها در می‌آیند. اما اگر به چهره‌ی واقعی که الان غرب با آن دست و پنجه نرم می‌کند و به زندگی و احساس حال آن‌ها بنگریم، درمی‌یابیم که زندگی آن‌ها مملو از بدبختی، سر در گمی، دغدغه‌ی خاطر، بحران روانی، فروپاشی خانواده، پستی اخلاق، و از هم پاشیدگی اجتماع است. بدین جهت به مواد مخدر و تهوّرات احمقانه و گرفتار انحرافات بی‌مورد در زندگی، حرکت، لباس، غذا، شکل و قیافه‌شان دچار پستی اخلاق و بی‌بند و باری می‌شوند. بدین سان گرفتار امراض روحی و روانی شده مرگ را بهتر از زندگی می‌پندارند.
اما شبکه‌های ماهواره‌ای، این گونه تصاویر واقعی در زندگی غرب را به اجرا نمی‌گذارند، بلکه تصاویر دیگری از جوانب دیگر پخش می‌کنند. هرگونه مدی که از غرب بیاید، قلّه‌ی پیشرفت و تمدن بشمار می‌رود، در نتیجه هیچ جوان مسلمان دختر و پسری یافت نمی‌شود مگر اینکه به نوعی از این فرهنگ منحط متأثر شده است. و بلاشک این گونه تقلیدها، محبت به آن‌ها را می‌رساند. شیخ‌السلام ابن تیمیّه «رح» می‌فرماید: هرگونه تقلید ظاهری نوعی دوستی و محبت باطنی را می‌رساند، همچنان که وحدت قلبی بیانگر مشابهت در ظاهر است. این امری است که حس و تجربه آن را ثابت کرده است حتی اگر دو نفر هموطن در یک کشور بیگانه با هم باشند؛ دوستی و همبستگی میان این دو، کار بزرگی است اگرچه در کشور خویش در میانشان آشنایی وجود نداشته یا با هم عداوت و دشمنی داشته باشند.

ضررهای تربیتی، اخلاقی و اجتماعی
از بارزترین ضررهای تربیتی، اخلاقی و اجتماعی که از طریق پخش برنامه‌های ماهواره‌ای بوجود می‌آید: انحراف تربیتی در کودکان، دختران و پسران جوان و حتی مردان و زنان جامعه است.
چون نمایش‌های حرامی که از چنین شبکه‌هایی به اجرا گذاشته می‌شود نشان‌دهنده روابط نامشروع میان زن و مرد است و چنان وانمود می‌کنند که تنها راه پیمودن برای هر زن و مرد همین می‌باشد و آنچه واقعاً موجب شگفتی است این که از طرف عده‌ی زیادی از دانشمندان غرب در نحوه‌ی عمل‌کرد هنرپیشه‌ها ابراز انزجار شده و در صدد تغییر این گونه برنامه‌ها برآمده‌اند، حال آن که بعضی از شبکه‌های عربی از این روش ماهواره‌ها اظهار خرسندی می‌کنند و استقبال پر شور مردم نیز نمایانگر علاقه آن‌ها به ماهواره است اما اگر به تصوّرات ذهنی که از نمایش‌های ماهواره در ایجاد ارتباط بین زن و مرد پیش آمده است، بپردازیم:
درمی‌یابیم: سهل‌انگاری در بافت ارتباط‌ های حرام میان زن و مرد، تا جایی که این امری طبیعی به نظر می‌رسد.
درمی‌یابیم: خوب جلوه دادن حامله شدن دوشیزگان از راه زنا، و عادت دادن به آن، و توضیح چگونه رهایی یافتن از آن.
درمی‌یابیم: بی‌شرمی و بی‌باکی در وعده‌های زن و مرد بیگانه به امور حرام و نامشروع، با کیفیت و وسیله برای تحقق یافتن به آن کار، و حیله به خاطر آن، و همچنین خلوت کردن این دو و انجام اعمال تحریک کننده چون لمس و غیره…
بطوریکه جمع زیادی از مردم نمایش خوابیدن دو زن و مرد بیگانه را بر یک رختخواب غریب نمی‌دانند.

راه نجات و جایگزین آن چیست؟
به هنگام فهمیدن خطرهای ناشی از پخش ماهواره و عموم شبکه‌های تلویزیونی، در اذهان برخی پیش می‌آید که راه نجات و جایگزین آن چیست؟ و بالاخص راه رهایی از برنامه‌های تلویزیونی که امروز جزء لاینفک زندگی روزمره‌ی همه‌ی مردم بااختلاف عمر، نژاد و فرهنگشان شده است.
در جواب باید گفت: درمان چنین امری چندان سهل و آسان نیست، و اگر شخصی در خانه‌اش مراعات همه‌ی امور را بکند و کسانی که زیر دست او هستند، از او متابعت نمایند، باز هم برنامه‌های مربوطه‌ی کسانی که او با آن‌ها وابستگی دارد از همسایگان و اقوام و دیگران پذیرفته نیست، ما در اینجا برخی از راهکارها را در نظر گرفته‌ایم که آن‌ها را اجمالا ذکر می‌کنیم:
۱- موارد کردن دستگاههایی که شبکه‌های ماهواره‌ای مختلف را دنبال می‌کنند، و خریداری آن‌ها برای منزل، اشتباه سنگین و زیانباریست، که ضررهایی در حال و آینده‌ای در پی دارد، بدین جهت علما به تحریم خریداری این دستگاهها فتوا داده‌اند، همان‌گونه که استاد ما علامه عبدالعزیز بن باز/ و علامه محمد صالح بن عثیمین نیز بر حرمت آن فتوا داده‌اند.
بسا اوقات بعضی دلایل غیرقابل قبول می‌آورند، مثلا ایشان این دستگاهها را بدین جهت خریداری می‌نمایند که فرزندانشان به خانه‌های دیگران نروند.
یا می‌گویند: ما شبکه‌هایی را که دنبال کردن آن‌ها گنجایش دارد، تماشا می‌کنیم و آنچه را مناسب نیست، حذف می‌کنیم و هرگاه چنین باشد پس هر یکی از آن‌ها تصور نماید که اگر در این هنگام یا وقت دیگر مرگ به سراغ او بیاید دستگاهی که جنگ خدا و رسولش و دشمنی با دین او را د بردارد و او به ارث می‌گذارد، حال او چه خواهد شد؟
۲- اهمیت تربیت و ریشه‌دار نمودن شریعت در چنین حالتهایی افزایش یابد، بنابراین در رشد فهم شریعت، و تقویت بعد ایمانی و خوف خداوند، و نگهداری از قلبهای بچه‌های نوپا، به همراه کشت نمودن تعظیم شریعت در دل‌هایشان، و در نظر گرفتن همنشینان و دوستان خوب برای آن‌ها تلاش شود.
نه آنچنان که بعضی می‌گویند: جوان را بگذار که هر در دروازه‌ی خوب و بد را بکوبد و هر کدام را که خواست، با عقل و درایت خویش انتخاب نماید.
۳- امروز جایگزین‌های فرهنگی و تفریحی بیشماری یافته می‌شود مانند برنامه‌های مفید کامپیوتری که اوقات فراغت بچه‌ها را می‌‌توان، بدون این که ضرری عایدشان شود، بلکه بسیار مفید و در توسعه مدارک علمی‌شان کمک می‌کند، پر نمود این‌گونه برنامه‌ها برای همه افراد خانواده، دختر و پسر، بزرگ و کوچک مناسب می‌باشد.
اینها برخی راه کارها، یا به تعبیری دیگر، پیشنهادهایی بودند، و هر فردی می‌فهمد که کدام یک موافق میل اوست، و سلامتی او در کدام یک نهفته است، و کدام یک او را از پرت‌گاه نابودی نجات می‌دهد شاید برخی از دانشوران در این زمینه توجّهات بیشتری برای حل این معضل و ایجاد جایگزین‌های مناسب‌تری را مدنظر داشته باشند.
…………………………………………………..
برگرفته از کتاب:شبکه‌های ماهواره‌ای وپیامدهای آن در کتابخانه عقیده
تألیف:خالد بن عبدالرحمن الشایع:ترجمه:محمد حنیف حسین‌زایی
منبع:پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

| ۱ بهمن ۱۳۹۲

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 18نفر
  • بازدید امروز 32235
  • بازدید دیروز 142008
  • بازید کل 49682976

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8641
  • کل اعضا 1554
  • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com