امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 639

«ام‌سلیم» از جمله زنان با ایمان در عهد رسول اکرم-صلی الله علیه و آله- قبل از اسلام همسر مالک بن نضر بود و انس بن مالک از وى متولد گردید. «همان که سال‌هاى سال افتخار خدمت به رسول اکرم-صلی الله علیه و آله- را داشته است». وقتى ام‌سلیم به اسلام روى آورد شوهر خود را دعوت کرد که مسلمان شود ولى او که گرفتار افکار جاهلى بود زیر بار نرفت و از این جهت ام‌سلیم او را ترک کرد. مالک نیز عصبانى گردید و به شام رفت و در حال کفر از دنیا رفت. پس از مرگ وى ابوطلحه انصارى به خواستگارى این بانو آمد اما چون مشرک بود ام‌سلیم به وى گفت: من وقتى با تو وصلت مى‌کنم که مسلمان شوى، او قبول کرد. مهریه‌ی ام‌سلیم همین مسلمان گردیدن او بود.

ام‌سلیم پس از اسلام آوردن در بیعت مسلمین با پیامبر شرکت داشت به فرزندش عبدالله باردار بود که در جنگ حنین شرکت کرد. قبلاً هم در جنگ احد و خیبر شرکت جسته بود و او عهده‌دار سیراب کردن تشنگان و پانسمان کردن مجروحان بود ابـوطـلـحـه مـى‌گـویـد: در نـبـرد حنین که ام‌سلیم را با آن ابهت نظامى دیدم، به پیامبر-صلی الله علیه و آله- عرض کردم: اى رسول خدا-صلی الله علیه و آله- این ام‌سلیم با خود شمشیر حمل مى‌کند. ام‌سلیم نیز رو به پیامبر اکرم-صلی الله علیه و آله- کرد و گفت: یا رسول اللّه ! به این منظور شمشیر را با خود آورده‌ام که اگر دشمن به من نزدیک شد، شکم او را پاره کنم. آرى این بانو در کرامت‌هاى انسانى و فداکارى و حمایت از ارزش‌هاى دینى اسوه‌ی زنان به شمار مى‌آید؛ اما شاید آنچه بیش از همه در شناسنامه‌ی بندگی این زن قهرمان می‌درخشد ماجرای صبوری وی در جریان از دست دادن فرزندش باشد در روایت است که: محصول ازدواج ابوطلحه و ام‌سلیم این زن و شوهر بافضیلت، فرزند پسری بود که متأسفانه در سنین نوجوانی بیمار شد، در منزل بستری گردید و مادر از او پرستاری می‌کرد. شب هنگام موقعی که ابی طلحه از کار برمی‌گشت و به منزل می‌آمد، ابتدا بر بالین فرزند بیمار می‌رفت و مورد مهر و عطوفتش قرار می‌داد و سپس در اطاق خود به صرف غذا و استراحت می‌پرداخت. چندی بر این منوال گذشت تا روزی طرف عصر در غیاب پدر، نوجوان از دنیا رفت. مادر باایمان بدون این که خود را ببازد و در مرگ فرزند بی‌تابی و جزع کند، جنازه را به کناری کشید و رویش را پوشاند.

شب فرا رسید، ام‌سلیم برای آن که خواب و آسایش شوهر خسته‌اش در آن شب مختل نشود، تصمیم گرفت مرگ فرزند را تا صبح از وی پنهان نگاه دارد. ابی طلحه وارد منزل شد و طبق معمول خواست بر بالین فرزند برود. ام‌سلیم منعش نمود و گفت: طفل را به حال خودش بگذار که امشب با سکون و راحتی آرمیده است. این سخن را طوری ادا کرد که شوهر، آن را مژده تخفیف بیماری تلقی نمود و مطمئن شد مرض فرزندش کاهش یافته و هم اکنون بدون التهاب خوابیده است. رفتار ام‌سلیم آن قدر جالب و اطمینان بخش بود که شوهر در آن شب، با وی هم بستر شد.

صبح شد، ام‌سلیم گفت: ابی طلحه! اگر کسانی به بعضی از همسایگان خود چیزی را به عاریه بدهند و آنان مدتی از آن بهره‌مند باشند؛ اما موقعی که صاحبان مال، عاریه خود را طلب کنند، عاریه‌داران اشک بریزند که چرا متاع عاریتی را پس می‌گیرید و پس ما نباید این چنیین باشیم، خداوند امانت خود را پس گرفت و فرزندت از دنیا رفت. در این مصیبت صبر کن، تسلیم قضای الهی باش و برای تجهیز جنازه اقدام نما.

ابی طلحه به حضور رسول اکرم-صلی الله علیه و آله- شرفیاب شد و جریان ام‌سلیم را به عرض رساند. پیامبر از کار زن به شگفت آمد و در باره‌اش دعا کرد و از پیشگاه الهی برای زن و شوهر در آمیزش آن شب، درخواست خیر و برکت نمود پس از این فرزند خداوند فرزند دیگری به این زن و شوهر داد که برای نام‌گذاری خدمت رسول خدا-صلی الله علیه و آله- آوردند. پیامبر-صلی الله علیه و آله- کامش را با خرما شیرین کرد و نامش را عبدالله گذاشت و برای او دعا کرد. این فرزند از مردان بزرگ صدر اسلام شد. ۷ پسر داشت که همه قاری قرآن بودند…

ابی طلحه و ام‌سلیم مانند سایر پدران و مادران، به نوجوان خود علاقه داشتند و معمولاً انتظار می‌رفت در چند روز اول مرگ وی، سخت نگران و اندوهگین شوند، ولی چنین نشد. آنان مصیبت درگذشت او را با نیرومندی تحمل نمودند و در این حادثه‌ی علاج ناپذیر، حد اعلای صبر و شکیبایی را از خود نشان دادند؛ زیرا به خدا ایمان واقعی داشتند، طفل را از او می‌دانستند و مرگش را نیز به فرمان او. به رضای حق راضی و به قضایش تسلیم شدند، تا مورد عنایت و تفضل او قرار گیرند و رحمت واسعه باری تعالی شامل حال آنان گردد.

به کار بستن برنامه‌های روانی و اعمال محاسبه‌های عقلی نمی‌تواند همانند ایمانی راسخ مردان و زنانی همانند ابی طلحه و ام‌سلیم تربیت کند و آنان را تا این حد، متحمل و شکیبا بسازد. مردان و زنانی که به خدا و روز جزا ایمان ندارند، یا دارند، ولی ایمانشان ضعیف است، وقتی فرزند جوان خویش را از دست می‌دهند یا به مصیبتی سخت و غیرقابل علاج مبتلا می‌شوند، تا مدتی ناآرام و بی‌قرارند. با آن که می‌دانند بی‌تابی و جزع، ناراحتی آنان را افزایش می‌دهد، مصیبت را تشدید می‌کند و به سلامتشان آسیب می‌رساند ولی این دانستن، نگرانی و تشویش را از صفحه خاطرشان نمی‌زداید و به آنان سکون و آرامش نمی‌بخشد.

اما مؤمنین واقعی در پرتو ایمان، ضمیری مطمئن و آرام دارند، در زمینه‌ی مرگ فرزند و در مقابل هر حادثه سنگین، خویشتن‌دار و مقاومند؛ زیرا در مکتب دین آموخته‌اند که رضا به قضای حتمی و تسلیم در مقابل فرمان الهی، علامت ایمان و مایه‌ی خشنودی خداوند است و در قیامت، آدمی را از پادش صبر برخوردار می‌سازد، برعکس جزع و بی‌تابی، علاوه بر رنج روحی و اختلالات جسمی، نشانه سرپیچی از فرمان الهی و موجب حرمان از اجر باری تعالی است.

درود و سلام خداوند مهربان و مهرورز بر روح پاکت‌ای ام‌سلیم ایمانیمان: وجود نازنینت را همین بس که محمد-صلی الله علیه و آله-درباره‌ات فرمودند: در عالم خواب مشاهده کردم داخل بهشت شده‌ام و ام‌سلیم، همسر ابوطلحه انصارى، در آن جا حضور دارد.

عزیزان ایمانیم! براستی چه چیز غیر از معنویت و حرکت براى خدا، مى‌تواند از زنى مثل ام‌سلیم، همسرى نمونه و مادری صبور و مجاهدی قهرمان بسازد؟

آری تنها یک راه هست که امت ما باید بپیماید و آن بزرگراه امن و امان ایمان است، ایمان کارخانه‌ی قهرمان سازیست.

روحش شاد و یاد و نام و راهش جاودانه باد.

| ۵ آبان ۱۳۹۲

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 11نفر
  • بازدید امروز 42045
  • بازدید دیروز 80422
  • بازید کل 49773208

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2184
  • کل نظرات 8645
  • کل اعضا 1555
  • جدیدترین عضو oliviatyh062081

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com