امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 3367

چو می گویم مسلمانم بلرزم     که دانم مشکلات لا اله را

گناهان رایج در جامعه ما عبارتند از:

دروغ
شایع ترین گناه در حال حاضر دروغ گفتن است، مسلمانان از گناه کبیره بودن آن غافل می باشند. حال روایات را ببینیم که آنحضرت راجع به نکوهش دروغ چه فرموده است .
الکذب من الکبائر: دروغ از گناهان کبیره است
إِنَّ الْکَذِبَ یَهْدِی إِلَى الْفُجُورِ: قطعا دروغ به سوی گناه راهنمائی می کند
إِنَّ الْفُجُورَ یَهْدِی إِلَى النَّار : گناه انسان را به جهنم هدایت می کند
أَرْبَعُ خِلَالٍ مَنْ کُنَّ فِیهِ کَانَ مُنَافِقًا خَالِصًا إِذَا حَدَّثَ کَذَبَ وَإِذَا وَعَدَ أَخْلَفَ وَإِذَا عَاهَدَ غَدَرَ وَإِذَا خَاصَمَ فَجَرَ .

چهار صفت وجود دارد که در هرکس باشد او منافق خالص است: ۱- هنگام سخن
گفتن دروغ می گوید. ۲- خلاف وعده عمل می کند. ۳- اگر عهد و پیمان ببندد، آن را
می شکند. ۴- هنگام دعوا، دشنام می دهد

غیبت
غیبت چیست ؟
رسولخداص بر گروهی از مردم داشتند رد می شدند در حالیکه آنها غیبت می کردند ، رسولخدا فرمود بهتراست شما بجای این کار جسد فلان حیوان مرده را بخورید. آنها در جواب گفتند یا رسول الله ما آن بدیهائی را یاد می کنیم که در شخص موجود می باشد نه بیشتر . آنحضرت فرمود غیبت هم همین است که بدیهائی که برادر شما دارد یاد کنید ، واگر این بدیها را نداشته باشد پس شما تهمت زدید . یاد کردن بدیهای دیگران پشت سر اوغیبت نام دارد .
گناه غیبت
غیبت بدتر از زنا است
شخص غیبت کننده مورد آمرزش قرار نمیگیرد تا زمانیکه فرد غیبت شده اورا نبخشد
باید غیبت شده برای غیبت کننده دعا کند تا خدا اورا بیامرزد .

آنحضرت فرمود: إِیّاکُم وَالغِیبَهَ فَإِنَّ الغِیبَهَ اَشَدُّ مِنَ الزِّنا وَ إِنَّ الرُّجُلَ قَد یَزنی وَیَتوبُ فَیَتوبُ اللهُ عَلیهِ ، وَإِنَّ الصاحِبَ الغِیبَهِلا یُغفَرُ لَهُ حَتّی یَغفِرَ لَهُ صاحِبُهُ
از غیبت کردن بپرهیزید، همانا غیبت بدتر از زنا ست . به درستی که شخص زنا می کند و توبه می کند خداوند اورا می بخشد واما غیبت کننده مورد آمرزش قرار نمیگیرد تا زمانی که دوستش( غیبت شده) اورا نیامرزد .

 کفارۀ غیبت
کفاره غیبت این است که برای فرد غیبت شده دعای مغفرت کند .
عن انس ابن مالک (رض) قال: قال رسول الله (ص) کَفّارَهُ مَن إِغتَبتَهُ أن تَستَغفِرَلَهُ  رواه ابن ابی الدنیا

چشم چرانی
بعضی چشم چرانیها حکم زنا کردن را دارند، حضرت رسولخدا ص فرمود نگاه کردن به نا محرمی اگر با لذت باشد زناست. صحبت کردن با نا محرم اگر با لذت باشد زناست.
ودر این حدیث فرمود حُجِبَتْ النَّارُ بِالشَّهَوَاتِ .آتش در حجاب هواهای نفسانی است
در حدیث دیگر فرمود مَنْ یَضْمَنْ لِی مَا بَیْنَ لَحْیَیْهِ وَمَا بَیْنَ رِجْلَیْهِ أَضْمَنْ لَهُ الْجَنَّه هر کس، به من ضمانت دهد که دهان و شرمگاهش را حفظ کند، من هم بهشت را برایش ضمانت می کنم

نکته: اعتماد کردن به بعضی افراد سرشناس که به نزد آنها زنان بتوانند راحت رفت و آمد کنند و راحت حرف بزنند، مثل سید، صوفی و درویش ، یک غلط فاحش است این افراد در گناه کردن در نگاه به نا محرم هیچ تفاوتی با سایر مردم ندارند .
همچین طبق فرموده رسولخدا زنان حق ندارند از زیبائی و بدن زنان دیگر برای شوهران شان تعریف کنند. و همسران هنگام نزدیکی با همسر خود اگر به زن دیگر یا به مرد دیگری فکر کند تا ارضاء شوند ، زنا کرده اند .
نگهداری عکسهای نا محرم در کامیپیوترو گوشی موبایل کار یک مسلمان نیست و از حیاء به دور می باشد . هیچ سودی جز سیاه کردن اعمالنامه در پیشگاه خداوند ندارد . مسلمانان از این عمل دست بر داشته و توبه کنند .
فحاشی و ناسزاگویی
فحاشی ونا سزاگوئی در جامعه ما خیلی عادی شده است. ومردم به کثرت به خواهر، مادر و ناموس مردم ویا به افراد لایق حرفای زشت می زنند. عمل بسیار پلید  و ننگینی است برای جامعه متمدن ما . فحاشان خودرا از امت رسولخدا ودیگر بزرگان دین جدا کنند ، زیرا ابروی اسلام با این افراد در خطراست .
حال ببینیم اخلاق رسولخدا ص چطور بود
إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ لَمْ یَکُنْ فَاحِشًا
رسول الله فردی دشنام دهنده، نبود
و حدیث دوم می گوید: رسول الله ص فردی فحش دهنده بد وبیراه گو و لعن و نفرین کننده نیز نبود
 لَمْ یَکُنْ النَّبِیُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ سَبَّابًا وَلَا فَحَّاشًا وَلَا لَعَّانًا
ودر این حدیث می فرماید: مسلمان کسی است که سایر مسلمانان از دست و زبان او در امان باشند.
المْسُلْمِ منَ سلَمِ المْسُلْمِوُن منِ لسِاَنهِِ وَیدَهِ
و حدیث سوم
مسلمان برادر مسلمان است، به او ظلم نمی کند و او را تسلیم (ظالم) نمی نماید
الْمُسْلِمُ أَخُو الْمُسْلِمِ لَا یَظْلِمُهُ وَلَا یُسْلِمُه
وآیه ۱۱ حجرات مومنین را از کلمات بد و زشت منع می کند
اى مؤمنان نباید که قومى‏، قوم دیگر را مسخره کنند، چه بسا اینان از آنان بهتر باشند؛ و نیز نباید زنانى زنان دیگر را (مسخره کنند) چه بسا اینان از آنان بهتر باشند؛ و در میان خویش عیب‏جویى مکنید؛ و یکدیگر را به لقبهاى بد مخوانید. پس از ایمان‏، پرداختن به فسق‏، بد رسمى است‏؛ و کسانى که (از این کار) باز نگردند، اینانند که ستمگرند

کینه و حسد
کینه و حسد درد و مرضی است که با دیدن نعمت دیگران ویا سر بلندی دیگران به شخص دست میدهد . این از بیماریهای قلب است و غیر قابل درمان می باشد.
خداوند در آخرین آیه سوره فلق به رسولخدا دستور میدهد که از به خداوند پناه ببر از شر حسد کننده آنگاه که حسد ورزد ومن شر حاسد اذا حسد
حسد یکی از صفات اهل کتاب و کفاراست
ود کثیر من اهل الکتاب لو یردونکم من بعد ایمانکم . کفارا حسدا من عند انفسهم من بعد ما تبین لهم الحق ، فاعفوا واصفحو حتی یاتی الله بامره /بقره ۱۰۹
بسیاری از اهل کتاب از روی حسادتی که در وجودشان، ریشه دوانده است آرزو دارند اگر بشود شمارا بعد از پزیرش ایمان، باز گردانند با اینکه حقانیت اسلام کاملا بر ایشان روشن گشته است . پس شما گذشت کنید تا اینکه خداوند فرمان دهد که در برابرشان چه کارکنید.
 
وخداوند انصار مدینه را بخاطر نداشتن حسد و کینه نسبت به مهاجرین مکه می ستاید
ولا یجدون فی صدورهم حاجه مما اوتوا و یوثرون علی انفسهم ولوکان بهم خصاصه/حشر۹
در درون خود، احساس ورغبت نیازی نمی کنند به چیزهائی که به مهاجرین داده شده است و ایشان را بر خود ترجیح می دهند هر چند که خود سخت، نیازمند می باشند.
مفسران می گویند: انصار هیچ حسادتی نسبت به مهاجرین از مال غنیمتی که به آنان تعلق میگرفت نداشتند.
ودر حدیثی رسولخداص فرمود حسد نیکی هارا میخورد همچنانکه آتش هیزم را میخورد .
و در این حدیث از حسد نهی فرمود ، لَا تَبَاغَضُوا وَلَا تَحَاسَدُوا وَلَا تَدَابَرُوا
با یکدیگر دشمنی نکنید، حسادت نورزید و به یکدیگر، پشت ننمایید

تکبر
سعدی شیرن شخن فرمود
تکبرعزازیل را خوار کرد  که به زندان لعنت گرفتار کرد
می گویند ابلیس سالها خداوند را پرستید ونام او حضرت عزازیل بود اما در اثر یک تکبر و آن سجده نکردن برای حضرت آدم خداوند اورا برای همیشه از رحمت خود نا امید کرد . و به قول سعدی گرفتار لعنتش کرد . واسم اورا شیطان رجیم گذاشت .
وحدیث رسولخدا دقیقا موید این نکته است . کسی که تکبر کند بزرگ نمی شود و کسی تواضع بخاطر الله بکند خداوند اورا عزت نصیب می کند
من تکبر وضعه الله و من تواضع رفعه الله
پس شخص متکبر و خودستا هیچ وقت عزت وسر بلندی پیدا نمی کند
کسی که برای خودش احترام و شخصیت قائل است این تکبر نیست، اما شخصی که برای خودش عظمت، بزرگی از دیگران وبرتری قائل است این تکبراست. تکبر مخصوص خداوند است و شخص متکبر با خداوند درحال درگیری می باشد و نتیجه این می شود که در نگاه مردم خداوند اورا بی ارزش می گرداند .
و رسولخداص فرمود بَیْنَا رَجُلٌ یَجُرُّ إِزَارَهُ إِذْ خُسِفَ بِهِ مردی که متکبرانه ازارش را روی زمین می کشید، در زمین فرو رفت
غرور بیجا تکبر می باشد
بی احترامی به بزرگتران وسالمندان
با کمال تاسف باید بگم در جامعه ما بزرگتران وسالمندان جایگاهی ندارند و ارزش و احترام بزرگتران به گوش مردم نمی رسد. این یکی از بد آموزیهای سریالهای تلویزیونی ماست که با تبعیت از دیدن این سریالهای جایگاه بزرگتران که رسولخدا به آن سفارش فرموده است زیر پا گذاشته می شود .
آنحضرت فرمود کسی که به بزرگتران ما احترام نگزارد از ما نیست
و رسول زیبای اسلام با آن مقام شان وقتی که حلیمه مادر شیر ده رسولخدا بر آنحضرت وارد می شد آنحضرت به احترام شان بلند می شدند وردای مبارک را برای حلیمه سعدیه پهن میکردند تا مادر بر ردای پیامبر خدا بنشیند. واقعا که جای این آموزشهای گرانمایه وگهربار خالی است .

قسم به نام غیرالله خوردن
قسم بنام غیر خدا خوردن جایز نیست و شرک می باشد، قسم بنام پیامبر اسلام، قسم بنام بزرگان دین و قسم به جان کسی اینها هیچکدام جایز نیستند
رسولخدا  فرمود لَا تَحْلِفُوا بِآبَائِکُمْ
به نام پدرانتان، سوگند نخورید
حدیث دیگر، فرمود آگاه باشید، هرکس که میخواهد سوگند یاد کند، فقط به نام الله، سوگند یاد کند
أَلا مَنْ کَانَ حَالِفًا فَلا یَحْلِفْ إِلاَّ بِاللَّهِ
نا گفته نماند قسم زیاد خوردن هم درست نیست ، فقط در صورتی که نیاز بود می تواند فقط بنام خدا قسم بخورد .

بخیلی بد است
آنحضرت فرمود: اللَّهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنْ الْبُخْلِ
پرودگارا! از بخل به تو پناه می برم.
حدیث دوم : یَتَقَارَبُ الزَّمَانُ وَیَنْقُصُ الْعَمَلُ وَیُلْقَى الشُّحُّ وَیَکْثُرُ الْهَرْجُ
نزدیک برپائی قیامت علم کم می شود، بخل رواج می یابد و فتنه (قتل) زیاد می شود.

مهربان باشید نه بد اخلاق
رسولخدا فرمود: ارحموا من فی الارض یرحمکم من فی السماء . بر اهل زمین رحم کنید تا آنکه در آسمان است بر شما رحم کند، یعنی خداوند
 
مَنْ لَا یَرْحَمُ لَا یرُْحَمُ : هر کس به دیگران، رحم نکند، خداوند به او رحم نخواهد کرد
لَیْسَ الشَّدِیدُ بِالصُّرَعَهِ إِنَّمَا الشَّدِیدُ الَّذِی یَمْلِکُ نَفْسَهُ عِنْدَ الْغَضَبِ
 رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود:قدرتمندی و پهلوانی به کشتی گرفتن و زورآزمایی نیست بلکه پهلوان کسی است که در هنگام خشم خود را نگه دارد.   
مردی به پیامبرگفت مرا نصیحت کن. پیامبرفرمود خشمگین مشو
إِنَّ خِیَارِکُمْ أَحْسَنَکُمْ أَخْلَاقًا بهترین شما، خوش اخلاق ترینتان است.

سخن چینی
رسولخدا فرمود لَا یَدْخُلُ الْجَنَّهَ قَتَّاتٌ : سخن چین به بهشت نمی رود
حدیث دوم
تَجِدُونَ شَرَّ النَّاسِ ذَا الْوَجْ هَیْنِ الَّذِی یَأْتِی هَؤُلَاءِ بِوَجْهٍ وَیَأْتِی هَؤُلَاءِ بِوَجْهٍ
بدترینِ مردم، انسان دو رویی است که با یک چهره، نزد یک گروه، و با چهره ی دیگر،نزد گروه دیگری می رود

کردار بیهوده و گفتار بیهوده
لغویات ، لهو ولعب یا همان کردار بیهوده وگفتار بیهوده از صفات مومنین و مسلمانان نیست، یعنی فرد مومن اوقات گرانبهایش را با بیهوده گوئی و بیهوده گری ضایع نمی کند .
از اثرات منفی بیهوده گری این است که هر چقدر در زندگی فرد وارد بشود همان مقدارغفلت از خدا و رسولخدا بوجود می آید و مومن را در زمره غافلین داخل می گرداند. بطور مثال دین اسلام نا پسند می داند برای کسی که نمازعشاء را خوانده وپاسی از شب را در بیهوده گری مثل تماشای فیلم های مضر سپری کند نتیجه این می شود که برای نماز صبح بیدار نشود وموجب نارضایتی خداوند گردد .
این اعمال از لغویات هستند،  آتش بازی چهارشنبه سوری، قماربازی، خروس جنگی، گاو بازی، شرط بندی، ساختن داستانهای دروغین تا اهل مجلس را بخنداند، نشستن طولانی برای تماشای بازی فوتبال و تمامی تفریحات نا سالم وعیاشی . تفریحات سالم حق هر انسانی است، اما گناه کردن حق هیچ انسانی نیست.
خداوند در وصف عبادالرحمن می فرماید . والذین هم عن اللغو معرضون . آنها (بندگان خوب الله) از لغویات خودرا دور می کنند .

| ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

  • کاربران آنلاین 38نفر
  • بازدید امروز 16387
  • بازدید دیروز 129035
  • بازید کل 50314196

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8613
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com