توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

امکانات کاربری
آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2284
 • کل نظرات 9459
 • کل اعضا 1651
 • جدیدترین عضو بهنام

پیام مدیر

از زمانی که بشر آفریده شده عبد وعبودیت برای آفریدگارش از ویژگی های بارز او بوده است اگر چنانچه خود را ازعبدیت خدا کنار بکشد با انواع بیماری های روحی از جمله تکبر و غرور مبتلا خواهد شد لذا عبدیت برای الله زینت بخش حیات بشرست

وااسلاماه
| بازدیدها: 1211

قرآن گواه است که رستگاری فقط در سایه ی اطاعت از الله تعالی و رسول گرامی اش ممکن است .images (1)

مسلمانان به لحاظ اینکه  به معاد و برپایی قیامت باور دارند از این رو منتظران قیامت و حساب و کتاب میدان محشر به حساب می آیند، و زندگی نا پایدار دنیا آزمون یا کشتزاری برای ورود به میدان محشر است بدین جهت لازم است که این زندگی بطور صحیح سپری شده تا رستگاری و نتیجه مطلوب حاصل شود.

با وجود گذشت سالهای متمادی از پیشرفت علم و فنون جهان هنوز در تاریکی بسر می برد تکنولوژی وشیوه های گوناگون دست یابی به قدرت علمی، نظامی و اقتصادی نتوانسته سیر تکامل بشریت را به سرانجام برساند و معضل اجتماعی بشر را بر طرف سازد . و این جریان پیشرفت هرچقدر که ادامه پیدا کند هیچگاه نمی تواند متضمن کمالات بشری باشد چرا که در بعد انسان سازی ضعیف بوده و نتوانسته برنامه ی برای آن ارائه دهد و هرگز نخواهد توانست.

 دانشمندان سالها مطالعه و آزمایش برای بهبودی حیات بشر در ابعاد گوناگون انجام می دهند و این امریست پسندیده ولی حقیقت زندگی بشر بر دینداری استوار است، دین حیات بشر را بهبود می بخشد و کمالات را به او هدیه می نماید، دینی که از جانب خداوند و از آسمان برای بشر فروفرستاده شده است که دست ساخته ی بشر نیست و دین دست ساخته بشر دارای این خصوصیات نمی باشد.

 انسان یک موجود نیازمندی است که هیچگاه نمی توان آن را انکار نمود و اولین نیاز او به خود خداوند است و بشری که بر این منهج باشد رستگاراست ، زندگی با ایمان کامل به الله تعالی نتیجه این منهج درست و صحیح می باشد و زندگی خلاف این منهج نتیجه انتخابی نادرست و کج می باشد. پس با این مقدمه دو روش یا دو مسیر مشتق می شود . مسیر رحمن و مسیر شیطان که دو روش کامل متضاد هستند و طبیعی است که خداوند جویندگان مسیر خودش را مورد عنایت قرار داده و اعمالنامه ی شان را دست راست شان قرار خواهد داد .

حضرت رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرماید :  کل مولود یولد علی الفطره، فابواه یهودانه، او ینصرانه او یمجسانه، کمثل البهیمه، تنتج البهیمه هل تری فیها جدعاء [۱]. هر نوزادی با فطرتی سالم به دنیا می‌آید. پدر و مادرش او را به‌ یهودی، نصرانی و یا مسیحی تبدیل می‌کنند. مانند: حیوانات که‌ حیوانی را متولد می‌کند، آیا در میان آنها حیوانی را دیده‌ اید که‌ گوشش بریده شده‌ باشد ، تصریح پیامبر خدا مشخص می کند که خداوند فطرت پاک (اسلامی) را تایید می کند و آن را در راستای رسیدن به رستگاری می داند که متاسفانه والدین اسباب انحراف از مسیر رحمن به مسیر شیطان را فراهم می کنند . پس  زندگی مطلوب نزد خداوند آن است که تماما بر دین حنیف باشد از شروع زندگی تا پایان زندگی ،  بدین منظوراسلام سفارش می کند که هر کودکی که متولد می شود بایستی در گوش راست او اذان گفته شود و در گوش چپ او اقامه گفته شود، همان اذان [۲] و اقامه ای که برای نمازها قرائت میگردند که نشانی از جایگاه و اهمیت توحید و عظمت نماز در اسلام می باشد. سفارش بعدی اسلام برای نوزاد انتخاب نام اسلامی برای اوست نه نام غیر اسلامی و یا نام هایی که معنی شایسته ی ندارند.

و اما چرا نماز در راس عبادات قرار دارد؟ [۳]

نماز جامع ترین عبادتی است که درآن چندین عمل عبادی، با رعایت آداب اسلامی انجام می پذیرند . از جمله این اعمال که اسلام به آنها سفارش می کند و در نماز آدا می شوند عبارتند از : تلاوت قرآن، تسبیحات، اذکار، دعا، تعظیم و تضرع در حالیکه توجه به سوی پروردگاراست دقیقا به صورتی که خدا می پسندد و مورد رضایت اوست ، بدین جهت است که فقها می گویند اگر کسی در نماز حرف زد و یا خودرا ازسمت قبله کاملا به راست یا چپ متمایل ساخت نماز او باطل می گردد چون بنیان اصلی این عبادت مهم از بین می رود که همان رعایت ادب در پیشگاه خداوند است . از جمله خصوصیتهای خداپسندانه ی که در نماز انجام می شوند تواضع است که ضد تکبیر می باشد تواضع در نماز قیام است در حالیکه دست بسته شده و سپس خاضعانه کمر در پیشگاه الهی کج می گردد (بمنظور آدای رکوع) و به دنبال آن زیباترین اعضای انسان برای خداوند به زمین گذاشته می شوند (بمنظور آدای سجده) که عبارتند از چشم، پیشانی، بینی و لبها ، گویا بنده با این عمل حقارت و صغر خویش را برای پروردگار عالم به نمایش میگذارد ، و عمل دیگری که بنده بعنوان تعظیم خداوند انجام میدهد این است که بدن و اعضایش را تمیز کرده ، لباس های پاک پوشیده و مکان پاکی انتخاب می نماید ، و دو زانو نشستن برای التحیات در حالیکه دست ها روی زانوها قرار دارند نشانه ی دیگری از رعایت ادب در محضر پروردگارعالم است .

نماز در مکانی خاص بنام مسجد بجا آورده می شود که در آن اعمالی ازقبیل سیگارکشیدن، خوابیدن ، سخنان دنیوی ، داد زدن و کارهای غیر عبادی  ممنوع می باشد و بلکه اعمال یاد شده بی ادبی محسوب می گردند معنی اش این است که انسان برای رضایت الله تعالی مقداری از اوقاتش را و در پنج بار در شبانه روز از کارهای روزمره خویش کنده و یکسویی اختیار می نماید.

 خصوصیتهای یاد شده را هیچ عبادت دیگری بطور کامل ندارد و به این ترتیب کسانی که توانایی نماز را بطور مرتب نداشته باشند لزوما توانایی روزه گرفتن، توانایی به حج رفتن و توانایی آدای زکات را نخواهند داشت.

واگر کسی نماز نخواند اما روزه بگیرد و یا نماز نخواند ولی به حج برود، زکات هم پرداخت نماید عمل او ارزش دارد ولی باعث نجات او در روز قیامت نخواهد و چنین فردی مانند دیگران در عذاب جهنم خواد رفت.

پس از نماز ، روزه ، حج و زکات قرار دارند که همانند نماز فرض هستند ، نماز در رتبه دوم و زکت در رتبه پنجم است و قبل از نماز که لزوما رتبه اول است توحید می باشد وبدین ترتیب اسلام دارای پنج رکن اساسی می باشد که از توحید آغاز و به زکات یا حج پایان می یابد و پایه های اسلام بر این پنچ تا استواراست و اگر یکی از اینها در زندگی مسلمان نباشد اسلام او ناقص می گردد.

نشانه های حلاوت ایمان به خداوند

خداوند را برعزیزترین افراد و برعزیزترین اموال خویش عملا ترجیح دهد و اگر ترجیح در حد شعار باشد قبول نیست [۴] نشانی اش این است که هر گاه صدای اذان را شنید هر چند در جمع عزیزان و خانواده عزیز حضور داشته باشد جمع را ترک گفته و به خانه خدا یعنی مسجد حضور پیدا کند ، و همینطور کسب و کار را در اوقات نماز ترک کرده و بسوی مسجد بشتابد ، و از خواب صبح بخاطر نماز برخیزد و اگر چنین نکند نشانه ضعف ایمان است و باید به فکر تقویت ایمان باشد زیرا با ایمان ضعیف به رستگاری نخواهد رسید و عاقبت آن پشیمان خواهد بود.

 بسوی زندگی اسلامی

زندگی اسلامی به دو بخش تقسیم می گردد ۱_ در خانه  ۲_ در اجتماع

ما در نماز و در آیه (اهدنا الصراط المستقیم) از خداوند هدایت را در خواست می کنیم ، هدایت به مسیر قرآن ومسیر پیامبرخلاصه می گردد یعنی هر آنچه که به ما از سوی الله و رسول سفارش شده انجام دهیم و هر آنچه که منع شدیم انجام ندهیم این معنی هدایت است واگر غیر از این باشد بجای هدایت ضلالت خواهد بود .

جمله «السلام علیکم» و در پاسخ به آن « و علیکم السلام و رحمت الله» از سنتهای پیامبر معظم اسلام می باشد و باید در خانه رواج پیدا کنند و هرکاری را باید با نام الله شروع کنیم یعنی بگوئیم بسم الله یا بگوئیم یاالله. سپس خانه محلی برای آموزش مسایل دینی باشد نه محلی برای گناه، غفلت و نهایتا تباه کردن زندگی خود و خانواده ، مثلا قلیون، فیلم ها و برنامه های مبتذل و مخرب، مسجمه ها و تصاویر در خانه نباشند ، بجای اینها گل و گیاه ، برنامه های دینی از جمله تلاوت آیاتی از قرآن برای خانواده ، ترجمه احادیثی از پیامبر معظم اسلام، داستانهای پیامبران ، صحابه و بزرگان دینی روزانه  قرائت گردند تا خانواده  هدف زندگی و واقعیتهای آن را درک نماید.

سرپرست خانواده از بکاربردن کلمات نا شایستی در خانه پرهیز نماید، به خانواده دروغ نگوید، غیبت نکند داستانهای افراد گنهکار را جهت سرگرمی بیان نکند چرا که با این اعمال نا پسند زیبایی خانه و آرامش از بین می رود و از اثرات منفی دیگر آن این است که نور قلب ها زایل می گردد. و از اثرات مثبت زندگی اسلامی در خانه این است که ارتباط و محبت زن و شوهر، ارتباط و محبت فرزندان با پدر و مادرها عمیق تر شده و نتیجه مطلوب در زندگی حاصل می گردد، و این می تواند یگانه راه حل درمان انواع کدورتهای خانوادگی باشد.

توجه داشته باشید هرگاه در خانه کسی عصبانی شد نگوید خدا لعنتت کند ! بلکه به خدا از شر شیطان پناه ببرد و به توصیه پیامبر معظم اسلام عمل کرده حالت خودرا تغییر دهد تا عصبانیت از بین برود ، اسلام دین رحمت است در چنین حالاتی آموزش اسلامی این است که بگوید خداوند هدایتت کند و یا خداوند اصلاحت کند . وهمچنین به خانواده روزی حرام نخوراند که تغذیه از حرام از عوامل فساد می باشد.

در اجتماع و ارتباط با دیگران

مواردی که  برای زندگی اسلامی در خانه بیان شدند برای اجتماع هم هستند علاوه بر اینها :

مهم تر از همه خداوند را همیشه و هر لحظه ناظر بر خود و اعمال خود بداند از همراهی با افراد فاسد پرهیز نماید مگر اینکه قصد اصلاح آنهارا داشته باشد، در جمع غیبت کنندگان حضور نیابد، سخن چینی نکند ،  بغض کینه و حسد که از خصوصیتهای یک مومن نیستند دوری جوید و از بد زبانی و تمسخر به دیگران نیز دوری اختیار نماید. و هرگاه در جمع غافلان قرار گرفت مانند آنها نباشد و با شنیدن صدای اذان بسوی مسجد بشتابد و اگر مشغول کسب و کار بود کار را بخاطر الله تعالی رها نماید و به ندای الهی که اذان می باشد لبیک بگوید، چرا که وقتی موذن می گوید حیهل الصلوه یعنی بیا بطرف نماز و حیهل الفلاح بیا به طرف رستگاری ، هیچ کاری جایز نمی باشد.

 ، در پی کسب روزی حلال باشد و ازخداوند روزی حلال را طلب نماید وهرگز اموال خدادادی خویش را با نیم درصد حرام  ملوث نگرداند. و از خوردن پول ربوی بگریزد چرا که حرام هرمقدارش ویرانگر است .

انسانها بجز پیامبران معصوم نیستند پس هرگاه کسی گناهی مرتکب شد خوشحال نشود بلکه فورا استغفار نماید ، چشم چرانی ، خلوت کردن با نا محرم ، ارتباط با نا محرم از گناهان هستند و یک مسلمان منتظرقیامت باید از آنها اجتناب ورزد ، تصاویر نا محرم و موسقی در گوشی موبایل قرار ندهد .

شرم و حیا از انجام انواع گناهان جزو ایمان مسلمان است چیزی که امروزه به غفلت سپرده شده است . نگاه بسوی نا محرم از بی حیایی فرد ناشی می شود، نباید آن را تمدن عنوان داد کسانی که دچار بیماری قلب هستند چنین فکر می کنند. جامعه ی که گرفتارگناهان هستند جامعه ی بیماری است علی اللخصوص زمانی که کسی برای نهی از منکر یافت نشود. وجود شایستگان دین و ایمان در هر جامعه ی مانند دارویی است برای دردها، همانگونه که در هر دیاری به وجود بیمارستان نیازاست که دردهای جسم را درمان می کند در هر دیاری به وجود مراکز دینی نیاز است که دردهای روح را درمان کند و اگر مراکر نباشند حد اقلش وجود شایستگان درهر دیاری است چرا که خداوند به برکت وجود دوستان و متقیان مسلمان از نزول احتمالی عذاب خویش درهر منطقه ی جلوگیری می کند. قرآن کریم براین واقعیت گواه است که خداوند انبیاء علیهم السلام را نه فقط برای رستگاری روز حشر بلکه برای نجات از عذابهای نا ملموس و ملموس دنیا و عذابهای غیر قابل تصوروجانگداز آخرت مبعوث گردانیده است[۵]

مردم آزاری در اسلام ممنوع و از گناهان کبیره است ، مردم آزاری شامل همسایه آزاری ، مسلمان آزاری و غیر مسلمان آزاری است .

بشر هیچ راهی برای شادکامی خود جز در قوانین الهی ندارد همه روش های جهانی باطل هستند جز آنکه مطابق با مشیئت خداوند باشند ، هیچ کس نباید پیرو اکثریت و تبلیغات باشد چرا که خداوند اکثریت جهان را بی خرد می خواند به دلیل اینکه با وجود پیشرفت در علم و دانش حق را نمی فهمند، و هیچ اکثریتی مانع عذاب و مجازات الهی نخواهد شد .

قرآن تنها منبع قانون اساسی برای سعادت بشر است ، خداوند قرآن را کتابی بدون شک می خواند پس تنها منطقی مورد تایید است که آن را درک کند و اگر دیدگاه فردی یا افراد بر خلاف این راست ترین کتاب باشد او بی خردی است که آنقریب پشیمان خواهد شد.

زنان مسلمان چگونه باشند؟

برای زنان مسلمان کسب علوم دینی در حد تشخیص حلال و حرام واجب است زنی که از حلال و حرام نا آگاه باشد شدیدا او یا سرپرستش گنهکار میگردد.

زنان می توانند نقش اصلاح و افساد در جامعه را داشته باشند.

اسلام و زنان

اسلام چیست ؟

پرسشی که دانستن پاسخ آن برای تک تک مسلمانان الزامی است.

پاسخ این است : اسلام آن دین است که ۱۴۰۰ سال قبل خداوند از آسمان بر محمد امین صلوات الله علیه فرستاد و آنحضرت آن را بصورت عملی به مردم نشان داد و اسلام عملی پیامبر اسلامی واقعی ماست، بنابر این هیچ کس از غیر مسلمانان و مستشرقین در جایگاهی نیستند که بخواهند اسلام را تفسیر و به دلخواه تشریح نمایند اسلامی که مفسر آن غیرمسلمانان و مستشرقین باشند اسلام باطلی است اسلامی که مفسر آن محمد رسول الله ص باشد و سپس صحابه و علمای دین باشند اسلام ماست . حجاب همسران و دختران دوران پیامبر حجاب واقعی است حضرات عایشه و فاطمه رضی الله عنهما به اعتقاد ما بهترین بانوان عالم هستند نه بخاطر اینکه آنها همسر یا دختر پیامبرند و البته این جایگاه محفوظ اما دلیل اصلی برتری آنها اعمال شایسته ی آنهاست بانوان مسلمان زمانی خوشحال باشند که از بهترینهای تاریخ اسوه بگیرند.

بنابر این زنانی که بخش از زندگی شان در بازارها ، خیابان ها و در اختلاط با مردان نا محرم سپری می شود در حالیکه آرایش می کنند و لباس مفتضح می پوشند، خداوند ازتقصیر آنها درگذرد چنین زنانی خودرا به نفس و شیطان باختند و در واقع عقل شان از درک واقعیتها عاجز شده که نمی توانند باور کنند که جوانی زودگذراست و مرگ واقعیتی است که تلخی اش را خواهند چشید و به دنبال آن تحمل مجازات های عالم برزخ و میدان محشراز توان هر انسانی خارج است[۶]

باید دانست زندگی که در کنار آن آرامش و بدون رنج باشد نیازاخروی نیز می باشد همانگونه که عقل تان حکم کرده که در این جهان نباید هیچ نعمتی را از دست بدهید همین حاکم باز خواهد گفت که زیبایی ها و نعمتهای جهان آخرت بسیاربا ارزشترند نباید آنهارا از دست داد و برای آنها آن همانند نعمتهای دنیا باید هزینه کرد.

مجالس غیبت و مجالس بیهوده ، لعن و نفرین و نا سپاسی که در بین زنان بیشترست باید ترک شوند ، همینطور مردان موظفند با همسران خویش با اخلاق زیبا رفتار نمایند و در حق آنان بی عدالتی ننمایند .

علما چگونه باشند ؟

عالم خوب کسی است که مصلح باشد و کسی می تواند مصلح باشد که شیفته  مادیات نباشد عالم مادی گرا عالم نمایی بیش نیست[۷]

. مادیات فقط نیاز هر انسانی است  نه مقصد هر انسانی و باید تلاش برای آن در حد نیاز و ضرورت باشد نه ثروت اندوزی چرا که با محبت دنیا و مادیات انگیزه اصلاح گری جمع نمی شود . و برای علما مادیات باید در مرحله آخر باشد و ۸۵ درصد ذهنیت علما با اصلاح جامعه مشغول باشد همانگونه که رسول الله صلی الله علیه وسلم تنگدستی را بر کوهی از طلا ترجیح داد و زندگی آنحضرت تمام وقت برای خداوند بود علما برای رسیدن به مرحله ی تاثیرگذاری بر مردم باید میراث بر پیامبران باشند، در غیر این صورت سخن او موثر نخواهد بود هر چند که سخنور باشد و بطور حرفه ای به ایراد سخن بپردازد این عالم می تواند جذاب باشد اما نمی تواند مفید باشد، بهترست بجای جذاب بودن به مفید بودن بیندیشد علمای جذاب زیاد داریم عالم مفید کم داریم و یکی از دلایل فساد در جامعه غیر مفید بودن علماست ، علمایی که به پند دیگران احساس نیاز نمی کنند هرگز رشد نخواهند کرد، تنها ذات الله بلند مرتبه بی نیاز است و بس . جاه طلبی و خود بینی برای علما هم ردیف خود باختگی و تسلیم شدن به نفس وشیطان است. علما از ایجاد دو دستگی در بین مسلمانان بپرهیزند و بلکه چند دسته هارا به یک دسته جمع نمایند. فرقه گرایی هنر افراد شکست خورده و نا امید است این دسته امید به آینده خود نداشته و با فرقه گرایی خودرا تسکین میدهند .

علما در سلام گفتن به مردم اول باشند ارتباط عمومی علما با مردم نشانه ی موفقیت است کسانی که مسیر اصلاح گری را بپیمایند دنیای شان آباد می گردد، تلاش برای ایجاد شغل و درآمد بعنوان اهداف اولیه به معنی انتخاب فقر و خواری است . خداوند به علما علم دین را که بالاترین سرمایه است عطا فرموده است و خود خداوند ضامن آبادانی زندگی مالک این سرمایه  خواهد بود. از طرفی فراموش نکنیم ، علمای تلاش گر برای  اصلاح و آبادانی دین مردم  باعث آبادانی دنیای آنها نیزمی شوند ، لازم است که بر خداوند بیشتر از این توکل نمود که از سفارشات اکید قرآن کریم است. شمایی که بر سفارش یک پزشک توکل میکنید در حالیکه امکان وجود ضعف در تصمیمات او فراوان است اما الله تعالی از هر ضعفی پاک است .

انس با قرآن

اگر مسلمانان قرآن را تنها وسیله ی نجات میدانند پس باید در مورد جایگاه قرآن در زندگی و در منزل تجدید نظر نمایند و نقش اصلی قرآن در زندگی را به اجرا بگذارند زیرا قرآن برای مسلمان زمانی کتاب هدایت خواهد بود که ابتدا آن را بفهمد ، تدبر نماید ،  و عملا قرآن را وارد زندگی و بلکه سرلوحه آن قرار دهد ، داروی پزشک برای بیمار زمانی موثر است که مصرف شود و نگهداری دارو در خانه بدون مصرف سودمند نخواهد بود و همینطور قرآن به فراموشی سپرده شده سودمند و هدایتگر نمی باشد . یکی از حقوق قرآن بر مسلمان آشنا ساختن فرزندان از کوچکی با قرآن کریم و احکام دینی است ، خانواده ها باید درک نمایند که قرآن در خانه مرشد آنهاست از مرشد و کتاب هدایتگر در زندگی درس بگیرند نباید جایگاه قرآن را به سریالهای تلویزیونی بدهند هیچ برنامه ی نمی تواند جای قرآن را پر کند چرا که این قرآن است که روز قیامت برای آنها شفاعت خواهد کرد نه این و نه آن .

پاورقی :

 [۱] روایت صحیح بخاری باب الجنایز و فتح الباری .

[۲] ابو رافع رضی الله عنه که گفت: رأیتُ رَسُولَ اللَّهِ (صلی الله علیه وسلم) أَذَّنَ فِی أُذُنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ حِینَ وَلَدَتْهُ فَاطِمَهُ بِالصَّلَاهِ.    پیامبر (ص) را دیدم که زمان تولد حسن در گوشش اذانی همانند اذان نماز گفت .

[۳] مَا سَلَکَکُمْ فِی سَقَرَ قالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ‏. مدثر آیه ۴۲ و۴۳ چه چیزی شما را به دوزخ در آورد؟ (درپاسخ) خواهند گفت ، ما از نمازگزاران نبودیم . بیشتر در این باره را اینجا بخوانید

[۴] پیامبر ص . ثلاث من کن فیه وجد بهن حلاوه الایمان. ان یکون الله و رسوله احب الیه مما سواهما . روایت بخاری و مسلم . یعنی سه خصلت هستند که هرکس این سه خصلت در او ایجاد شود شیرینی ایمان را چشیده است. اولینش ، باید الله و رسولش را از هر کس بیشتر دوست داشته باشد.

[۵] وما کانَ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَ أَنْتَ فیهِمْ وَ ما کانَ اللَّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَ هُمْ یَسْتَغْفِرُونَ. سوره انفال آیه ۳۳ . و خداوند تا هنگامى که تو اى پیامبر در میان آنها هستی آنان را به عذاب نابود نمى کند، و تا هنگامى که از خدا طلب آمرزش مى کنند، خدا به عذاب، نابودکننده آنان نیست.

[۶] بیشتر در این باره را اینجا بخوانید

[۷] رسول الله ص فرمود: (تعس عبد الدرهم) بخاری ۲۸۸۷ از ابوهریره . چه بدبخت است بنده ی درهم . یعنی دوست دار پول آدم بدبختی است

نویسنده : مهدی گرگیج

منبع : پایگاه وااسلاماه

۱۸ پاسخ به “چگونه یک زندگی اسلامی و خدا پسندی داشته باشیم ؟”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  با عرض سلام ، میخوام به شما دوستان عزیز بگم دلم خیلی گرفته از خیلی چیزها در این دنیای فانی ، دلم حتی از بعضی از علمای هم مذهبی ام اهل سنت نیز گرفته ، چون که در راه دین مبین اسلام حرکاتشان ضعیف شده و از جوانانی مثل من کمتر حمایت میکنند ، به حرفامون خیلی توجه نمی کنند ،

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  سلام دوستان عزیز ، امیدوارم حالتون خوب باشد ، .. جزاکم الله خیراً

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  سلام دوستان عزیز ، نمیدانم آیا در رابطه با تاسیس حداقل یک شبکه ی تلویزیونی اهل سنت مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی ، انگلیسی و دیگر زبان ها در همین رابطه یه سوال دارم میخوام بچه های اطرافم را تشویق کنم که اذان را نیز زیبا قرائت کنند ، آیا می توانم صوت دلنشین مثلاً برادر نوجوانمان شهاب الشعرانی که هم مذهبی مان از اهل سنت کشور یمن هست که در یکی از کلیپ هایش دیدم که اذان را نیز ماشاالله زیبا تلاوت میکرد ، آیا می توانم فایل صوتی را هنگام مثلاً نماز ظهر در بلندگو بگذارم که بچه ها علاقمند بشوند ، آیا از دیدگاه دین مبین اسلام اشکال نداره این کار را به دلیل اینکه بچه ها علاقمند بشوند که اذان گفتن را تمرین کنند تا اذان را نیز زیبا قرائت کنند را ان شاء الله انجام بدهم ؟

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  دوستان عزیز ، میخوام یه یادآوری کنم که به من بلاخره نگفتید که در بین شما دوستان عزیز در سایت واالسلاماه کسانی هستند که با فیسبوک میتوانند کار کنند یا نه ؟ ، حالا جواب این سوالم را اگر نمی خواهید بدهید اشکالی ندارد ، ولی دوستان عزیز اگر واقعاً میتوانید با فیس بوک کار کنید ، پس از طریق فیلترشکن وارد فیس بوک شوید و این مطلب را برسانید و اگر فیلترشکن ندارید میتوانید در اینترنت جستجو کنید پیدا میشه ان شاء الله ، من نیز دو تا نرم افزار فیلتر شکن به اسم سایفون و فری گیتی را از سایت های اینترنتی در همین ایران دانلود کردم و چند فیلترشکن دیگر را از دوستانی دیگر تهیه کردم ، دوستان عزیز همان طور که میدانید در روز قیامت از عمر و از علم انسان سوال میشود که آیا به نحو احسن از علم و عمرمان در راه الله جل جلاله استفاده کرده ایم یا نه ، پس دوستان عزیز اگر واقعاً با برنامه ی فیس بوک میتوانید کار کنید . جزاکم الله خیراً

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام دوباره به شما دوستان عزیز ، میخوام بگم درست هست مطلبی که فرستادم را به صورت عمومی در سایت نشان داده اید ، اما دلیل اینکه دوباره بهم پاسخ ندادید را به خوبی نمیدانم .

  پاسخ :
  برادر ارجمندم ؛ ما نمی توانیم کاری انجام دهیم چون ارتباطی با کسی نداریم .

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلامی دوباره به شما دوستان عزیز ، چرا باهام حرف نمی زنید ؟؟ ، نمیدانم چه جوری بگم میخوام بگم دلم تا حدودی از شما دوستان عزیز در سایت وااسلاماه ، سایت نوگرا ، سایت مدرسه دینی بندرعباس ، و چند سایت دیگر که درباره ی تاسیس حداقل یک شبکه ی تلویزیونی اهل سنت مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی باهاشون حرف زدم گرفته ، چون احساس میکنم خیلی به این مطلب توجه نمی کنید یا اینکه توجه دارید اما شاید برای زودتر تاسیس شدن شبکه و رساندن این مطلب به شبکه های توحیدی امروز یا فردا میکنید ، الان سایت وااسلاماه صفحه ی فیسبوک داره پس این نشان میدهد در بین شما دوستان عزیز کسانی هستند که با فیسبوک میتوانند کار کنند و این مطلب را میتوانند به امید الله جل جلاله به شبکه های توحیدی از طریق فیسبوک یا راه های دیگر ارسال کنند ؛ دوستان عزیز هم مذهبی ام اهل سنت بیاییم با هم همکاری کنیم که این پیام را به شبکه های توحیدی ارسال کنیم که به امید الله جل جلاله این کار خوب نیز هر چه زودتر و به نحو احسن انجام بگیرد ، دوستان عزیز اگر واقعاً امکان داره به من نیز پاسخ بدهید حالا اینجا در سایت واالسلاماه یا به وبلاگم بفرستید چون خیلی خیلی دوست دارم بدونم که آیا این مطلب در مورد تاسیس حداقل یک شبکه ی تلویزیونی اهل سنت مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی را به شبکه های توحیدی رساندید یا نه ؟؟

 7. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام دوباره به شما دوستان عزیز ، میخوام بگم آیا در این چند روز که درباره ی تاسیس حداقل یک شبکه تلویزیونی اهل سنت مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی با هم حرف زدیم آیا شما دوستان عزیز این مسئله را پیگیری کردید یا نه ؟ ، به احتمال خیلی زیاد در کشورهای اهل سنت کسانی هستند که واقعاً از راه حلال ثروتمند شده اند و شاید به خوبی نمیدانند که با مال خود چگونه در راه الله جل جلاله خرج کنند ، بیاییم دوستان عزیز وقت را از دست ندهیم و این افراد را راهنمایی کنیم که برای کودکان و نوجوانان عزیزمان اهل سنت ایران و تمامی فارسی زبان دنیا این کار را برایشان انجام بدهیم ، دوستان عزیزم من نمیدونم اصلاً به این مطلب توجه میکنید یا نه ؟ ، دوستان عزیز خیلی دلم گرفته ، احساس میکنم شما دوستان عزیز خیلی به این مطلب ( حداقل تاسیس یک شبکه ی تلویزیونی اهل سنت مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی ) توجه نمیکنید و قصد پیگیری ندارید …. ، امیدوارم پیگیری کنید دوستان عزیز .

 8. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام دوباره به شما دوستان عزیز ، میخوام بگم من یه ذره از شما دوستان عزیز نیز ناراحت هستم ، چون در پاسخ که بهم دادید جمله ی ( پیگیری میکنید به امید الله جل جلاله ) را نگفتید ، و دوستان عزیز میخوام بگم من فیلترشکن دارم اما با فیسبوک نمیدانم چگونه پیام بفرستم

 9. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  سلام دوستان عزیز ، میخوام بپرسم که پیامی که دیروز ۳۰ فروردین ۹۵ به این پست ارسال کردم آیا کامل بدستتون رسید یا نه ؟

  پاسخ :
  سلام علیکم ، بله کامل رسیده است .

 10. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  دوستان عزیز با عرض سلام دوباره ، خیلی ازتون ممنونم که بهم پاسخ دادید و الان میخوام بگم در خارج از کشور ایران که میشه حداقل یک شبکه ی تلویزیونی اهل سنت مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی تاسیس بشه

 11. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  با سلام دوباره ، میخوام به شما دوستان عزیز بگم که من انتظار داشتم بعد از اینکه پیام را خواندید بهم پاسخ بدهید و امیدوارم با خواندن این پیام این بار دیگه بهم پاسخ بدهید و نیز در مورد پیشنهاد و انتقاد که در مورد حداقل تشکیل یک شبکه ی جهانی اهل سنت مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی گفتم و به احتمال خیلی زیاد خیلی از عالمان اهل سنت این پیشنهاد و انتقاد را از خیلی وقت پیش مطرح کرده اند (( اما هنوز که هنوزه خبری از تشکیل حداقل یک شبکه ی جهانی اهل سنت مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی من که نشنیده ام )) و در سه ماهواره هاتبرد ، عرب ست ، نایل ست جستجو کردم حتی یک شبکه ی جهانی اهل سنت مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی که مسائل دین مبین اسلام را به بچه ها آموزش بدهند پیدا نکردم ، امیدوارم دوستان عزیز نهایت تلاش خود را انجام بدهید و پیگیری کنید تا به امید الله جل جلاله از همین امروز حداقل یک شبکه ی جهانی اهل سنت مخصوص کودکان و نوجوانان تاسیس بشه . جزاکم الله خیرا

  پاسخ :
  سلام علیکم ، دوست گرامی در ایران اهل سنت توانایی تاسیس شبکه تلویزیونی را نداشته و نخواهند داشت ، این نیازمند صدور مجوز و منابع مالی می باشد که فراهم نخواهد شد .
  اگر شما پرسش شرعی دارید می توانید در قسمت (سوالات شرعی ) ارسال بفرمایید . توجه داشته باشید که سوالات حتما بایستی مختصر باشند .

 12. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  یک انتقاد دارم درباره ی شبکه های عربی اطفال به اسم های طیور الجنه ، شبکه کناری ، شبکه ی نون ، شبکه ی اطفال و مواهب ، شبکه ی عربی جیم اطفال و شبکه ی ماجد اطفال ، شبکه ی اجیال اطفال و شبکه ی کارتون اطفال و شبکه های عربی دیگر مخصوص اطفال که بعضی از کلیپ هایی که در این شبکه های اطفال عربی پخش میشه حجاب کامل اسلامی در بعضی از کلیپ ها در برنامه زنده و ضبط شده رعایت نمیشه ، شماها دوستان عزیز به احتمال زیاد میتوانید به مدیران این شبکه های عربی اطفال دسترسی پیدا کنید و بهشون بگید که بعضی از کلیپ های که درست میکنید اشکال درش وجود دارد و بهشون بگویید که اصلاح کنند و همچنین به تمامی اون شبکه هایی که سریال ها و فیلم های سینمایی مبتذل در شبکه هاشون به نمایش میگذارنند بهشون بگویید که فیلم ها و سریال های باحجاب کامل درست کنند و به نمایش بگذارنند و در ضمن جهت اطلاع میخوام بگم برادران عزیزمان شهاب الشعرانی و عصومی و ولید مقداد در شبکه طیور الجنه فعالیت میکنند و امیدوارم پیگیری کنید دوستان عزیز .

 13. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  و حالا میخوام یک پیشنهاد بگم الان من ۲۲ سالم هست از اهل سنت کشور ایران هستم که دوران کودکی و نوجوانی را پشت سر گذاشتم و از همون دوران کودکی آرزو داشتم و هنوز این آرزو نیز جزء یکی آرزوهام هست که حداقل یک شبکه تلویزیونی مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی که عقیده صحیح دین مبین اسلام برنامه های اسلامی از کودکان و نوجوانان در تلویزیون مخصوص کودکان و نوجوانان مشاهده کنم ، اما از آنجایی خودتون اطلاع دارید ……….. ، …. و حالا میخوام بگم که شما به خیرین . بگویید که پول از راه حلال تهیه کنند و به شما عزیزان تحویل بدهند که یک شبکه مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی که عقاید صحیح اهل سنت را به نمایش بگذارنند .. و فرکانس شبکه مخصوص کودکان و نوجوانان را در شبکه های توحیدی اعلام کنید و همچنین هنگام تاسیس شبکه مخصوص اطفال به زبان فارسی از برادران عزیزمان عصومی و ولید مقداد و برادر عزیزمان شهاب الشعرانی که از شبکه ی عربی اطفال طیورالجنه هستند هنگام تاسیس شبکه اطفال فارسی زبان ازشون دعوت کنید و اگر امکان داره بعد از تاسیس شبکه نیز حداقل گاه گاهی در برنامه زنده و ضبط شده از استعداد و تجربه های برادران عزیزمان عصومی و ولید مقداد و شهاب الشعرانی و دیگر عزیزان استفاده کنید و در ماهواره هاتبرد و عرب ست و نایل ست جستجو کردم ( ولی حتی یک شبکه اهل سنت ) مخصوص کودکان و نوجوانان ( به زبان فارسی ) پیدا نکردم ، دوستان عزیز همان طور که میدانید ( حداقل یک شبکه ی جهانی اهل سنت مخصوص کودکان و نوجوانان به زبان فارسی که برنامه های اسلامی را به بچه ها آموزش بده در عصر حاضر لازم هست که تاسیس بشه ) امیدوارم بررسی کنید و از همین الان اقدام کنید .

 14. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  با سلام دوباره ، دو سوال دارم که امیدوارم بهم پاسخ بدهید . سوال اول : آیا به کسانی که دوستشان داریم میتوانیم از کلماتی مثل جان ، جانم ، قربونت و امثال این کلمات را بگوییم از دیدگاه دین مبین اسلام درباره ی این موضوع حکمش چی هست ؟؟ آیا اشکال داره یا نه ؟؟؟؟؟؟ ، من قبلاً فکر کنم از برادر عزیزمان محمد صالح پردل شنیدم که گفت که این جملات فقط و فقط میشه به الله جل جلاله گفت و خودمم بر این باورم که این جملات جانم ، قربانت بشم فقط و فقط مخصوص الله جل جلاله هست ، توضیح بدهید دوستان عزیز . سوال دوم : حدود عورت جنس مذکر و مونث از دروان کودکی ، نوجوانی و سن پیری به طور کامل توضیح دهید که عورتشان در همه ی مراحل زندگی باید چگونه باشد ؟؟؟؟؟؟ ، مثلاً در حکم رشته های ورزش ( امثال فوتبال ، شنا ، کشتی ، و غیره … ) باید لباسی که در رشته های ورزشی از دیدگاه دین مبین اسلام بپوشند چگونه باید باشد ؟؟؟؟؟؟؟ ، امیدوارم کامل توضیح بدهید .

 15. وضعیت کاربر : مهمان
  علی says:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام ، این سه پیام که ان شاء الله الان میخوام به شما دوستان عزیز ارسال کنم ، به چند سایت شبکه های توحیدی اهل سنت که در ایران فیلتر هست ارسال کردم ولی فکر کنم پیامم بدستشون نرسیده ، یا رسیده هنوز پیگیری نکرده اند ، امیدوارم بدستشون رسیده باشه ، حالا به شما دوستان عزیز نیز ارسال میکنم که امیدوارم سوالم را همین جا در سایت به صورت عمومی پاسخ بدهید و یک پیشنهاد و انتقاد دارم که امیدوارم از همین الان پیگیری کنید . جزاکم الله خیرا

 16. وضعیت کاربر : مهمان
  عبدالله says:

  از مطلب خوب تون و از راهنمایی مخلصانه که به مردم می کنید سپاسگزاریم

 17. وضعیت کاربر : مهمان
  کوروش says:

  درود بر شما
  سایت خوبی است

 18. وضعیت کاربر : مهمان
  حدیثه says:

  جزاکم الله خیرا و احسن الجزا

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید *

جستجو

آخرین مطالب

پیوندهای محبوب
آمار سایت

 • کاربران آنلاین 11نفر
 • بازدید امروز 4495
 • بازدید دیروز 96958
 • بازید کل 91553124

خبرنامه

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com