امکانات کاربری
پیام مدیر

اگر مردم، منکر را ببینند و آن را تغییر ندهند، به زودی خداوند آنها را دچار عذابی فراگیر و همگانی خواهد کرد. نبی معظم اسلام . ص

خبرنامه
اسلام
| بازدیدها: 488

به گزارش وااسلاماه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سنی آنلاین؛ شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید اوضاع کنونی جهان اسلام، به‌ویژه اوضاع آوارگان کشورهای اسلامی، را «بسیار تکان‌دهنده و دردآور» 1234توصیف کردند.
 امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در خطبه‌های این هفته نماز جمعه (۲۷ شهریور ۱۳۹۴) گفتند: امروزه جهان اسلام در شرایطی بسیار استثنایی به‌سر می‌برد. جنگ‌ها و درگیری‌های موجود در کشورهای اسلامی و اوضاع آوارگان کشورهای اسلامی که به کشورهای اروپایی هجرت می‌کنند، بسیار تکان‌دهنده و درآور بوده و مایۀ حسرت و افسوس است.
ایشان در ادامه افزودند: روزگاری بود که مسلمانان کشورهای اسلامی که امروز از خانه و کاشانۀ خود آواره شده‌اند، در بلاد خودشان در امنیت و آسایش به‌سر می‌بردند، اما امروزه مشکلات و سختی‌های بسیار زیادی را تحمل کرده و به کشورهای اروپایی پناهنده می‌شوند.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان «ابرقدرت‌های جهان» را عامل این مشکلات دانستند و گفتند: متاسفانه سازمان ملل و ابرقدرت‌های دنیا به‌جای آنکه در راستای حل مشکلات جهان گام بردارند و سعی کنند تا مردم را از راه مذاکره و گفتمان کنار یکدیگر قرار دهند، متاسفانه هنوز هم بر طبل جنگ می‌کوبند و می‌خواهند آتش جنگ و درگیری را در منطقه شعله‌ورتر کنند.
ایشان تاکید کردند: قدرت‌های غربی و شرقی؛ آمریکا و روسیه دنبال حل بحران جهان نیستند، بلکه برای رسیدن به منافع خود درصدد بحرانی‌تر کردن اوضاع هستند. مشارکت قدرت‌های غربی و شرقی در جنگ‌ها و درگیری‌ها تبعاتی منفی برای منطقه و کشورهای اسلامی به‌دنبال دارد.
مولانا عبدالحمید در ادامه خاطرنشان کردند: باید مسلمانان در کشورهای اسلامی کنار یکدیگر می‌نشستند و مشکلات خود را از راه مذاکره و گفتمان حل می‌کردند و به رنج‌ها و مشکلات جهان اسلام پایان می‌دادند. علما و اندیشمندان جهان اسلام باید به اندازۀ توان خویش برای حل مشکلات امت اسلام وارد صحنه می‌شدند. اما متاسفانه این‌گونه نشده است. سازمان کنفرانس اسلامی تا کنون نتوانسته کاری از پیش ببرد.

اسرائیل از اوضاع نابسامان کشورهای اسلامی سوءاستفاده می‌کند
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه اظهار داشتند: سازمان ملل و برخی قدرت‌های جهانی که ادعای مدیریت جهان را دارند، نیز با وجود توانایی، هیچ اقدامی نکردند، بلکه خودشان در جنگ‌ها مشارکت دارند. صهیونست‌های غاصب اسرائیلی در این روزها فشار را بر مسلمانان فلسطین افزایش داده‌اند، به‌طوری‌که نخست‌وزیر اسرائیل به نظامیان خود دستور داده تا سنگ را با گلوله پاسخ دهند، درحالی‌که در هیچ‌جای دنیا سنگ را با گلوله پاسخ نمی‌دهند.
ایشان افزودند: رژیم اشغالگر و جنایتکار اسرائیل از اوضاع کشورهای اسلامی و از اختلاف و درگیری مسلمانان با یکدیگر سوءاستفاده می‌کند و می‌خواهد از مسلمانان فلسطین انتقام بگیرد و بر سرنوشت آنها مسلط شود.
ایشان در پایان این بخش از سخنان‌شان مسلمانان و سران کشورهای اسلامی را به «تقسیم عادلانه قدرت»، «رعایت حقوق یکدیگر» و «اتحاد و انسجام» تاکید و توصیه نمودند.

اهتمام به تحصیل فرزندان جزو واجبات ملی ماست
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان با اشاره به نزدیک شدن بازگشایی مدارس دولتی، اهمیت فراگیری علم را مورد تاکید قرار دادند و گفتند: آمار افت تحصیلی در استان سیستان‌و‌بلوچستان، به‌ویژه در زاهدان و بلوچستان، بسیار تکان‌دهنده است. لذا تاکید می‌کنم که به آموزش و تحصیل فرزندان‌تان اهمیت قایل شوید. فرزندان شما باید به مدارس و دانشگا‌ه‌ها بروند و مدارج عالی علمی را کسب کنند. والدین باید در زمینه تحصیل و آموزش فرزندان‌شان مصمم باشند.
ایشان تاکید کردند: ارزش انسان در فراگیری علم و دانش است، و پیشرفت دنیا و آخرت انسان‌ها بدون علم و دانش امکان‌پذیر نیست. رمز پیشرفت مردم دنیا و رسیدن به تمدن و تکنولوژی در علم و دانش است. لذا تحصیل فرزندان جزو واجبات ملی ماست. خانواده‌ها باید با آموزش و پرورش ارتباط داشته باشند.

شهدای مطاف به سعادت بزرگی نایل شدند
مولانا عبدالحمید در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان اشاره‌ای هم به حادثه اخیر سقوط جرثقیل در مسجدالحرام داشتند و در این خصوص گفتند: حادثه‌ای که در مکه مکرمه اتفاق افتاد، و در آن جمع کثیری از حجاج بیت‌الله‌الحرام به شهادت رسیدند، بسیار آزاردهنده بود.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان، شهادت حجاج در مطاف را، که جمعی از هم‌وطنان ما نیز در بین آنها بودند، «سعادتی بزرگ» دانستند و خاطرنشان کردند: اگرچه این حادثه برای ما و سایر مسلمانان غم‌انگیز بود، اما بدون شک کسانی که در مطاف به شهادت رسیدند، به مقامی والا و سعادتی بزرگ نایل آمدند؛ برخی از این حجاج در مکه مکرمه، که بهترین سرزمین است، دفن شده‌اند. خداوند متعال درجات شهدا را بلند کند و مجروحین را شفای کامل عنایت فرماید و به بازماندگان شهدا اجر و صبر دهد.

یاد و خاطرۀ شهدا و ایثارگران دفاع مقدس از اذهان ملت ایران پاک نمی‌شود
مولانا عبدالحمید در ادامه به مناسبت «هفته دفاع مقدس» اشاره کردند و ضمن گرامیداشت این هفته، خاطرنشان کردند: هفته دفاع مقدس را گرامی می‌داریم و از تمام کسانی که از تمامیت ارضی کشور جانانه دفاع کردند و در این راه به شهادت رسیدند یا جانباز و معلول شدند تجلیل و تشکر می‌کنیم.
ایشان افزودند: تمام کسانی که در ایام دفاع مقدس در جبهه‌ها حضور پیدا کردند، اعم از بسیجیان، نیروهای مسلح و سایر کسانی که در راه دفاع از کشور قربانی دادند و فداکاری کردند، بر ملت و کشور ما احسان دارند. یاد و خاطرۀ ایثارگرانۀ آنها هیچ‌گاه از اذهان پاک نمی‌شود.

مسئولین امر قیمت آب و برق را کنترل کنند
مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان به شکایات مردمی در خصوص «افزایش زیاد تعرفه‌های برق در منطقه» اشاره کردند و گفتند: شکایاتی در مورد افزایش قیمت برق در منطقه می‌رسد که با وجود بیکاری و مشکلات اقتصادی، پرداخت آن برای مردم بسیار مشکل است.
ایشان خاطرنشان کردند: قیمت برق و آب نباید به‌گونه‌ای باشد که مردم نتوانند از این نعمت خدادادی استفاده کنند. در شرایط کنونی، اوضاع اقتصادی کشور مقداری راکد است. لذا از مدیرعامل محترم برق استان، مسئولین امر در تهران و سایر دست‌اندرکاران می‌خواهیم تا در راستای کنترل قیمت آب و برق تلاش کنند.

انسان‌های سعادتمند از فرصت استثنایی دهه ذی‌الحجه برای عبادت پروردگار بهره می‌برند
مولانا عبدالحمید همچنین در بخش اول خطبه‌های نماز جمعۀ این هفته اهل‌سنت زاهدان به ایام پربرکت ذی‌الحجه اشاره کردند و این روزها را «فرصتی استثنایی» دانستند و گفتند: انسان‌های خوش‌نصیب و سعادتمند از فرصت استثنایی این روزها در راستای بندگی و عبادت پروردگار و جبران کمبود‌ها استفاده می‌کنند تا به قرب پروردگار نایل آیند.
ایشان در ادامه پس از تلاوت آیات ابتدایی سورۀ «الفجر» اظهار داشتند: الله تعالی در سوره «الفجر» به صبح روز عرفه یا صبح روز عید و ده شب اول ذی‌الحجه قسم یاد می‌کند، که بیانگر اهمیت و جایگاه این روزها و شب‌هاست. در این ایام بسیاری از مسلمانان از سراسر دنیا برای ادای فریضۀ حج رهسپار سرزمین حرمین شریفین می‌شوند تا در کنار خانۀ کعبه و روضۀ اطهر آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم حضور پیدا کنند.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان افزودند: البته فضل و لطف پروردگار در این ایام فقط شامل حال کسانی که احرام بسته و در کنار خانه کعبه حضور دارند نمی‌شود؛ آنها میهمانان خاص الهی‌اند، بلکه شامل حال تمام مسلمانان جهان در اکناف دنیا می‌شود. این ایام همان‌طور که ایام حج هستند، ایام عبادت و بندگی نیز هستند.
ایشان همگان را به کثرت عبادت و اعمال در این ایام توصیه کردند و گفتند: در این ایام عبادت، تلاوت، ذکر، رسیدگی به مستمندان و سایر عبادات از ارزش و پاداش بزرگی برخوردار هستند. زنده نگه‌داشتن شب‌های دهۀ اول ذی‌الحجه و عبادت در این شب‌ها به اندازۀ شب‌های قدر، و عبادت هر روزِ آن به اندازۀ یک سال، و عبادت روز عرفه به اندازۀ عبادت دو سال اجر و پاداش دارد.

نماز عید و ذبح قربانی مهمترین اعمال روز عید قربان هستند
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامۀ سخنان‌شان به بیان مهمترین اعمال روز عید قربان پرداختند و گفتند: نماز عید قربان و ذبح قربانی از مهمترین اعمال روز عید است. تکبیرات تشریق نیز جزو واجبات است که از صبح روز نهم ذی‌الحجه (عرفه) آغاز می‌شود و تا عصر روز سیزدهم ادامه دارد، که مردان این تکبیرات را با صدای بلند و زنان به‌صورت آهسته بعد از نمازهای فرض باید بخوانند.
ایشان در بیان فضایل ذبح قربانی خاطرنشان کردند: ذبح قربانی در روز عید قربان بسیار مهم است و در احادیث و روایات برای آن اجر و پاداش فراوانی ذکر شده است، به‌طوری‌که به ازای هر تار مو یا پشم قربانی، خداوند متعال به شخص ثواب می‌دهد و گناهانش را معاف می‌فرماید.
مدیریت دارالعلوم زاهدان اهمیت اخلاص در قربانی را مورد تاکید قرار دادند و افزودند: خداوند متعال می‌فرماید: «لن ینال الله لحومها و لا دماءها ولکن یناله التقوی منکم» از گوشت و خون و پوست قربانی به الله تعالی چیزی نمی‌رسد، بلکه اخلاص و تقوایی که قربانی‌کننده داشته باشد به الله می‌رسد.

مولانا عبدالحمید در پایان این بخش از سخنان‌شان به اقدامات استانداری، شهرداری و شورای شهر، و اداره مسکن و شهرسازی زاهدان به‌منظور آماده‌سازی راه‌های منتهی به عیدگاه جدید اهل‌سنت زاهدان اشاره کردند و با اعلام این مطلب که نماز عید قربان اهل‌سنت زاهدان ساعت ۸ صبح اقامه خواهد شد، از عموم نمازگزاران شهرستان زاهدان و حومه خواستند تا پیش از ساعت مقرر در محل مصلا حضور داشته باشند.

| ۲۸ شهریور ۱۳۹۴
یک پاسخ به “اوضاع آوارگان کشورهای اسلامی بسیار تکان‌دهنده و دردآور است”
 1. وضعیت کاربر : مهمان
  مازیار می‌گه:

  دوست دارید ابرقدرتهای جهان چه کنند؟ مسلمانان را از دست همدیگر نجات دهند تا همدیگر را نکشند؟ راستی چرا مسلمانان اینقدر به خون هم تشنه اند؟ می خواهید بگویید چون بوسیله غرب واسرائیل فریب خورده اند؟ اگر اینطور باشد یعنی می خواهید بگویید اینقدر احمق هستند که بارها وبارها فریب خورده اند وهنوز هم دارند فریب می خورند وشما تنها راه نجات را این یافته اید که بجای اینکه به کسانی که دارند توی سروکله هم می زنند بگویید اینکار را نکنید به غرب می گویید اینقدر اینها را فریب نده تا توی سرهم نزنند؟ چون ظاهرا خودشان نمی توانند به این نتیجه برسند که نباید همدیگر رابزنند؟ولی من فکر می کنم موضوع چیز دیگری است، نگاهی به صدر اسلام بیاندازید به زمان خلافت عمر ،آن دوران اعراب برای رواج اسلام دست به شمشیر بردند واز کشته ها پشته ها ساختند مردها را می کشتند وزنان شوهر دار را بعنوان غنیمت بین خود تقسیم می کردند ،این مجاهدان هرگز بخاطر اعمالشان مورد نقد قرار نگرفتند،هیچ کس هرگز نپرسید آیا فرصتی که توسط پیامبربه مردم مکه داده شد که اگر در مسجدالحرام باشند در امان اند به مردم ایران هم داده شد؟ هیچ کس هرگز نپرسید اگر حجت بر خسرو پرویز پادشاه ایران توسط نامه پیامبر تمام شد،آیا حجت بر تمام مردم تیسفون،شوش ،نهاوند وسایر شهرها وروستاهای ایران که شب خوابیدند وصبح شمشیر اعراب را بالای سرشان دیدند هم تمام شده بود؟ هیچ کس هرگز نپرسید اگر حضرت علی (ع) شبانه نان بر در خانه های یتیمان کوفه می برد برای ایتام سایر شهرهای بلاد اسلام که آن زمان با جنگهای عمر بسیار وسیع شده بود چه کرد؟ برای ایتام ایران که پدرانشان در جنگ با اعراب کشته شدند چه کرد؟ برای آنها که مادرانشان به کنیزی اعراب رفتند چه کرد؟ برعکس کتابهای ما وشما پر از تمجید وافتخار از آنهاست ،خوب مسلمانان امروز هم دوست دارند شایسته این افتخارات باشند وگام در راه اسلافشان بگذارند فقط یک مشکل وجود دارد آن اینکه در منطقه دیگر غیر مسلمانی باقی نمانده تا او را بکشند ولی مسلمانهایی با مذاهب مختلف وجود دارد پس اینها هم دست خالی نمی مانند،می بینید آنها هم دلشان می خواهد بهشتی باشند وکاری به نصیحت من وشما که همکیش آنها هستیم ندارند آن وقت انتظار دارید کس دیگری بتواند آنها را قانع کند که دست از کشتار هم بردارند؟شما نمی توانید به این هدف برسید مگر اینکه به آنها بگویید سپاهیانی که در زمان عمر از مرزهای عربستان گذشتند وایران وعراق وسوریه وفلسطین را اشغال کردند سپاهیان اسلام نبودند جلادانی بودند که از روی شهوت وحرص جمع آوری مال به سرزمینهای دیگر تاختند وبرای مشروع جلوه دادن اعمالشان دین آسمانی اسلام را دستاویز قرار دادند.کشتن مردان وبه اسارت بردن زنان وکودکان،نابود کردن شهر ها وروستاها همه وهمه یاد آور یک حقیقت است ،باز گشت سپاهیان خونخوار عرب

یک دیدگاه بگذارید

پاسخ کد امنیتی را در فیلد خالی تایپ کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جستجو

آخرین مطالب

آمار سایت

 • کاربران آنلاین 25نفر
 • بازدید امروز 124440
 • بازدید دیروز 144335
 • بازید کل 49633173

آمار کلی سایت

 • کل مطالب 2183
 • کل نظرات 8636
 • کل اعضا 1554
 • جدیدترین عضو 365mahdi

این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه محفوظ میباشد.

استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه با ذکر منبع بلامانع است. | تگ ها

Powered By Vaislamah.com - Copyright © 2010-2015 Vaislamah.com