امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 420

به گزارش وااسلاماه به نقل از پایگاه اطلاع‌زسانی “سنی آن‌لاین”،شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم امروز نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان ضمن انتقاد از ناتوانی 1234سازمان ملل و قدرت‌های جهانی در حل بحران خاورمیانه، با بیان اینکه «آمریکا و روسیه هرگز دلسوز جهان اسلام نیستند» حملات نظامی این دو کشور به کشورهای اسلامی را باعث تشدید بحران و افزایش اختلافات در منطقه دانستند.
 امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در فرازی از خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (۱۷ مهر ۱۳۹۴) اوضاع کنونی جهان اسلام را «ناامیدکننده» توصیف کردند و گفتند: آفات و اوضاعی که امروزه بر جهان، به‌ویژه در کشورهای اسلامی حاکم است امید اینکه سران کشورهای جهان کنار یکدیگر بنشینند و برای حل این بحران‌ها فرمول و راه‌حلی سازنده تنظیم کنند بسیار ضعیف است. اما باز هم تنها راه نجات کشورهای اسلامی از بحران‌ها و مشکلات آن‌ست که دولتمردان و نخبگان این کشورها، علیرغم اختلاف‌نظرهای موجود، کنار یکدیگر بنشینند و با مذاکره و گفتمان مسایل خودشان را حل و فصل کنند.
ایشان تاکید کردند: یقیناً حملات نظامی و مداخلۀ قدرت‌های بیگانه هرگز نمی‌تواند راه‌حل بحران کشورهای اسلامی باشد، بلکه این حملات هوایی و نظامی سبب ویرانی و خسارات بیشتر به عالم اسلام شده و باعث افزایش اختلافات و فاصله‌ها می‌شود. آمریکا و روسیه و سایر قدرت‌های جهان‌خوار و مستکبر هرگز دلسوز جهان اسلام نیستند و برای منافع منطقه نمی‌جنگند. اگر این قدرت‌ها واقعا دلسوز بشریت می‌بودند، با توجه به توانایی‌ای که داشتند حل مسایل خاورمیانه برای آنها بسیار آسان بود.
مدیریت دارالعلوم زاهدان خاطرنشان نمودند: اگر در سازمان ملل فکر صحیح و درستی وجود می‌داشت حتما می‌توانست راه چاره‌ای برای حل بحران‌های موجود پیدا کند و مشکلات را از طریق تشکیل حکومت‌های ملی و فراگیری که اکثریت جمعیت هر کشور را نمایندگی کنند، حل نماید. اما متاسفانه سازمان ملل و قدرت‌های استکباری هرگز دنبال راه‌حل نیستند، بلکه هر کدام دنبال منافع خودشان هستند و برای تأمین منافع خود میلیون‌ها انسان را به کام مرگ می‌کشانند. واقعا دردناک است که بسیاری از مسلمانان و مردم بی‌دفاع و بیگناه در اثر بمباران‌ها و درگیری‌ها قتل‌عام شده و تکه‌تکه می‌شوند.
ایشان در پایان اظهار امیدواری کردند که مسلمانان و سران کشورهای اسلامی با دوراندیشی و گذشت و به‌دور از منافع قومی و مذهبی، به منافع اسلام و تمام مسلمانان فکر کنند و به حفاظت از اصل اسلام بیندیشند.

آموزش و پرورش زیربنای توسعه و پیشرفت هر جامعه است
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان، ضمن عرض خیرمقدم به مدیرکل آموزش و پرورش کشور، که در این مراسم به ایراد سخن پرداخت، از ایشان به‌عنوان «مدیری اعتدال‌گرا، دلسوز و سخت‌کوش» یاد کردند و گفتند: از سخنان زیبا و نویددهندۀ جناب آقای نخعی، مدیرکل محترم آموزش و پرورش در مراسم نماز جمعۀ امروز استفاده کردیم. ایشان از مدیران اعتدال‌گرا، دلسوز و سخت‌کوش هستند.
مولانا عبدالحمید آموزش و پرورش را «اساس و زیربنای توسعه و پیشرفت» دانستند و گفتند: رسالت کسانی که در عرصه آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند بسیار مهم و سنگین است. تعلیم و آموزش به معنای اساس توسعه و زیربنای پیشرفت و ترقی است. شاید هیچ مسأله‌ای در کشور و استان مهمتر از مسأله تعلیم و آموزش نباشد. در جامعه‌ای که تعلیم نباشد، هیچ چیزی نیست، اما در جامعه‌ای که زمینه تعلیم و آموزش فراهم باشد، زمینۀ همه پیشرفت‌ها فراهم است. رشد و ترقی همه ملت‌ها در دنیا در اهتمام به تعلیم و آموزش و پرورش است.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به ابعاد گسترده مشکلات آموزشی در استان سیستان‌وبلوچستان اشاره کردند و افزودند: مشکلات آموزشی در استان سیستان‌وبلوچستان در مقایسه با سایر استان‌های کشور بسیار بالاست. هر استانی دارای شرایطی‌ست و آموزش و پرورش در این استان با مشکلات فراوانی روبه‌رو است؛ پراکندگی منطقه، بیسوادی و افت تحصیلی از عوامل مؤثر این مشکلات هستند که همۀ این موارد کار آموزش و پرورش را در این استان دوچندان می‌کند و هزینۀ بالا و تلاش مجدّانه و مجاهدانه را می‌طلبد.
ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: جناب آقای نخعی، مدیر کل آموزش و پرورش استان، و سایر همکاران ایشان باید نهایت تلاش خود را مبذول فرمایند تا بتوانند منطقه را از وضعیت کنونی بیرون بیاورند. البته همه مردم استان، اعم از علما، معتمدین، متنفذین، دانشگاهیان و فرهنگیان نیز باید در این زمینه همکاری و حمایت کنند.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه افزودند: بنده از مدیرکل محترم آموزش و پرورش، دولت تدبیر و امید و همچنین از استاندار هوشمند سیستان‌وبلوچستان به‌خاطر دغدغه و اهتمامی که به موضوع تعلیم این استان دارند تشکر می‌کنم.

فقه اهل‌سنت در مدارس آموزش و پرورش تدریس شود
ریاست شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت استان در ادامۀ سخنان‌شان «تدریس فقه اهل‌سنت در مدارس آموزش و پرورش» را خواستار شدند و گفتند: بر اساس قوانین جمهوری اسلامی و همچنین بر اساس اصول وحدت، باید در مدارس آموزش و پرورش هر دو فقه شیعه و سنی برای پیروان هر کدام از این دو مذهب آموزش داده شود.
ایشان خاطرنشان کردند: گزارش‌هایی می‌رسد که فقه اهل‌سنت در مدارس دولتی رو به فراموشی است. اگرچه شاید در بعضی مدارس، آموزش داده می‌شود، اما آموزش آن به معلمانی سپرده می‌شود که توانایی لازم را در این زمینه ندارند. به نظر بنده فقه شیعه باید توسط معلم شیعه و فقه اهل‌سنت توسط معلم اهل‌سنت تدریس شود.
مولانا عبدالحمید تاکید کردند: درخواست ما از آموزش و پرورش استان و کشور آن‌ست که به فقه اهل‌سنت اهمیت قائل شوند، زیرا این حق قانونی فرزندان ماست که با احکام فقهی خودشان آشنایی داشته باشند. البته ما مشترکات بسیار زیادی داریم که چنگ زدن به آنها جزو اصول وحدت است، اما وجود برخی تفاوت‌ها در گرایش شیعه و اهل‌سنت چیزی‌ست که همه آن را قبول دارند. لذا آنجایی که تفاوت‌های فقهی وجود دارد باید پیروان هر مذهبی مسایل فقهی ویژۀ خودشان را فرابگیرند.

معلمان در اعطای نمره به دانش‌آموزان تقوا و عدالت را رعایت کنند
مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه معلمان و دبیران را بر “رعایت عدالت در اعطای نمره به دانش‌آموزان” توصیه کردند و گفتند: از سوی بعضی از معلمان به ما گزارش داده شده که مدیران برخی مدارس، خصوصا در حاشیه شهر زاهدان، به‌خاطر بالابردن درصد قبولی دانش‌آموزان‌شان به معلمان توصیه می‌کنند تا به دانش‌آموزان نمره‌ای بیشتر از حق‌شان بدهند. درحالی‌که این کار بر خلاف تقواست و از لحاظ شرعی حرام است. لذا درخواست ما از مدیرکل آموزش و پرورش آن‌ست که این گزارش را پیگیری کنند.

حادثه منا به‌صورت دقیق آسیب‌شناسی شود
مولانا عبدالحمید همچنین در بخش پایانی سخنان‌شان با اشاره به بازگشت حجاج استان از سرزمین حرمین شریفین، اشاره‌ای هم به حادثه منا کردند و گفتند: یکی از حجاج گرامی در توصیف روز منا گفته بود که دمای هوا در صبح این روز به بیش از ۴۷درجه رسیده بود، به‌طوری‌که آب سردی که حجاج بر سر‌شان می‌ریختند، وقتی سرازیرشدن گرم می‌شد، حتی عرقی که قطرات آن از بدن حجاج به زمین می‌ریخت، داغ بود.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در عین حال خاطرنشان کردند: البته حادثه‌ای که در منا رخ داد باید به‌صورت دقیق آسیب‌شناسی شود و نتایج آن به اطلاع جهانیان، به‌ویژه امت مسلمان رسانیده شود و تدبیری اندیشیده شود تا در آینده چنین حوادثی اتفاق نیفتد. مسئولیت برگزارکنندگان مراسم حج بسیار سنگین است که با توجه به سنگینی انبوه جمعیت باید بهتر به مسئولیت‌شان عمل کنند.

منبع : پایگاه اطلاع‌زسانی “سنی آن‌لاین”

| ۱۸ مهر ۱۳۹۴
یک پاسخ به “آمریکا و روسیه هرگز دلسوز جهان اسلام نیستند”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  مهدي می‌گه:

  با سلام. احسنت . این حرف شما ” ما مشترکات بسیار زیادی داریم که چنگ زدن به آنها جزو اصول وحدت است، اما وجود برخی تفاوت‌ها در گرایش شیعه و اهل‌سنت چیزی‌ست که همه آن را قبول دارند. لذا آنجایی که تفاوت‌های فقهی وجود دارد باید پیروان هر مذهبی مسایل فقهی ویژۀ خودشان را فرابگیرند” مصداق وحدت در جامعه اسلامی است. هر فقهی را باید فقیه آن مذهب ارائه دهد.

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب
آمار سایت

 • کاربران آنلاین 13نفر
 • بازدید امروز 33353
 • بازدید دیروز 129035
 • بازید کل 50331162

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2184
 • کل نظرات 8613
 • کل اعضا 1555
 • جدیدترین عضو iran4556

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com