توشه سفر به آخرت را کامل کن

اگر پادشاه جهانی بازهم گدای خدایی

دارایی دنیا دوستان همیشگی تو نیستند

در محضر خدا گناه نکن

با تزکیه و اصلاح نفس خود را آراسته بگردان

زندگی، یک امانت است در دست تو

امکانات کاربری
پیام مدیر

آنهایی که اسباب گناه را برای بندگان خداوند مهیا می سازند دشمن هستند و آنهایی که راه بهشت را مخلصانه به مردم نشان می دهند بهترین دوستان آنها هستند، تعداد دوستان بسیار اندک است

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2250
  • کل نظرات 9086
  • کل اعضا 1625
  • جدیدترین عضو Aran

خبرنامه
وااسلاماه
| بازدیدها: 1895

بر پزشکان و همکارانشان از جمله پرستاران و بقیه واجب است که در هر حال از احوالشان واجبات شرعی خود را انجام دهند و در آن سهل انگاری نکنند، از جمله بزرگترین رکن اسلام بعد از شهادتین یعنی نماز، نباید در ادای آن کوتاهی کنند و یا از وقت (مقررشان) به تاخیر اندازند، خصوصا در هنگامی که مشغله ای دارند (باید بیشتر مراقب باشند و از آن غافل شوند)، زیرا دعوتگر شر (یعنی شیطان) انسان را با عذرهای واهی و توجیهات باطل وسوسه می کند تا (شاید در ادای عباداتش) کوتاه آید، نماز تا زمانی که مسلمان عقل و هوشش پابرجا باشد از دوش وی ساقط نخواهد شد، و تاخیر آن از وقتش جایز نیست.

در اینجا بعضی احکام شرعی دیگر را ذکر می کنیم که پزشکان و همکارانشان باید بدان ملتزم باشند :

۱- اختلاط بین زنان و مردان جایز نیست، چرا که شر اختلاط بزرگ و عظیم است، و خطر آن دامنگیر فرد و مجتمع خواهد شد.

۲- پرسنل زن در بیمارستانها از پزشکان و پرستاران زن گرفته تا خدمه و غیره، نباید اقدام به آرایش کنند، چه با پوشش نوع و جنس لباس باشد یا با معطر ساختن خود، آرایش و معطر ساختن خود در نزد مردان نامحرم موجب شر و بدی خواهد شد که بر کسی مخفی نیست.

 3- اگر در بیمارستان، زنان پرسنل نیاز داشتند که با مردان نامحرم سخن گویند، نبایستی بگونه ای تحریک آمیز و با ناز و کرشمه با آنها سخن بگویند، و جایز نیست با آنها سخن بگویند مگر از وراء حجاب و بدون اختلاط (یا خلوت)، و الحمد لله پنهان نیست که برپا کردن بخش مخصوص زنان که مردان بدانجا وارد نشوند، امکان پذیر است.

۴- زنان پرسنل نبایستی خودآرائی کنند، حجاب شرعی را کاملا مراعات کنند، و تمام بدن خود را بپوشانند، از جمله صورت و دو کف دست. (توجه : علماء هیئت دائمی افتاء معتقدند که نقاب و دستکش برای زنان واجب است. مترجم).

۵- بر پزشکان مرد و زن و همکارانشان حرام است که جز در وقت ضرورت به عورت (بیماران) نگاه کنند، و اگر ضرورتی ایجاد شد؛ عورت مرد را فقط مرد نگاه کند، و عورت زن را نیز فقط زن ظاهر کند، مگر آنکه مقدور نباشد و ضرورت حکم کند که شخصی غیر همجنس آنرا نگاه کند که در اینحالت ایرادی ندارد، ضمن اینکه باید امانت شرعی را اداء کند و جز به محل آسیب دیده یا موضع مرض نگاه نکند، و این امر نباید در خلوت روی دهد، و اگر بیمار مورد نظر زن بود لازمست در صورت امکان محرمش حضور داشته باشد.

۶- بر تمامی پرسنل بیمارستانها واجب است که اسرار بیماران را افشاء نکنند، و آنرا پنهان نمایند، چرا که افشای اسرار بیمار خیانت در امانت است، و به شر منتهی می شود.

۷- بر تمامی پرسنل بیمارستانها واجب است که از تشابه ساختن خویش به کفار پرهیز نمایند، در این باره نهی صریحی (از پیامبر صلی الله علیه وسلم) وارد شده است، و بر هر مسلمانی لازمست که به دین خود ببالد و خویشتن را بدان نسبت دهد، و در پی ضعیف کردنش نباشد.

وبالله التوفیق ، وصلی الله علی نبینا محمد وآله وصحبه وسلم».

“فتاوی اللجنه الدائمه للبحوث العلمیه والإفتاء” (۲۴/۴۰۱)

| ۲۳ آبان ۱۳۹۲

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

تبلیغات

تغییر باور ها

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 11نفر
  • بازدید امروز 52815
  • بازدید دیروز 163927
  • بازید کل 78416014

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com