امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
عبدالرحمن
| بازدیدها: 493

عَنْ عَائِشَهَ، أَنَّهَا قَالَتْ: وَاعَدَ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ جِبْرِیلُ عَلَیْهِ السَّلَامُ فِی سَاعَهٍ یَأْتِیهِ فِیهَا، فَجَاءَتْ تِلْکَ السَّاعَهُ وَلَمْ یَأْتِهِ، وَفِی یَدِهِ عَصًا، فَأَلْقَاهَا مِنْ یَدِهِ، وَقَالَ: «مَا یُخْلِفُ اللهُ وَعْدَهُ وَلَا رُسُلُهُ»، ثُمَّ الْتَفَتَ، فَإِذَا جِرْوُ کَلْبٍ تَحْتَ سَرِیرِهِ، فَقَالَ: «یَا عَائِشَهُ، مَتَى دَخَلَ هَذَا الْکَلْبُ هَاهُنَا؟» فَقَالَتْ: وَاللهِ، مَا دَرَیْتُ، فَأَمَرَ بِهِ فَأُخْرِجَ، فَجَاءَ جِبْرِیلُ، فَقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: «وَاعَدْتَنِی فَجَلَسْتُ لَکَ فَلَمْ تَأْتِ»، فَقَالَ: «مَنَعَنِی الْکَلْبُ الَّذِی کَانَ فِی بَیْتِکَ، إِنَّا لَا نَدْخُلُ بَیْتًا فِیهِ کَلْبٌ وَلَا صُورَهٌ»(۱)

ترجمه : از ام المومنین عایشه(رض) روایت است که گفت: رسول الله(صلی الله علیه و سلم) با جبرئیل قرار داشت که در ساعتی پیشش بیاید. آن ساعت فرا رسید ولی جبرئیل نیامد. در دست ایشان عصا بود و آن را پرتاب کرد و گفت : خدا و رسولش خلاف وعده نمی کنند و سپس سگی را در زیر تختش دید و فرمود: ای عایشه چه وقتی این سگ وارد اینجا شده است؟ عایشه(رض) گفت: به خدا نمی دانم. سپس سگ را بیرون کرد و سپس چبرئیل آمد. رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود: ای جبرئیل با من قرار گذاشتی و من نشستم ولی نیامدی. جبرئیل گفت: سگی که در خانه ات بود مرا منع کرد چرا که در خانه ای که سگ و عکس باشد وارد نمی شویم.

عَنْ أَبِی طَلْحَهَ الْأَنْصَارِیِّ، قَالَ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ: «لَا تَدْخُلُ الْمَلَائِکَهُ بَیْتًا فِیهِ کَلْبٌ، وَلَا تَمَاثِیلُ»(۲)

ترجمه: ترجمه : از ابی طلحه(رض) و او از پیامبر(صلی الله علیه و سلم) روایت است که می فرماید: در خانه ای که سگ و تماثیل(مجسمه،پیکر،تندیس) باشد فرشتگان وارد نمی شوند.

عَنْ عَائِشَهَ، قَالَتْ: دَخَلَ عَلَیَّ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ وَأَنَا مُتَسَتِّرَهٌ بِقِرَامٍ فِیهِ صُورَهٌ، فَتَلَوَّنَ وَجْهُهُ، ثُمَّ تَنَاوَلَ السِّتْرَ فَهَتَکَهُ، ثُمَّ قَالَ: «إِنَّ مِنْ أَشَدِّ النَّاسِ عَذَابًا یَوْمَ الْقِیَامَهِ، الَّذِینَ یُشَبِّهُونَ بِخَلْقِ اللهِ»(۳)

ترجمه: از ام المومنین عایشه(رض) روایت است که گفت: پیامبر(صلی الله علیه و سلم) کنارم آمد و من پرده ای تصویر دار بر طاقی آویزان کرده بودم که در آن تصویر بود، پس رنگ چهره ایشان متغیر شد، سپس آن پرده را پاره کرد و سپس فرمود: شدیدترین عذاب روز قیامت برای کسانی است که خلقت خودشان را به خلقت خداوند تشبیه می کنند.

دَخَلَ عَلَیَّ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ، وَقَدْ سَتَرْتُ سَهْوَهً لِی بِقِرَامٍ فِیهِ تَمَاثِیلُ، فَلَمَّا رَآهُ هَتَکَهُ وَتَلَوَّنَ وَجْهُهُ وَقَالَ: «یَا عَائِشَهُ أَشَدُّ النَّاسِ عَذَابًا عِنْدَ اللهِ یَوْمَ الْقِیَامَهِ، الَّذِینَ یُضَاهُونَ بِخَلْقِ اللهِ» قَالَتْ عَائِشَهُ: «فَقَطَعْنَاهُ فَجَعَلْنَا مِنْهُ وِسَادَهً أَوْ وِسَادَتَیْنِ»(۴)

ترجمه: از ام المومنین عایشه(رض) روایت است که گفت: پیامبر(صلی الله علیه و سلم) کنارم آمد در حالی که من پرده ای تصویر دار بر طاقی آویزان کرده بودم که در آن تصویر بود. ایشان آن را پاره کرد و رنگ چهره اش متغیر شد و سپس فرمود: شدیدترین عذاب روز قیامت برای کسانی است که خلقت خودشان را به خلقت خداوند تشبیه می کنند. عایشه(رض) می گوید آن را برداشتیم و از آن یک یا دو بالش درست کردیم.

عَنْ عَائِشَهَ، أَنَّهُ کَانَ لَهَا ثَوْبٌ فِیهِ تَصَاوِیرُ، مَمْدُودٌ إِلَى سَهْوَهٍ، فَکَانَ النَّبِیُّ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یُصَلِّی إِلَیْهِ فَقَالَ: «أَخِّرِیهِ عَنِّی» قَالَتْ: «فَأَخَّرْتُهُ فَجَعَلْتُهُ وَسَائِدَ»(۵)

ترجمه: از ام المومنین عایشه(رض) روایت است که لباسی داشت که دارای تصاویر بود. پیامبر(صلی الله علیه و سلم) به سوی آن نماز می خواند و فرمود: این را از من دور کن. عایشه (رض) گفت: آن را دور کردم و آن را به بالش تبدیل کردم.

عَنْ عَائِشَهَ، أَنَّهَا اشْتَرَتْ نُمْرُقَهً فِیهَا تَصَاوِیرُ، فَلَمَّا رَآهَا رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَامَ عَلَى الْبَابِ فَلَمْ یَدْخُلْ، فَعَرَفْتُ، أَوْ فَعُرِفَتْ فِی وَجْهِهِ الْکَرَاهِیَهُ، فَقَالَتْ: یَا رَسُولَ اللهِ أَتُوبُ إِلَى اللهِ وَإِلَى رَسُولِهِ فَمَاذَا أَذْنَبْتُ؟ فَقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: «مَا بَالُ هَذِهِ النُّمْرُقَهِ؟» فَقَالَتْ: اشْتَرَیْتُهَا لَکَ، تَقْعُدُ عَلَیْهَا وَتَوَسَّدُهَا، فَقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: ” إِنَّ أَصْحَابَ هَذِهِ الصُّوَرِ یُعَذَّبُونَ، وَیُقَالُ لَهُمْ: أَحْیُوا مَا خَلَقْتُمْ ” ثُمَّ قَالَ: «إِنَّ الْبَیْتَ الَّذِی فِیهِ الصُّوَرُ لَا تَدْخُلُهُ الْمَلَائِکَهُ»(۶)

ترجمه: ترجمه: از ام المومنین عایشه(رض) روایت است که بالشی را خرید که در آن تصاویر بود. زمانی که رسول الله(صلی الله علیه و سلم) آن را دید داخل نشد. در چهره اش ناراحتی بود. پس عایشه(رض) گفت: ای رسول الله(صلی الله علیه و سلم) به الله و رسولش باز می گردم چه گناهی انجام داده ام؟ ایشان فرمود:این بالش چیست؟ عایشه(رض) گفت: برای شما خریدم که روی آن می نشینید و تکیه می دهید. پس رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود: صاحبان این تصاویر عذاب می شوند و به آن ها گفته می شود زنده کنید آن چه را خلق کرده اید و سپس فرمود: خانه ای که در آن تصاویر باشد فرشتگان وارد آن نمی شوند.

أَنَّ ابْنَ عُمَرَ، أَخْبَرَهُ أَنَّ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: الَّذِینَ یَصْنَعُونَ الصُّوَرَ یُعَذَّبُونَ یَوْمَ الْقِیَامَهِ، یُقَالُ لَهُمْ: أَحْیُوا مَا خَلَقْتُ (۷)

ترجمه: از ابن عمر(رض) و او از رسول الله(صلی الله علیه و سلم) روایت است که فرمود: کسانی که تصاویر می سازند روز قیامت عذاب می شوند و به آنان گفته می شود زنده کنید آن چه را خلق کرده اید.

عَنْ عَبْدِ اللهِ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: «إِنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَذَابًا یَوْمَ الْقِیَامَهِ الْمُصَوِّرُونَ»(۸)

ترجمه: از عبدالله(رض) روایت است که گفت: رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود: شدیدترین عذاب روز قیامت برای کسانی است که تصویرگری(موجودات زنده) می کنند.

عَنْ سَعِیدِ بْنِ أَبِی الْحَسَنِ، قَالَ: جَاءَ رَجُلٌ إِلَى ابْنِ عَبَّاسٍ، فَقَالَ: إِنِّی رَجُلٌ أُصَوِّرُ هَذِهِ الصُّوَرَ، فَأَفْتِنِی فِیهَا، فَقَالَ لَهُ: ادْنُ مِنِّی، فَدَنَا مِنْهُ، ثُمَّ قَالَ: ادْنُ مِنِّی، فَدَنَا حَتَّى وَضَعَ یَدَهُ عَلَى رَأْسِهِ، قَالَ: أُنَبِّئُکَ بِمَا سَمِعْتُ مِنْ رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ، سَمِعْتُ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ: «کُلُّ مُصَوِّرٍ فِی النَّارِ، یَجْعَلُ لَهُ، بِکُلِّ صُورَهٍ صَوَّرَهَا، نَفْسًا فَتُعَذِّبُهُ فِی جَهَنَّمَ» وقَالَ: «إِنْ کُنْتَ لَا بُدَّ فَاعِلًا، فَاصْنَعِ الشَّجَرَ وَمَا لَا نَفْسَ لَهُ»(۹)

ترجمه: از سعید پسر ابی الحسن روایت است که گفت: مردی پیش ابن عباس(رض) آمد و گفت: مردی نقاشی هستم که این نقاشی ها را می کشم، پس درباره آن به من فتوا بده. ابن عباس(رض) گفت: این را از من دور کن. پس مرد نقاشی را دور کرد. ابن عباس(رض) گفت: این را از من دور کن. پس آن مرد آن را از پیشش دور کرد و دستش را بر سرش گذاشت. ابن عباس(رض) گفت: تو را از چیزی با خبر می کنم که از رسول الله(صلی الله علیه و سلم) شنیدم. ایشان فرمود: هر تصویر گری در آتش است. به اندازه هر تصویری که کشیده است نفسی قرار می گیرد که او را شکنجه می دهد و می گوید: اگر می خواهی نقاشی و تصویر گری کنی درخت بکش و یا چیزی که جان نداشته باشد.

عَنِ النَّضْرِ بْنِ أَنَسِ بْنِ مَالِکٍ، قَالَ: کُنْتُ جَالِسًا عِنْدَ ابْنِ عَبَّاسٍ فَجَعَلَ یُفْتِی وَلَا یَقُولُ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ، حَتَّى سَأَلَهُ رَجُلٌ فَقَالَ: إِنِّی رَجُلٌ أُصَوِّرُ هَذِهِ الصُّوَرَ، فَقَالَ لَهُ ابْنُ عَبَّاسٍ: ادْنُهْ فَدَنَا الرَّجُلُ، فَقَالَ ابْنُ عَبَّاسٍ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ: «مَنْ صَوَّرَ صُورَهً فِی الدُّنْیَا کُلِّفَ أَنْ یَنْفُخَ فِیهَا الرُّوحَ یَوْمَ الْقِیَامَهِ، وَلَیْسَ بِنَافِخٍ»(۱۰)

ترجمه: از نضر بن انس بن مالک(رض) روایت است که گفت: پیش ابن عباس(رض) نشسته بودم تا اینکه مردی از او پرسید من مردی هستم که این تصاویر را می کشم. ابن عباس(رض) گفت: این را بردار. پس آن مرد نقاشی را برداشت. ابن عباس(رض) گفت: از رسول الله(صلی الله علیه و سلم) شنیدم که می فرماید: هر کس تصویری(موجودات زنده) در دنیا بکشد در روز قیامت مکلف خواهد بود تا در آن روح بدمد و در حالی که نمی تواند این کار را انجام دهد.

عَنْ أَبِی زُرْعَهَ، قَالَ: دَخَلْتُ مَعَ أَبِی هُرَیْرَهَ فِی دَارِ مَرْوَانَ فَرَأَى فِیهَا تَصَاوِیرَ، فَقَالَ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ: قَالَ اللهُ عَزَّ وَجَلَّ: «وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ ذَهَبَ یَخْلُقُ خَلْقًا کَخَلْقِی؟ فَلْیَخْلُقُوا ذَرَّهً، أَوْ لِیَخْلُقُوا حَبَّهً أَوْ لِیَخْلُقُوا شَعِیرَهً»(۱۱)

ترجمه: از ابی زرعه(رضی الله عنه) روایت است که گفت: همراه ابی هریره(رض) به خانه مروان وارد شدیم پس در آن تصاویر بود. گفت: از رسول الله(صلی الله علیه و سلم) روایت است که میفرماید: الله عزوجل می فرماید: و چه کسی ستمکارتر از کسی است که مانند خلقت من خلق می کند، پس اگر می تواند ذره ای یا دانه ای یا دانه جو ای را خلق کند.

توجه:
گواهینامه در جاهایی که ضرورت ایجاب کند و چاره ای نباشد استفاده از تصاویر مانعی ندارد. مثلا در جرم شناسی ، پاسپورت و امثال اینها..

منابع : 

۱)صحیح مسلم حدیث ۲۱۰۴

۲)صحیح مسلم حدیث ۲۱۰۶

۳-۴-۵-۶)صحیح مسلم حدیث ۲۱۰۷

۷)صحیح مسلم حدیث ۲۱۰۸

۸)صحیح مسلم حدیث ۲۱۰۹

۹-۱۰)صحیح مسلم حدیث ۲۱۱۰

۱۱)صحیح مسلم حدیث ۲۱۱۱

۱۲) صحیح مسلم حدیث (۹۶۹).

موضوع:, فقه و احکام
| ۲۸ آذر ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 30نفر
  • بازدید امروز 134618
  • بازدید دیروز 139863
  • بازید کل 50005644

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8649
  • کل اعضا 1556
  • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com