امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 4994

دین گریزی ، یعنی در نتیجه تنفر از دین  اسلام از این دین خارج شود. واگر در مقابل دین اسلام موضع گیری کرد این می شود دین ستیزی .

دین گریزی دو نوع دارد

۱_ قبول نداشتن اصل ایمان به قرآن ، پیامبر و قیامت ، این نوع از اسلام کاملا خارج می شود .
۲_ قبول نکردن ارکان اسلام ، یعنی فرد اسلام را می پزیرد اما نماز، روزه ، حج و زکات و یا حتی یکی از اینها را نمی پزیرد، این هم دین گریزی محسوب میگردد . چون این موارد اساس وبنیان اسلام هستند و در صورت نپزیرفتن یکی از این موارد، اسلام آن فرد بی اساس می ماند واسلام بی اساس اسلام نیست .
۳_ تمام این ۵ موارد را قبول دارد اما در اثر بی توجهی وغفلت ترک شان می کند ، این فرد دین گریز به حساب نمی آید اما در زمره گنهکاران وغافل از دین داخل می باشد .از چنین افرادی جملات کفری ویا گمراه کننده ناخودآگاه محتمل است که بر زبان جاری سازند . مثلا بگوید خدا به نماز ویا طاعت من نیاز ندارد، یا گناه کبیره انجام دهد و بگوید این مربوط به دوران جوانی است پیر که شدم توبه میکنم، ویا بگوید قلب من که پاک است ، ویا خدا جز من کسی را ندید که گرفتارش کند.

 موضوع بحث ما مورد اولی است ، آیا دین گریزی از نوع اول در جامعه ما وجود دارد یا خیر ؟
در تازه ترین موارد می توان از یوسف ندرخانی نام برد که در آستانه اعدام در شهر رشت قرار دارد ، یوسف ندرخانی از یک خانواده مسلمان است ، و پس از گرویدن به مسیحیت عضو کلیسا وکشیش یک گروه حدود ۴۰۰ نفری از مسیحیان تبشیری در شهر رشت می باشد .
استاندار تهران چندی پیش ، خبر از دستگیری چند مبلغ مسیحی را داد .
و به گفته روزنامه جوان ، در شهر مذهبی مشهد ۲۰۰ کلیسای خانگی کشف شده است . کلیساهای خانگی، منازلی هستند که افراد تازه مسیحی شده که نمی توانند در کلیساهای رسمی حاضر شوند، به آنجا می روند و تحت نظر کشیش ها به عبادات دین جدید خود می پردازند ..
از۲۰۰ کلیسا اگر هر کدام ۱۰ عبادت کننده داشته باشد میشود ۲ هزار مسلمان دین گریزی که مسیح را می پرستند، آنهم درشهری مثل مشهد، و مسلما در تهران و شهرهای بزرگ آمار بالاترازاین است، بنده افرادی از شهرهای مختلف سراغ دارم که وقتی از مذهب آنها سوال شود می گویند ما رها ازمذهب هستیم ، یا می گویند مسیحی هستیم، این افراد موقع نوشتن مشخصات خود درفرم های ثبت نام، بجای مذهب می نویسند رها از مذهب. دین گریزان در ایران هرچند درمقایسه باجمعیت اکثریت مسلمان ایران اندک هستند اما نباید آن را نادیده گرفت .
 این درحالی است که ایران یک کشوراسلامی است، اما وقتی درکشوری مثل فرانسه که نه تنها اسلامی نیست، بلکه اسلام ستیز نیزهست نگاه می کنیم مسلمانان به مراتب بیشتر ازما به دین شان و به ارزشهای اسلامی اهمیت میدهند، تحقیر و تبعیض را تحمل می کنند اما ترک دین را تحمل نمی کنند ، بهترین نمونه زنان فرانسه هستند، در شرایطی که دولت ممنوعیت حجاب را تصویب میکند اما آنها حجابی را که قرآن به آن سفارش کرده است به آن پایبند هستند، در صورتی که زنان مسلمان ما در جامعه اسلامی حجاب را باری بر دوش خود می دانند .

نوع سوم دین گریزی

 نوع سوم دین گریزی ترک ارزشهای اسلامی و احکام اسلام است ، و این نوعش بالاترین آمار را دارد، بعنوان مثال در محله که شما زندگی می کنید حساب کنید چند نفر دیگر زندگی میکنند؟ شاید بگوئید ۱۵ هزار، حالا از این ۱۵ هزارنفر چه تعدادی نماز می خوانند و چه تعدادی نماز نمی خوانند! ظاهرا در مراسم های دیگر خیلی جمعیت زیاد است اما برای نماز درهمان مسجد تعداد نمازگزاران به حد اقل می رسند، درحالیکه نماز اولین فرض اسلام است وفلاح و رستگاری فقط در نمازاست، متاسفانه موقع نماز صبح ۹۰ درصد در خواب غفلت بسر می برند و موذن ندا سر می دهد ( بیائید بطرف نماز؛ بیائید بطرف رستگاری) اجابت کنندگان رستگاری اندک هستند، اما اگر میگفتند شیرینی وشربت تقسیم می شود اکثرا حاضر می شدند .

علت در چیست ؟
برخی علت را در مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و غیره می دانند، اما این از نظر من درست نیست ، زیرا مومن ایمانش را قربانی مشکلات نمیکند، همچنانکه یاران رسولخدا علیه السلام در سخت ترین شرایط زندگی هیچ ضعفی در ایمان شان وارد نشد .برخی علت را درتهاجم فرهنگی میدانند، از نظر من گرچه تهاجم فرهنگی بی تاثیرنیست ولی علت اصلی در عدم آشنائی با قرآن واسلام  ونبودن الگوی است ، اگر مومن دارای صفات قرآنی باشد و سفارشات اسلام توسط حضرت رسولخدا پیاده می شدند، وحتی  تعداد اندکی از مسلمانان متخلق به اخلاق زیبای نبوی بودند ، این باعث می شد غیر مسلمانان نیز به اسلام گرایش پیدا کنند .

این صفات باید در بین مسلمانان باشند

رسولخداص امین وصادق بود. بنا بر این یک مسلمان باید راستگو وامانت دار باشد..
 ایمان کامل، و دارای اعتقادات درست وصحیح باشد.
 اخلاص داشته باشد، ریا کار وشهرت طلب نباشد.
در جستجوی پست ومقام نباشد.
 مغرور نباشد، غرور خاص خداست.
 متواضع باشد نه متکبر، خودش را از دیگران برتر نداند.
طالب روزی حلال باشد مادی پرست نباشد.
با خدا ارتباط نزدیکی برقرارکند ودلسوزباشد وبرای مردم در پیشگاه خداوند دعا کند و تا حدی توهین دیگران را تحمل کند .
 تقوا وترس ازخدا در دلش باشد گناه نکند، قرآن و روش زیبای رسولخدا را اسوه خویش قرار دهد.  

| ۲۳ فروردین ۱۳۹۱
۱۱ پاسخ به “بررسی علل دین گریزی در ایران”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  علی می‌گه:

  همین که پیامبر و امامان هیچگاه به یاران خود اجازه توهین به ادیان و فرقه های دیگر و حتی دشمنان کافر را ندادند خودش یک نشانه است.در این کامنت ها راست راست توهین میکنند و عین خیالشان نیست!

  در زمانی که گالیله را به خاطر زیر سوال بردن عقاید مذهبی محکوم کردند مسلمانان دوره طلایی را سپری می کردند و در حال اختراع و اکتشافات بسیار بودند!
  آن زمان مسیحیان به مسلمانان غبطه میخوردند و افسوس عقب ماندگی خود را میخوردند!

  حالا که ما چندی است عقب افتاده ایم،کوتاهی خودمان بوده…
  باید به دین خود افتخار کنیم و برای آبادانی کشورمان بکوشیم…

  فراموش نکنیم : مداد العلماء أفضل من دماء الشّهداء: قلم دانشمندان از خون شهیدان با ارزش تر (راجح تر) می باشد.
  کدام دین اندازه اسلام به علم آموزی سفارش کرده و از برابری حقوق سخن گفته؟

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  سی می‌گه:

  مزخرف ترین دین دنیاست

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 12نفر
 • بازدید امروز 38435
 • بازدید دیروز 80422
 • بازید کل 49769598

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8645
 • کل اعضا 1555
 • جدیدترین عضو oliviatyh062081

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com