امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 712

والدینی که کودکانشان را می‌ترسانند، روش کاهش چربی‌های مضر در غذا و بهترین زمان برای پیاده روی

عصر بهترین زمان پیاده‌روی است

سید منصور رایگانی، رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: عصر بهترین زمان پیاده‌روی است، پیاده‌روی مناسب ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می‌گیرد و باید پیاده‌روی در ۳ تا ۴ روز هفته انجام شود تا بیشترین خاصیت از پیاده‌روی حاصل شود.

وی در پاسخ به پرسش شهروندان مبنی بر پیاده‌روی مناسب اظهار داشت: یکی از ورزش‌هایی که برای تمام سنین حتی میانسالان و سالمندان توصیه می‌شود پیاده‌روی است که اثرات مثبتی بر فرد دارد.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: یکی از اثرات مثبت پیاده‌روی، جنبه‌های روحی و روانی است که پیاده‌روی بر روان فرد به جای می‌گذارد چرا که راه رفتن و انجام حرکت در فرد تأثیر خوشایندی باقی می‌گذارد به خصوص در افراد سالمند که احساس ارزش، قدرت و توانمندی می‌کنند و راه رفتن یک بازخورد مثبت  محسوب می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: تأثیر مثبت دیگر پیاده‌روی بر روی سیستم اسکلتی – عضلانی فرد است چرا که عضلات، مفاصل، عروق و … فعال شده و در یک چرخه مناسب قرار می‌گیرند.

رایگانی افزود: اگر پیاده‌روی به طور منظم و مرتب انجام شود می‌تواند در افزایش قوام و استحکام استخوان نقش داشته باشد همچنین با کمک روش‌های دیگر می‌تواند باعث درمان پوکی استخوان نیز شود و از افزایش پوکی استخوان نیز بکاهد.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی تصریح کرد: پیاده‌روی خون را به جریان می‌اندازد و تنفس فرد به طور مناسب به گردش در می‌آید که در ادامه گردش خون از تنگی عروق جلوگیری کرده و فعالیت‌های قلبی و عروقی متناسب می‌شود.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ادامه داد: اگر پیاده‌روی انجام نشود کوتاهی عضلات، اسپاسم عضلانی، عدم تغذیه مناسب مفاصل، لخته در خون، تنگی عروق و اختلالات تنفسی و … در فرد اتفاق می‌افتد و تمام مزایایی را که در مورد پیاده‌روی برشمردیم از فرد گرفته می‌شود.

رایگانی اظهار داشت: در هنگام پیاده‌روی خیلی از مشکلات و بیماری‌های فرد آشکار می‌شود مثلاً گرفتگی عروق و شریان پا، به واسطه انجام فعالیت نمایان می‌شود یا تنگی کانال کمر به واسطه راه رفتن نمود پیدا می‌کند؛ پس می‌توان گفت پیاده‌روی در مورد بیماری‌های فرد نیز هشدار می‌دهد.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی تصریح کرد: فرد برای دریافت خواص خوب و مفید پیاده‌روی چه از جنبه‌های روحی، روانی، فیزیکی و … باید پیاده‌روی را به قصد پیاده‌روی انجام دهد البته اگر فرد شرایطش طوری است که مسیر را طوری انتخاب می‌کند که بتواند پیاده‌روی کند منعی ندارد اما آنچه که مهم است برنامه‌ریزی به قصد انجام ورزش است.

رایگانی افزود: اگر فرد طالب آن است که از تمام خواص پیاده‌روی به طور کامل بهره‌برداری کند باید پیاده‌روی را به طور منظم و در طول هفته بین ۳ تا ۴ روز انجام دهد تا بیشترین خاصیت را از پیاده‌روی دریافت کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: پیاده‌روی مناسب در طول روز باید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه باشد؛ البته اگر فرد زمان را تقسیم کند و نصف پیاده‌روی را صبح‌ هنگام و زمان باقیمانده را بعدازظهر پیاده‌روی کند منعی ندارد و خواص کلی پیاده‌روی را دریافت می‌کند.

وی گفت: مهم در پیاده‌روی سرعت آن است؛ پیاده‌روی باید باعث شود که ضربان قلب ۲۰ تا ۲۵ عدد بالاتر از حد نرمال برود به عبارتی پیاده‌روی مناسب، تندروی است و داشتن سرعتی کمی بیشتر از حالت عادی.

رایگانی در پاسخ به پرسش فارس، مبنی بر بهترین زمان پیاده‌روی گفت: برای پیاده‌روی و انجام ورزش هنگام عصر از صبح مناسب‌تر است چرا که این امر با وضعیت هورمونی بدن ارتباط دارد و مخصوصاً در این روزها، ورزش در هنگام صبح به علت سرما توصیه نمی‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شرایط پیاده‌روی را در دو گروه داخلی و خارجی تقسیم‌بندی کرد و افزود: نوع پوشش و کفش مناسب نیز از جمله نکاتی است که باید در پیاده‌روی به آن اهمیت داد.

رایگانی گفت: کفش حتی‌الامکان باید تا بالای قوزک پا را بپوشاند و مانع لغزش پا شود؛ همچنین پوشش باید به گونه‌ای باشد که تعریق فرد را منتقل کند یعنی جنس لباس نایلونی و مصنوعی نباشد و حتی‌الامکان جنس لباس نخی باشد؛ در زمستان هم جنس البسه پشمی مناسب است تا بتواند تعریق حاصل شده را منتقل کند چرا که در غیر این صورت، توان راه رفتن فرد کاهش می‌یابد.

وی به افرادی که به بیماری‌های خاصی همچون قلبی – عروقی، مفاصل، استخوان و غیره مبتلا هستند پیشنهاد کرد: برای انجام ورزش پیاده‌روی با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: افراد باید در آلودگی هوا، وارونگی و در شرایطی که هوا ناسالم است پیاده‌روی انجام ندهند چرا که انجام ورزش در این شرایط می‌تواند برای سیستم قلبی و عروقی فرد زیانبار باشد؛ البته در این شرایط می‌توان پیاده‌روی را در محیط‌های سربسته، پوشیده، سالن‌های ورزشی یا حتی در خانه انجام داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: در هنگام پیاده‌روی باید دقت کرد که کف محیط هموار باشد و کفی که قابل انعطاف باشد بهترین مکان برای پیاده‌روی است؛ البته در آسفالت خیابان می‌توان با پوشیدن کفش مناسبی که قدرت این انعطاف‌پذیری را دارد این نقص را جبران کرد.

راه‌های پیشگیری از خشکی پوست در زمستان

محمد رضوانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد دلایل خشکی پوست به ویژه در فصل زمستان خاطر نشان کرد: معمولاً خشکی پوست دلایل مختلفی دارد. برخی افراد ذاتاً پوستی خشک دارند که همیشه باید یکسری نکات را رعایت کنند اما در برخی موارد خشکی پوست به دلایل محیطی از جمله کاهش رطوبت در فصل زمستان ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: کسانی که پوست صورت یا بدن آنها یک مرتبه کم آب و خشک می‌شود ابتدا باید نسبت به کم‌کاری تیروئید حساس شوند.

به گفته این متخصص پوست و مو سوء مصرف مواد شوینده و نامناسب به دفعات زیاد می‌تواند زمینه‌ساز پوست خشک باشد چرا که در حالت عادی PH پوست بدن و صورت حدود ۵٫۵ است در صورتی که صابون‌های قلیایی PH بالای ۷ دارند که تا حد زیادی چربی بدن و صورت را از بین برده و پوست را خشک می‌کند بنابراین توصیه می‌کنیم از شوینده‌های غیرصابونی (PAN) یا حتی شامپو بچه به دلیل PH پایین استفاده کنند.

رضوانی به این نکته اشاره کرد که استحمام زیاد به ویژه با آب خیلی گرم و طولانی مدت زمینه‌ساز پوست‌های خشک به ویژه در فصل سرد سال است.

وی گفت: به افراد توصیه می‌کنیم تا برای حفظ رطوبت در محیط خانه از دستگاه‌های بخور سرد استفاده کنند چرا که رطوبت بلافاصله بر روی پوست می‌نشیند.

رضوانی در پاسخ به اینکه کم‌خوردن مایعات تا چه حد می‌تواند در خشکی پوست موثر باشد گفت: اگر چه توصیه می‌کنیم در طول روز برای داشتن پوستی شاداب به میزان کافی مایعات مصرف کنند ولی واقعیت این است که کمبود آب در سطح پوست به دلیل نداشتن چربی و از بین رفتن زود‌هنگام آب در سطح پوست است.

این متخصص پوست و مو تصریح کرد: حتی در داروخانه‌ها کرم‌های آبرسانی موجود است که آب زیادی در خود داشته و پوست را تا حد زیادی مرطوب می‌کنند اما این خاصیت موقت است و باید افراد با مراجعه به پزشک متخصص از داروهایی استفاده کنند که خاصیت اسمزی پوست را برگردانده و تا حدی که پوست قدرت نگه داشتن آب را در خود داشته باشد.

وی همچنین به زنان خانه‌دار توصیه کرد تا هنگام کار محلول‌های شیمیایی و مواد شوینده حتماً از دستکش استفاده کنند چرا که این گونه مواد خود زمینه بروز خشکی پوست را به ویژه در دست‌ها ایجاد می‌کند.

چند راه ساده برای کاهش چربی در غذاهای روزانه

وحید عرفانی، متخصص تغذیه گفت: یکی از راه‌های آسان کاهش سطح چربی در بدن، استفاده از غذاهای کم‌چرب، آب‌پز و کبابی است به شرط آنکه گوشت مرغ مصرفی بدون‌ پوست یا چربی باشد.

وی در مورد راهکارهای کاهش مصرف چربی در طبخ غذاهای روزانه گفت: امروزه چربی خون نه تنها برای فرد مشکل‌ساز شده بلکه زمینه‌ساز بیماری‌های دیگر از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون و سکته‌های قلبی و مغزی است.

وی تأکید کرد: به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم که غذاهای خود را با روغن‌های گیاهی تهیه کرده و ترجیحاً از سرخ کردن مواد غذایی در داخل روغن اجتناب کنند و تا حد امکان غذاها را به صورت آب‌پز، کبابی شده و در صورت نیاز با روغن کم سرخ کنند.

وی با اشاره به اینکه حتی فرآورده‌های لبنی پرچرب نیز باید کمتر مصرف شود گفت: لبنیات‌های پرچرب نه تنها کلسیم مورد نیاز بدن را به دلیل جذب بیشتر چربی تأمین نمی‌کنند بلکه خود زمینه‌ساز ایجاد چربی خون می‌شوند.

این متخصص تغذیه گفت: برخی خانم‌های خانه‌دار ته گرفتن غذا و چسبیدن آن به ته ظرف را عاملی برای استفاده از روغن بیشتر عنوان می‌کنند در صورتی که می‌توان از ظروف تفلون و نچسب استفاده کرد یا در برخی موارد اندکی آب به برخی غذاها مانند پیاز در حال سرخ شدن برای مصرف کمتر روغن اضافه کرد.

عرفانی به افرادی که علاقه خاصی به مصرف گوشت دارند گفت: ترجیحاً باید چربی‌های همراه گوشت را برای پختن یا کباب کردن جدا کرد چرا که چربی همراه گوشت داخل غذا حل شده یا هنگام کباب شدن ذوب شده و ایجاد دود می‌کند که همین دود روی گوشت می‌نشیند و می‌تواند زمینه ایجاد سرطان را فراهم کند.

وی ادامه داد: فرهنگ غلط دیگری که حتی برای غذاهای کبابی بین مردم رایج شده این است که برای پخت کباب یا جوجه کباب به آن روغن مایع یا کره اضافه می‌کنند در حالی که این امر خود نه تنها چربی اضافی به بدن ایجاد می‌کند زمینه جذب مواد سرطان‌زا را نیز دو چندان می‌کند.

این متخصص تغذیه توصیه کرد: حتی اگر می‌خواهید غذا را به صورت آب‌پز تهیه کنید حتماً قبل از آن پوست مرغ را جدا کنید چرا که سه چهارم مقدار چربی موجود در مواد پروتئینی مانند مرغ در پوست آن موجود است در عین حال پوست مرغ روغن زیادی را هنگام پخت به خود جذب می‌کند.

عرفانی به این نکته اشاره کرد که باید دقت کرد تا گوشت طبخ کرده که از قصابی‌ها تهیه می‌شود دارای چربی زیادی است و حتماً باید گوشت بدون چربی و ترجیحاً در منزل تهیه شود.

والدین کمال‌گرا کودکانشان را از حرف زدن می‌ترسانند

عبدالله امیدی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با اشاره به اختلال سکوت انتخابی در کودکان، ضربه روانی، حضور در محیط‌ های تازه مانند مهدکودک، لکنت زبان و والدین کمال‌گرا را دلایل ابتلا به این اختلال عنوان کرد.

وی گفت: سکوت انتخابی یا لالی انتخابی، اختلالی است که در دوران کودکی مشاهده و با ورود کودک به محیط‌ های تازه مانند مهدکودک و مدرسه شروع می‌شود.

وی افزود: در این مواقع کودک با وجود مهارت کلامی در خانه، سکوت تعمدی اختیار می‌کند که نشانه ای از اضطراب حضور در محیطی ناآشنا است.

امیدی اظهارداشت: گاهی سکوت انتخابی در پی ضربه‌ای روانی نیز ایجاد می‌شود. هر چند ورود به محیط‌ های تازه نیز برای برخی کودکان که از مهارت‌های ارتباطی کافی برخوردار نیستند، نوعی ضربه روانی محسوب می‌شود.

وی افزود: کودکانی که روابط اجتماعی گسترده‌ای در خانواده ندارند با ورود به مکان‌های تازه دچار استرس می‌شوند که سکوت انتخابی پیامد آن است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: رفتارهای اجتنابی به ویژه سکوت انتخابی در دختران بیشتر از پسران دیده می‌شود.

وی افزود: لکنت زبان، مشکلات گفتاری و تلفظ نادرست برخی کلمات می‌تواند عامل دیگری برای سکوت انتخابی باشد. کودکانی که نمی‌توانند کلمات را در درست بیان کنند برای جلوگیری از تمسخر اطرافیان سکوت می‌کنند.

این متخصص بهداشت روانی اذعان داشت: والدین کمال‌گرا که می‌خواهند فرزندشان رفتارهای اجتماعی کامل و بی عیب و نقصی داشته باشند، استرس را در آن ها به وجود می‌آورند که می‌تواند منجر به سکوت انتخابی کودکان شود.

امیدی افزود: در این زمان کودک می‌ترسد که حرف‌هایش در جمع نتواند نظر والدین او را جلب کند.

وی گفت: برای درمان این اختلال باید کودک را در محیطی نا آشنا که استرس کمی دارد وارد و به تدریج استرس ناشی از آن را کم کرد.

این متخصص بهداشت روانی اظهار داشت: بوستان ها و شهربازی ها فضاهای مناسبی برای درمان کودکان مبتلا به سکوت انتخابی است. به شرط آن که کودک پیش از شروع سکوت انتخابی این محیط ها را تجربه نکرده باشد زیرا اگر کودک با این محیط ها آشنا باشد در مواجهه با آن ها دچار استرس نمی شود.

امیدی افزود: این در حالی است که برای درمان باید از محیط هایی که استرس کمی در کودک ایجاد می کنند استفاده کرد.

امیدی خاطر نشان ساخت: در تمام مراحل درمان والدین یا مربی باید در کنار کودک باشند تا او را از نظر عاطفی حمایت کنند.

گدایی محبت از طریق دروغگویی در کودکان

مهناز استکی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به دروغگویی کودکان، پنهان کردن معایب، حفظ اعتماد به نفس و انتقام از والدین را دلایل این گروه سنی برای دروغ گفتن عنوان کرد.

وی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، گفت: برخی کودکان برای پوشیدن معایب و حفظ اعتماد به نفس شان دروغ می گویند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: در بررسی عوامل موثر بر دروغ گویی کودکان و نوجوانان باید عامل سن و موقعیتی را که به این رفتار منجر شده است در نظر گرفت.

وی گفت: تفاوتهای فردی در ایجاد رفتار ناپسندی مانند دروغگویی مهم است که نباید آن را از نظر دور داشت.

استکی ادامه داد: گاهی نوجوانان برای نشان دادن خود و انتقام از والدین دروغ می گویند. در واقع این رفتار برای آزار والدینی است که رفتارشان با نوجوان موجب دروغگویی او شده است.

استکی گفت: کودکان نیز برای انتقام از بزرگترها دروغ می گویند. مثلاً برداشتن مداد همکلاسی و اظهار بی اطلاعی از آن با وجود عدم نیاز مالی دانش آموز، راهی برای اذیت کردن والدین است.کودک با این رفتار سعی می کند از والدین اش انتقام بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: گاهی کودک برای جلب نظر همکلاسی هایش از کیف والدینش پول برداشته و برای آنها مداد رنگی می خرد. این رفتار نوعی گدایی محبت است.

وی خاطر نشان ساخت: کودکان و نوجوانانی که مهارت ارتباطی مناسبی ندارند، برای حفظ اعتماد به نفس شان دست به این گونه رفتارها می‌زنند.

درمان یبوست با طب سنتی

علی حسنی، متخصص طب سنتی به افرادی که دچار یبوست شده‌اند توصیه کرد: شبها قبل از خواب یک قاشق مرباخوری روغن بادام شیرین مصرف کرده، از خوردن برنج،میوه، ترشی،ماست، دوغ و نوشابه پرهیز کنند.

وی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس گفت:برای درمان یبوست به روش طب سنتی بهتر است از مصرف هر روز برنج خودداری شود. در غیر این صورت با روغن زیتون و زیره سبز یا زعفران مصرف شود.

وی ادامه داد: افرادی که دچار یبوست شده‌اند می‌توانند از غذاهای آبکی مانند آش و سوپ کمک بگیرند و به همراه هر وعده غذایی هفت عدد زیتون مصرف کنند،البته زیتون بهتر است شور و سرکه‌ای نباشد.

این متخصص طب سنتی گفت: این افراد روزانه تا ۲۰ عدد انجیر خشک باید مصرف کنند. از مصرف میوه و ترشی پرهیز کنند و در صورت مصرف هم بهتر است، مقداری عسل صرف شود.

حسینی همچنین مصرف یک لیوان آب انگور تازه را در روز برای درمان یبوست موثر دانست و گفت: همچنین بهتر است شبها قبل از خواب یک قاشق مرباخوری روغن بادام شیرین مصرف شود و در این ایام، ماست و دوغ و نوشابه کمتر خورده شود.

وی بر تحرک مناسب به مدت نیم ساعت در روز تأکید کرد و گفت: برای پیشگیری از ایجاد یبوست نیز مصرف آلو و انجیر خشک توصیه می‌شود.

| ۲۰ دی ۱۳۹۲

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

  • کاربران آنلاین 19نفر
  • بازدید امروز 29047
  • بازدید دیروز 136445
  • بازید کل 50197821

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8612
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com