امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
aveen
| بازدیدها: 2374

خوبى و بدى هر چیز تابع آثار و نتایج آن است، ‌اگر چه در اسلام دروغ حرام و راستگوئى پسندیده است ولی گاهى چون دروغ داراى مصالح عمومى و فوائد قابل توجهى می‌باشد لذا جائز و مشروع میگردد بلکه در بعضى حالات واجب است و آن وقتی است که خطرى جدى متوجه جان،‌مال و ناموس مسلمانى از ناحیه دشمنان اسلام و انسانیت گردد و انسان می‌تواند با سخنی بر خلاف عقیده و اندیشه خویش آن خطر و زیان جدى را دفع نماید برخى از موارد که دروغ در آن جائز است:

۱: اصلاح در میان مردم

اگر در میان مسلمانان اختلافى رخ دهد و با دروغ گفتن ممکن است آتش فتنه و فساد خاموش گردد در این صورت دروغگوئی گناه نیست بلکه بر عکس ثواب نیز دارد.

عَنْ أُمِّ کُلْثُومٍ بنت عقبه بن أبی معیط (رضی الله عنها)قَالَتْ: سَمِعَتْ رسول الله(ص) یَقُولُ: لَیْسَ الْکَذَّابُ الَّذِی یُصْلِحُ بَیْنَ النَّاسِ فَیَنْمِی خَیْرًا أَوْ یَقُولُ خَیْرًا.(مسلم).

از أم کلثوم (رضى الله عنها)روایت است که می‌فرماید: من از رسول الله (ص) شنیدم فرمود: کسی که در میان مردم صلح و آشتى بر قرار می‌کند، ‌دروغگو نیست پس خبر خیرى را می‌رساند یا خبر خیرى می‌گوید.

۲: دروغ با همسر

همسر شریک حیات شوهر است لذا باید همچون یک روح در دو جسم باشند و نسبت به یکدیگر عشق و علاقه مهر و محبت صدق و صفا داشته باشند و هرگز اعمالی را مرتکب نشوند که موجب دلسردی، ‌بدبینى و بى تفاوتى آنان نسبت به یکدیگر گردد و چون اکثر زنان خواسته هاى زیادى دارند و چه بسا بر آوردن آن از دست شوهر امکان پذیر نیست و نیز ممکن است پاسخ منفی اثرات و نتایج بد داشته باشد، ‌در چنین حالات استثنائى اگر شوهر وعده‌هاى دروغین بدهد تا موجب دلسردى و پاشیدگى خانوادگى آنان نگردد جایز است.

عن أسماء بنت یزید رضی الله عنها قالت : قال رسول الله صلى الله علیه و سلم : ( لا یصلح الکذب إلا فی ثلاث : یحدث الرجل امرأته لیرضیها ، و الکذب فی الحرب ، و الکذب لیصلح بین الناس ) (الترمذی). از اسماء روایت است که رسول الله صلى الله علیه و سلم فرموند:فقط در سه حالت دروغ جایز است(شخصی که با همسرش دروغ می‌گوید تا او را راضى کند. شخصی که در جنگ دروغ میگوید . شخصى که در میان دو کس دروغ می‌گوید تا در میان آنها صلح و آشتی برقرار نماید.

۳: ‌دروغ در میدان جنگ

در میدان نبرد و جهاد اگر با دروغ گفتن و توریه امکان شکست دشمن و پیشرفت مسلمانان ممکن باشد، ‌در چنین حالات ناگوار و سر نوشت ساز دروغ جایز است؛ زیرا طبق فرمایش پیامبر گرامی (ص) (الحرب خدعه‌) جنگ یکنوع نیرنگ است.

۴: دروغ هنگام خطر و زیان

اگر جان و مال و ناموس خود انسان یا شخص دیگرى در خطر دشمن ستمگر قرار گیرد و براى حفظ آن ناگریز گردد که دروغ بگوید، در چنین حالت نازک و حساس دروغ گفتن اشکالى ندارد ولی بهتر است که در تمام موارد فوق از توریه استفاده نماید.

توریه:

آنچه که ذکر شد کاملاً‌ جنبه استثنائى دارد و هرگز فرد مسلمان نباید آن را بهانه قرار داده دروغ بگوید و از ملعونین درگاه الهی قرار گیرد، لذا دانشمندان اسلامی گفته اند: براى اینکه دروغ ذاتاً‌ زشت است، در مواردی که ضرورت ایجاب می کند که مسلمان دروغ بگوید در صورت امکان باید از توریه و کنایه استفاده نماید و از دروغ صریح بپرهیزد.

و توریه عبارت است از اینکه انسان سخنى بگوید که شنونده به گمان خود از آن مطلبی بفهمد، در صورتى که گوینده چیز دیگرى را قصد و اراده نموده است. مثلاً انسانى در حال فرار از نزد شخصى میگذرد و پس از مدتی مأموران ظالم و ستمگر را میبیند که برای کشتن یا مصادره اموال یا حمله به ناموس و… او را دنبال کرده اند، از او میپرسند فلان شخص را نمی بینى؟ در جواب میگوید: خیر، ستمگران خیال می کنند هرگز او را ندیده است در صورتی که او قصد و اراده می کند فی الحال که تو آمده ای او را نمی بینم.

و در تاریخ اسلام نیز توریه ثابت است که پاره ای از آن ذکر میگردد.

در سفر تاریخی و سرنوشت‌ساز هجرت که حضرت رسول گرامی (ص )همراه دوست صمیمی یار غار و برادر ایمانی خویش حضرت ابوبکر صدیق عازم مدینه منوره شدند دشمنان توحید و رسالت از همه سو برای دریافت جایزه بزرگ مادی (برای هر نفر صد شتر و غیره) و احراز مدال ارزشمند جرئت و شهامت و جوانمردی و…الخ آنان را شب و روز دنبال می‌کردند و در این وقت بسیار حساس و خطرناک کوچکترین غفلت موجب زیانهاى جبران ناپذیر می‌گشت و چون حضرت ابوبکر در زمان جاهلیت تاجر بسیار بزرگی بود و همیشه بطرف شام رفت و آمد داشت، لذا اکثر مردم مسیر راه مکه مکرمه مدینه منوره او را میشناختند ولى حضرت پیامبر گرامی را نمی‌شناختند و هرگاه کسی با آنان برخورد می کرد و در باره رسول الله (ص) جویا میشد، ‌حضرت ابوبکر می فرمود: «هذا رجل یهدینی السبیل فیسحب السامع أنه یعنی الطریق المحسوس وإنما یعنی الصدیق طریق الخیر والهدایه». «این مردی است که مرا به راه درست و صحیح راهنمائى میکند، شنونده گمان میکرد که هدفش راه معروف و محسوس است، ولى حضرت ابوبکر صدیق اراده و قصدش راه خیر و سعادت و هدایت بود.

…………………………………………………

برگرفته ازکتاب مسلمان از دیدگاه آیات و روایات.در کتابخانه عقیده

نویسنده:عبد الرحمن الله وردی بلوچ
منبع:پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

 

| ۲ دی ۱۳۹۲

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 24نفر
  • بازدید امروز 11463
  • بازدید دیروز 161303
  • بازید کل 50043792

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8649
  • کل اعضا 1556
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com