امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
خواهرمسلمان
| بازدیدها: 513

وااسلاماه+سرطان معدهبه نقل از ایسنا رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از رشد سرطان در ایران خبر داد و گفت: سرطان معده کشنده‌ترین سرطان بین زنان و مردان در ایران است.
محمداسماعیل اکبری ۱۱ مهر ماه در مراسم افتتاحیه مرکز تخصصی “مهر رضوی” که در بیمارستان رضوی مشهد برگزار شد، با اشاره به اینکه در هر سال حدود ۱۰ هزار مورد جدید سرطانی مشاهده می‌شود.

اظهار کرد: یک نکته اساسی در این خصوص در کشور وجود دارد و این است که این بیماری در ایران نسبت به غرب حضور کمرنگ‌تری دارد، اما متاسفانه رشد این بیماری در کشور رو به افزایش است.
وی با بیان اینکه جامعه ایران، جامعه‌ای نسبتا جوان است، ادامه داد: در حال حاضر ۸٫۵ درصد جمعیت کشور را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند که اگر این عدد به ۱۰ درصد افزایش یابد جامعه، جامعه‌ای پیر خوانده می‌شود و طبیعی است که سرطان در چنین جامعه‌ای بیشتر رخ بنماید.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تاکید بر اینکه سرطان در کشور با نسبت ۱۴۰ در ۱۰ هزار ثبت می‌شود، افزود: این نسبت در کشورهای غربی بین ۴٫۵ تا ۶ برابر است و می‌توان گفت عدد خام سرطان در ایران نسبت به کشورهای غربی حدود یک پنجم و در برخی سرطان‌ها حدود یک ششم است.

اکبری خاطرنشان کرد: با حدود ۹۰ هزار مورد جدید سرطانی در هر سال مواجه می‌شویم که از این بین حدود ۴۲۰ تا ۵۰۰ هزار مورد با سرطان زندگی می‌کنند. سرطان در ایران با شکلی مشابه در دیگر کشورهای دنیا وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در بین زنان سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در کشور است، یادآور شد: این سرطان پنجمین علت مرگ بین زنان در سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی است که رشد ۶ درصدی سالانه این بیماری در ایران باور نکردنی است و سرطان در هیچ کشوری در دنیا به این سرعت رشد نمی‌کند.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: سرطان معده کشنده‌ترین سرطان بین زنان و مردان در ایران است و باید گفت که جایگاه این سرطان در جوامع غربی

پایین‌تر از جایگاه هشتم است و علت پیشتاز بودن ایران را در این بیماری‌ می‌توان اجتماعی دیدن سرطان معده دانست، حال آنکه این سرطان کشنده‌ترین سرطان است.
اکبری در خصوص عوامل خطر در ابتلا به سرطان در ایران، عنوان کرد: مصرف دخانیات ، فست‌فود، روغن‌های چرب و … در کشور روبه افزایش است، اما با این حال این عوامل خطر در ایران برای ایجاد سرطان فقط ۳۰ درصد در این امر سهیم هستند و مهمترین عامل سرطان طی پژوهش‌های انجام شده افزایش سن است که می‌توان ۷۰ درصد علت ایجاد سرطان در کشور رشد سن افراد است و چون سن را نمی‌توان برخلاف رژیم غذایی و … کنترل کرد نمی‌توان در این فاکتور دخالتی داشت؛ بنابراین انتظار می‌رود که با دیدگاهی جدی‌تر به سرطان نگاه کنیم.
وی اضافه کرد: ۲٫۵ درصد مبتلایان به سرطان را کودکان زیر ۱۱ سال تشکیل می‌دهند که می‌توان انتظار داشت با تلاش بیشتر از ابتلای کودکان به این بیماری جلوگیری کرده و کودکان بیشتری را زنده نگه داریم.

| ۱۷ مهر ۱۳۹۴

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

  • کاربران آنلاین 31نفر
  • بازدید امروز 64427
  • بازدید دیروز 139436
  • بازید کل 49428825

آمار کلی سایت

  • کل مطالب 2183
  • کل نظرات 8634
  • کل اعضا 1552
  • جدیدترین عضو karimi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com