امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 41900

بسیاری از کاربران با ذکر حدیث غدیر مارا سرزنش می کنند، و ادعا دارند شما حدیث غدیر را نادیده گرفتید، زیرا به باور ایشان حضرت علی طبق این حدیث به خلافت برگزیده شده است . از این رو هم به ما اهانت کرده وهم به خلفای قبلی .علاوه بر انتشار این مطلب که پاسخی است به این دوستان یادآوری می کنیم که اسلام دین اهانت نیست، و اهانت کردن درجه شمارا نزد خداوند بالا نمی برد . انسان دانا کسی است که در فکر خودسازی و اصلاح خویش باشد، اگر ما اعمال خودرا مورد بررسی قرار دهیم در می یابیم که خیلی از گذشتگان عقب افتاده ایم، و اعمالنامه ی ما بیش از اعمالنامه ی دیگران دارای نقطه های ضعف می باشد، و خداوند مارا مسئول اعمال خویش قرار داده است نه مسئول اعمال دیگران .

مَنْ کُنْتُ مَولَاهُ فَعَلِیٌّ مَولَاهُ

متن حدیث «مَنْ کُنْتُ مَولَاهُ فَعَلِیٌّ مَولَاهُ» صحیح و با اسانید مختلف روایت شده است که «برخی از طرق آن صحیح و بعضی حسن است». (فتح الباری  ابن حجر:  ۷/۷۴)

مشروح حدیث غدیر

٭ عَنِ الْبَرَاءِ بْنِ عَازِبٍ قَالَ: کُنَّا مَعَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّىٰ اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فِی سَفَرٍ فَنَزَلْنَا بِغَدِیرِ خُمٍّ، فَنُودِیَ فِینَا الصَّلَاهُ جَامِعَهٌ وَکُسِحَ لِرَسُولِ اللَّهِ صَلَّىٰ اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ تَحْتَ شَجَرَتَیْنِ فَصَلَّىٰ الظُّهْرَ وَأَخَذَ بِیَدِ عَلِیٍّ رَضِیَ اللهُ تَعَالَىٰ عَنْهُ فَقَالَ: «أَلَسْتُمْ تَعْلَمُونَ أَنِّی أَوْلَىٰ بِالْمُؤْمِنِینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ؟» قَالُوا: بَلَىٰ. قَالَ: «أَلَسْتُمْ تَعْلَمُونَ أَنِّی أَوْلَىٰ بِکُلِّ مُؤْمِنٍ مِنْ نَفْسِهِ؟» قَالُوا: بَلَىٰ. قَالَ: فَأَخَذَ بِیَدِ عَلِیٍّ، فَقَالَ: «مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِیٌّ مَوْلَاهُ، اللّٰهُمَّ وَالِ مَنْ وَالَاهُ وَعَادِ مَنْ عَادَاهُ.» قَالَ: فَلَقِیَهُ عُمَرُ بَعْدَ ذٰلِکَ، فَقَالَ: هَنِیئًا یَا ابْنَ أَبِی طَالِبٍ أَصْبَحْتَ وَأَمْسَیْتَ مَوْلَىٰ کُلِّ مُؤْمِنٍ وَمُؤْمِنَهٍ. (مسند أحمد: ۱۸۴۷۹)

براء بن عازب رضی الله عنه می گوید: ما در سفری با پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم همراه بودیم، پس در غدیر خم توقف نمودیم، برای جماعت نماز اعلان شد و زیر دو درخت جایی برای پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم جارو کردند. آن‌حضرت صلىٰ الله علیه وسلم نماز ظهر را خواند و دست علی رضی الله عنه را گرفت و فرمود: آیا نمی دانید که من از مؤمنان به نسبت خودشان نزدیک‌تر هستم؟

صحابه پاسخ دادند: بلی.

فرمود: مگر نمی‌دانید که من به هر مؤمنی از خودش نزدیک‌تر هستم؟

پاسخ دادند: بلی.

سپس دست علی را گرفت و فرمود: «کسی که من دوست او هستم، علی دوست اوست. پروردگارا! دوست بدار کسی را که علی را دوست بدارد و دشمن بدار کسی را که با علی دشمنی کند.»

راوی می‌گوید: بعد از این جریان حضرت عمر با حضرت علی ملاقات کرد و ایشان گفت: مبارکت باد ای پسر ابوطالب! که دوست هر مرد و زن مؤمن گشتی.

٭ عَنْ بُرَیْدَهَ قَالَ: غَزَوْتُ مَعَ عَلِیٍّ الْیَمَنَ فَرَأَیْتُ مِنْهُ جَفْوَهً، فَلَمَّا قَدِمْتُ عَلَىٰ رَسُولِ اللهِ صَلَّىٰ اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ ذَکَرْتُ عَلِیًّا فَتَنَقَّصْتُهُ، فَرَأَیْتُ وَجْهَ رَسُولِ اللهِ صَلَّىٰ اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَتَغَیَّرُ، فَقَالَ: «یَا بُرَیْدَهُ! أَلَسْتُ أَوْلَىٰ بِالْمُؤْمِنِینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ؟» قُلْتُ: بَلَىٰ یَا رَسُولَ اللهِ! قَالَ: «مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِیٌّ مَوْلَاهُ.» (مسند أحمد: ۲۲۹۴۵)

بریده می‌گوید: با علی در جهاد یمن همراه بودم و از او سختی‌ای مشاهده نمودم، وقتی پیش آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم آمدم، نام علی را گرفتم و از او عیب‌جویی کردم، دیدم که چهره‌ی آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم تغییر می کند. پس آن‌حضرت فرمود: ای بریده! آیا من نسبت به مؤمنان از خود آنان نزدیک‌تر نیستم؟

پاسخ دادم: بلی، یا رسول الله.

آن‌حضرت فرمود: «هر که من دوست و یاور وی‌ام، علی دوست و یاور وی است؛ یا  هر کس که دوست و یاور من است، علی دوست و یاور وی است.»

٭ بعضی از علما چنین نقل کرده‌اند که اسامه بن زید، به علی گفت: تو مولای من نیستی، مولای من پیغمبر صلىٰ الله علیه وسلم است. آن‌حضرت وی را توبیخ نمود و فرمود: «مَنْ کُنْتُ مَولَاهُ فَعَلِیٌّ مَولَاهُ»، و نیز گفته‌اند: این سخن را به زید گفت؛ زیرا به خاطر سرپرستی دختر حضرت حمزه، با علی منازعه می‌کرد. (المعتمد)

منظور پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم از جمله‌ی فوق این است که دوستان پیامبر باید علی را دوست بدارند؛ نه دشمن. چنان‌که از سبب ایراد این خطبه واضح است که برخی از حضرت علی رضی الله عنه شکایت داشتند و از او انتقاد کردند، پس پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم  با این جمله از او دفاع کردند و کدورت‌ها و دشمنی‌ها را رفع نمود و شخصیت بارز علی  را بار دیگر به مردم معرفی کرد و بدبینی‌هایی را که ممکن بود نسبت به آن جناب بوجود آمده باشد از بین برد و وجوب دوستی و محبت او را به مردم یادآوری کرد. (نگا: فتح الباری: ۲/۶۶؛ مسند احمد: ۵/۳۵۰ـ ۳۵۶؛ مسلم: ۱۲۸۱، مستدرک: ۳/۱۰۹ و ۱۱۱؛ مجمع الزوائد: ۹/۱۲۷، البدایه والنهایه: ۵/۹۵)

٭ حدیث غدیر با این حدیث هم‌معناست: عَنْ زِرٍّ قَالَ: قَالَ عَلِىٌّ: «وَالَّذِى فَلَقَ الْحَبَّهَ وَبَرَأَ النَّسَمَهَ إِنَّهُ لَعَهْدُ النَّبِىِّ الأُمِّىِّ – صَلَّىٰ اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ – إِلَىَّ أَنْ لاَ یُحِبَّنِی إِلاَّ مُؤْمِنٌ وَلاَ یُبْغِضَنِی إِلاَّ مُنَافِقٌ.» (صحیح مسلم: ۲۴۹)

علی رضی الله عنه فرمود: قسم به آن‌که دانه را شکافت و روح را آفرید؛ همانا پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم به من گفته است که کسی مرا جز مرد ایمان‌دار دوست نمی‌دارد و کسی جز منافق از من نفرت نمی‌کند.

در زمان خلفای ثلاثه تمام صحابه  و مردم به تبعیت از حکم پیامبر، علی را دوست داشتند؛ از این رو حضرت علی نیازی احساس نکرد که در آن عصر مبارک  به این حدیث استدلال نماید تا این‌که در عهد خلافتش برخی ایشان را مبغوض دانستند، در این هنگام حضرت علی رضی الله عنه به این حدیث احتجاج کرد که به حکم پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم  باید مرا دوست داشته باشید، نه دشمن؛ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمٰنِ بْنِ أَبِی لَیْلَىٰ قَالَ: شَهِدْتُ عَلِیًّا رَضِیَ اللهُ عَنْهُ فِی الرَّحَبَهِ یَنْشُدُ النَّاسَ: أَنْشُدُ اللهَ مَنْ سَمِعَ رَسُولَ اللهِ صَلَّىٰ اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ یَوْمَ غَدِیرِ خُمٍّ: «مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِیٌّ مَوْلَاهُ»؟ قَالَ عَبْدُ الرَّحْمٰنِ: فَقَامَ اثْنَا عَشَرَ بَدْرِیًّا کَأَنِّی أَنْظُرُ إِلَىٰ أَحَدِهِمْ، فَقَالُوا: نَشْهَدُ أَنَّا سَمِعْنَا رَسُولَ اللهِ صَلَّىٰ اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ یَوْمَ غَدِیرِ خُمٍّ: «أَلَسْتُ أَوْلَىٰ بِالْمُؤْمِنِینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَأَزْوَاجِی أُمَّهَاتُهُمْ؟ فَقُلْنَا: بَلَىٰ یَا رَسُولَ اللهِ. قَالَ: فَمَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِیٌّ مَوْلَاهُ، اللّٰهُمَّ وَالِ مَنْ وَالَاهُ وَعَادِ مَنْ عَادَاهُ.» (مسند احمد: ۹۶۱)

عبدالرحمٰن بن ابولیلىٰ می‌گوید: در مکان رحبه با علی رضی الله عنه حضور داشتم که مردم را قسم می‌داد: به خدا سوگند می‌دهم، هر که از پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم  شنیده که در روز غدیر فرموده است: هر که من دوست او هستم، پس علی دوست اوست.

پس دوازده صحابی بدری بلند شدند و گفتند: گواهی می دهیم که از رسول الله صلىٰ الله علیه وسلم  شنیدیم که در روز غدیر خم فرمود: آیا من از مؤمنان نسبت به خودشان و همسران‌شان و مادران‌شان نزدیک‌تر نیستم؟ پس گفتیم: بلی یا رسول الله. آن‌حضرت فرمود: کسی که من دوست او هستم، علی دوست اوست؛ پروردگارا! دوست بدار کسی که او را دوست بدارد و دشمن دار کسی را که با او دشمنی کند.

در صحیح ابن حبان آمده که فاصله‌ی بین این گفته‌ی علی و وفات ایشان صد روز بوده است.

حدیث غدیر ربطی به خلافت ندارد

استدلال از این حدیث بر خلافت علی بعد از رسول صحیح نیست؛ به دلایل زیر:

۱- سبب ایراد این خطبه دفاع از شخصیت علی و بیان عظمت ایشان در امر دین، و علوّ رتبه‌ی وی در خدمت پیغمبر صلىٰ الله علیه وسلم  است نه تنصیص بر خلافت، خود حضرت علی و سایر صحابه از حدیث غدیر همین مطلب را فهمیده اند چنان‌که شرح آن گذشت.

۲- پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم با «فاء» تعقیب ولایت علی را بر ولایت خود عطف کرد و با «فاء» تعقیب، تراخی (یعنی ولایت حضرت علی بعد از وفات پیامبر صلیٰ الله علیه وسلم) ثابت نمی‌شود؛ چون معنی حرف عطف «فاء» تعقیب بدون تراخی است؛ یعنی: چون ولایت پیغمبر بر مسلمانان ثابت شد، پس باید ولایت علی بلافاصله  در حیات پیامبر بر آنان ثابت شود حال آن‌که هیچ کسی به این معتقد نیست که ولایت علی در زمان حیات رسول الله صلىٰ الله علیه وسلم  قائم بوده و یا در حکم “ولایت” با او شریک بوده است.

و اگر منظور اثبات ولایت بعد از وفات می‌بود، پس به جای «فَهٰذا»، «ثُمَّ هٰذا» می‌فرمود!

۳- دعای پیامبر صلیٰ الله علیه وسلم پس از جمله‌ی فوق: «اللّٰهُمَّ وَالِ مَنْ وَالَاهُ وَعَادِ مَنْ عَادَاهُ»؛ یعنی: خدایا! دوست داشته باش هر که را که او را دوست دارد و دشمن بدار کسی را که با او دشمنی می‌کند. به وضوح نشان می‌دهد که منظور پیامبر از «مولا» همان «دوست و یاور» بوده است.

۴- اگر منظور پیامبر صلیٰ الله علیه وسلم از جمله‌ی: «مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَهٰذا عَلِیٌ مَوْلَاهُ»، نصب آن جناب به «امامت» و «جانشینی» پس از خود بود، در دعای خود می‌فرمود: خدایا! هر کسی را که از او اطاعت می‌کند، دوست داشته باش و هر کسی را که از او اطاعت نمی‌کند، دشمن بدار.

۵- مردی به حسن بن الحسین گفت: آیا پیغمبر گفته است: «مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَهٰذا عَلِیٌ مَوْلَاهُ»؟ گفت: بلی، پس سوگند یاد کرد که اگر پیغمبرِ ترا، مراد از این، سلطنت و امارت بود، برای امت روشن و واضح می‌گردانید؛ زیرا که مسلمانان هیچ نیکوخواهی چون پیغمبر صلىٰ الله علیه وسلم ندارند. واللّٰه که اگر خدای و رسول، علی را برای این کار اختیار می‌کردند، پس علی آن را ترک می‌کرد، بی آن‌که چندان جهد نماید که عذرش را نزد مسلمانان ظاهر می‌کرد، هیچ خطایی بزرگ‌تر از خطای وی نبود! ». (المعتمد)

۶- اگر منظور پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم  از مولىٰ ولایت و خلافت می‌بود، پس چنین می‌فرمود: مَنْ کُنْتُ وَالِیْهِ، ثُمَّ هٰذا عَلِیٌ وَالِیْهِ!

۷- چه طور ممکن است مسأله‌ی مهم امامت با لفظ «مولىٰ» که محتمل چند معناست! ثابت گردد در حالی که سبب ایراد آن چیزی غیر از امامت است و قبل از ایراد این حدیث هیچ گونه بحثی بر مسأله‌ی امامت صورت نگرفته تا قرینه‌ای بر آن باشد. از نظر عقل و شرع باید اصول دین با نصّ صریح و قطعی الدلاله قرآن ثابت بشود.

۸- اگر هدف از این جمله بیان امامت علی می‌بود، پس چنین امر مهم و سرنوشت سازی می‌بایستی چند روز قبل از آن و در مراسم حج و در حضور بیش از یک‌صد هزار نفر به طور صریح و در خطبه‌ی عرفه بیان می‌شد، چون در آن‌جا غیر از حجاج مدینه؛ حجاج مکه، یمن، نجد، طایف و… حضور داشتند و در محل غدیر سه ـ چهار کیلومتری جحفه که در ۱۸۳ کیلومتری مکه قرار دارد، تنها ساکنان مدینه و مناطق هم‌جوار همراه پیامبر صلیٰ الله علیه وسلم بودند و مکیان در مکه مانده بودند و افراد سایر مناطق، در حال بازگشت به محل‌های خود بودند و مسأله‌ی جانشینی پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم  کمتر از تعیین رهبر و رئیس جمهور نیست که در مسیر سفر با نطق مبهم و سربسته تعیین شود!

۹- اگر منظور پیامبر صلیٰ الله علیه وسلم از حدیث غدیر خم، نصب علی علیه السلام به امامت و جانشینی پس از خود بود، بعد از واقعه‌ی غدیر خم  در مدینه نیز حداقل یک‌بار به این موضوع اشاره می‌کرد و آن را مورد تاکید قرار می‌داد.

۱۰- از خطبات متعدد حضرت علی رضی الله عنه در نهج البلاغه به صراحت معلوم می‌شود که ایشان خود را خلیفه‌ی بلافصل و متعین از جانب رسول خدا صلىٰ الله علیه وسلم  نمی‌دانستند و به جای استناد از حدیث بالا در خطبه‌ی شماره‌ی «۱۹۶» می‌فرمایند: «وَاللّٰهُ مَا کَانَتْ لِی فِی الْخِلَافَهِ رَغْبَهٌ، وَ لَا فِی الْوِلَایَهِ إِرْبَهٌ، وَ لـکِنَّکُمْ دَعَوْتُمُوْنِی إِلَیْهِمَا، وَ حَمَلْتُمُونِی عَلَیْهَا»؛ به خدا سوگند من نه به خلافت رغبتی داشتم و نه در ولایت اشتهایی؛ ولی شما مرا به‌سوی آن دعوت کردید و مرا به آن وادار کردید.

و در خطبه‌ی شماره‌ی «۹۱» آمده است: و مِن کلام له علیه السلام لما أراده الناس علىٰ البیعه بعد قتل عثمان رضی الله عنه: «دَعُونِی وَالْتَمِسُوا غَیْرِی … وَ اعْلَمُوْا أَنِّی إِنْ أَجَبْتُکُم رَکِبْتُ بِکُمْ مَا أَعْلَمُ وَ لَمْ أَصْغُ إِلَى قَوْلِ الْقَائِلِ وَ عَتْبِ الْعَاتِبِ، وَ إِنْ تَرَکْتُمُوْنِی فَأَنَاْ کَأَحَدِکُمْ وَ لَعَلِّی أَسْمَعُکُمْ وَ أَطْوَعُکُمْ لِمَنْ وَلَّیْتُمُوْهُ أَمْرَکُمْ، وَ أَنَاْ لَکُمْ وَزِیْراً خَیْرٌ لَکُمْ مِنِّی أَمِیْراً.» وقتی که مردم پس از عثمان خواستند با علی علیه السلام بیعت کنند، فرمود: مرا رها کنید و دیگری را جستجو کنید … بدانید اگر من خواسته‌ی شما را اجابت کنم، طبق علم خود به شما حکومت می‌کنم و به گفته‌ی گوینده و سرزنش کننده، گوش نمی‌دهم؛ و اگر مرا رها کنید، پس من مانند یکی از شما هستم. و همانا علی نسبت به کسی که شما او را متولّی امر خلافت قرار بدهید، شنونده‌تر و فرمان‌بردارتر خواهد بود و من اگر برای شما وزیر باشم، بِه از آن است که امیر باشم.

و در خطبه‌ی شماره‌ی «۵» آمده: و من کلام له علیه السلام لما قبض رسول اللّه صلىٰ الله علیه وسلم  و خاطبه العباس و أبوسفیان …؛ از سخنان آن‌حضرت است هنگامی که پیغمبر خدای از دنیا رفت، عباس و ابوسفیان خطاب به او گفتند که اگر اجازه بدهد، برای او از مردم بیعت بگیرند، فرمودند: مردم! شما امواج آشوب را از طریق کشتی‌های نجات بشگافید! و قدم از راه مخالفت بیرون نهاده بر منزل سلامت راه بردارید. تاج‌های مفاخرت را از سر بر زمین نهید (یعنی: خلافت ابوبکر را بپذیرید و بر او فخر نکنید به این‌که او تیمی است و شما از بنی‌هاشم هستید). و این (امر که برای من از مردم بیعت بخواهید)، به منزله‌ی آشامیدن آب گندیده و بدبو، و خوردن لقمه‌ایست گلوگیر! و آن کسی که میوه‌ی نارس را نابهنگام از درخت بچیند، مانند کسی است که از زمین دیگری زراعت کند (یعنی: هنوز وقت خلافت من نیست)

نویسنده: عبدالحکیم سیدزاده

منبع : سنت آنلاین

برای شرح بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید

واقعه غدیر خم هیچ اشاره‌ای به خلافت بلافصل حضرت علی ندارد

کتاب حیات صحابه را اینجا دانلود کنید 

| ۱۸ مهر ۱۳۹۳
۴۳ پاسخ به “نگاهی به حدیث غدیر از دیدگاه اهل سنت”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  سعید می‌گه:

  ایه ۶۷ سوره مائده :
  “ای پیامبر انچه از سوی پروردگارت به سوی تو نازل شده ابلاغ کن و اگر نکنی پیامش را نرسانده ای (رسالت خود را انجام نداده ای) و خدا تو را از گزند مردم نگاه می دارد اری خدا گروه کافرمان راهدایت نمی کند ”
  در این زمانه که زمانه منطق و تعقل هست اینگونه مغلطه ها کارساز نیست هر خواننده دارای منطقی وقتی این ایه را بخواند برایش سوال پیش می اید که چه چیزی بوده که اگر پیامبر نمی گفته با ان همه زحمتی که کشیده ، رسالتش را انجام نداده؟ چه چیزی بوده که با گفتن اون احتمال تعرض به پیامبر می رفته و خدا گفته که تو نترس و بگو ما تو را حفظ می کنیم؟ ایا در ان زمان که اسلام فراگیر شده بود این حرف قران چه معنی می تواند داشته باشد “والله یعصمک من الناس” (خدا تو را از گزند مردم نگه می دارد!!!! ؟؟؟؟ یعنی با گفتن پیام خطری از جانب مردم ( مردم اسم جمع هست یعنی یه عده کثیر) متوجه پیامبر بوده در زمانی که اسلام قدرتمند بوده؟؟؟؟

  ایا وقتی در منابع حدیثی از کوچکترین چیزها و بی ارزش ترین چیزها از پیامبر سوال شده ایا کسی از پیامبر نپرسیده بعد شما تکلیف ما چیست؟؟؟ جانشین کیست؟؟؟ از چه کسی پیروی کنیم ؟؟؟ حدیث متواتر ثقلین که قران رو با عترت و هم تراز اون قرار داده این عترت کیا هستن؟ حتما بوده ولی چرا بیان نشده این پرسشها؟ شاید حذف شده؟ به چه دلیل؟
  واقعا به دور از عقله خیلی از مواردی که میگین نشانه های زیادی از این ابلاغ وجود دارد ولی در حد نشانه چون اصل موضوع کتمان شده و جاهایی که به صراحت گفته شده کتمان شده در غدیر خم، اولین دعوت پیامبر از نزدیکان چندین بار تکرار شده، حدیثی که گفته ای علی تو برای من همانند هارونی برای موسی -که متواتر هم هست- مگه هارون قصش چیه ؟ چرا رجوع نمی کنیم به قصه های قران؟؟مگه موسی هارون رو به جانشینی خودش نگذاشت مگه بهش خیانت نشد مگه قصد کشتن هارون رو در صورت مخالفت نکردن مگه حدود۶۰۰ هزار نفر ادم که به چشم معجزات موسی رو دیده بودن فقط بعد ۳۰ روز بهش خیانت نکردن؟ مگه جانشینی هارون رو زیر سوتال نبردن؟؟؟ اینا همه قرانی هست و حالا می فهمیم که چرا پیامبر گفته تو برای من مثل هارونی برای موسی

  التماس کمی فکر

 2. وضعیت کاربر : مهمان
  امیرعلی می‌گه:

  با سلام و احترام؛
  این حداقل انتظار از یک سایت علمی دینی و مذهبی است که مطالبش محکم و براساس یک سیر منطقی باشد. تا برای پیروانش و هم کسانی که به سایت رجوع می کنند قوت قلب ایجاد نماید.
  سماجت بر یک چیز و تاکید بیش از اندازه بر آن مخصوصا در مواردی که ربطی به اصل (در اینجا اصل دین) نداشته باشد نشانه ضعف است و خود شما در چندین مطلب به این موضوع تاکید کرده اید که میانه روی هدف و سنت ماست
  حال تعجب من بر این است که چگونه است که هنگامیکه در سایت بر اصول تاکید می شود قویا گفته می شود که دین یعنی قران و سخنان و رفتار پیامبر (که البته و صد البته هم درست است) ولی در اینجا که تفسیر یک واقعه تاریخی (تاکید می کنم تاریخی) که جزو اعتقادات نیست اینقدر اصرار وجود دارد که فلان گونه است یا خیر.
  لازم به ذکر نیست که شیعه (ضمن اینکه به سنت پیامبر تاکید دارد و از این نظر خود را یک اهل سنت وفادار پیامبر می داند) خلفای راشدین محترم را انکار نمی کند و حتی ترتیب آنها را هم انکار نمی کند چون یک واقعه تاریخی است و رخ داده و تمام شده است. و البته اختیار وضع شریعت را هم بر ایشان قائل نیست همانطور که در بخش عقاید نیز این سایت محترم هم بر این موضوع تاکید داشتند.
  امامان شیعه شاخه ای غیر از خلفا هستند و مسیر دیگری دارند (و البته اهل سنت هم ائمه چهارگانه را دارند.) به تبیین و ترویج شریعت ناب پرداخته اند و هیچ حرام خدایی را حلال یا حلال خدایی را حرام نکرده اند.
  پس اعتقاد به امامان به معنای نفی تاریخ و نفی خلفای راشدین نیست. اگر ظلمی شده است که به قول سایت محترم آنها نزد حضرت حق هستند و الله قضاوت خواهد کرد و توجیه راهی به جایی نمی برد و اگر نشده است که باز حضرت حق داناتر است.
  لذا خواهشمند است ضمن اینکه تجه به تاریخ مجاز و خوب است ولی غلط بحث تاریخ با اعتقاد نفرماییم

 3. وضعیت کاربر : مهمان
  محسن می‌گه:

  به نام خالق هستی
  سلام خدمت شما برادران عزیز
  شما حدیث غدیر را به معنای دوستی و مودت می دانید به فرض که درست باشد حال این جمله را چه تفسیر می کنید:
  رسول الله فرمودند:ای علی تو برای من به منزله هارون برای موسی هستی.
  اگر قرآن را مطالعه بفرماید می فهمید که حضرت هارون(ع) برای حضرت موسی(ع) چه جایگاهی دارد.
  “من الله توفیق”

  • وضعیت کاربر : مهمان
   محمد می‌گه:

   خوب جایگاه هارون برای موسی علیهما السلام چه ربطی به جانشینی علی برای پیامبر خدا صلوات الله علیه داره ؟!
   چرا پیامبر برای یکبار واضح و صریح نگفت علی جانشین من است ؟
   اگه امامت امر الهی است چرا پیامبر امر الهی رو صراحتا بیان کردند ؟!

 4. وضعیت کاربر : مهمان
  احمد می‌گه:

  (۲۰) الروضه من الکافی (تحت عنوان حدیث ابی بصیر مع المرأه)، ایران، ج۸ ، ص۱۰۱

  روضه کافی کلا دو جلد هست…
  از کی تا حالا جلد ۸ هم چاپ شده..؟؟؟

  حمل به اشتباه در نگارش میکنم
  نه دروغ
  انشاالله اشتباه کرده اید..
  وگرنه دروغ که حرام است..
  تواضع للحق تکن اعقل الناس..

 5. وضعیت کاربر : مهمان
  محمد صدیق می‌گه:

  امبر برای شهر امین و نگهبان انتخاب مینمودند که شخصی دلیر و جنگ آور بود و هیچگاه این انتخاب ربطی به فقه نداشته… پس دغدغه برای سقوط نکردن شهر و در نتیجه سقوط نکردن پایگاه تازه بنیان اسلام ربطی به ایراد شبهه ندارد چون آن مسئله یک مسئله استراتژیک جنگیست و سوال تو یک سوال عقیدتی…
  ۲…اینکه در خیلی از جاهای قرآن مجید به مطالبی اشاره شده باشد منافاتی با خواندن خطبه یا بیان حدیث ندارد.. و اصلا خود بیان خطبه و احادیث پیانبر خیلی وقتها برای روشن و شفاف شدن و تفسیر آیات بوده کما اینکه درباره نماز،روزه،برادری،احکام تجارت و…. آیات و نیز خطبه ها و احادیث فراوانی داریم.. درادامه اینکه عزیز برادر جلوگیری از دو دستگی و نفاق در بین امت اسلامی یک فریضه است چطور پیامبر میتواند راجع به این مطلب بی تفاوت باشد که در زمان حیاتش اسلام به حاشیه برود همانطور که خلفای ثلاثه نبز با تدبیر از ایجاد دو دستگی جلو گیری کردند تا یک منافق دست به قتل عثمان زد و ماجرای خونخواهی و عدم تدبیر امرا ایجاد دو دستگی نمود…
  ۳_بر خلاف عقیده ی تو اهل سنت معتقد است اتفاقا این نوع دوستی و عقد اخوت چیز تازه ای بود زیرا تا آن زمان چنان اختلافی عمقی در بین مسلمانان رخ نداده بود و مطالب عرضه شده تا آن موقع مصداق عینی مبرهن نداشت و این موضوع امکان ایجاد اخوت و دوستی را کاملا ملموس به همه نشان داد تا اگر حتی اختلاف نظر هایی هم دارند دوستی و مودت را سرلوحه قرار دهند… چطور فکر میکنید همچین درس اخلاقی و شگرفی نباید بیان میشد؟
  ۴_ایه الیوم اکملت لکم دینکم ربطی به واقعه غدیر ندارد

 6. وضعیت کاربر : مهمان
  مصطفی می‌گه:

  ىوستان هر چقدر کتاب هارا زیرو رو کنند یک حدیث یا یک آیه نمی توانند پیدا کنند که تصریح کند علی جانشین پیامبر است همه متن هایی که با زحمت زیادی پیدا کردند که نتیجه آخرین تلاش شان است نشانی از عاجز ماندن است .
  مگر می شود که پیامبر جانشین را بطور مبهم اعلام کند در حالیکه پیامبر خدا دارای فصاحت بیان و بلاغت کلام هستند ؟!

 7. وضعیت کاربر : مهمان
  محمد می‌گه:

  راستی اگی ولی به معنای دوستی می باشد چرا ابو بکر گفت:

  ابن کثیر و اکثریت علمای اهل سنت این متن خطبه و اعتراف ابوبکر را آورده اند:

  ثُمَّ تَکَلَّمَ أَبُو بَکْرٍ فَحَمِدَ اللَّهَ وَأَثْنَى عَلَیْهِ بِالَّذِی هُوَ أَهْلُهُ، ثُمَّ قَالَ: أَمَّا بَعْدُ، أَیُّهَا النَّاسُ، فَإِنِّی قَدْ وُلِّیتُ عَلَیْکُمْ وَلَسْتُ بِخَیْرِکُمْ

  و چون ابوبکر به خلافت رسید برای مردم سخنرانی کرد و پس از حمد و ثنای الهی گفت : ای مردم من رهبر شما شده‌ام ؛ ولی بهترین شما نیستم .

  تأویل مختلف الحدیث ج۱ ص۱۸۲ المؤلف: أبو محمد عبد الله بن مسلم بن قتیبه الدینوری (المتوفى: ۲۷۶هـ)، الناشر: المکتب الاسلامی – مؤسسه الإشراق، الطبعه: الطبعه الثانیه- مزیده ومنقحه ۱۴۱۹هـ – ۱۹۹۹م، عدد الأجزاء: ۱٫

  الطبقات الکبرى ج۳ ص۱۸۲ المؤلف: أبو عبد الله محمد بن سعد بن منیع الهاشمی بالولاء، البصری، البغدادی المعروف بابن سعد (المتوفى: ۲۳۰هـ)، المحقق: إحسان عباس، الناشر: دار صادر – بیروت، الطبعه: الأولى، ۱۹۶۸ م، عدد الأجزاء: ۸٫

  تاریخ دمشق ج۳۰ ص۳۰۴ المؤلف: أبو القاسم علی بن الحسن بن هبه الله المعروف بابن عساکر (المتوفى: ۵۷۱هـ)، المحقق: عمرو بن غرامه العمروی، الناشر: دار الفکر للطباعه والنشر والتوزیع، عام النشر: ۱۴۱۵ هـ – ۱۹۹۵ م، عدد الأجزاء: ۸۰ (۷۴ و ۶ مجلدات فهارس).

   تمهید الأوائل فی تلخیص الدلائل ج۱ ص۴۸۷ المؤلف: محمد بن الطیب بن محمد بن جعفر بن القاسم، القاضی أبو بکر الباقلانی المالکی (المتوفى: ۴۰۳هـ)، المحقق: عماد الدین أحمد حیدر، الناشر: مؤسسه الکتب الثقافیه – لبنان، الطبعه: الأولى، ۱۴۰۷هـ – ۱۹۸۷م، عدد الأجزاء: ۱٫

  پاسخ :
  این جمله تواضع خلیفه رسول الله ص را می رساند و هر کسی این شهامت را ندارد فقط کسی می تواند داشته باشد که به آخر اخلاص و تواضع برسد شما باید درک قوی در این زمینه داشته باشید .


 8. مسلمان می‌گه:

  با سلام
  جواب سوال مرا ندادید که با توجه به سخن پیامبر اسلام معاویه که این همه با حضرت علی دشمنی کرد وبعد از شهادت حضرت علی رض دستور به سب ایشان بعد نماز کرد ایا دشمن خدا نیست!!! لطفا پاسخ دهید

  پاسخ :
  صحابه پیامبر با همدیگر دشمنی نداشتند درگیری که بین حضرت علی و حضرت معاویه رخ داد سر خونخواهی عثمان بود که هر کدام نظر متفاوتی داشت واما عامل جنگ منافقین بودند ، هیچ صحابه دستور سب و نفرین نداده است چنین عملی در اسلام وجود نداشته است ، دشمنان خدوند ابوجهل و ابولهب و امثال شان بودند نه یاران رسول الله صلی الله علیه وسلم .
  اگر در این خصوص به شما روایاتی گفته شده است جعلی هستند .
  موفق باشید

  • وضعیت کاربر : مهمان
   مهدي می‌گه:

   سلام. این حدیث تو صحیح مسلم هستش . این روایت یعنی جعلیه؟ فارسیشو نمی نویسم تا شما بنویسید. ای ن صحیح مسلمه ها
   حَدَّثَنَا قُتَیْبَهُ بْنُ سَعِیدٍ وَمُحَمَّدُ بْنُ عَبَّادٍ وَتَقَارَبَا فِی اللَّفْظِ قَالَا حَدَّثَنَا حَاتِمٌ وَهُوَ ابْنُ إِسْمَعِیلَ عَنْ بُکَیْرِ بْنِ مِسْمَارٍ عَنْ عَامِرِ بْنِ سَعْدِ بْنِ أَبِی وَقَّاصٍ عَنْ أَبِیهِ قَالَ أَمَرَ مُعَاوِیَهُ بْنُ أَبِی سُفْیَانَ سَعْدًا فَقَالَ مَا مَنَعَکَ أَنْ تَسُبَّ أَبَا التُّرَابِ فَقَالَ أَمَّا مَا ذَکَرْتُ ثَلَاثًا قَالَهُنَّ لَهُ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَلَنْ أَسُبَّهُ لَأَنْ تَکُونَ لِی وَاحِدَهٌ مِنْهُنَّ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ حُمْرِ النَّعَمِ :
   سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ لَهُ خَلَّفَهُ فِی بَعْضِ مَغَازِیهِ فَقَالَ لَهُ عَلِیٌّ یَا رَسُولَ اللَّهِ خَلَّفْتَنِی مَعَ النِّسَاءِ وَالصِّبْیَانِ فَقَالَ لَهُ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ أَمَا تَرْضَى أَنْ تَکُونَ مِنِّی بِمَنْزِلَهِ هَارُونَ مِنْ مُوسَى إِلَّا أَنَّهُ لَا نُبُوَّهَ بَعْدِی وَسَمِعْتُهُ یَقُولُ یَوْمَ خَیْبَرَ لَأُعْطِیَنَّ الرَّایَهَ رَجُلًا یُحِبُّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَیُحِبُّهُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ قَالَ فَتَطَاوَلْنَا لَهَا فَقَالَ ادْعُوا لِی عَلِیًّا فَأُتِیَ بِهِ أَرْمَدَ فَبَصَقَ فِی عَیْنِهِ وَدَفَعَ الرَّایَهَ إِلَیْهِ فَفَتَحَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَلَمَّا نَزَلَتْ هَذِهِ الْآیَهُ :
   { فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَکُمْ }
   دَعَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ عَلِیًّا وَفَاطِمَهَ وَحَسَنًا وَحُسَیْنًا فَقَالَ اللَّهُمَّ هَؤُلَاءِ أَهْلِی .
   صحیح مسلم ، ج۷ ، ص۱۲۰ ، کتاب فضائل الصحابه ، باب من فضائل علی بن أبی طالب رضی الله عنه .


 9. مرتضی می‌گه:

  بوی اسراییل میاد…

  برادران، بجای پرداختن به اختلاف نظرات، به اتفاق نظرات بپردازید

  توحید، نبوت رسول خاتم (ص) ، قرآن کریم

  خدا و رسول خدا هم راضی اند

  و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا و اذکروا نعمت الله علیکم اذ کنتم اعداء فالف بین قلوبکم فاصبحتم بنعمته اخوانا و کنتم علی شفا حفره من النار فانقذکم منها کذلک یبین الله لکم آیاته لعلکم تهتدون
  آل عمران ۱۰۳


 10. گمنام می‌گه:

  وقتی قرار نیست از تعصبات دست برداریم دیگر جای بحث و جدل باقی نمی ماند,منطق عقل شعور


 11. سوال می‌گه:

  باز هم نظر من رو نزدید (خطبه سوم نهج البلاغه)
  خدا لعنت کنه کسی رو که حق پوشی میکنه


 12. ابوالفضل می‌گه:

  این که پیامبر در آخرین سفر حج خود این مطلب رو بیان کرده و بعد از آن به رحمت خدا رفته ،نشان میدهد که قصد تعیین کردن جانشین بعد از خود رو داشته است


 13. برادر ديني شما می‌گه:

  خواهش می کنم یک لحظه کاملا بی طرف و منطقی به این موضوعات فکر کنید:
  آیا رسول خدا که به نص صریح قرآن کریم “وَمَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَىٰ “هستند از روی بی کاری و بی حساب و کتاب و فقط برای یک جمله که علی را دوست بدارید در آن گرمای طاقت فرسا مردم را نگه داشتند؟
  آیا گفتن این جمله که قبلا بارها آنرا تاکید کرده بودند و برای مردم مسلم بود نیاز به این برنامه ریزی و اجتماع عظیم داشت؟

  پاسخ : خلاصه و مفید
  ۱_ بی حساب نبود، دفاعیه از حضرت علی در مقابل شکایت یمنی ها بود
  ۲_ گرمای طاقت فرسا نبود اواخر زمستان بود
  ۳_ برنامه ریزی نبود
  ۴_ اجتماع عظیم نبود و بلکه از اجتماع عظیم جدا شده بودند ودر راه بازگشت به مدینه بودند، اجتماع عظیم میدان عرفات بود و خود مکه .


 14. معتزلی می‌گه:

  سلام دوست عزیز من …در خانواده ……….به دنیا آمدم……….. خودم تحقیقاتی درباره ادیان کردم من نه از سر دشمنی …با ….. ..ویا مخالفت سیاسی با گروهی ضمن احترام به ………. .. با مطالعه در تاریخ اسلام وعقاید گروههای عقیدتی مختلف به نظر شخصی ام عقیده سنی معتزلی را پذیرفتم
  ضمن احترام به سایر عزیزان اهل سنت وهمچنین شما اما به نظرم عقاید سایر اهل سنت غیر از معتزله برایم قابل هضم وقابل قبول نیست به نظرم چون اکثریت اهل سنت عقیده معتزلی را کنار گذاشتند به این روز دچار شدند که گرفتار داعش بشوند
  من معتزلی سنی هستم معتزلی سنی چون من بر خلاف قرانیون (عقیده من هم چون اکثریت قدمای معتزله است) سنت پیامبر را قبول دارم پایبند
  لطفا سایر عزیزان اهل سنت از دست من ناراحت نشوند اما به نظر من شیعیان از اکثریت قاطع اهل سنتی که معتزلی نیستند بهتر توانستند خود را با دنیای مدرن منطبق کنند به نظر من هم علت ان این است که شیعه در مباحث کلامی پیرو معتزله است وبسیاری از مباحث عقلی معتزله وارد ان شده است اما اکثریت اهل سنت با سرکوب معتزله خود را از عقل گرایی وعقلانیت دور کرده اند
  اما این خلاصه را آوردم تا بگویم ضدیتی با شیعیان ندارم
  اما به نظر شخصی من حدیث عذیر صد درصد درست است ولی این حدیث بر امامت منصوب الهی سیدنا امیر المومنین علی کرم الله وجهه دلالت ندارد وکلمه مولی به معنای دوست است واین را از بقیه دعای رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم میفهمیم وبا این جمله شما موافق هستم :
  «مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَهٰذا عَلِیٌ مَوْلَاهُ»، نصب آن جناب به «امامت» و «جانشینی» پس از خود بود، در دعای خود می‌فرمود: خدایا! هر کسی را که از او اطاعت می‌کند، دوست داشته باش و هر کسی را که از او اطاعت نمی‌کند، دشمن بدار.


  • معتزلی (لطفا تا انتها بخوانید تکراری نیست) می‌گه:

   سلام ممکن است اولش را که بخوانید فکر کنید تکراری است ولی تکراری نیست
   واوردن ان مقدمه به نظرم لازم بود تا بگویم من شیعیان را در بسیاری از موارد از سنیان غیر معتزلی بیشتر میپسندم اما به نظر شخصی من دلایل عزیزان وبرادران شیعه مبنی بر امامت منصوب الهی داشتن ائمه بزرگوار شیعه من را قانع نکرد


  • بهروز می‌گه:

   به نام خدا

   با سلام خدمت شما …… معتزلی شما عزیز در تحقیقتان چه کتابهایی را خوندید به ما هم بگو تا ما هم هدایت بشیم حیفه خسره الدنیا و الاخرت بشیم :)))

   یا علی یا مهدی


   • معتزلی می‌گه:

    با سلام
    قرآن کریم ونهج البلاغه وصحیفه سجادیه
    اگر میخواهید از نظر تاریخی درباره سیدنا ابوبکر وسیدنا عمر مطالعه کنید
    کتابهای تاریخ تحلیلی اسلام دکتر سید جعفر شهیدی وبامداد اسلام عبد الحسین زرین کوب
    ودرباره نقش مفید جریان عقل گرا از جمله معتزله
    ما چگونه ما شدیم از صادق زیبا کلام


 15. امير مسعود می‌گه:

  به دلیل تکراری بودن حذف گردید .

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 15نفر
 • بازدید امروز 35023
 • بازدید دیروز 161303
 • بازید کل 50067352

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8608
 • کل اعضا 1556
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com