امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 399

آیا شهادت دو زن در مقابل یک مرد حقیقت دارد؟ علت چیست؟

باید توجه داشت همیشه اینگونه نیست که در مقابل شهادت یک مرد، شهادت دو زن پذیرفته شود؛ بلکه گاهی عکس آن صادق است، و کسانی که بر این مسئله اعتراض دارند بخاطر آنست که فقه اسلامی نمی دانند و تنها با دیدن یک آیه یا حدیث بلافاصله قضاوت می کنند، حال آنکه آن آیه حکمی عام و مطلق نیست که همواره شهادت دو زن درمقابل یک مرد باشد، این آیه فقط درباره قرض دادن و مسائل مالی هست، حال آنکه مسائل زیادی هستند که احکام شاهدان در آن با مسائل مالی متفاوت است و در آنها لزوما شهادت دو زن در مقابل شهادت یک مرد نیست.

و سوره بقره آیه ۲۸۲ که آمده: « وَاسْتَشْهِدُوا شَهِیدَیْنِ مِن رِّجَالِکُمْ فَإِن لَّمْ یَکُونَا رَجُلَیْنِ فَرَجُلٌ وَامْرَأَتَانِ مِمَّن تَرْضَوْنَ مِنَ الشُّهَدَاءِ أَن تَضِلَّ إِحْدَاهُمَا فَتُذَکِّرَ إِحْدَاهُمَا الْأُخْرَىٰ » ﴿البقره: ۲۸۲﴾

یعنی: «و دو شاهد از مردانتان‌ را بر آن‌ گواه‌ بگیرید، پس‌ اگر دو مرد حاضر نبودند، یک‌ مرد را با دو زن‌ گواه‌ بگیرید از آن‌ گواهانی‌ که ‌می‌پسندید که‌ اگر یکی‌ از آن زنان فراموش کرد، دیگری‌ به‌ یادش‌ آورد». یعنی: اگر یک‌ زن‌ فراموش‌ کرد، زن‌ دیگر به ‌یادش‌ آورد زیرا برخلاف‌ مردان، چنین‌ ضعفی‌ بر زنان‌ عارض‌ می‌شود و چه ‌بسا که‌ یک‌ بخش‌ از شهادت‌ را این ‌یکی ‌فراموش‌ کند و بخش‌ دیگری‌ را آن‌ یکی، لذا هریک‌ از آن‌ دو، می‌تواند در یادآوری‌ مطلب‌ به‌ رفیق‌ خود کمک‌ کند. فراموشی‌ از شهادت،فراموش‌کردن‌ جزئی‌ از آن‌ و به ‌یادآوردن‌ جزء دیگری‌ است‌.

شهادت زن معتبر است، و میتواند مانند یک مرد گواه عادل باشد، ولى در برخى اعمال که زن زیاد سروکار با آن ندارد و خبره اش کمتر از مرد است، شهادتش کمتر از شهادت مرد به حساب میآید، لذا نیاز به شهادت دو زن مقابل شهادت یک مرد میباشد، مثلا و در این مسئله خاص (آیه فوق) که خداوند ذکر کرده دو زن در برابر یک مرد شهادت دهند، حکمی کلى و مطلق در تمام موارد نیست، بلکه در مسئله خاص و آنهم شهادت بر قرض دادن و نوشتن آنست از اینکه مال اشخاص محفوظ بماند، ولى اگر مثلا کسى آن مال را انکار کند، نزد قاضى دو زن و یک مرد شرط نیست، بلکه قاضى هر کسى که دلیل بیاورد روى آن حکم میکند یعنى چه دو مرد باشد، چه یک مرد و دو زن، و چه یک مرد، و چه فقط یک زن باشد، پس این مسئله که خداوند در آیه دَیْن سوره بقره بیان فرموده حکم کلى شهادت دو زن در برابر شهادت یک مرد نمیباشد.

ولى در مواردى که زن خبره اش بیشتر از خبره ى مرد است و با آن اعمال سرو کار بیشترى دارد شهادتش از شهادت مرد بیشتر است، و گاهگاهى شهادتش دو برابر شهادت مرد میرسد، بلکه حتى در برخى موارد فقط شهادت زن قابل قبول است و شهادت مرد قبول نمیشود.

استاد محمد قطب در کتاب “ شبهاتی پیرامون اسلام” می نویسد: « این مسأله که اسلام شهادت دو زن را با شهادت یک مرد مساوی می‌داند، دلیل بر این نیست که ارزش و جایگاه مرددر اسلام دوبرابر جایگاه زن است؛ بلکه قانونیست که در آن همه‌ی ضمانت‌های شهادت اعم از این که به نفع متهم یا علیه او باشد رعایت شده است. از آنجا که امکان دارد زن با سرشت عاطفی و احساسات خروشان و متغیرش تحت تأثیر عوامل پیرامونی قضیه قرار و در نتیجه از حقیقت فاصله بگیرد، اسلام ضروری می‌داند که زن دیگری در امر شهادت با او باشد تا چنانچه یکی از آن‌ها از حقیقت منحرف شد یا فاصله گرفت، دیگری مسأله را به او یادآوری کند. ممکن است متهم یا شاکی زن زیبارویی باشد که حس حسادت شاهد زن را برانگیزد یا مرد جوانی باشد که غریزه‌ی پنهان یا احساسات مادری شاهد زن را تحریک کند و موارد دیگری از این احساسات که فرد را آگاهانه یا ناخودآگاه به انحراف و گمراهی می‌کشاند. اما زمانی که دو زن درباره‌ی موضوعی سخن بگویند بسیار اندک اتفاق می‌افتد که هردو درباره‌ی تحریف واقعیت اتفاق نظر داشته باشند و یکی از آن‌ها نیت حقیقی فرد دیگر را برملا نکند و در نتیجه حقیقت آشکار نشود! با این وجود در مواردی که به زنان اختصاص دارد یا زن در آن به عنوان کارشناس و متخصص به شمار می‌آید شهادت یک زن به تنهایی مورد قبول است». 

| ۴ آبان ۱۳۹۲

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 21نفر
  • بازدید امروز 28287
  • بازدید دیروز 142008
  • بازید کل 49679028

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8641
  • کل اعضا 1554
  • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com