امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 3992

خداوند در قرآن کریم دستور داده است که در سیرت و صورت، هیئت و کردار و عادات و در همه شئون زندگی از سنت پیغمبرمان صلى الله علیه وسلم پیروی کنیم و فرموده است:

﴿لَّقَدۡ کَانَ لَکُمۡ فِی رَسُولِ ٱللَّهِ أُسۡوَهٌ حَسَنَهٞ﴾ [الأحزاب: ۲۱].«همانا برای شما رسول الله را اسوه ى نیکویی قرار دادیم». و در جایی دیگر خداوند عزوجل میفرماید:(وما اتاکم الرسول فخذوه وما نهاکم عنه فانتهوا) [ الحشر: ۷]. «هر آنچه را که رسول به شما رسانده است پس بگیریدش و از هر آنچه که شما را نهی فرموده اجتناب ورزید».

پس امت مسلمه باید به سیرت پیغمبرشان تأسی جسته، سنت‌های ایشان را در ظاهر و باطن و در هر حال و موقع و هر جا و مکان و در هر حرکت و قدمی پیروی نمایند؛ و از مشرکین و کفار و یهود و نصاری مشابهت ننمایند و برای همین است که رسول‌ الله فرمودند: «من تشبه بقوم فهو منهم»ابو داود.
ترجمه:هرکس با انسان‌هایی مشابهت اختیار کرده خود را مثل آنان کند از همان‌ها شمرده می شود.

 

بلند گذاشتن ریش و کوتاه نمودن سبیل از فطرت است

از حضرت عائشه -رضی الله عنها- روایت شده است که رسول خدا -صلى الله علیه وسلم- فرمود:

«عشر من الفطره: قص الشارب، وإعفاء اللحی، والسواک وإستنشاق الماء وقص الأظفار، وغسل البراجم، ونتف الإبط وحلق العانه وانتقاص الماء».(رواه مسلم)

ده چیز از فطرت ‌اند: کوتاه کردن سبیل، بلند گذاشتن ریش، مسواک، آب در بینی نمودن، کوتاه نمودن ناخن‌ها، شستن بندها و مفاصل، کندن موی زیربغل و تراشیدن موی زیر ناف و استنجاء.
زکریا که یکی از راویان این حدیث است از مصعب روایت کرده است که فرمود: دهمی را فراموش کرده‌ام که ممکن است مضمضه باشد. وکیع گفت: انتقاص الماء: یعنی استنجاء.

بر همین منوال تراشیدن ریش نوعی تغییر در آفرینش خداوند -عزوجل- می باشد؛ خداوند -عزوجل- در سوره نساء متذکر شده است که شیطان گفت:﴿ وَلَأٓمُرَنَّهُمۡ فَلَیُغَیِّرُنَّ خَلۡقَ ٱللَّهِ﴾ [النساء: ۱۱۹]. و بدیشان دستور می‌دهم، و آنان آفرینش خدا را دگرگون می‌کنند.
«و تراشیدن ریش نیز از همان تغییری است که شیطان آن را پسندیده و بدان دستور می دهد».

پس از این حدیث ثابت گشت که بزرگ گذاشتن ریش، یک امر فطری است که انسان بر آن آفریده شده است و در دین اسلام نیز بدان دستور داده شده و از سنن انبیاء علیهم‌السلام می باشد. و از هیچ نبی و یا ولی صالحی روایت نشده است که ریش را تراشیده یا کوتاه نموده باشد. پس کسی که ریش را می تراشد یا کمتر از یک مشت آن را کوتاه می گرداند، او با فطرت و طبیعتی که خداوند -عزوجل- او را بر آن آفریده است در ستیز است.

دستور گذاشتن ریش و کوتاه نمودن سبیل

۱-امام بخاری در صحیح خود از ابن عمر -رضی الله عنهما- روایت نموده است که رسول خدا -صلى الله علیه وسلم- فرموده:
«أنهکوا الشوارب وأعفوا اللحى».(رواه البخارى) سبیل‌ها را خوب کوتاه نموده ریش را بلند بگذارید.

۲-حضرت ابوهریره -رضی الله عنه- از رسول خدا -صلى الله علیه وسلم- روایت کرده است که فرمود:

«جزوا الشوارب وأرخوا اللحى وخالفوا المجوس». (رواه مسلم).

یعنی سبیل‌ها را قطع نمایید و ریش را بگذارید، به مجوس مخالفت نمایید.

۳-عن ابن عمر رضی الله عنهما «أحفوا الشوارب وأوفوا اللحى» (رواه مسلم).

حضرت ابن عمر -رضی الله عنهما- از رسول اکرم -صلى الله علیه وسلم- روایت نموده است که ایشان دستور دادند به قطع نمودن سبیل و گذاشتن ریش.

۴-بخاری در صحیح خود روایت نموده از ابن عمر -رضی الله عنهما- و ایشان از رسول‌الله -صلى الله علیه وسلم- روایت کرده که فرمود:«خالفوا المشرکین وفروا اللحى وأحفوا الشوارب».با مشرکان مخالفت نمائید ریش را بسیار گذاشته سبیل‌ها را قطع نمایید.

۵–زید بن أرقم  از پیامبر (ص) که فرمود: من لم یأخذ من شاربه فلیس منا ،وقال: حدیث صحیح. «کسی که سیبیل خود را نگیرد از ما نیست». (احمد و النسائى والترمذى)

این روایات بر آن دلالت دارند که در اسلام دستور به بلند گذاشتن ریش داده شده است و معنای اعفاء که در حدیث آمده است، همان اکثار، کامل گذاشتن، و بلند گذاشتن آن می باشد و همچنین اهتمام رسول اکرم -صلى الله علیه وسلم- در طول عمر بر کامل نگهداشتن ریش و همچنین کامل گذاشتن آن از جانب اصحاب کرام رضوان‌الله علیهم اجمعین به گونه‌ای که از هیچ‌ کدامشان تراشیدن ریش و یا کوتاه نمودن آن کمتر از مشت روایت نشده است؛ لذا این‌ها همه، دلایل واضحی اند که: گذاشتن ریش واجب می باشد.

ریش رسول الله-صلى الله علیه وسلم

پیامبر اکرم -صلى الله علیه وسلم- به بلند گذاشتن ریش دستور داده؛ خود نیز ریش مبارک را بلند می گذاشت. چنانکه در برخی احادیث وارد شده است:

۱- بخاری و ابوداود از ابومعمر روایت نموده‌اند که فرمود عن أبی معمر قلت لخباب أکان رسول الله صلى الله علیه وسلم یقرأ فی الظهر والعصر؟ قال :نعم.قلنا من أین علمت؟ قال: باضطراب لحیته.

ترجمه: ما به حضرت خباب گفتیم: آیا رسول اکرم -صلى الله علیه وسلم- در ظهر و عصر قرائت می خواند؟ فرمود: آری، گفتیم: از کجا فهمیدی؟ فرمود: از تکان خوردن ریش مبارک ایشان. این لفظ بخاری است و در ابوداود آمده است: ما گفتیم، چگونه تشخیص دادید؟ فرمود: از جنبیدن ریش مبارک ایشان صلى الله علیه وسلم.

۲-از انس بن مالک آمده است که گفت: قُبِضَ رسول الله(ص) وَلَیْسَ فِی رَأْسِهِ وَلِحْیَتِهِ عِشْرُونَ شَعَرَهً بَیْضَاءَ …(بخارى ومسلم).
رسول الله(ص) قبض روح شد در حالی که نه در سرش و نه در ریشش بیست موی سفید وجود نداشت.

۳- عن جابر رضی الله عنه ان رسول الله صلى الله علیه وسلم قد شمط مقدم رأسه ولحیته وکان إذا ادهن لم یتبین وإذا شعث رأسه تبین وکان کثیر شعر اللحیه (صحیح مسلم)

امام مسلم در صحیح خود روایت نموده است که فرمود: قسمت جلوی سر و ریش رسول خدا -صلى الله علیه وسلم- سفید شده بود، و هنگامی که آن را روغن می مالید معلوم نمی شد اما هنگامی که موها پراکنده می شدند، ظاهر  می گشت و موی ریش مبارک ایشان بسیار بود».

۴-عن جابر بن سمره رضی الله عنه قال : ( کَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ … کَثِیرَ شَعْرِ اللِّحْیَهِ ) ( رواه مسلم)

از جابر بن سَمرَه  آمده است: رسول الله(ص)… ریش پرپشُتی داشت.

مقدار ریش

علما در مورد ریش بزرگ اختلاف نموده‌اند و در این مورد چند قول دارند:

اول: بر حالش گذاشته شود و چیزی را از آن کم نکنند قول مختار شوافع همین است و نووی نیز آن را ترجیح داده است و یکی از دو قول حنابله نیز همین است.

دوم: مثل قول اول، بجز در دوران حج و عمره که در این موارد رفتن حصه‌ای از آن مستحب است.

سوم: گرفتن قدری که بسیار طولانی شده باشد، مستحب است. بدون تعیین حدود آن با قبضه (مشت) و قول مختار امام مالک (رحمه الله) همین است .

چهارم: گرفتن مازاد بر قبضه مستحب است و قول مختار احناف نیز همین است.

اما گرفتن و کوتاه کردن از ریش در حالی که کمتر از قبضه باشد  هیچ کسی اباحت آن را فتوا نداده است و تراشیدن همه ریش‌ کردار یهودیان و مجوس وعجم می باشد.

تراشیدن ریش تشابه به زنان است

امام بخاری در صحیح خود از ابن عباس -رضی الله عنهما- روایت کرده که فرمود:

«لعن رسول الله صلى الله علیه وسلم المتشبهین من الرجال بالنساء والمتشبهات من النساء بالرجال».

رسول اکرم -صلى الله علیه وسلم- مردانی را که با زنان مشابهت اختیار نمایند و زنانی را که با مردان مشابهت اختیار کنند لعنت کرده است.

حافظ ابن حجر در فتح‌الباری  با نقل از طبری فرموده است: برای مردان جایز نیست که در لباس و زینتی که ویژه زنان است با آنان مشابهت اختیار کنند و بالعکس. همچنین از ابن التین نقل نموده که فرموده است: مراد از لعن در این حدیث مردانی هستند که در پوشش با زنان مشابهت اختیار نمایند یا زنی که با مردان مشابهت اختیار نماید.

و هیچ کس شک نمی کند که تشبه کامل با زنان، به وسیله تراشیدن ریش حاصل می گردد و این مشابهت بالاتر از مشابهت در لباس و غیره می باشد چون ریش مرد نخستین امتیاز و بزرگترین فرق در میان مرد و زن است؛ چنانکه این امر برای همه ظاهر و مسلم می باشد و کسی آن را انکار نخواهد کرد مگر کسی که بخواهد خود را فریب دهد و خواهشات را پیروی نماید و پس از آنکه خداوند او را با نعمت زیبای مردانگی زینت بخشیده است خود را با زنان مشابه گرداند. وهمانگونه که گیسوان، زینت زن به حساب می آید، همین‌گونه ریش هم زیبایی مرد و علامت مردانگی می‌باشد.

تراشیدن ریش تشابه به کفار است

از ابی سعید خدری آمده است: رسول الله(ص) فرمود: لتتبعن سنن من قبلکم شبرا بشبر، وذراعا بذراع، حتى لو سلکوا جحر ضب لسلکتموه ».فقلنا: یا رسول الله الیهود والنصارى؟قال النبی : « فمن؟ ».(بخاری ومسلم)

«همانا از سنتهای کسانی که قبل از شما بودند پیروی خواهید کرد، وجب به وجب و قدم به قدم، تا اینکه حتی اگر به سوراخ سوسماری وارد شوند از آن تبعیت میکنید».
گفتیم: ای رسول الله! یهودیان و مسیحیان؟ فرمود: «پس چه کسی؟».

موی سفید نور مؤمن است و کندن آن حرام است
عن کَعْبُ بْنَ مُرَّهَ رضی الله عنه قَالَ : سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ : ( مَنْ شَابَ شَیْبَهً فِی الْإِسْلَامِ کَانَتْ لَهُ نُورًا یَوْمَ الْقِیَامَهِ ).(صححه الألبانی فی صحیح الترمذی.)

از کعب بن مُرَّه آمده است که گفت: از رسول الله(ص) شنیدم که می فرمود: «کسی که مویی در راه اسلام سفید کرده باشد، برای او نوری در قیامت خواهد بود»

رنگ کردن ریش به رنگی به غیر از رنگ سیاه

۱-عن أبی هریره رضی الله عنه قال النبی صلى الله علیه وسلم: إن الیهود والنصارى لا یصبغون فخالفوهم.(البخارى)

 «همانا یهودیان و مسیحیان [مو و ریش] خود را [از روی بدعت] رنگ نمیکنند پس با آنها مخالفت ورزید».

۲-عن جابر بن عبد الله، قال: أتی بأبی قحافه یوم فتح مکه، ورأسه ولحیته کالثغامه بیاضاً، فقال رسول الله صلى الله علیه وسلم: «غیروا هذا بشیء واجتنبوا السواد».(رواه مسلم)

از جابر بن عبدالله  گفت: نزد ابی قَحافَه روز فتح مکه آمدم و سر و ریشش مانند گیاه ثغامه سفید بود، در نتیجه رسول الله*ص* فرمود: «[رنگ] آن را تغییر بده و به هیچ وجه از رنگ سیاه استفاده نکن».

پس کسی که به خدا و رسول او ایمان دارد، آن دو در نزد او از ماسوای شان محبوبتراند. و این محبت صاحبش را به پیروی سنت در همه موارد وادار و مجبور میگرداند.و اگر محبت و دوستی صاحبش را به پیروی وادار نکند، ادعای محض است و محبتی محسوب نمیشود.
و همانا رضای خداوند -عزوجل- در اتباع رسول‌اکرم -صلى الله علیه وسلم- میباشد امکان ندارد که ما بدون اتباع ایشان رضایت خداوند را بدست آوریم چنانچه خداوند -عزوجل- فرموده است:﴿قُلۡ إِن کُنتُمۡ تُحِبُّونَ ٱللَّهَ فَٱتَّبِعُونِی یُحۡبِبۡکُمُ ٱللَّهُ﴾ [آل عمران: ۳۱]. بگو: اگر خدا را دوست دارید، پس مرا پیروی کنید تا خدا هم شما را دوست بدارد.
و نافرمانی رسول اکرم -صلى الله علیه وسلم- نافرمانی خداوند -عزوجل- است و وعید شدیدی بر این نافرمانی وارد شده است چنانکه خداوند -عزوجل- فرموده است:﴿فَلۡیَحۡذَرِ ٱلَّذِینَ یُخَالِفُونَ عَنۡ أَمۡرِهِۦٓ أَن تُصِیبَهُمۡ فِتۡنَهٌ أَوۡ یُصِیبَهُمۡ عَذَابٌ أَلِیمٌ ۶٣﴾ [النور: ۶۳].
پس باید کسانی که از فرمانش سرپیچی می کنند، برحذر باشند از اینکه بلایی [در دنیا] یا عذابی دردناک [در آخرت] به ایشان رسد.
………………………

منابع :
۱-صحیح البخارى والمسلم
۲-(وجوب گذاشتن ریش)
نویسنده: محمد زکریا کاندهلوى مترجم:عبد اللطیف ناروئی
۳_ (بررسی حکم ریش در اسلام)
نویسنده:ابو ابراهیم محمد الوصابی:ترجمه:ابو عمر تهرانی
منبع: پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

فواید علمی ریش گذاشتن و مضرات ریش تراشی

| ۱۰ فروردین ۱۳۹۴
بدون پاسخ به “بررسى حکم ریش در اسلام”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  سینا می‌گه:

  سلام

  مقاله خوبی بود اما لازم بذکر است که اینکه در احادیث افعال امری آمده را بعضی از علما دال بر وجوب نکرده اند چه بسا که احادیث بسیاری در مورد موضوعات دیگراست که فعل شان امر اند اما علما گویند سنت اند.

  من جمله علمایی که گفتند سنت است  دکتر یوسف قرضاوی است مثل دیگر خصال الفطره حال آنکه چیامبر ص دلیل را مخالف با مشرکین بیان میکنند.البته لازم بذکر است که حتی اگر دال بر سنت هم بگیریم باز هم تراشیدن کراهت داشته و عمل مناسبی نیست.

  من عالم نیستم اما تحقیق کرده بودم و بهر حال من هم نظرم را عرض کردم که مسلما علمم کامل نیست و چه بسا درست نگفته باشم اما خواستم نظرم را بیان کرده باشم میتوانید آن را نقد کنید

  والله اعلم و علمه اتم.

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 41نفر
 • بازدید امروز 1359
 • بازدید دیروز 161303
 • بازید کل 50033688

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8649
 • کل اعضا 1556
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com